אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8116/05

גזר דין בתיק פ 8116/05

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8116-05
14/05/2008
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שרה טל
הנתבע:
אבו עמאר יוסף
עו"ד ברגר שי
גזר דין

1.         הנאשם הודה והורשע על פי עובדות כתב אישום מתוקן, בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332(2) לחוק העונשין, תשל"ז- 1977, וחבלה בכוונה מחמירה לפי סעיף 329 (א) (2) לחוק העונשין.

2.         ביום 6.4.2008 בשעה 03:40, נהג הנאשם ברכב מסוג טויוטה מעומר לכיוון באר שבע. נוכח דרך נהיגתו, הורו לו שוטרים שנמצאו בניידת שעמדה במקביל לרכבו של הנאשם, בצומת הרחובות דרך חברון- רוטשילד, לעצור את רכבו בצד הדרך, אולם הנאשם התעלם מהוראתם, ולאחר התחלפות האור ברמזור, החל לנסוע במהירות גבוהה ברחוב רוטשילד לכיוון השוק העירוני; הנאשם חצה צומת בדרך חברון באור אדום, תוך עקיפת כלי רכב שהמתינו בצומת, ונסיעה בין נתיבי התנועה. עם הגיעו לדרך אילת, חצה במהירות צומת נוסף, באור אדום, ואילץ כלי רכב שנכנסו לצומת מדרך אילת, לבלום בלימת חירום כדי להימנע מתאונה. בהמשך נסיעתו בדרך חברון, עקף במהירות, משמאל, כלי רכב שנסע לפניו, ומייד לאחר מכן סטה בחדות לנתיב הימני לפני כלי הרכב, על מנת לפנות ימינה לעבר השוק. בשל כך נאלץ הרכב שנעקף לסטות במהירות ימינה כדי להימנע מהתנגשות. הנאשם המשיך בנסיעה בסמטאות השוק, תוך ניסיון לחמוק מהניידת הדולקת בעקבותיו, כשרכבו חולף בין משאיות חונות ודוכני השוק, ועבר בנסיעה מהירה ליד שני הולכי רגל שעסקו בפריקת סחורה ממשאית. לאחר מכן נהג אל מחוץ לשוק, חזר לדרך חברון, ונסע היישר לעבר ניידת שהוצבה במקום וחסמה את נתיב נסיעתו בצומת הרחובות רמב"ם- בית אשל. על מנת למנוע התנגשות בין כלי הרכב, נאלץ השוטר שנהג בניידת, להזיזה במהירות מהנתיב בו נסע רכבו של הנאשם, וזה חלף במרחק קטן ביותר מהניידת המשטרתית. הנאשם המשיך בנסיעתו עוד כברת דרך קצרה, ועצר את רכבו. 

3.         מתסקירי שירות המבחן מימים 2.7.2007, 26.8.2007, ו- 13.4.2008, עולה כי הנאשם, יליד 1981, תושב לקיה, נעדר עבר פלילי. לנאשם 21 הרשעות תעבורה קודמות.

משפחת הנאשם הינה משפחה נורמטיבית, והנאשם שלא המשיך בלימודים, השתדל לסייע בפרנסת המשפחה הענפה, ואף הושיט תמיכה סיעודית לאביו, שנפטר לפני כשנתיים. לדבריו החל בהליכי גיוס לצה"ל, ואלה  נקטעו נוכח ההליכים בתיק זה. הנאשם עובד כיום כירקן בשוק העירוני בבאר שבע.

בתסקירים הראשונים צויין כי הנאשם מקבל אחריות חלקית לאירועי הנהיגה. בתסקיר האחרון, מציין שירות המבחן כי לאחר פגישות נוספות עם הנאשם, נוצרת התרשמות כי הנאשם מקבל עליו את האחריות לביצוען של העבירות המוצאות ביטויין בכתב האישום המתוקן, ואולם, עם זאת, "מתקשה לזהות בעייתיות בהתנהגותו בדרך כלל ואינו מביע נזקקות לטיפול". בנסיבות אלה אין שירות בא בהמלצה טיפולית לנאשם.

שירות המבחן מציין עם זאת, כי להליכי המעצר הייתה השפעה ממשית ומרתיעה על הנאשם. נוכח העובדה שמדובר באדם צעיר, נטול עבר פלילי, המקיים אורח חיים נורמטיבי ותומך במשפחתו, ולאחר שהנאשם בא בינתיים בברית הנישואין, ואשתו עומדת ללדת, שירות המבחן ממליץ על הטלת עונש מאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות, במיוחד נוכח החשש כי הטלת מאסר ממשי עלולה "לפגוע במימוש תוכניותיו הנורמטיביות" של הנאשם. 

4.         התביעה סבורה כי יש מקום להטיל על הנאשם מאסר ממשי וממושך, וכן להורות על פסילת רישיון הנהיגה שלו לתקופה משמעותית. בעניין זה, צויינה הרשעתו של הנאשם בעבירות שהעונש הקצוב בצידן חמור מאוד, ונסיבות הנהיגה המלמדות על כך שהנאשם לא נרתע מנסיעה פרועה ומסוכנת, תוך התחמקות נמשכת מרכב השיטור שבמהלכה אף סיכן  ניידת משטרה נוספת שחסמה את נתיב נסיעתו. עוד צויינה הנחיית ביהמ"ש העליון, לפיה יש מקום להטלת עונשים ממשיים בעבירות מעין אלה, נוכח הסיכון הנגרם והפגיעה באינטרס הציבורי, זאת גם בעניינם של נאשמים נעדרי עבר פלילי. ב"כ המאשימה טוענת בנוסף, כי מתסקירי שירות המבחן עולה כי הנאשם לא נטל אחריות מלאה למעשיו,  ובסופו של דבר נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית.

5.         ב"כ הנאשם סבור כי אין לראות את התנהגותו של הנאשם, אלא כ"טעות נוראית" שיסודה בהעדר שיקול דעת בוגר. שירות המבחן ציין בתסקיריו את הצורך בהטלת ענישה מתונה, וזאת נוכח ההשלכות המשמעותיות הנודעות למעצרו של הנאשם, ההליכים שננקטו בעניינו עד כה, וההתרשמות כי הנאשם הינו אדם נורמטיבי  שכל רצונו להמשיך בחיים תקינים ולעזור בפרנסת משפחתו. צויין בהקשר זה, כי שירות המבחן עמד בקשר ממושך עם הנאשם, ויש ליתן להמלצתו העונשית משקל רב, נוכח ההיכרות המתהדקת עם הנאשם בתקופה שחלפה. הנאשם נטול עבר פלילי, הן לפני מועד ביצוע העבירה והן לאחריו, ועברו התעבורתי מתייחס בעיקרו לעבירות של ברירת קנס.

לבסוף, ציין ב"כ הנאשם כי יש ליתן משקל להודאה באשמה, הבעת חרטה אותה הביע הנאשם, הזמן הניכר שחלף מאז מועד העבירה, והצורך בהטלת ענישה אינדיווידואלית ומקלה לעיתים, כפי שניתן לראות מעת לעת גם בגזרי דין המוטלים  על עבירות מעין אלה שבפנינו.

6.         בגין ביצוען של עבירות מעין אלה שעבר הנאשם, נקבע מזה שנים, רף ענישה מחמיר ומרתיע, ואכן, באחד ממקרים אלה של סיכון שוטרים שהשתתפו במאמץ לעצור נהג משתולל, אומר בית המשפט העליון, לאחר שהחמיר בעונש מקל שהוטל על ידי בית משפט זה:

"מעשים בהם הואשם המשיב הינם חמורים ביותר, הן בשל רמת המסוכנות הגבוהה לחיי אדם שנשקפה מהם, הן בשל הזלזול הבוטה שהם מבטאים בחוק ובנציגיו. בהתאם לכך, קבע בית משפט זה רף מחמיר לענישה בעבירות מסוג זה, המתבצעות חדשות לבקרים. זאת, על מנת ליצור הרתעה מספקת וכדי להביא למיגור התופעה של נהיגה פרועה תוך סיכון ופגיעה בעוברי אורח, לא כל שכן כאשר מדובר בפגיעה מכוונת באנשי חוק.

יפים לעניין זה הדברים הבאים:

"את התופעה החמורה הזו יש למגר כדי להבטיח את שלום הציבור, וגם כדי לאפשר לאנשי החוק למלא את תפקידם ללא מורא. תרומתם של בתי המשפט למאמץ שנועד להשיג מטרה זו צריכה לקבל ביטוי ברמת הענישה הנקוטה, ולנוכח פסקי דין שהוצגו בפנינו אנו חוששים כי ברמת הענישה הנהוגה כיום אין די, וספק אם רכיב ההרתעה זכה בה למענה הולם".

(ע"פ 2410/04 מדינת ישראל נ' אבולקיעאן (לא פורסם, 11.11.2004). ראו גם: ע"פ 2079/06 מדינת ישראל נ' אבו עצא (לא פורסם, 7.6.2006); ע"פ 3383/05 אנוואר נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 27.10.2005))

בהתאם לאמור לעיל, נגזר על הנאשם בעניין אבולקיען ובעניין אבו עצא עונש של 4 שנות מאסר בפועל. על רקע זה, בולט לקולא עונש המאסר בפועל שנגזר על המשיב"(ע"פ 6759/07 - מדינת ישראל נ' סלמאן אלחרומי, ניתן ביום 21.10.2007) .

7.         ככל שהדברים נוגעים למעשי העבירה הכרוכים בדרך נהיגתו של הנאשם, לא ניתן למצוא בהם כל קו זכות. הנאשם, בנהיגת "אמוק" שנועדה למלטו מידי השוטרים, חצה צמתים באור אדום וסיכן נהגים שנקלעו אליהם, עקף רכב בצורה פרועה, נסע בצורה פראית בין דוכני השוק וסיכן עובדים במקום, נסע לעבר ניידת משטרה שחסמה את נתיב נסיעתו תוך אדישות והתנכרות לסיכון החמור שגרם לנהגה, איש המשטרה שהצליח להציל עצמו מפגיעה בדרך נס ממש. כל אלה התרחשו שעה שדלקה  אחרי רכבו של הנאשם ניידת משטרה שהנאשם לא ציית להוראותיה, לאחר שסירב תחילה לעצור רכבו לביקורת השוטרים.

התעוזה העבריינית ופריקת העול המוחלטת שהתגלתה בנהיגתו של הנאשם, אינה מתיישבת לכאורה, עם עברו התקין, וההתרשמות כי מדובר באדם נורמטיבי, שדרכו ככלל תקינה ושקטה, ללא חריגות בולטות. אכן, למרבית הצער, ניתן לקבוע, כי תופעת הנהיגה הפרועה שקנתה לה אחיזה בכבישי הדרום, לה ניתן ביטוי בע"פ 6759/07 הנ"ל, אינה מתייחדת דווקא לפורעי חוק מועדים, ולנוכח הסיכון הכבד לציבור עקב ממדי התופעה וריבוי המקרים, אין צורכי ההרתעה הקיימים במקרים אלה מאבדים מתוקפם גם משהענישה מוטלת על מי שלא היה צפוי, לכאורה, כי יהא עתיד להסתבך בסוג עבירות זה.       

8.         אם לא ימוצה הדין עם הנאשם, יהיה זה נוכח ההודאה  בעובדות ומניעת בזבוז זמנו של בית המשפט שלא לצורך, עברו החיובי ונסיבותיו המשפחתיות. בנוסף יינתן ביטוי להתרשמות החיובית מהנאשם כפי שעולה מתסקירי שירות המבחן, הגם שאין לאמץ העמדה העונשית שהובעה בתסקירים, המטה את הכף לחלוטין לכיוון שיקומו של הנאשם.  יש ליתן משקל מסויים לקולא גם לזמן שחלף מאז ביצוע העבירה. ואולם, לא למותר לציין, כי ההליכים בתיק זה ארכו שנים, עקב דחיות חוזרות ונשנות, שרבות מהן היו ביוזמת ההגנה.

9.         סופו של דבר, גוזר אני על הנאשם מאסר לתקופה של 52 חודשים, מהם 34 חודשים לריצוי בפועל, והיתרה תהא מותנית לשלוש שנים, מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור אחת העבירות בהן הורשע, או כל עבירת פשע אחרת. מתקופת המאסר תנוכה תקופת המעצר בין 6.4.05 עד יום 20.4.05.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ