אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8153/04

גזר דין בתיק פ 8153/04

תאריך פרסום : 18/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8153-04
17/04/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
הנתבע:
אלעזאיצה עיסא
עו"ד סויסה
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו בעובדות שבכתב האישום המתוקן, בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332 (2) לחוק העונשין  התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין") בעבירה של שימוש בכלי רכב ללא רשות, לפי סעיף 413 ג סיפא לחוק העונשין, בעבירה של שהייה בלתי חוקית, לפי סעיף 12 (1) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב  - 1952 ובעבירה של החזקת סמים לצריכה עצמית, לפי סעיף 7 (א) + (ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) תשל"ג - 1973.

2.         כתב האישום מלמד כי ביום 27.6.04, בסמוך לשעה 11:30, הגיע לידי הנאשם רכב גנוב מ.ר. 06-927-33, ביודעו כי הרכב גנוב. באותו יום ובאותה שעה, נהג הנאשם בכלי הרכב הגנוב בכביש 60 לכיון צומת שוקת, על אף שהוא תושב הרשות הפלסטינית, כשהוא נכנס לישראל ושוהה בישראל, מבלי שיש בידיו היתר שהייה כדין. הנאשם הגיע עם כלי הרכב לצומת שוקת ועצר ברמזור האדום שבצומת. לצידו בנתיב הנסיעה השמאלי, עמד כלי רכב משטרתי מסוג טיוטה, כשבכלי הרכב המשטרתי יושבים שני שוטרים ואורות כחולים מופעלים. השוטרים סימנו לנאשם לעצור, אך זה התחיל בנהיגה מהירה כשהוא מבקש להמלט מהמקום. השוטרים דלקו אחרי הנאשם בכלי הרכב המשטרתי והצליחו לעקוף את כלי הרכב הגנוב, בו נהג הנאשם, עד שהנאשם האט את נסיעתו ועצר בצד הדרך. השוטרים עצרו את כלי הרכב המשטרתי ואחד מן השוטרים יצא מכלי  הרכב והלך לכיוון חזית כלי הרכב הגנוב. או אז, פתח הנאשם בנהיגה מהירה, במהירות לעבר השוטר שצעד לעברו, תוך שהוא מאיץ את מהירות הנסיעה במטרה להמלט ממעצר, או מעיכוב כדין. דריסת השוטר נמנעה אך בזכות העובדה שהצליח לקפוץ הצידה, אל מחוץ למסלול שעיטת כלי הרכב.

            הנאשם עקף את כלי הרכב המשטרתי, ביצע פניית פרסה ונהג בכלי הרכב הגנוב, במהירות, בחזרה לכיוון צומת שוקת. בצומת שוקת פנה לכיוון הישוב להבים, כשהשוטרים רודפים אחריו עם כלי רכבם המשטרתי. סמוך לישוב לקייה, סטה הנאשם עם כלי רכבו לנתיב הנגדי, כשהוא מסכן את הנוסעים בדרך, עד כי נהג המשאית שנהג בנתיב הנסיעה הנגדי, נאלץ לבלום בלימת חרום, כדי למנוע התנגשות בכלי הרכב הגנוב. הנאשם חצה את נתיב הנסיעה הנגדי, ונהג בכלי הרכב הגנוב לשטח בין הכביש לישוב לקייה, עד שכלי הרכב הגנוב נתקע בתעלה. אז יצא הנאשם מכלי הרכב ונמלט מהשוטרים רגלית, לעבר הישוב לקייה. השוטרים רדפו אחרי הנאשם  והצליחו לאתר אותו באחד הבניינים. כאשר עוכב הנאשם ובמהלך חיפוש שנעשה בכליו, נמצא בכיס מכנסיו טבליה של סם מסוכן מסוג MDMA (המכונה אקסטזי) מבלי שיש בידיו היתר כדין.

3.         התובעת בטיעוניה לעונש, הדגישה את התופעה החמורה אשר פשטה בשנים האחרונות במחוז הדרום, אשר כונתה כ"תופעת המרדפים" תופעה  אותה יש למגר בדרך של ענישה מכבידה וכואבת של אותם עבריינים. התובעת קראה להטיל על הנאשם  עונש מאסר לתקופה ממושכת, אשר תעמוד באותו רף ענישה שקבע בית המשפט העליון לאחרונה בע.פ. 2410/04 מ"י  נ. סלמאן אבואלקיען .  חומרת יתר ביקשה התובעת לייחס לנאשם, בנסיבות בהן נכנס לתחומי מדינת ישראל שלא לצורכי עבודה, כי אם לביצוע עבירות רכוש, עת שנתפס כשברשותו כלי רכב גנוב. 

  1. מנגד, ביקש הסניגור לתת את הדעת לנסיבותיו האישיות של הנאשם ולנסיבות המאפיינות את כתב האישום הנדון.  מציין הסניגור, כי בפועל לא הביאה נהיגתו הפראית של הנאשם לפגיעה  ברכוש או בנפש וכי כל מטרתו של הנאשם בנהיגתו המהירה, היתה להמלט ממעצר או מעיכוב כדין ביודעו כי אין הוא מותר בשהייה בתחומי מדינת ישראל. מציין הסניגור  כי הנאשם  גדל במשפחה נורמטיבית, וכי כניסתו לישראל נועדה להביא פרנסה לבני משפחתו, ולא כדי לבצע עבירות פליליות. הסניגור ביקש כי בית המשפט יתחשב בעובדה כי הנאשם חסך מזמנו של בית המשפט והודה בהזדמנות הראשונה. כמו כן, ביקש כי בית המשפט  יתחשב בעובדה כי מדובר באדם צעיר הנעדר הרשעות קודמות.
  1. מתסקיר שירות המבחן עולה כי הנאשם מתקשה לקחת אחריות משמעותית על המעשים שביצע וכי הוא משליך את מירב האחריות על גורמים נסיבתיים. התייחסות דומה אף בלטה ביחס למעורבותו של הנאשם בשימוש בסמים.
  1. לא אחת נאמר, כי מלאכת גזירת הדין איננה בבחינת מעשה מכונה וכי יש לבחון כל מקרה ומקרה על נסיבות  המעשה ונסיבות העושה. בנסיבות הענין, אינני סבורה כפי שטען הסניגור כי מדובר בנסיבות מקלות, שיש לתת להן את הדעת כנסיבות לקולא. הנאשם בנהיגתו הפרועה  לא בחל מלסכן את השוטר אשר צעד לעבר כלי רכבו ורק בנס לא פגע בו, וגם לא בחל מלחצות את הנתיב הנסיעה הנגדי, תוך סיכון נוסעים בכלי רכב אחרים אשר היו במקום. מעשיו של הנאשם בסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, יועדו כדי להמלט ממעצר או עיכוב של השוטרים, וזאת לנוכח העובדה כי נהג בכלי רכב  ביודעו כי מדובר בכלי רכב גנוב. גם כניסתו לתחומי מדינת ישראל, איננה נקייה מספקות, שמא נכנס הוא לצורך ביצוע עבירות פליליות. יש להניח כי אילולא מעצרו של הנאשם, היה הוא מצליח להבריח את כלי הרכב הגנוב אל תחומי הרשות הפלסטינית ולפגוע בקניינו של אדם אחר. בשורה ארוכה של פסקי דין שניתנו לאחרונה, נקבע כי יש להעלות את רף הענישה בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, וזאת בניסיון למגר את התופעה הקשה של מרדפים רכביים בכבישים , או למצער למזער את התופעה.            נסיבות אישיות של נאשם המבצע עבירה שכזו, נסוגות אל מול הצורך שבהרתעת נאשם, והרתעת אנשים כמותו.  דברים אלו מקבלים משנה תוקף כאשר לעבירה זו מצטרפות עבירות נוספות של שימוש בכלי רכב ללא רשות והחזקת סמים לשימוש עצמי.
  2. לאור כל האמור לעיל וריבוי העבירות המיוחסות לו, הנני משיתה עליו את העונשים הבאים:

א.                  מאסר בפועל ל- 48 חודשים מיום 27.6.04.

ב.                  מאסר על תנאי למשך 12 חודשים, והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירה שהינה פשע, תוך 3 שנים מיום שיחרורו.

ג.                    מאסר על תנאי למשך 4 חודשים, והתנאי שהנאשם לא יעבור עבירה של כניסה לישראל שלא כדין, והחזקת סמים לשימוש עצמי, תוך 3 שנים מיום שיחרורו .

זכות ערעור תוך 45 יום לבית משפט העליון

ניתן היום ח' בניסן, תשס"ה (17 באפריל 2005) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

008153/04פ  055 בת-שבע

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ