אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8131/05

גזר דין בתיק פ 8131/05

תאריך פרסום : 18/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8131-05
30/03/2008
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
הנתבע:
הלהוושלה חליל
עו"ד סוזי שלו
גזר דין

על פי הממצאים שהוכחו כמפורט בהכרעת הדין, הורשע הנאשם בגין האירוע הראשון שהתרחש ביום 1.7.2004, בעבירה של החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית הנוגעת להחזקת חשיש במשקל של כ- 7.02 ק"ג, וכן בעבירות של הפרעה לשוטר במילוי תפקיד וסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. בעקבות עסקת סמים, ומשהוברר לנאשם כי מעשיו התגלו, ניסה הנאשם להימלט מידי שוטרים בדרך של פריצת מחסום משטרתי ופגיעה בניידת בה שהה שוטר, וסיכן נהגים באיזור זרזיר בנהיגה פרועה, במהלך המרדף שהתפתח אחריו.

באירוע השני, הקשור באירוע הראשון, שהתרחש ביום 11.4.2005,  הורשע הנאשם בעבירות של חבלה בכוונה מחמירה וסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, נוכח נהיגתו הפרועה במטרה להימלט מידי השוטרים שהגיעו לביתו כדי לעצרו בשל המעורבות באירוע הראשון; הנאשם הסיע את רכבו לאחור וקדימה לעבר שוטרים שעמדו בסמוך, ופגע בהם ברכב המשטרתי בצורה קלה. במהלך האירוע אף נאלצו השוטרים לבצע ירי לעבר רכבו של הנאשם בשל הסיכון שנגרם. הנאשם הורשע בנוסף בעבירות של קבלת רכב גנוב ושינוי זהות הרכב בו נהג באותו אירוע, לאחר שהסתבר שהרכב נגנב מחברת השכרה ולוחית הרישוי שלו זוייפה כדי למנוע זיהויו.

במהלך הטיעונים בשלב זה, הוצג מזכר מטעם מפקד ימ"ר חוף במשטרת ישראל, ממנו עולה כי המשטרה "היתה בשליטה על העסקה ובמיקום הטמנת הסם".

אין במסמך זה כדי לסייע לנאשם. במהלך הדיון הנאשם לא נתן כל הסבר למעשיו והוא טען כי לא היה מעורב כלל בעסקת הסמים, ואף לא שהה כלל באיזור בו התבצעה העיסקה. הוא חזר והאשים את המשטרה בקנוניה שהביאה לכך שתיוחס לו עבירת הסמים.  טענותיו של הנאשם נבחנו-  ונדחו -במסגרת הכרעת הדין, וניתן ביטוי לטענות שונות שהועלו בעניין ידיעתה של המשטרה ועד התביעה אבו סבית לעניין התקיימותה הצפויה של עסקת הסם. גם אם יונח כי הנאשם היה היחיד מבין כל המעורבים בעסקה, שלא ידע על כך  כי מעשיו מפוקחים - ואין ראיה על כך- הרי שלנוכח הכחשתו המוחלטת של הנאשם כי נכח במקום העבירה, לא ניתן לאמץ את טענת ההגנה המשתמעת במובלע, כי הנאשם "הודח" לבצעה על ידי המעורבים האחרים במעשה. הראיה היחידה שהוצגה נוגעת כאמור, לכך שהמשטרה הייתה "בשליטה" על העסקה, ואולם בשליטה זו אין כדי להעיד על כך שהנאשם  "נדחף" בעל כורחו לביצוע העסקה על ידי המעורבים האחרים, או כי לא גילה  מודעות או רצון  להשלמתה.

הנאשם הינו יליד 1971, נשוי ואב לילדים. אחד מילדיו כבן 8 סובל מבעיה רפואית קשה בליבו, כפי שעולה מתעודה רפואית שהציגה ההגנה, ונראה כי הנאשם דואג ומלווה את בנו לטיפולים הרפואיים הניתנים לו. עברו הפלילי של הנאשם אינו מכביד. לחובתו 37 הרשעות תעבורה.

התביעה מבקשת להטיל על הנאשם מאסר ממשי וארוך, בעניין זה הוצג  פסק הדין בע"פ 7295/06 בו אושר עונש של 5.5 שנות מאסר שהוטל על המערער שהודה בהחזקת סם מסוכן וסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לאחר שתוך ניסיון להימלט משוטרים, פגע ברכב שנסע בעקבותיו שבו ישבו בני משפחה. בימ"ש העליון ציין במקרה זה, כי "במעשיו של המערער, שילוב של החזקת סם בכמות ניכרת עם נהיגה מסוכנת  ונדמה כי אין צורך להרבות מילים על הסכנה הנשקפת משילוב זה".

ב"כ הנאשם, עו"ד שלו, ציינה כי יש להתחשב לקולא בכך שהנאשם לא נכלא בעבר וזוהי מעורבותו הפלילית הרצינית הראשונה. הנאשם קשור לילדיו ובמיוחד לבנו החולה, והוא נוהג ללוות את בנו לטיפולים הרפואיים. נטען כי הנאשם לא התכוון לפגוע בשוטרים בשני האירועים, ובסופו של דבר לא נגרם נזק לאיש מהשוטרים שנטלו חלק בניסיונות לעצור את הנאשם. עוד צויין, כי העבירות בוצעו לפני שנים לא מועטות והנאשם היה משוחרר תקופה ארוכה והוא לא היה מעורב במהלך תקופה זו בכל עבירה אחרת. יצויין כי לאחר הטיעונים לעונש, נתבקש בית המשפט בכתב, ככל הנראה, על ידי עורך דין נוסף מטעמו של הנאשם, (שלא טרח להציג יפוי כוח לעניין הייצוג), להורות על קבלת תסקיר שירות מבחן בעניינו של הנאשם, ואולם בקשה זו נדחתה, לאחר שהנסיבות האישיות הוצגו בפני בית המשפט, ולנוכח כך שהנאשם ממשיך וטוען כי לא היה קשור כלל במעשי העבירה.  

מעלליו של הנאשם חמורים ומחייבים ענישה הולמת. מדובר בהחזקת סמים בכמות ניכרת ביותר, שלא להחזקה עצמית, הנועדת להפצה המונית. הנאשם נמלט פעמיים מידי השוטרים בנהיגה מסוכנת והרפתקנית, פעם אחת בכביש בין עירוני תוך פריצת מחסום משטרתי, כדי למנוע גילוי הסם, ופעם נוספת תוך סיכון חמור של השוטרים שניצבו בסמוך לביתו וניסו למנוע בריחתו. ככל הנראה בשל תפיסת רכבו של הנאשם באירוע הראשון, לא היסס הנאשם להשתמש ברכב גנוב לצרכיו, ויש במשקל המצטבר של המעשים כדי להעיד על תעוזתו העבריינית של הנאשם, המקהה במידה רבה את ההתרשמות מעברו התקין יחסית.

תוך התחשבות מסויימת בנסיבות האישיות שפורטו, גוזר אני על הנאשם 8 שנות מאסר, מהן 6 שנים לריצוי ממשי, מהם תנוכינה תקופות המעצר מיום 13.4.05 ועד 9.5.05 ומיום 7.2.08 ועד היום. היתרה תהא מותנית לשלוש שנים, מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור עבירת פשע כלשהי.

הנאשם ייפסל מקבל או מהחזק רישיון נהיגה למשך 5 שנים מתום המאסר.      

זכות ערעור תוך 45 יום לביהמ"ש העליון.

ניתנה היום כ"ג ב אדר ב, תשס"ח (30 במרץ 2008) במעמד הצדדים

                                                                                    _________________

                                                                                                י. צלקובניק - שופט

הנאשם:

אני מבקש עיכוב ביצוע עונש המאסר, על מנת שאוכל לרשום את הבן שלי להשתלות. הוא צריך לעבור ניתוח על מנת שירשמו אותו בניתוח להשתלות לב, כל עוד הוא לא עשה את הניתוח הוא לא יכול עדיין להירשם לעשות ניתוח לב.  בישראל אחד מתוך שניים, עבר ניתוח. 

על מנת לרשום אותו כממתין אותו להשלמת לב, הוא חייב לעבור ניתוח יש לו גוש בחזה וחייבים לקחת ביופסיה. הייתי אמור לעשות את הניתוח סמוך למעצר שלי בביה"ח שניידר. יש לי מכתב ממנהל בית חולים סורוקה שצריך לבצע את הניתוח בהקדם. כל עוד שלא נעשה ניתוח לא ניתן לרשום אותו.

עו"ד שרה טל :

אנו מתנגדים. הנאשם עצור. יש חשש ממשי להימלטות מן הדין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ