אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8143/04

גזר דין בתיק פ 8143/04

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8143-04
10/04/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
הנתבע:
1. סטקילוב סיטקיל
2. יוסף יוני - נדון

עו"ד דיוויס
גזר דין

(בעניין הנאשם 1)

1.      הנאשם הורשע עפ"י הודאתו בכתב האישום המתוקן בעבירה של דרישת נכס באיומים, עבירה לפי סעיף 404 סיפא לחוק העונשין התשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין"), בעבירה של חבלה חמורה לפי סעיף 333 + 335 (א)(1)(2) לחוק העונשין ועבירה של גניבה לפי סעיף 384 לחוק העונשין.

2.      כתב האישום, אשר הוגש כנגד שניים, מלמד כי בין ויקטור פנפילוב (להלן: - המתלונן) לבין הנאשמים נתגלע סכסוך. ביום 3.6.04 בשעה 20:34 בבאר שבע ניגשו הנאשמים אל המתלונן ודרשו ממנו דבר ערך בכוונה לגונבו, תוך שימוש באיומיו ובכוח, בכך שדרשו ממנו 10,000 ש"ח. מיד לאחר מכן החלו הנאשמים להכות את המתלונן באגרופים ובעיטות כמו גם לחנוק אותו, תוך שהם מתרים בו שלא יגיש תלונה במשטרה. במעמד זה דקר הנאשם 1 את המתלונן ברגלו באמצעות סכין שהחזיק ברשותו. לאחר מכן לקח הנאשם 1 את מפתחות כלי רכבו של המתלונן ונטל משם מכשיר רדיו דיסק כשהוא אומר למתלונן כי רק לאחר שיקבלו את סכום הכסף אותו דרשו יקבל חזרה לידיו המתלונן את מפתחות כלי הרכב ואת מכשיר הרדיו דיסק. כתוצאה ממעשה התקיפה נגרמו למתלונן חבלות שבאו לידי ביטוי בדפורמציה באף וכן פצע דקירה שנסגר בסיכה.

3.      התביעה ביקשה להחמיר עם הנאשם כשהיא שמה את הדגש על מעשי הבריונות האלים שהפגין הנאשם 1 כלפי המתלונן ואף על חומרת מעשיו ביחס לנאשם האחר שהיה מעורב בתגרה. כמו כן הצביעה באת כוח המאשימה על מדיניות בתי המשפט, בשנים האחרונות, העושים כל שאפשר כדי למגר את תופעת האלימות, בפרט את התופעה בה עושים צעירים שימוש בסכינים כדרך ליישוב סכסוכים. בנסיבות אלה ביקשה התביעה להשית על הנאשם עונש מאסר לתקופה ארוכה וכן להפעיל את המאסרים על תנאי שתלויים ועומדים כנגד הנאשם, במצטבר לכל עונש שיוטל עליו לרבות חיובו בפיצוי למתלונן.

4.      מנגד ביקש הסנגור את רחמיו של בית המשפט על הנאשם כשהוא מציין כי מדובר בבחור צעיר אשר אמנם אין זו לו הפעם הראשונה שהוא נמצא בפני בית המשפט אך, בשונה מהמקרים הקודמים, ניצל הנאשם את תקופת מעצרו זו והחל בתהליך שיקומי כבר בשלבי המעצר כשהוא מציג בפני תעודות המעידות על השתלבותו במסגרת לימודים ובמסגרת קורסים שונים בתחומי בית הסוהר, בהם זכה לציונים המלמדים על הצטיינותו.

כמו כן הדגיש הסנגור את הנסיבות אשר הביאו את הנאשם לביצוע המעשים, בהם הודה בכתב האישום המתוקן, כשהוא מפרט ומציין כי עובר לביצוע המעשים האמורים עבר הנאשם הליכי גמילה ומזה מספר שנים הוא נקי מסמים. מציין הסנגור כי ביום האירוע פנה אל הנאשם המתלונן וביקש כי ימכור עבורו סמים, זאת עשה תחת הפעלת לחץ על הנאשם. בתגובה, במקום לסרב למתלונן, תקף הנאשם את המתלונן וגרם לו את החבלות האמורות.

הסנגור לא ביקש לזלזל במעשיו של הנאשם שכן חזר וציין כי כל שימוש באלימות הינו פסול ובודאי כאשר מדובר בשימוש הכולל סכין. יחד עם זאת ביקש הוא את רחמיו של בית המשפט וזאת לאור נסיבותיו האישיות המיוחדות של הנאשם כפי שהן נלמדות מתסקיר שירות המבחן ומדבריו הוא.

5.      שירות המבחן אכן מציג תמונה מפורטת אודות הנאשם אשר לקח אחריות באופן מיידי למעשיו ואשר תאר בפני שירות המבחן סיטואציה חוזרת ונשנית בה המתלונן שהינו מכור לסמים, הפעיל לחץ נפשי על הנאשם לחזור לעסקי הסמים. הנאשם ניסה להסביר למתלונן פעם אחר פעם שהוא נגמל מסמים ומבקש לשקם את חייו אך המתלונן לא הרפה ממנו ואז איבד שליטה והתפרץ כלפיו בזעם האלימות.

6.      על תופעת האלימות הקשה אשר פשטה בקרבנו הרבו בתי המשפט להביע את סלידתם כשהם חוזרים וקובעים כי בעבירות של אלימות המביאות לתוצאות של פגיעה בגוף יש להחמיר. משנה תוקף מקבלים הדברים כאשר מדובר באלימות שבוצעה באמצעות סכינים. לפיכך, כאשר נדרשת אנוכי למלאכת גזר הדין משקל רב יותר יינתן לשיקול  ההרתעתי על פני השיקול השיקומי של העבריין. רק בנסיבות יוצאות דופן יינתן משקל לאלמנט השיקומי, אך גם אז, אין בשיקול זה כדי להביא לענישה שאינה מאחורי סורג ובריח. (ראה ע"פ 5869/00 תרתיר שעבאן נ' מדינת ישראל , דינים עליון , כרך נט 335.)

7.      בענייננו זה נתתי את דעתי לנסיבות המיוחדות המלוות את ביצוע המעשים מצד הנאשם. אכן אירוניה מלווה את הדברים שכן מחד גיסא ביקש הנאשם להרחיק מעליו את המתלונן מאחר ושיקם את עצמו וסרב לחזור לעולם הפשע, עולם הסמים ומאידך גיסא מצא הוא את עצמו מאבד שליטה, תוקף את המתלונן ודוקר אותו ובכך צולל חזרה לעולם הפשע. הגם כך, לקחתי בחשבון את העובדה כי הנאשם חסך מזמנו היקר של בית המשפט והודה בהזדמנות הראשונה, לאחר שתוקן כתב האישום. הנאשם אף הודה מייד לאחר שנעצר, ולקח אחריות על מעשיו. יחד עם זאת, לא אוכל להתעלם מן העובדה כי הנאשם וחברו הכו יחדיו את המתלונן כדי לקדם עניין משותף שהיה להם כאשר חלקו של הנאשם 1 חמור יותר משבחר לעשות שימוש בסכין.

דרך זו של יישוב סכסוכים בדרכי אלימות יש לבער מקרבנו. זאת ניתן לעשות רק בדרך של ענישה כואבת אשר תשקף את סלידתה של החברה מתופעה זו. רק בענישה משמעותית ניתן יהיה לקדם את האינטרס ההרתעתי, המקבל משקל יתר ביחס לאינטרס השיקומי בנסיבות של ביצוע עבירות אלו.

הגם כך מצאתי לנכון, בנסיבות המיוחדות של העניין, שלא למצות את הדין עם הנאשם ולהתחשב בנסיבותיו האישיות המיוחדות כפי שהן נלמדות לעיל.

8.      לאור כל האמור ובאיזון כל השיקולים אני מטילה על הנאשם את העונשים הבאים:

א.      אני מפעילה את המאסר על תנאי של 3 חודשים שהושת על הנאשם בת.פ. 5539/01 (בית משפט שלום חדרה).

ב.      אני מפעילה את המאסר על תנאי של 10 חודשים שהושת על הנאשם בת.פ 6000/99 של בית משפט שלום באר שבע.

ג.       אני משיתה על הנאשם מאסר בפועל ל-30 חודשים.

ד.      המאסרים הנ"ל ירוצו בחופף ובמצטבר כך שהנאשם ירצה עונש מאסר של 36 חודשים החל מיום 13.6.04.

ה.     מאסר על תנאי 12 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירת אלימות שהינה פשע תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ו.         הנאשם יפצה את המתלונן בסך של 5,000 ש"ח. הפיצוי ישולם תוך 30 יום מיום שחרורו של הנאשם מן הכלא.

זכות ערעור תוך 45 יום לבית משפט עליון

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ