אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8155/06

גזר דין בתיק פ 8155/06

תאריך פרסום : 11/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8155-06
19/02/2007
בפני השופט:
צ.צפת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אליזבט אברהם
הנתבע:
זייאד אבו סולב
עו"ד סרחיו סירוטה
גזר דין

כתב האישום ייחס לנאשם עבירה של נסיון לשוד על פי סעיף 403 רישא לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "החוק").

בהכרעת הדין מיום 9.11.06 הורשע הנאשם בתקיפה הגורמת לחבלה של ממש בנסיבות מחמירות על פי סע' 380 וסע' 382(א) לחוק ובעבירת איומים על פי סע' 192 לחוק. הנאשם זוכה מעבירת ניסיון השוד על פי סע' 403 רישא לחוק.

הנאשם כפר במיוחס לו בכתב האישום, התנהל הליך הוכחות ובסופו של יום הנאשם הורשע בעבירות המפורטות לעיל.

העובדות כפי שהוכחו מלמדות כי הנאשם ביחד עם שני אחרים עלו למונית לאחר חצות, ביקשו מהנהג שייקח אותם לנבטים, אחד מהם ירד בדרך בעוד הנאשם והאחר נותרו ישובים במונית במושבים האחוריים. בשלב מסויים, לאחר שחלפו על פני היעד המבוקש, התנפל הנאשם על הנהג, חבט באגרופו בראשו,  הורה לו לעצור או שיהרגו אותו,כן תלש לו את מכשיר הקשר, הנהג עצר ואש האחר הורה לו לרדת מהר מהמונית לפני שהוא הורג אותו. הנהג ניצל את ההזדמנות עת ירדו השניים וברח עם רכבו.

בטרם גזירת הדין התבקש תסקיר שירות המבחן. קצינת המבחן התרשמה שקיימת מודעות ראשונית לבעיית התמכרותו לסמים, הנאשם אמנם הביע את רצונו לטיפול גמילה התרשמות היתה כי הנאשם מתקשה בשלב זה לגייס כוחות לטיפול גמילה ואינו מודע לנדרש ממנו בטיפול במסגרת ארוכת טווח, יחד עם זאת החל בתהליך ראשוני של הכרה בבעיית התמכרותו. לאור זאת, הערכה היא כי הנאשם אינו בשל בשלב זה לגמילה בתנאים פתוחים, אך הסכים להצעה לשתף פעולה במסגרת גמילה שבתוך כותלי הכלא. להערכת שירות המבחן הנאשם זקוק לקבלת כלים לצורך גמילה נפשית מסמים ויחד עם זאת זקוק למסגרת סגורה ומציבת גבולות מוחשיים כמסגרת הכלא.

אשר לעבירה הנוכחית, צויין בתסקיר כי הנאשם הודה בעבירה אך התקשה לקחת אחריות ונטה להפחית מחומרתה. לדבריו ביצע את העבירה על רקע שימוש בסמים ועל רקע מצוקה כלכלית. התרשמות היתה כי הנאשם אינו מבין לעומק את חומרת מעשיו ואינו מודע להשלכות מעשיו כלפי הקורבן. להערכת קצינת המבחן, מדובר באדם בעל דפוסים עבריינים, שגדל במשפחה רב-בעייתית וחסר מערכות תמיכה. מעורבותו בפלילים החלה על רקע מצוקה רגשית וכלכלית והתחברות לחברה שולית בה הרגיש שייך ובעל ערך. לאור האמור, לאור עמדותיו ולאור מצבו המשפטי, הומלץ כי במידה ובית המשפט יטיל מאסר בפועל, תינתן המלצה לשב"ס לשלבו במסגרת גמילה בכותלי הכלא.

מטעם התביעה הוצג הרישום הפלילי של הנאשם (ת/7) ממנו עולה כי לחובת הנאשם עבירות קודמות כדלקמן:

א.                  בת.פ. (ב"ש) 2/98  בימ"ש לנוער, נדון הנאשם ביום 27.1.99 לקנס ללא הרשעה, בגין שלוש עבירות של התפרצות.

ב.                  בת.פ.(ב"ש) 5314/00, הורשע הנאשם ביום 10.12.00 בגין עבירות התפרצות, גניבה, איומים, נהיגה פוחזת, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, החזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמית והתחזות כאדם אחר במטרה להונות. על עבירות אלו נדון הנאשם למאסר בן 36 חודשים, 12 חודשי מאסר על תנאי לשנתיים, ופסילה מלקבל רישיון נהיגה למשך 4 שנים. ערעור הנאשם לבית המשפט המחוזי על חומרת העונש - נדחה.

ג.                    בת.פ.(ב"ש) 3545/01, הורשע הנאשם ביום 3.3.03 בבריחה ממשמורת חוקית, נדון ל-6 חודשי מאסר מתוכם 3 חודשים ירוצו באופן מצטבר ו-3 חודשים באופן חופף למאסר אותו ריצה הנאשם באותה העת. כן נגזרו על הנאשם מאסר על תנאי של 8 חודשים למשך 3 שנים שלא יעבור את העבירה בה הורשע.

ד.                  בת.פ. (ב"ש) 8207/04, הורשע הנאשם ביום 19.5.05 ונדון בהתאם להסדר טיעון ל-12 חודשי מאסר בפועל ול-18 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים שלא יעבור כל עבירת אלימות שהיא פשע.

מטעם ההגנה העיד אחיו של הנאשם, נאסר אבו סולב. לטענתו, הנאשם לא התנהג בצורה אחראית בעבר, אולם עתה, לאחר שנישא ונולדה לו ילדה, הוא ישנה את דרכו וינהג באחריות. העד מאמין שיוכל להשפיע על הנאשם וביקש לאפשר לו להשתקם על אחריותו.

בטיעוניה לעונש ביקשה ב"כ המאשימה להטיל על הנאשם מאסר בפועל לתקופה משמעותית, להפעיל את המאסר על תנאי התלוי ועומד, וכן להטיל על הנאשם תשלום פיצוי למתלונן. לטענת ב"כ המאשימה, העובדה כי הנאשם הורשע בעבירות הקלות מעבירת ניסיון השוד בה הואשם אינה משמעותית בבוא בית המשפט לגזור את עונשו של הנאשם. מבחינת המתלונן, החוויה היא זהה, מדובר במעשים חמורים, אשר פגעו בביטחונו האישי ובעבודתו כנהג מונית. ב"כ המאשימה הדגישה את עברו של הנאשם, אשר החל את קשריו עם בית המשפט ועם החוק בגיל צעיר ובחר בדרך של עבריינות ופגיעה באחרים כדרך חיים.

ב"כ המאשימה מפנה לרישום הפלילי, ממנו עולה כי הנאשם כבר ריצה שלושה עונשי מאסר בפועל בעבר, כאשר מהאחרון - מאסר בפועל בן 12 חודש- השתחרר אך זמן קצר לפני ביצוע העבירה בה הורשע בתיק זה, בנוסף תלוי ועומד נגדו מאסר על תנאי בן 18 חודשים והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור עבירת אלימות שהיא פשע במשך 3 שנים מיום השחרור.

ב"כ המאשימה מפנה לתסקיר שירות המבחן, ממנו עולה כי הנאשם בעל דפוסים עבריינים שבחר במעורבות בפלילים כדרך חיים, ככל הנראה גם על רקע שימוש בסמים ומצוקה כלכלית.

ב"כ המאשימה מבקשת להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל ממושך, מאסר על תנאי ארוך ומרתיע, וכן פיצוי למתלונן, בהתחשב בעובדה שהעונשים הקלים שנגזרו עליו לא הועילו עד כה.  ב"כ המאשימה מבקשת להפעיל את המאסר על תנאי התלוי ועומד באופן מצטבר בהתחשב בכך שהעבירה דנן בוצעה זמן קצר לאחר שהנאשם סיים לרצות עונש מאסר קודם ועל אף היותו מודע למאסר על תנאי התלוי ועומד נגדו, לא נמנע מביצוע העבירה נשוא תיק זה.

ב"כ הנאשם ביקש ליחס משקל רב לעובדה כי הנאשם הואשם תחילה בעבירה אחת- ניסיון שוד- ולבסוף הורשע בעבירה אחרת קלה ממנה. ב"כ הנאשם מפנה לתסקיר שירות המבחן, אשר ממנו עולה הרקע המשפחתי הקשה של הנאשם שדירדר אותו לביצוע העבירות בעבר כמו גם ביצוע העבירה נשוא הדיון.

ב"כ הנאשם טוען כי הנאשם מנסה לשנות את חייו לאחרונה: הוא נישא, נולדה לו בת, כיום בת 4 חודשים. סביר להניח שבנסיבות אלו יחול שינוי בהתנהגותו, הוא יקח אחראיות על משפחתו. הודגש כי הנאשם לוקח אחראיות על מעשיו ועל התמכרותו לסמים, מוכן להשתלב בטיפול גמילה בכלא. כל אלו מעידים לטענתו על השינוי שמנסה הנאשם לחולל בחייו.

לטענת ב"כ הנאשם, המתלונן אכן נפגע, אולם התקיפה מסתכמת במתן מכה שאינה חבלה מהקשות ביותר. עוד יש לטענתו לקחת בחשבון את העובדה כי הנאשם ושותפו לעבירה היו שיכורים בעת ביצועה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ