אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8151/05

גזר דין בתיק פ 8151/05

תאריך פרסום : 29/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8151-05
14/09/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אפנאן אבו טהה
הנתבע:
1. אבו מדיעם אברהים
2. אבו מדיעם אחמד
3. אבו מדיעם רשיד

עו"ד שי ברגר
גזר דין

1.         הנאשמים הורשעו על פי הודאתם, במסגרת הסדר טיעון, אשר גובש במהלך שמיעת הראיות בתיק זה ולאחר שנשמעו מרבית מעדי התביעה. הנאשם 1 הורשע על פי הודאתו בעובדות שבכתב האישום המתוקן בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה לפי סעיף 329 (א)(2)  לחוק העונשין התשל"ז- 1977 (להלן: "חוק העונשין"), בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 382(א) לחוק העונשין, בשתי עבירות של הפרת הוראה חוקית לפי סעיף 287 (א) לחוק העונשין, בשתי עבירות של איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין ובעבירה של החזקת סכין  לפי סעיף 186(א) לחוק העונשין.

  • הנאשם 2 הורשע על פי הודאתו בעבירה של ניסיון לחבלה חמורה לפי סעיפים 333 +25 לחוק העונשין.
  • הנאשם 3 הורשע על פי הודאתו בעבירה של חבלה חמורה לפי סעיפים 333 +25 לחוק העונשין, ובעבירת איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין. ובעבירה של החזקת סכין לפי סעיף 186(א) לחוק העונשין.

2.         כתב אישום זה הינו נדבך שלישי במסכת סדרת כתבי אישום, אשר הוגשו לבית משפט זה לאור סכסוך משפחתי שבמשפחת אבו מדיעם. הסכסוך אשר פרץ בין שני הפלגים של משפחת אבו מדיעם, בא על רקע תלונתה של אישה, המשתייכת לפלג המתלונן בתיק זה, כנגד בעלה אשר חבל בה באופן קשה ביותר. כנגד אותו בעל הוגש כתב אישום ודינו נגזר לתקופת מאסר ממושכת (ת"פ 8093/04). הבעל הינו בן דודם של  הנאשמים בתיק הנדון. הרשעתו של הבעל המכה באה רק לאחר מבצע משטרתי רחב היקף לאיתורה של המתלוננת, אשר נמנעה מלמסור עדות על דוכן העדים כנגד בעלה, ולאחר שמסרה עדות ארוכה רוויית בכי והתרגשות גובש הסדר טיעון בין הצדדים אשר כלל גם הסכמה לעניין העונש, הסכמה אותה אישר בית המשפט ודינו של הבעל המכה נגזר כאמור.

3.         לאור תלונתה של האישה המוכה כנגד בעלה והעובדה כי בעלה, הוא בן דודם של הנאשמים כאן, נתגלע סכסוך מהותי בין שני פלגי המשפחה כאשר הניזוקים הישירים מהסכסוך היו נשות מפלג המתלוננים שגורשו מבתיהם יחד עם ילדיהן הקטינים. המשכו של הסכסוך נתגלע בדמותה של קטטה המונית בין שני פלגי המשפחה, תוך שימוש בכלי משחית שונים כגון אלות, מקלות עץ וכיוצא בזה בסמוך לבית המשפט. הנאשם 1 בתיק הנדון היה מעורב באותו אירוע של קטטה וכנגדו כמו גם כנגד אחיו וכן כנגד נאשם מפלג המתלוננים, הוגשו כתבי אישום נשוא ת"פ 8172/04. הדיונים בתיק זה נוהלו אף הם תחת הבטחה כבדה מאוד של כוחות משטרה ומאבטחי בית המשפט וזאת לאור הסכסוך המהותי והסכנה לחייהם של המתלוננים והעדים. בסופו של יום גם בתיק זה גובש הסדר בין המדינה לנאשמים   כשהנאשם 1 (בענייננו זה) הורשע באותו עניין בדקירתו של מוסא אבו מדיעם.

4.         במהלך ניהול התיק השני במספר (ת.פ. 8172/04), התלקח שוב סכסוך בין שני הפלגים ושיאו בדפוסי אלימות מכוערים ואכזריים כמפורט באישומים נשוא כתב אישום זה. כתב האישום, לאחר תיקונו מכיל ארבעה אישומים כדלקמן: האישום הראשון, המיוחס לנאשם 1, מייחס לו כי ביום 11.5.05 בסמוך לשעה 10:00, הגיע הנאשם לבית הספר ברהט יחד, עם אנשים אחרים כשהוא מחזיק בידו סכין. במהלך ההפסקה בלימודים ניגשו הנאשם והאחרים לבנו של מוסא אבו מדיעם (הקטין מ.א., יליד 1990) צעקו עליו ודרשו ממנו שיביא את אביו על מנת שיטפלו בו בשל התלונה שהגיש נגדם בעבר. הקטין בשל חששו מהנאשם 1 ומהאחרים אמר לנאשם 1 כי יפנה אל אביו ובתגובה תפס הנאשם 1 בחולצתו של הקטין, הצמיד סכין לצווארו ואיים עליו שיפגע באביו בכך שאמר לו שהוא רוצה לעשות לאביו כמו שעשו לו לפני שנה. קטין אחר, ר.א. (קטין יליד 1992), אחיו של מ.א., התקרב למקום והנשם 1 תפס גם אותו ואיים עליו שיפגע באביו בכך שאמר לו שיקרא לאביו כדי שיוכל לטפל בו. הנאשם 1 והאחרים הפסיקו את מעשיהם כאשר הגיעו שוטרים למקום.

  • האישום השני, המתייחס לנאשם 1, מייחס לו כי למחרת היום, ביום 12.5.05, בסמוך לשעה 06:00 ברהט נהג הנאשם 1 בכלי רכב מסחרי בסמוך לחנות מכולת שבבעלות בני משפחת אבו מדיעם מהפלג היריב השני, והבחין בסלים נורי אבו מדיעם (להלן: "נורי") שישב סמוך לחנות. הנאשם 1 ירה לעברו של נורי מספר פעמים  ונופף לעברו באלת עץ באיום נורי ביקש מהנאשם 1 לעזוב את המקום אולם הנאשם 1 סרב. קטין, ב.א. (יליד 1988) יצא מהחנות ואז הנאשם 1 צעק לעברם שאם הם גברים שיצאו מהבית. הקטין התקרב לנאשם 1 ושאל אותו לחפצו וזה הסיט את הגה כלי הרכב בו נהג לכיוונו של הקטין והחל לנסוע לעברו במהירות. הקטין התרחק מהנאשם 1 והחל לרוץ על מנת להימלט ממנו אולם הנאשם 1 המשיך בנסיעה אחריו במרחק של כ-50 מטרים בכוונה לפגוע בו. הקטין הצליח להימלט מהמקום ולהסתתר בסככה סמוכה והנאשם 1 עזב את המקום.
  • במעשים אלו כמפורט בשני האישומים הפר הנאשם 1 הוראה חוקית של בית משפט אשר חייבה אותו לשהות בתנאי מעצר בית מלאים וזה הפר אותה עת שהה מחוץ לביתו.
  • האישום השלישי, מיוחס לנאשם 3, מלמד כי ביום 12.5.05 בשעה 06:30 ברהט, בעת שנהג הנאשם 1 בסמוך למקום מגוריהם של בני משפחת אבו מדיעם מהפלג השני, כמפורט באישום השני, ובעת שיצא לעבר הנאשם 1 הקטין ע.א. (יליד 1987) על מנת לראות במה מדובר והנאשם צעק לעברו, הגיע הנאשם 3 עם כלי רכב מסחרי מסוג טויוטה למקום. משהבחין הנאשם 3 בקטין ובנאשם 1 חלף הוא את כלי רכבו של הנאשם 1 ונסע לעברו של הקטין עד שחסם את דרכו חזרה לביתו. הנאשם 3 עצר את כלי רכבו ויצא ממנו כשהוא מחזיק בידו בסכין גדולה והניף אותה לעברו של הקטין. הקטין הרים את ידו השמאלית, על מנת להגן על עצמו ונפצע בידו. הנאשם 3 חזר לכלי רכבו ונסע מהמקום. כתוצאה ממעשיו של הנאשם 3 הובהל הקטין לבית החולים  ואובחן כמי שסובל בשבר בידו וקריעת גידים והוא נותח בידו השמאלית ונותר לאשפוז עד ליום 15.5.05.
  • האישום הרביעי, מיוחס לנאשם 2, מלמד כי ביום 12.5.05 בסמוך לשעה 06:30  ובמהלך האירועים כמפורט באישום השני והשלישי, ברהט, נהג הנאשם 2 בכלי רכב מסוג פולקסווגן ולידו אדם נוסף. מוסא אבו מדיעם (להלן: "מוסא") יצא מביתו שבסמוך, על מנת לראות את המתרחש. הנאשם 2 והאחר הבחינו במוסא ונסעו לעברו במהירות רבה. מוסא נמלט בריצה על שביל לכיוון ביתו אולם הנאשם 2 המשיך לנסוע אחריו עד שהשיג אותו וניסה לפגוע בו בגבו בצידו הימני. מוסא מעד ונפל. הנאשם 2 המשיך ונהג ברכבו בצורה פרועה. בני משפחתו של מוסא לקחו אותו ממקום נפילתו לביתו ומספר דקות לאחר מכן הגיעו הנאשמים 1 ו-3 למקום ודרשו ממוסא לצאת מהבית כשהם מאיימים לפגוע בו.

5.         אין חולק כי הסדר הטיעון בתיק זה גובש לאחר הליך של סולחה אשר גובש בין הפלגים המסוכסכים. במסגרת הסדר הטיעון ביקשה המדינה כי יושתו על הנאשמים העונשים הבאים: על הנאשם 1 עונש לתקופת מאסר בת 20 חודשים במצטבר לעונש המאסר אשר הושת עליו בת.פ. 8172/04 ובניכוי ימי המעצר מיום 15.2.06 ועד מתן פסק הדין. על הנאשם 2  עונש מאסר ל- 9 חודשים ועל הנאשם 3 עונש מאסר ל- 16 חודשים כאשר ההגנה רשאית לטעון באופן חופשי לכל עונש אחר.

6.         המדינה ביקשה להצדיק את עמדתה כשהיא מדגישה את חומרת המעשים בהם נמצאו הנאשמים מעורבים, את העובדה כי גם לאחר גיבוש הסולחה שבו והתלהטו הרוחות וקיים חשש להמשך ליבוי יצרים עד כי נדרש בית המשפט להשית ענישה מחמירה אשר יהא בה כדי לגמול וכדי להרתיע.

7.         מנגד טען הסנגור בזכות הנאשמים כשהוא מדגיש את שלב לקיחת האחריות אשר בא מצד הנאשמים בעצם הודאתם בכתב האישום המתוקן. כן הדגיש הסנגור את העובדה כי הנאשמים 2 ו- 3 שהו תקופה ממושכת בתנאי מעצר בית מלאים, שהינם תנאים מכבידים על אנשים הנדרשים לפרנס את בני משפחתם. אשר לנאשם 1 הדגיש הסנגור את כברת הדרך   אותה עשה הנאשם בעת שהייתו במאסר לנוכח השתלבותו בקורסים וסדנאות של התמודדות עם אלימות ואחרים הכול באופן המלמד כי מבקש הוא להכין עצמו לחזרה לחיים נורמטיביים. לסיכום ביקש הסנגור כי בית המשפט לא ימצה את הדים עם הנאשמים ולא ישית עליהם ענישה העומדת ברף העליון של ההסדר.  כך ביקש כי על הנאשמים 2 ו-3 יושתו עונשי מאסר אשר ירוצו בעבודות שירות ועל הנאשם 1 עונש מאסר לתקופה אשר לא תעלה על 12 חודשים.

8.         הנאשמים אף הם הביעו בפני חרטה וצער על המעשים, לקחו אחריות וביקשו כי בית המשפט לא ימצה עמם את הדין. הנאשם 2 הדגיש את נסיבותיו האישיות ואת העובדה כי הנו אב לתינוקת הסובלת ממחלת לב המצריכה טיפול צמוד. הנאשם 3  אף הוא פרס בפני את נסיבותיו האישיות וציין כי הפיק לקחים אישיים מן האירוע. כן ציין כי איבד את בתו לפני כשנתיים בנסיבות טראגיות וכי בנו נדרש בימים אלה לטיפולי פיזיותרפיה, עקב ניתוח שעבר ברגליו.

9.         שירות המבחן, אשר הגיש תסקיר בעניינם של הנאשמים, לא בא בכל המלצה טיפולית בעינינו של הנאשם 1. שירות המבחן הדגיש כי הנאשם 1 הודה בפניו במעורבותו במעשים אך אין הוא לוקח אחריות על מעשיו מאחר והוא רואה את עצמו כקורבן של דפוס התנהגות המושרש והמוכר בחברה הבדואית אליה הוא משתייך. כך גם לגבי הנאשם 2  הרואה עצמו קורבן של דפוסי התנהגות מסורתיים. יחד עם זאת, המליץ שירות המבחן להתחשב בנאשם זה אשר שהה במעצר בית תקופה ממושכת.

  • אשר לנאשם 3 הדגיש שירות המבחן כי נאשם זה לוקח אחריות על מעשיו, מגלה חרטה והבנה לדברים ועל כן המליץ כי לא ימוצה עמו הדין.

10.     העבירות בהן נמצאו הנאשמים מעורבים הנן עבירות חמורות ביותר המשקפות הלך רוח בריוני ואלים במטרה לפגוע באחר בכל מחיר. הנאשמים, אשר ביקשו לפגוע במוסא לא בחלו מלאיים ולהטיל את מוראם על ילדיו הקטינים תוך הנפת סכין ועל קטינים אחרים כדי לקדם את מטרתם. התנהגות שכזו אין חברה מתוקנת יכולה לקבל ועל כך נדרשים הנאשמים לתת את הדין. כל הסבר המבוסס על טענה של נוהג חברתי חייב להדחות על הסף מאחר והתנהגות פסולה זו, גם אם היא בחינת נוהג, חייבת חברה מתוקנת לשרש.

  • נתתי את הדעת לעובדה כי הנאשמים הודו בכתב האישום וכי היה בכך כדי ללמד כי לוקחים הם אחריות על מעשיהם. לקחתי בחשבון את העובדה כי חסכו מזמנו של בית המשפט וכי היה בהודאתם כדי להתגבר על הקושי הראיתי בתיק זה לנוכח סירובם של המתלוננים למסור עדות והקושי בניהול התיק. כן נתתי את הדעת לעובדה כי הנאשם 2 השוהה כיום במעצר בית - שהה במעצר תקופה של כחודש וחצי  והנאשם 3, השוהה כיום בתנאי מעצר בית, שהה במעצר תקופה של כ- 10 חודשים.
  • כן נתתי את הדעת להרשעותיהם הקודמות בפלילים של הנאשמים. לנאשם 1 הרשעה קודמת בעבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש משנת 2000. לנאשם 2 הרשעה קודמת בעבירה של הסעת שוהים בלתי חוקיים, הרשעה משנת 2005. לנאשם 3 הרשעה קודמת בעבירה של גרם מוות ברשלנות, בנסיבות בהן דרס את בתו הקטינה למוות.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ