אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8147/07

גזר דין בתיק פ 8147/07

תאריך פרסום : 07/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8147-07
06/05/2008
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רוטשילד
הנתבע:
עמר יעקב
עו"ד בן-יהודה אהוד
גזר דין

1.         הנאשם, עם אדם נוסף שזהותו עלומה, תקפו ושדדו את תיקו של המתלונן, דביר משרקי,  ביום 8.5.2007, בכניסה לבנין מגוריו של המתלונן ברחוב אלי כהן באשקלון, בעת שהמתלונן המתין במקום להגעת המעלית.

על פי הנסיבות בהן הודה הנאשם, הנאשם וחברו התקרבו אל המתלונן מאחור, והנאשם היכה אותו במכת אגרוף בראשו. המתלונן ניסה להתגונן והיכה את שותפו של הנאשם בראשו, ובעקבות כך המשיכו הנאשם והאחר להכות את המתלונן, ואף דקרו אותו בכלי חד בבית החזה משמאל, בדקירה שחדרה לבית החזה, בעומק של  4-6 ס"מ. הנאשם וחברו משכו בכוח מעל גופו של המתלונן את התיק שנשא, שהכיל כרטיסי חיוג בשווי של 130,000 ש"ח, 21,000 $ , וכן 14,000 ש"ח. בנוסף היו בתיק צ'קים, ארנק וכרטיסי אשראי.

המתלונן הצליח לאחוז בנאשם, והוא נלכד. שותפו נמלט מהמקום, ושלל השוד שהיה בידיו לא נתפס.

2.         ב"כ הנאשם טען כי שותפו של הנאשם הוא  שביצע את מעשה הדקירה, והתביעה טענה מנגד, כי לא קיימת ראיה חד משמעית שניתן לקבוע על פיה מי מבין שני התוקפים דקר את המתלונן. עם זאת אין חולק כאמור, כי הנאשם אחראי כמבצע בצוותא למלוא מרכיבי מעשה התקיפה.

3.         הנאשם הורשע על פי הודאתו, בעבירת שוד לפי סעיף 402 (ב) לחוק העונשין, תשל"ז- 1977.

4.         הנאשם הינו יליד שנת 1988. עברו תקין. גדל במשפחה נורמטיבית ומגוננת. על פי תסקיר שירות המבחן, למד הנאשם עד מעצרו, בכיתה יג בבי"ס מקצועי, המשלב לימודי מקצוע ועבודה. על פי התרשמות שירות המבחן מדובר בבחור ערני, בעל אינטליגנציה תקינה, ושליטה עצמית גבוהה, שנראה כי הוא נוטה למעורבות בחברה עבריינית. שירות המבחן מציין בהקשר זה, כי על פי דרך התנהגותו של הנאשם במתקן הכליאה, במהלך מעצרו, נראה כי השתלב היטב בחברה עבריינית על רקע של "הכרה והפנמה של נורמות עבריניות".    

הנאשם הביע חרטה ואמפטיה לקורבן השוד, וטען כי פותה לביצוע השוד על ידי עבריינים מבוגרים יחסית כדי להשיג "כסף קל", וכי רצה להוכיח לסביבתו כי הוא "גבר". הוא הביע רצון להשתלב בקבוצה טיפולית.

קצינת המבחן התרשמה, כי קיים פער בין הצהרותיו והסבריו של הנאשם, לבין מבנה אישיותו ודרך השתלבותו בחברה עבריינית, וכי נכונותו המוצהרת ליטול חלק בקבוצת טיפול אינה כנה, ונובעת מרצון להשפיע על תוצאות משפטו. בנסיבות המתוארות, נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית, ואולם סבר כי יש ליתן את הדעת לגילו הצעיר של הנאשם, תקופת המעצר הממושכת, ועברו התקין.

5.         ב"כ המאשימה בטיעוניו, ציין כי עקב מעשי התקיפה אושפז המתלונן למשך מספר ימים. הרכוש שנשדד מהמתלונן  ששימש כסוכן כרטיסי חיוג, לא היה מבוטח, והוא לא הוחזר לו. מעשה הדקירה היה עלול להסתיים בתוצאה קשה, והמתלונן אף הוכה בצורה קשה. הנאשם גם נמנע מהסגרת שותפו, שנטל את רכוש המתלונן . בנסיבות אלה סבורה התביעה שיש להטיל על הנאשם עונש מאסר ממשי וארוך, וכן הטלת פיצויים וקנס.

6.         ב"כ הנאשם מציין כי הנאשם וחברו לא התכוונו אלא לחטוף את תיקו של המתלונן, והמעשה התפתח לאירוע של דקירה, עקב "התגרה שפרצה", כניסוחו. עם זאת, יש להקל עם הנאשם לאחר שלא הוכח כי הוא שדקר את המתלונן, והוא אף לא קיבל לידיו כל חלק משלל השוד, נוכח מעצרו המיידי ובריחת שותפו מהמקום. המתלונן לא נפגע בצורה קשה, ומתחילת אשפוזו הוגדר מצבו כ"מצב טוב".

עוד צויין כי הנאשם לא מסר את שם המעורב הנוסף באירוע, כיוון שתחילה נקט קו של הכחשה, ורק לאחר מכן החליט להודות בכתב האישום.

באשר לנסיבות האישיות נטען, כי הנאשם עמד על סף גיוס לצה"ל, מעורבותו במעשה הינה בבחינת חריג, והוא נעדר עבר פלילי כלשהו. הנאשם עבר תאונת דרכים לפני האירוע, ונפגע בצורה לא קלה. משפחתו של הנאשם הינה משפחה תומכת, שדאגתה העיקרית מופנית לטיפול באחות הסובלת מנכות, שהנאשם הרבה לסעדה. עוד צויין גילו הצעיר של הנאשם, הודאתו, והחיסכון בזמן שיפוטי.

הנאשם הביע בדברו האחרון חרטה, ולטענתו אינו יודע מה הניעו לבצע את המעשה.     

7.         מעשה העבירה בו הסתבך הנאשם קשה מאד בנסיבותיו. הנאשם סכר פיו ולא אבה למסור העובדות הידועות לו על הנסיבות הקשורות במעשה השוד, וזהות שותפו, ואולם ניתן להניח נוכח הרכוש הניכר שהוחזק בידי המתלונן, ודרך תקיפתו האלימה על ידי הנאשם וחברו, שהיו מצויידים מבעוד מועד בכלי משחית כלשהו, כי מדובר במעשה מתוכנן ומתוזמן, שהרווח הכספי שהיה צפוי ממנו לנאשם היה ניכר. טענת ההגנה כי מעשה השוד התפתח לכיוון שלא היה רצוי לנאשם, דינה להידחות. המתלונן הותקף על ידי הנאשם מתחילה במכת אגרוף בראשו, ואך צפוי וטבעי היה כי ינסה להתגונן ולהציל רכושו מידי תוקפיו. הנאשם וחברו היכו קשות את המתלונן בעקבות כך, ודקירתו באמצעות נשק קר שהובא לצורך כך, נועדה לחסל סופית התנגדותו לחילוץ התיק מידיו. התמזל המזל שהדקירה שכוונה לאיזור החזה, לא גרמה למתלונן לנזק חמור יותר ואולי אף בלתי הפיך, ואולם כאמור הייתה זו יד המקרה בלבד, נוכח איזור ועומק הדקירה. הרכוש שנלקח מהמתלונן לא הוחזר, והנאשם כאמור, אינו משתף פעולה בעניין זה.    

8.         מעשי שוד של חטיפות תיקים הולכים ומתרבים. קיימת קלות מובנת בחטיפת תיקו של אדם לא מוגן, שאינו צופה את מעשה התקיפה במיוחד אם הוא נמצא בסביבה מוכרת ליד ביתו. בענייננו הרי שלחטיפת התיק נלוו אלימות קשה ומעשה דקירה, וקשה לקבל את טענת הנאשם בנסיבות אלה, כי יש להתחשב התחשבות יתרה בכך שלא הוכח כי הוא שדקר את המתלונן, לאחר שהיה שותף מלא למעשים. עם זאת, יש ליתן משקל מסויים לטענת ההגנה המצויינת בתסקיר שירות המבחן, כי חלקו של המעורב האחר היה רב יותר מזה של הנאשם, גם בדרך הנעתו של הנאשם לביצוע המעשה.

בנסיבות אלה מקבל אני טענת התביעה כי יש מקום להטלת עונש מאסר ממשי ביותר המגלם דרישות הרתעה וגמול.

9.         הנאשם הודה באשמה והביע חרטה. עולה מועדות עבריינית חרף העבר התקין, נוכח הנאמר בתסקיר שירות המבחן ולנוכח התעוזה העבריינית שגילה הנאשם, ולא ברור אם אכן החליט הנאשם באמת ובתמים לחדול ממנה, ויש לקוות שיהא נאמן לדברי חרטתו. יש ליתן משקל של ממש לכך שהנאשם מרצה מאסר ראשון, ושירות המבחן ממליץ להתחשב בעברו התקין ובגילו הצעיר, כפי שצויין.

10.       סופו של דבר גוזר אני על הנאשם עונשים אלה:

מאסר לתקופה של 60 חודשים. 40 חודשים מתוכם יהיו לריצוי בפועל, ומניינם מיום מעצרו, 8.5.2007, היתרה תהא מותנית לשלוש שנים מתום המאסר שהנאשם לא יעבור עבירת פשע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ