אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8131/04

גזר דין בתיק פ 8131/04

תאריך פרסום : 25/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8131-04
24/02/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד תהילה גלנטה
הנתבע:
רועי עוז
עו"ד מיכאל בוסקילה
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב האישום המתוקן בשתי עבירות של התפרצות לבית עסק - לפי סעיף 407(ב) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: " חוק העונשין") בשתי עבירות של גניבה לפי סעיף 384 לחוק העונשין, בשתי עבירות של הזק לרכוש במזיד לפי סעיף 452 לחוק העונשין ובעבירה של שוד לפי סעיף 402(א) לחוק העונשין.
  1. כתב האישום מיחס לנאשם שלושה אישומים. האישום הראשון מלמד כי ביום 22.5.04 התפרץ הנאשם לבית עסק בשם "ג.א. נכסים לתיווך" בעיר אשדוד במטרה לבצע גניבה. הנאשם נכנס לבית העסק וגנב משם שיקים של בית העסק, מכשיר פקס מסוג פנסוניק, מכשיר סורק, מכונת צילום מסוג HP, מכשיר טלפון, חותמת של המשרד וקופסא המכילה מפתחות לדירות. האישום השני מלמד כי מיד לאחר האירוע הראשון, ביום 22.5.04 התפרץ הנאשם לסלון ליופי באשדוד, בכף שניפץ את דלת הזכוכית וגנב מהמקום מכשיר לחיטוי עור, תכשיר טיפול בעור, מערכת סטריאו, מכונת שיוף וכלים לפדיקור ומניקור. האישום השלישי מיחס לנאשם כי במועד בלתי ידוע לפני ה- 24.5.04 שעה 17:55 החליט הנאשם לבצע שוד בסניף בנק הדואר ברובע ה' באשדוד. לשם ביצוע השוד הצטייד הנאשם באקדח פלסטיק הנחזה להיות אקדח אמיתי, בקסדה, בסרבל כתום ובשקית אפורה ובמועד ובשעה הנקובה לעיל הגיע לסניף הדואר כשהוא לבוש בסרבל, ראשו חבוש בקסדה והוא אוחז בידו באקדח הפלסטיק ובשקית. הנאשם ניגש לדלפק, איים באמצעות אקדח הפלסטיק שאחז בידו על הפקידות שהיו במקום ותחת צעקותיו כי מדובר בשוד דרש מהן לשים בשקית את כל הכסף. המתלוננת, מאיה אקרמן, עקב פחדה מפני הנאשם ומפני איומי האקדח, שמה בתוך השקית שהנאשם אחז בידו סכום כסף בין               1500- 2000ש"ח במזומן. הנאשם איים על המתלוננת באקדח הפלסטיק והורה להן לשכב על הרצפה. המתלוננות, עקב פחדן מן  הנאשם נשכבו על הרצפה והנאשם נמלט מהמקום.
  1. התביעה ביקשה כי בית המשפט ימצה את הדין עם הנאשם כשהיא חוזרת ומדגישה את הצורך בהטלת ענישה מחמירה בעבירות שוד המתבצעות לא אחת על ידי עבריינים על רקע של צריכת סמים. ב"כ המאשימה אף ציינה כי בעבר זכה הנאשם להזדמנויות להשתלב במסגרת לגמילה מסמים מסוכנים, להם הוא מכור שנים ארוכות, אך זה לא ידע לאחוז ביד המושתת ונמצא חוזר ומבצע עבירות רכוש כדי לממן את צריכת הסם.
  1. מנגד ביקש הסניגור לומר מילות חסד לטובת מרשו. הסניגור המלומד הדגיש כי התמכרותו של הנאשם לסמים מסוכנים כמוה כמחלה ממנה סובל הנאשם. הסניגור הדגיש כי המניע העומד מאחורי מעשיו הוא השגת כסף למימון הסם. בנסיבות אלו ביקש כי בית המשפט לא ימצה עמו את הדין וכי יעמוד בפניו פתח של תיקווה לשיקום. הנאשם אף הוא בדבריו הביע חרטה עמוקה על מעשיו ויש לומר כי מעשיו בוצעו ממקום קשה של מצוקה ויאוש.
  1. שירות המבחן, עשה מלאכתו בעצלתיים בעניינו של הנאשם, שכן חלפו להם חודשים ארוכים עד אשר הונח בפני תסקיר שירות המבחן. התסקיר לימדנו על נסיבותיו האישיות של הנאשם , על היותו בן 36 ומכור לסמים מסוכנים מזה זמן רב, כמו גם על ניסיונות הגמילה הקודמים שנפתחו בפני הנאשם, בהם כשל. שירות המבחן אף לימדנו אודות מצבו הרגשי  הקשה של הנאשם וקשייו להתמודד עם הקשיים הכרוכים בתהליך של גמילה מסמים. יחד עם זאת ציין שירות המבחן כי  יש מקום לאפשר לנאשם להשתלב במסגרת לגמילה מסמים, גם אם זו אפשרית בין כותלי בית הכלא.
  1. לא אחת נאמר כי לעבירת השוד פנים רבות. אין דומה שוד בנק של מליוני שקלים כשוד בנק דואר של מאות שקלים. כל מקרה נבחן על פי הנסיבות הנוגעות לאירוע. בענייננו זה ביצע הנאשם את עבירת השוד בעצמו, מבלי שחבר עם אדם אחר. הנאשם אמנם הצטייד עם אקדח מפלסטיק ולא עם אקדח אמיתי, אך למראהו יש לומר כי נחזה הוא לאמיתי. הנאשם בהתנהלותו במהלך השוד הטיל את אימתו על המתלוננות, הגם שלא גרם להן לנזק פיסי כלשהו ולא נקט באלימות כל שהיא כלפיהן. הנאשם ביצע עוד שני מעשים של התפרצויות וגניבות, הכל על רקע התמכרותו לסמים קשים והצורך במזומנים למימון הסם.  גיליון הרשעותיו הקודמות מלמד כי לנאשם הרשעות קודמות רבות, מאז 1989, בעבירות רכוש, מרמה וסמים כאשר הרשעתו האחרונה הנה משנת 2002 אז הורשע בעבירות של גניבה מרמה וזיוף. הגם האמפטיה שעורר הנאשם בעצם רצונו להיגמל מסמים  אין בנסיבות הענין כדי ללמד על נסיבות לקולא אשר תצדקנה הקלה בעונש. ביצוע של מעשי שוד, הפך לנגע בקרב נרקומנים המבקשים להשיג כסף זמין לצריכת הסמים. בשקילת האינטרס הציבורי, המקדם את אינטרס ההרתעה הגמול והעונש, אל מול האינטרס האישי של הנאשם המבקש לצאת ממעגל הסמים, גובר בנסיבות הענין האינטרס הציבורי המקדם את שיקולי ההרתעה. מסר אחר יביא לתוצאה בה יעדיפו עבריינים לקנות את ה"סיכון" בביצוע מעשה שוד, בידיעה כי המחיר לכך יהיה זול. בכך נחטא.
  1. בגישה דומה נקטו בתי המשפט בע"פ 2993/02 מדינת ישראל נ' סאבר (בן חסן) אבועליון, דינים עליון, כרך סב 403, שם נדרש בית המשפט העליון לסוגיית הענישה בנסיבות דומות מאד ומצא לנכון להחמיר בענישת בית המשפט המחוזי ממאסר בפועל בן 18 חדשים למאסר בפועל בן 36 חדשים. שם היה מדובר בעבריין בעל הרשעות קודמות. בע"פ 3232/00 ג'האד אלעוקבי ואח' נ' מדינת ישראל  (טרם פורסם) החמיר בית המשפט העליון בענישת הנאשמים והעמיד את תקופת המאסר בפועל על 4 שנים, בגין עבירת שוד שבוצעה בתחנת דלק משם נטלו הנאשמים סך של 10,000 ש"ח. וכן ע"פ 2982/04 שמואל כליליאן נ' מדינת ישראל (טרם פורסם) שם החמיר בית המשפט העליון בעונשו של הנאשם והשית עליו עונש מאסר של 3 שנים בגין עבירת שוד שנעשתה באיומי אקדח צעצוע.
  1. לאור כל האמור לעיל ובאיזון כל השיקולים הנני מטילה על הנאשם את העונשים הבאים:

א.                  מאסר בפועל ל- 36 חדשים החל מיום מעצרו 24.5.04.

ב.                  מאסר על תנאי ל- 6 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירת רכוש תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ג.                   מאסר על תנאי ל- 12 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירת שוד תוך 3 שנים מיום שחרורו.

הנני תקווה כי הנאשם ינצל את שהייתו בין כותלי בית הסוהר כדי להשתלב במסגרת   מתאימה לגמילה מסמים.

זכות ערעור תוך 45 יום

ניתן היום ט"ו ב אדר א, תשס"ה (24 בפברואר 2005) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

008131/04פ  055 בת-שבע

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ