אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8138/04

גזר דין בתיק פ 8138/04

תאריך פרסום : 25/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8138-04
18/12/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ד. מזור
הנתבע:
יוסף קדוש
עו"ד נאסר מוסטפא
גזר דין
 

1.         הנאשם (בן 40, כיום) הורשע ביום 10.11.04, על פי הודאתו - ובעקבות הסדר בין הצדדים בדבר תיקון כתב האישום המקורי - בעבירת שוד בחבורה, לפי סעיף 402 (ב) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977; ובעבירת הונאה בכרטיס חיוב, לפי סעיף 17 לחוק כרטיסי חיוב, התשמ"ו - 1986.

            נסיבות ביצוע העבירות - כך על פי עובדות כתב האישום המתוקן, ואשר בהן הודה הנאשם, כאמור - הן, כדלהלן:

לאחר שהנאשם ואחר (בשם אנדרי דוידוב - להלן:" דוידוב") החליטו ביניהם ביום 8.6.04, לשדוד עובר (או עוברת) אורח בבאר-שבע, הרי שמשהבחינו, באותו יום בשעת ערב, במתלוננת - בת 63, אותה עת - עוברת ברחוב ותיק על זרועה, קפץ אחד מהם עליה ומשך את התיק מעל גופה עד שרצועתו נקרעה; ותוך שכדי כך נפלה המתלוננת ארצה ונחבלה, חטף השני את התיק; ויחד נמלטו השניים מהמקום.

התיק הכיל, בין היתר, כסף במזומן בסך 200 ש"ח, וכן כרטיס אשראי, שבאמצעות - וביוזמת דוידוב - רכשו השניים, לאחר מכן, באותו יום, מוצרים במרכול, בשווי 382 ש"ח.

חבלות המתלוננת, כאמור, התבטאו, בסימני שיפשוף בגפיה ובזרועה .

2.         יצויין, כי בקשר עם האירוע האמור הוגש כתב אישום (נפרד) גם נגד אותו דוידוב, (בתיק פ' 8137/04) ואף הוא הורשע - על פי הודאתו, ובעקבות הסדר בדבר תיקון כתב האישום - באותן עבירות; ודינו נגזר ל - 27 חודשי מאסר בפועל, ולמאסר מותנה בן - 12 חודשים.

3.         מאידך, מתן גזר דין זה בעניינו של הנאשם נדחה, שוב ושוב, על פי המלצת שירות המבחן, ועל מנת לאפשר לנאשם למצות תהליך טיפול גמילה מסמים, אותו החל ביום 19.9.04 - היינו, עוד טרם מתן הכרעת-הדין בתיק זה, וכחלופה למעצר - במסגרת הקהילה הטיפולית "הדרך-מרכז טיפולי רוחני להתמכרויות" אשר בכפר נס-עמים  (להלן: "הקהילה הטיפולית").

על פי המלצת שירות המבחן, וגורמי הטיפול בקהילה הטיפולית, גם איפשרתי לנאשם הקלות מסויימות, מעת לעת, בתנאי שיחרורו - הקלות, כמו חופשות, ואף ביטול חלקי של מעצר הבית בתחומי הקהילה הטיפולית, ואשר הומלצו כחלק מהתהליך הטיפולי, משנועדו לבחון את התנהגות הנאשם בתהליך שילובו ההדרגתי בחיי החברה והקהילה הפתוחה - וזאת, גם בהסכמת המאשימה, אף כי זו גם טרחה להבהיר כל העת, כי תעמוד, בסופו של דבר, על עמדתה המקורית לעניין גזה"ד, היינו, כי תעתור להטיל עליו מאסר בפועל משמעותי.

4.         בפרק זמן זה, מאז מתן הכרעת הדין ועד עתה, הוגשו לביהמ"ש, מעת לעת, תסקירים עדכניים של שירות המבחן וכן מכתבי עידכון מאת הקהילה הטיפולית, אשר איפשרו לביהמ"ש לעקוב אחר תהליך הגמילה והשתלבותו של הנאשם בו; ולהלן תמצית הדברים העולים מהם:

הנאשם - בן 40, כאמור, גרוש ואב ל - 3 ילדים (גילאי 22 - 8) - החל להשתמש בסמים מסוג חשיש, מאז היותו בן 16; ומאז הגיעו לגיל 22 עבר להשתמש בסמים קשים, שאליהם התמכר, במשך 18 שנים. הוא נישא בהיותו בן 17.5 שנים, ולמרות היותו מכור לסמים, כאמור, החזיקו חיי הנישואין שלו מעמד במשך שנים, וזאת, עד לפני כשנתיים, שאז התגרש מאישתו; ועקב כך, וכן עקב צינתור לב שעבר באותה עת, אף הגביר את צריכת הסמים.

כן - ועל אף התמכרות ממושכת זו - שירת שירות צבאי מלא; ולאחר מכן - ובמשך מרבית הזמן לאורך כל השנים הרבות, עד סמוך לפני מעצרו בקשר עם האירוע נשוא התיק דנן - הצליח לשמור על יציבות תעסוקתית, וכך עלה בידו, כנראה, לממן את צריכת הסם, בלא להסתבך בביצוע עבירות כלשהן, ובאופן שעברו הפלילי הינו נקי, לחלוטין, עד להסתבכותו בעבירות נשוא תיק זה, שבוצעו בתקופת היותו מובטל במשך כ - 10 חודשים טרם מעצרו בתיק זה.

במהלך תקופת התמכרותו הארוכה ביצע הנאשם, ביוזמתו, שלושה נסיונות גמילה  במסגרות פתוחות. אך אלה כשלו, לאחר שהחזיק מעמד שנה אחת באחד הנסיונות.

כן הוברר, כי גם עובר למעצרו בתיק דנן ביצע את הסידורים הדרושים לצורך קליטתו באישפוזית לעוד נסיון גמילה נוסף, שלא יצא אל הפועל עקב מעצרו.

בנסיבות אלו המליץ שירות המבחן - כבר במסגרת הליכי המעצר עד תום ההליכים בתיק דנן - על השתלבות הנאשם בתהליך גמילה בקהילה סגורה, בראותו בה את המסגרת הנאותה היחידה ובעלת הסיכויים עבור הנאשם; והמלצה זו קיבל ביהמ"ש העליון, שהורה (בהחלטתו בערר על החלטת בימ"ש זה, שהחליט על מעצר עד תום  ההליכים) לשחררו לחלופת מעצר, לצורך תהליך הגמילה במסגרת הקהילה הטיפולית הנ"ל.

מדיווח גורמי הטיפול בקהילה הטיפולית עולה, כי הנאשם שיתף פעולה באופן מלא ועבר את השלב הטיפולי האינטנסיבי הראשון, בן כ - 8 החודשים, בהצלחה. לאחר מכן, בחודש 5/2005, "עלה" לשלב הטיפולי השני ("שלב בוגרים") במסגרת "הוסטל" בהרצליה (השייך לקהילה הטיפולית "מלכישוע"). שלב טיפולי זה כלל יציאה לעבודה מסודרת, תחת פיקוח הקהילה הטיפולית, ויציאה לביקורי בית, וזאת, בצד המשך הליך הטיפול הפרטני והקבוצתי, מעקב מתמיד, נטילת דגימות שתן, ועוד. גם שלב זה הוכתר בהצלחה, תוך שיתוף פעולה מלא מצד הנאשם, לרבות התמדה ורצינות בעבודה, והוא זוכה לביקורות חיוביות אודות תפקודו, המתאפיין גם במילוי תפקידים בעלי אחריות וסמכות כלפי נגמלים אחרים.

שלב זה - כך עולה מהתסקיר האחרון (מיום 13.11.05) - אמור להסתיים בימים אלו, ובכך למעשה, אמור התהליך הטיפולי להסתיים. אולם, אפע"פ כן, החליט הנאשם שלא לשוב ולהתגורר בעיר מגוריו (באר שבע) והוא מעדיף להמשיך ולהתגורר באזור הרצליה, על מנת להוסיף ולשמור על קשר עם אותו הוסטל בהרצליה, כמסגרת תמיכה זמינה.

בסיכומו של דבר - כך בתסקיר אחרון זה - הביע שירות המבחן דעתו, כי הנאשם עבר שינוי רדיקלי וכי הוא חדור מוטיבציה גבוהה לתפקוד נורמטיבי בחברה, וכי יש מקום להמשיך ולחזק חלקים חיוביים אלו אצלו; ועל כן, ממליץ שירות המבחן על העמדת הנאשם תחת צו מבחן "טהור" למשך 18 חודשים, שבמסגרתו ישולב במערך הטיפולי של שירות המבחן, אשר נועד ל"מכורים נקיים".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ