אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8114/04

גזר דין בתיק פ 8114/04

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8114-04
10/08/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. גנזובייב ויאצ'סלב - (נדון)
2. גנזובייב סרגיי
3. מטטוב גנאדי - (נדון)

עו"ד ס. שלו

(ביחס לנאשם מס' 2)

גזר דין זה מתייחס ל נאשם מס' 2 (להלן:" הנאשם") וזאת, לאחר שדינם של הנאשמים 1 ו - 3 נגזר זה מכבר.

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו - ובמסגרת הסדר שהושג בין הצדדים במהלך שמיעת הראיות, ולפיו תוקן כתב האישום - בשתי עבירות חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, לפי סעיפים 333, ו - 335 (א) (2) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977; ובעבירת איומים, לפי סעיף 192 לחוק העונשין הנ"ל.

נסיבות ביצוע העבירות - כמפורט בעובדות כתב האישום המתוקן, ואשר בהן הודה  הנאשם, כאמור (וכך גם שני הנאשמים האחרים) - הן, כדלהלן:

על רקע טענתה של אחת בשם אירנה, שהיתה חברתו של  הנאשם 1 (להלן: "ויאצ'סלב") (להלן:" אירנה") - ולפיה לא שילמה לה המתלוננת שכר עבודה, בגין עבודתה בחברת כוח אדם, שבה עובדת המתלוננת כאחראית - התקשר ויאצ'סלב אל המתלוננת לביתה, ביום 20.4.04 בשעת לילה, ודרש ממנה לשלם לאירנה את המשכורת; ולאחר דקות ספורות שב והתקשר אל המתלוננת וחזר על אותה דרישה, תוך שהוא מאיים עליה - ובכנותו אותה " כלבה" - כי "אם לא תשלמי עכשיו כסף, יהיה לך עסק איתנו". מספר דקות לאחר שהמתלוננת ניתקה את השיחה, הגיעו הנאשם וכן ויאצ'סלב והנאשם מס' 3 (להלן:" גנאדי") לדירת המתלוננת (וזאת, לאחר שהשלושה קשרו קשר לשם כך, כבר טרם שיחת הטלפון הראשונה); ולאחר שהמתלוננת שבה ושמעה מהשלושה (עתה) אותה דרישה, סילקה אותם מהדירה ונעלה את הדלת במפתח. אלא, שהשלושה סבבו את הדירה, ובהיותם בגינתה דפקו על תריסי החלונות ואיימו כי "ישברו  את ביתה" של המתלוננת. בשלב זה, יצאו אליהם, אל הגינה, בנה של המתלוננת ( אלכס) ובעלה ( פיוטר), ובתגובה לדרישתו של פיוטר כי יסתלקו מהמקום, חבט ויאצ'סלב בו במכת אגרוף בפניו; וכש אלכס נחלץ לעזרת אביו, תקפו אותו הנאשם ו גנאדי; ומיד לאחר מכן, הצטרף גם ויצ'סלב, ויחד עם הנאשם וגנאדי  חבטו השלושה באגרופיהם בפניהם של אלכס ו פיוטר, בעטו בהם בכל חלקי גופם, והצליפו ב פיוטר באמצעות חגורה. בשלב מסויים  - וכשהמתלוננת ניסתה למשוך את הנאשם, כשזה תקף את אלכס -  היכה הנאשם גם אותה בפניה, ותוך כדי כך נפלו משקפיה ונשברו.

כתוצאה ממעשיהם של הנאשם ו שני האחרים, נגרמו ל פיוטר - נפיחות ושבר בעצם האף, נפיחות בלחי השמאלית, וחתך בשפה התחתונה; ואילו ל אלכס נגרמו שפשופים בפנים, שטף דם בעין שמאלית ורגישות בפנים; ושניהם נלקחו לבית החולים ונזקקו לטיפול רפואי.

2.         טרם הטיעונים לעונש, ולבקשת סנגוריתו, הוגש תסקיר שירות המבחן אודות הנאשם - דבר שנעשה רק לאחר מספר בקשות דחייה של שירות המבחן, ועקב כך התעכב מתן גזר דין זה עד כה, ביחס לנאשם זה.

מהתסקיר שהוגש עולה, כי הנאשם - בן 35, כיום - סיים 8 שנות לימוד, למד מקצוע ריתוך במכללה, והגיע להישגים משמעותיים בשחייה, בארץ מוצאו (בצ'צ'ניה). עם תחילת המלחמה עברה משפחתו להתגורר ברוסיה; ובשנת 1992, עלה ארצה, יחד עם אמו; וכאן בארץ (ובהיותו בן 20) התחתן ונולדו לו 3 בנות, והוא המפרנס היחיד מעבודות שונות בהן עסק.

כבר בינקותו התגרשו הוריו של הנאשם זמ"ז - ככל הנראה, על רקע התמכרותו של האב לאלכוהול - ובעקבות הגירושין נותק הקשר בין הנאשם לבין אביו, שנפטר בינתיים, בטרם הספיק הנאשם לשוב ולראותו; ונראה, כי חוויה זו - כך, לדעת שירות המבחן -  השאירה  אצל הנאשם משקע רגשי קשה בחייו, כמו גם בשל גדילתו, בילדותו, בצל דמותו הקשוחה והאלימה של דודו - הלא הוא ויאצ'סלב (הנאשם 1).

עוד נמסר בתסקיר זה, כי הנאשם התמכר במשך שנים להימורים, ועל רקע זה הסתבך בחובות כספיים, וכן בביצוע עבירות רכוש.

על פי התרשמות שירות המבחן, שיתף הנאשם אותו בבעיות ההתנהגות שלו באופן כן, ומתוך רצון וצורך לשינוי; ועל פי ההערכה, יתכן שמעורבות הנאשם בעבירות נשוא כתב האישום הושפעה ממערכת היחסים שהיתה לו עם הנאשם 1, בילדותו, ומתוך עמדה ריגשית של קבלת מרות ושל זה.

ביחס לעבירות בהן הורשע בתיק זה - הודה הנאשם בביצוען, גם בפני שירות המבחן, ונראה, כי הוא מודע לחומרתן ומודע לדרכי התנהגות אלטרנטיביות. אומנם, הנאשם השתמש בעבר בהכחשה ובידוד כמנגנוני הגנה - דבר שהקשה עליו לקחת אחריות על עבירות אלה בהן היה מעורב - אולם, כיום, מתחיל הוא להבין שמנגנוני הגנה אלה אינם מועילים.

שירות המבחן התרשם עוד, כי הנאשם הינו אדם השולל התנהגות אלימה כדפוס התנהגות אופייני לו, ומבין שהערכים עליהם גדל, הינם בעייתיים. כן, דחפיו האלימים אינם גבוהים ויכול הוא לנהוג באסרטיביות. כמו כן, שהותו של הנאשם במעצר בית באופקים למשך שנה, הריחוק מאשתו ובנותיו, הבעיות הכלכליות שמשפחתו נקלעה אליהן, והסבל הרב  שהוא חש - כל אלה תרמו להבנת מצבו ובדיקת הערכים והנורמות שעל פיהן נהג עד אז.

בסיכומו של דבר, הביע שירות המבחן התלבטותו באשר להמלצתו. שכן, ומחד, מדובר בעבירות חמורות ובבעייתיות בדפוסי התנהגות, המחייבת התייחסות עונשית חינוכית. אך, ומאידך, נראה - כך סבור שירות המבחן - כי להליכים המשפטיים עד כה היתה השפעה מרתיעה ומגייסת לתהליך של שינוי וקבלת נורמות להתנהגות תקינה; ולדעתו, ניתן יהיה לחזק מגמות אלה באמצעות טיפול קבוצתי ופיקוח במסגרת צו מבחן. על כן, ממליץ שירות המבחן, בסופו של יום, על הטלת עונש "מאסר קצר", שירוצה בעבודות שירות, והעמדתו של הנאשם  בפיקוח שירות המבחן למשך שנה; ובצד הטלת עונש מאסר מותנה, כאמצעי מרתיע מוחשי.

3.         לדידי - וכפי שראיתי לכתוב בגזה"ד המתייחס לשני הנאשמים האחרים -  אין ספק, כי מדובר באירוע חמור ביותר, המשקף בריונות מובהקת, ודומה עלי, כי דווקא הרקע והמניע לו מוסיף ומעצים את חומרתו. נכון אני לצאת מנקודת הנחה, כי אולי, בדין זכאית היתה אותה אירנה (חברתו של ויאצ'סלב) לשכר, כטענתה. אך, הדרך בה בחרו הנאשם  וחבריו להביא דברים "על תיקונם", כביכול - הינה פסולה ונפסדת, ששום חברה מתוקנת אינה יכולה להשלים עימה.

            הנאשם וחבריו נהגו תחת התחושה והלך המחשבה, כי "לית דין ולית דיין" , וכי אף את מה שניתן להשיג על פי דין, ולהביא על תיקונו, בעזרת רשויות אכיפת החוק ומערכת המשפט - עדיף להשיג במהרה, בנקל, ועל אתר, ועל דרך של עשיית דין עצמית, ובעזרת כוח הזרוע והאלימות. גישה נפסדת זו, מבטאת זלזול מובהק בשלטון החוק, שעל אדניו מושתתים סדרי השלטון והמשטר בכל חברה מתוקנת; ואין צריך לומר, שביתר שאת אמורים הדברים בחומרתם, כשבאמצעות כוח הזרוע מבקשים להשיג גם את שאין מגיע על פי דין; וכאמור, איני מתיימר להכריע באותו סכסוך כספי שעל רקעו נתפתח האירוע, משאין כל נפקא מינא בדבר.

תפיסה מעוותת זו שפשטה בחברתנו, יש לשרש ולבער מקרבנו, באמצעות ענישה הולמת ומרתיעה; ובמיוחד, כשהיא  מלווה גם במעשי אלימות קשים, כמו במקרה דנן, ואשר אף הם, וכשלעצמם, ראויים לתגובה עונשית הולמת.

  1. אכן,  ואין צריך לומר, כי בבוא  ביהמ"ש  לקצוב עונשו  של נאשם  פלוני,  במערכת נסיבות קונקרטית, שם הוא נר לרגליו את עקרון האינדיווידואליזציה של הענישה. על יסוד זה, גם ראיתי מקום להבחנה משמעותית בין ויצ'אסלב לבין גנאדי, בגוזרי את דינם של השניים בגזה"ד מיום 14.4.05 בגין אותה פרשה.

על ויצ'אסלב ראיתי לגזור, בין היתר, 44 חודשי מאסר, שכללו 6 חודשים שמקורם בהפעלת מאסר מותנה ובהצטברות (חלקית); ואילו על גנאדי ראיתי לגזור 15 חודשי מאסר, ואשר כללו שני חודשי מאסר, שמקורם  בהפעלת מאסר מותנה (למשך 8 חודשים, בגין עבירת האיומים) ואשר חודשיים מתוכו הופעלו במצטבר, כאמור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ