אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8114/04

גזר דין בתיק פ 8114/04

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8114-04
14/04/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. גנזובייב ויאצ'סלב
2. גנזובייב סרגיי
3. מטטוב גנאדי

עו"ד זייצב
עו"ד אבן-ברי

(ביחס לנאשמים מס' 1, ו - 3)

גזר דין זה מתייחס ל נאשמים מס' 1 ו - 3 (להלן - ובהתאמה: " ויאצ'סלב ו - גנאדי"; ויחדיו -ייקראו: "שני הנאשמים").

1.         כל אחד מ שני הנאשמים הורשע, על פי הודאתו - ובמסגרת הסדר שהושג בין הצדדים במהלך שמיעת הראיות, ולפיו תוקן כתב האישום - בשתי עבירות חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, לפי סעיפים 333, ו - 335 (א) (2) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977; ובעבירת איומים, לפי סעיף 192 לחוק העונשין הנ"ל.

נסיבות ביצוע העבירות - כמפורט בעובדות כתב האישום המתוקן, ואשר בהן הודו הנאשמים, כאמור - הן כדלהלן:

על רקע טענתה של אחת בשם אירנה, שהיתה חברתו של ויאצ'סלב (להלן:" אירנה") - ולפיה לא שילמה לה המתלוננת שכר עבודה, בגין עבודתה בחברת כוח אדם, שבה עובדת המתלוננת כאחראית - התקשר ויאצ'סלב אל המתלוננת לביתה, ביום 20.4.04 בשעת לילה, ודרש ממנה לשלם לאירנה את המשכורת; ולאחר דקות ספורות שב והתקשר אל המתלוננת וחזר על אותה דרישה, תוך שהוא מאיים עליה - ובכנותו אותה " כלבה" - כי "אם לא תשלמי עכשיו כסף, יהיה לך עסק איתנו". מספר דקות לאחר שהמתלוננת ניתקה את השיחה, הגיעו שני הנאשמים יחד עם הנאשם  2 (להלן: "סרגיי") לדירת המתלוננת (וזאת, לאחר שהשלושה קשרו קשר לשם כך, כבר טרם לשיחת הטלפון הראשונה); ולאחר שהמתלוננת שבה ושמעה מהשלושה (עתה) אותה דרישה, סילקה אותם מהדירה ונעלה את הדלת במפתח. אלא, שהשלושה סבבו את הדירה, ובהיותם בגינתה דפקו על תריסי החלונות ואיימו כי "ישברו  את ביתה". בשלב זה, יצאו אליהם, אל הגינה, בנה של המתלוננת ( אלכס) ובעלה ( פיוטר), ובתגובה לדרישתו של פיוטר כי יסתלקו מהמקום, חבט ויאצ'סלב בו במכת אגרוף בפניו; וכש אלכס נחלץ לעזרת אביו, תקפו אותו  גנאדי ו סרגיי; מיד לאחר מכן, הצטרף גם ויצ'סלב, ויחד עם גנאדי ו סרגיי חבטו באגרופיהם בפניהם של אלכס ו פיוטר, בעטו בהם בכל חלקי גופם, והצליפו ב פיוטר באמצעות חגורה. בשלב מסויים  - וכשהמתלוננת ניסתה למשוך את סרגיי, כשזה תקף את אלכס -  היכה סרגיי גם אותה בפניה, ותוך כדי כך נפלו משקפיה ונשברו.

כתוצאה ממעשיהם של  שני הנאשמים ו סרגיי, נגרמו ל פיוטר - נפיחות ושבר בעצם האף, נפיחות בלחי השמאלית, וחתך בשפה התחתונה; ואילו ל אלכס נגרמו שפשופים בפנים, שטף דם בעין שמאלית ורגישות בפנים.

שניהם נלקחו לבית החולים ונזקקו לטיפול רפואי.

2.         טרם הטיעונים לעונש, ולבקשת הסניגורים, הוגש תסקיר שירות המבחן אודות כל אחד מ שני הנאשמים.

מהתסקיר (מיום 23.2.05)  המתייחס לויאצ'סלב, עולה כי ויאצ'סלב  - בן 35, גרוש ואב לארבעה ילדים (גילאי 20 - 12) - עלה ארצה בשנת 1990 עם אישתו (דאז) ושלושת ילדיהם (הילד הרביעי נולד בארץ); ולפני כ - 7 שנים התגרש (כאן בארץ) מאישתו; וזאת, לדבריו, על רקע היותו מכור לסמים.

ואכן, ויאצ'סלב מוכר לשירות המבחן, זה מכבר ולפני מספר שנים, על רקע עבירות קודמות שביצע, והיותו מכור לסמים מסוג קוקאין, אשר אותם החל לצרוך, לדבריו, במאסר הראשון שריצה בארץ, ולאחר שיחרורו התמכר אליהם. אך,  לדבריו, כבר במהלך ריצוי תקופת מאסרו האחרונה (מבין מספר רב של מאסרים שריצה) נגמל מהם,  ומאז הוא נקי מסמים.

גם את הסתבכותו בעברות הקודמות הרבות נעץ ויאצ'סלב בהתמכרותו לסמים, ומשעד לתחילת התמכרות זו תיפקד, לדבריו, היטב, ואף עבד בארץ כקבלן בנין פרטי.

וביחס לאירוע נשוא התיק דנן - לוקח ויאצ'סלב אחריות חלקית, בלבד, עליו; ואף ביקש להתכחש לעובדות בהן הודה בבית המשפט, כאמור, וטען כי בא עם חבריו אל דירת המתלוננת, כדי ליישב את הסכסוך הכספי בדרכי שלום, ורק מש פיוטר ירק עליו, התפתח האירוע, שאותו ביקש להגדיר אך כ"תיגרה". יחד עם זאת, הוא מכיר  בכך שהיה אלים באירוע זה.

שירות המבחן התרשם מ ויאצ'סלב כמי שהפנים דפוסי התנהגות עברייניים, והגדיר עצמו כ"רודף צדק", אשר בדרכו ועל פי אמות המידה שלו, מבקש הוא לתקן עוולות בסביבתו. במצבים כאלה - כך התרשם שירות המבחן - פועל הוא באופן אימפולסיבי, ולצורך השגת תחושת כוח וכבוד מדומים; וזאת, על רקע דימויו העצמי הנמוך וחוסר ביטחון, ותוך ראותו את האלימות כדרך לפתרון בעיות.

על רקע האמור לעיל ועל רקע עברו הפלילי, מעריך שירות המבחן, כי ויאצ'סלב מצוי בסיכון גבוה לביצוע עבירות קשות נוספות; ועל כן,  אין במסגרת טיפולית קהילתית כדי ליתן מענה הולם למצבו.

בסיכומו של דבר, ממליץ שירות המבחן, בתסקיר זה, על הטלת עונש מוחשי על ויאצ'סלב. אך, ועם זאת,  ממליץ גם  להפנות המלצה לשב"ס לבדוק מידת התאמתו למסגרת טיפולית בין כתלי הכלא ולשלבו בה, אם יימצא מתאים; וזאת, משייתכן שבכך יהא כדי להגדיל סיכוייו לחזור לחיים נורמטיביים.

בתסקיר המשלים אודות ויאצ'סלב - ואשר על הגשתו הוריתי, לבקשת סניגוריתו, ועל מנת לעמוד על אופן תיפקודו בבית הכלא במהלך תקופת מעצרו הממושכת, עד כה, בקשר עם תיק זה - נמסר, כי מזה שנתיים נקי ויאצ'סלב מסמים; מטופל בשיחות פרטניות (אחת עד שתיים בחודש); ומביע רצון להמשך נקיונו מסמים ושאיפה לנורמטיביות. אך, עדיין אינו משולב בתוכנית טיפולית כלשהי, בכלא.

כן נמסר, מבירורר עם עו"ס בית הכלא, כי ויאצ'סלב מתפקד באופן חיובי בכלאו, וכי יש מקום לשילובו במסגרת טיפולית בכלא, כדי לחזק את השאיפות הנורמטיביות אותן הוא מביע.

ובאשר לגנאדי - בן 39, נשוי ואב לשני ילדים (בני 6, ו - 1.5 שנים) - עולה מהתסקיר אודותיו, כי עלה ארצה עם משפחתו בשנת 1996. תחילה, עבד כמסגר, ולאחר מכן בתחום מסעדנות וכשבמשך 10 החודשים שעד למעצרו בתיק זה עבד כעצמאי במסעדה שפתח. לדבריו, הרי שמאז מעצרו בתיק זה, נאלץ להתמודד עם הפסדים כספיים בעסק זה, שנגרמו עקב מעצרו.

בהתייחסו לאירוע נשוא תיק זה - לקח הוא אחריות על מעשיו בו. אלא, שלדבריו, פעל במהלכו על פי תפיסת העולם שעליה גדל והתחנך בארץ מוצאו, והמתייחסת בחומרה לאי עמידה בחובת תשלום; ועל רקע זה, ומתוך תחושה של עוול ואי צדק כלפי אותה אירנה (שבאי תשלום שכרה), פעל כפי שפעל באירוע. אך, ועם זאת - כך מתרשם שירות המבחן - הרי שעקב ההליך המשפטי בתיק זה  ומעצר הבית בו הוא נתון בעטיו, מתחיל הוא לגלות ראשית תובנה לדרך הפסולה שבה פעל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ