אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8131/06

גזר דין בתיק פ 8131/06

תאריך פרסום : 17/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8131-06
15/07/2007
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אפנאן אבו טהה
הנתבע:
באואר גיא
עו"ד ויקטור אוזן
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב אישום מתוקן, ובמסגרת הסדר טיעון אשר הוצג בפני בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 380 + 382 לחוק העונשין התשל"ז- 1977.
  1. עובדות כתב האישום המתוקן מלמדות כי בעקבות סכסוך אשר התגלה בין הנאשם לבין קטין אחר (להלן:" המתלונן"), הלומד בבית ספרו, גייס הנאשם שניים מחבריו,   ויחדיו חברו כדי לפגוש במתלונן ולתקוף אותו על רקע הסכסוך אשר בין הקטין למתלונן. לשם כך הביא הנאשם את רכבו של אביו, טנדר מסוג מאזדה ויחדיו הגיעו ביום 5.5.06 בסמוך לשעה 22:30 לבניין מגוריו של המתלונן, שם נמצא המתלונן מחוץ לבניין. הנאשם פנה למתלונן ואמר לו שהוא רוצה לזיין   אותו, התקרב למתלונן ודחף אותו. המתלונן הדף אותו מעליו ואז האחרים התקרבו אליו יחד עם הנאשם. בהמשך, דקר מור אלבז את המתלונן בחזהו וברגלו ו גרם לו לחבלות של ממש. כתוצאה מהדקירה הובהל המתלונן לבין החולים, שם התגלה כי הדקירה קרובה היתה מאוד לליבו וגרמה לדימום רב בחזה.
  1. הצדדים הציגו בפני הסדר טיעון המגבש גם הסכמה בעניין העונש לפיו ובכפוף לתסקיר חיובי מטעם שירות המבחן ובכפוף לכך שהנאשם ימסור עדות אמת מלאה לחוקרי המשטרה, אשר לחלקם של המעורבים האחרים והשתלשלות האירועים, יושת על הנאשם עונש של מאסר ל-6 חודשים אשר ירוצה בעבודות שירות וכן מאסר מותנה לשנה וחצי למשך 3 שנים שלא יעבור כל עבירת פשע.
  1. אין חולק כי הנאשם מילא את חלקו בהסדר ומסר גרסה מלאה בפני חוקרי המשטרה והצביע על חברו כמי שדקר את המתלונן.
  1. התובעת, בטיעוניה לעונש, הצדיקה את ההסדר וטענה כי זה בא לאחר שהנאשם שפך אור בעדותו על השתלשלות העניינים וחלקו של כל אחד מהמעורבים באירוע. כאשר בפועל שוכנעה המאשימה בגרסה זו ומצאה כי ידו של הנאשם לא היתה בדקירה עצמה. הגם זאת ביקשה המאשימה לייחס חומרה למעשיו של הנאשם אשר יזם את האירוע וגייס את חבריו לתקוף את המתלונן ולאחר שהמתלונן נדקר והחל לדמם לא טרח לא הנאשם ולא חבריו להובילו לבית החולים או להזמין אמבולנס ורק ברחוב מהמקום.

המאשימה עמדה על חומרת הפגיעה במתלונן אשר חייבה אשפוז ממושך של כ-3 שבועות. כן עמדה על חששו של המתלונן להעיד ולמסור גרסה  כנגד תוקפיו. ציינה המאשימה כי ההסדר הוא פועל יוצא של הרצון לשפוך אור ואמת על האירועים ולגלות את זהותו של הדוקר בפועל.

  1. מנגד הוסיף וטען ב"כ הנאשם דברי זכות בזכות הנאשם כשהוא מסתמך על תסקיר שירות המבחן החיובי שהוגש בעניינו וכן עמד על הסבל הרב אשר נגרם למשפחה לאורך התקופה מאז היוודע המקרה ועד היום והלקח אותו למד הנאשם אותו השכיל להפנים. בנוסף באה בפני עדותו של אביו של הנאשם אשר תאר במילים מרגשות את השבר אשר פקד את בני המשפחה לאחר חשיפת האירוע, משפחה אשר ניהלה ומנהלת אורח חיים נורמטיבי. ציין האב כי בנו שילם מחיר כבד עד עתה בגין האירוע בכך שנמצא במעצר בית תקופה ארוכה מזה כשנה וחצי, למעט מסגרת הלימודים והעבודה וכי בפועל הפסיד שנת לימודים מלאה. כמו כן עמד האב על רצונו של בנו להתגייס לצה"ל והחשש הממשי כי אם יורשע בדין ימנעו ממנו שלטונות צה"ל את היכולת להתגייס.  לאור דברים אלו והגם ההסדר שגובש בין הצדדים, ביקש ב"כ הנאשם את בית המשפט לשקול אפשרות של סטייה מהסדר הטיעון לקולא באופן אשר יושת על הנאשם עונש אשר ירוצה בעבודות שירות ללא הרשעה בדין. בדבריו אלו סמך על תסקיר שירות המבחן.
  1. תסקיר שירות המבחן פרס בפני את נסיבותיו האישיות של הנאשם וכן בא בהמלצה שלא להרשיע את הנאשם בדין ולהשית עליו עונש של עבודות שירות והכול מהטעמים שלא לחסום את דרכו של הנאשם להשתלב במסגרת הצה"לית ולנוכח הצלחתו של הנאשם במסגרת הטיפולית.

שירות המבחן בא בהמלצה זו לאחר התלבטות רבה והכול לנוכח חומרת העבירה המיוחסת לנאשם ותוצאותיה הקשות. יחד עם זאת, סבר שירות המבחן כי הנאשם עבר תהליך טיפולי ארוך ומניב פירות באופן בו אפשר את ההמלצה האמורה.  

  1. מיותר לציין כי נסיבותיו של תיק זה הינן חמורות במיוחד.  המדובר באירוע בו חברו שלושה נערים יחדיו כדי לתקוף את המתלונן כאשר הנאשם הוא זה אשר יזם את המפגש לצורך התקיפה. אין לדעת מן התשתית הראייתית באם ידע הנאשם כי חברו מצטייד אף בסכין לצורך יישוב הסכסוך שפרץ בין הנאשם לבין המתלונן אולם, עצם העובדה כי התכנון מיוחס אליו וכי גייס שניים נוספים כדי לתקוף את המתלונן יש בה כדי לשקף את חומרת כוונת מעשיו לפגוע במתלונן. אילולא חשיפת האמת, לפיה היה זה נער אחר אשר ביצע בפועל את הדקירה במתלונן, היה צפוי הנאשם לעונש חמור של חודשי מאסר ארוכים מאחורי סורג ובריח והכול לאור מדיניות הענישה כאשר מדובר ביישוב סכסוכים בדרך של שימוש בסכין, אותה גינה וכינה בית משפט פעם אחר פעם כ"תת תרבות הסכין".

במקרה דנן, נותר חלקו של הנאשם חמור דיו לנוכח העובדה כי הוא זה אשר יזם, תכנן והוביל את האירוע.

לפיכך, נסיבותיו האישיות של הנאשם טובות ככל שתהיינה, כמפורט בתסקיר שירות המבחן, אין בהן כדי לגבור על האינטרס הציבורי המחייב ענישה מרתיעה וגומלת על מעשים אלו. בענישה זו מקדם בית המשפט מסר הרתעתי לא רק כלפי הנאשם אלא גם כלפי הציבור בכללותו.

בית המשפט מבין את הסבל הקשה אותו עברו בני משפחתו של הנאשם, הוריו ואחיו, אולם אין להתעלם מן העובדה כי היה זה הנאשם אשר במעשיו הביא עליהם סבל זה. כן, אין להתעלם מתוצאת המעשים של הנאשם ונזקיו של המתלונן.

חובתו של בית המשפט לקדם גם את האינטרס הציבורי העומד לנגד עיניו.

  1. לאור כל האמור לעיל, סבורה אני כי הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים הינו ראוי ומשקף נכונה את הגמול הנכון בנסיבות העניין. סטייה לקולא מהסדר הטיעון איננה יכולה לעמוד על הפרק. לפיכך, הנני מותירה את ההרשעה בדין על כנה. אני מאשרת את ההסדר ומשיתה על הנאשם את העונשים הבאים:

א.                  מאסר ל-6 חודשים. לאור חוות הדעת החיובית של הממונה על עבודות שירות, אני מורה כי הנאשם ירצה את עונשו בדרך של עבודות שירות. הנאשם יתייצב בפני הממונה ביום 24.7.07 לתחילת ריצוי העונש.

ב.                  מאסר על תנאי ל-18 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירת פשע תוך 3 שנים מהיום.

ג.                    הנאשם יעמוד בפיקוח שירות המבחן לתקופה של 12 חודשים החל מהיום.

זכות ערעור תוך 45 יום .

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ