אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8113/04

גזר דין בתיק פ 8113/04

תאריך פרסום : 16/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8113-04
20/03/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד תהילה גלנטה
הנתבע:
שקייב טימור
עו"ד ליאור רונן
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן בעבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 333 + 335 (א) 2) לחוק העונשין תשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין").
  1. כתב האישום המתוקן מלמד כי ביום 9.4.04 השתתף הנאשם באירוע יום הולדת שהתקיים במסעדת "ראנדבו" בחוף מי עמי באשדוד. באותו ערב התקיימו אירועים נוספים של אנשים אחרים באותה מסעדה. בסיומו של הערב ביום 10.4.04 בסמוך לשעה 01:30 עד 02:00 יצאו שלמה ברינר  ויבגני רייט מהמסעדה ובכניסה נתקלו בגברת בלה אסייב, אשר ישבה על המדרגות. בין יבגני ובין בלה החל דין ודברים ולפתע התחילה בלה לצעוק ולקלל את יבגני. אל המקום הגיעו הנאשם ואנשים נוספים שנכחו במסעדה והחלו לתקוף את יבגני. רומן פישמן שירד במדרגות עם בני משפחתו ניסה לסייע לחברו יבגני והנאשם וחבריו החלו לתקוף גם את רומן. במהלך הקטטה הנ"ל נדקר רומן ברגליו ובחזהו, כשהנאשם ואחרים תוקפים את רומן עד שרומן התמוטט על הרצפה.במהלך אותה קטטה נדקר גם יבגני ברגלו כשהנאשם ואחרים תוקפים את יבגני עד שיבגני התמוטט על הרצפה. גם לאחר שהתמוטט הוסיפו הנאשם ואחרים לתקוף אותו בכך שבעטו בו וקפצו עליו. בעקבות מעשי הנאשם ואחרים הובהלו רומן ויבגני לבתי החולים שם אובחן רומן כסובל מדקירה בחזה התחתון ומשני פצעי דקירה בירכיים. רומן נותח, בוצעה תפירה של החתך באזור הסרעפת  והוכנס נקז לחזה  והוא שוחרר מבית החולים ביום 14.4.04. יבגני אושפז בבית החולים ברזילי באשקלון ואובחן כסובל מ-8 חתכים בירך שמאל שחדרו עד השרירים ומחבלות בראש, בחזה, בבטן ובמרפק. בהרדמה מקומית נתפרו הפצעים בירך ויבגני שוחרר מבית החולים ביום 10.4.04. 
  1. הודאה זו באה מפי הנאשם לאחר שנשמעו מרבית עדויות התביעה בתיק זה ולאחר שהתבהרה התמונה באופן שהביאה את הצדדים להסכמה בדבר תיקון כתב האישום והודאת הנאשם בכתב האישום המתוקן. עם הגשת כתב האישום המתוקן הוסיפה ב"כ המאשימה והצהירה כי התביעה איננה מייחסת לנאשם כי ידע שחבריו האחרים הגיעו למועדון כשהם מצוידים בסכינים ואף לא מייחסת לנאשם את מעשי הדקירה  שבוצעו במתלוננים. התביעה הצהירה כי היא אינה יודעת במדויק מהו חלקו של הנאשם בחבלות שנגרמו למתלוננים. על בסיס דברים אלו טענו הצדדים לעונש.
  1. התביעה ביקשה להחמיר בענישה עם הנאשם, כשהיא מצביעה על מדיניות בתי המשפט הנוהגת, בעת האחרונה, לפיה תרומתו של בית המשפט במלחמה באלימות הינה בדרך של הטלת עונשים חמורים ומרתיעים. התובעת ציינה כי אין זו הפעם הראשונה שהנאשם נמצא מעורב במעשי אלימות. הנאשם נשפט בהיותו קטין בגין שלושה מעשי אלימות וכן בגין עבירות רכוש, כשבמסגרת גמר הדין בעניינו שם, מיום 1.10.03, הורשע הנאשם בעבירות אלו והושת עליו עונש של מאסר על תנאי ותשלום פיצוי למתלונן, כשבנוסף חוייב הנאשם לעמוד במבחן של שירות המבחן לתקופה של שנה. כמו כן, לנאשם הרשעה נוספת מיום 20.10.04 שאז הורשע הנאשם בעבירה של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, כאשר נמצא מחזיק סם מסוכן מסוג קנבוס במשקל של 28.6 גרם נטו והושת עליו עונש מאסר של 6 חודשים בפועל וכן מאסר מותנה. עונש מאסר זה אמור היה הנאשם לרצות בדרך של עבודות שירות אולם לנוכח מעצרו בתיק זה, נחסמה בפני הנאשם האפשרות לרצות את העונש בעבודות שירות.

לאור הרשעותיו הקודמות כאמור לעיל ולנוכח המעשים החמורים בהם הודה הנאשם ביקשה התביעה להשית על הנאשם עונש מאסר לתקופה ארוכה שלא תפחת מ-3 שנים וכן ביקשה כי יופעל עונש המאסר המותנה התלוי ועומד נגדו, במצטבר לעונש המאסר באופן שיושת על הנאשם עונש מאסר לתקופה כוללת של 4 שנים.

  1. מאידך, ביקש הסנגור שלא למצות את הדין עם הנאשם. הסנגור ביקש לחדד את השינוי שנעשה בכתב האישום המתוקן לעומת כתב האישום המקורי, אשר ייחס לנאשם ארבעה מעשי דקירה, פציעה של ארבעה מתלוננים והחזקת סכין. לדבריו, כיום לאחר שמיעת מרבית הראיות הסכימה התביעה לסגת מכתב אישום חמור זה והסתפקה בעבירה אחת, בה הודה הנאשם, והיא עבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות כשאין התביעה מייחסת לנאשם את ביצוע מעשי הדקירה במתלוננים. הסנגור לא הקל ראש בעובדה כי הנאשם אכן השתתף בקטטה הרבתית שהיתה במקום אך ציין כי בקטטה זו היו מעורבים אנשים רבים נוספים שכל אחד מהם הפליא את מכותיו במתלוננים. לדידו, אין לדעת מה היה חלקו התוצאתי של הנאשם בנזקים שנגרמו למתלוננים אך טען כי בוודאי לא גרם הוא לפציעות החמורות שנגרמו למתלוננים כתוצאה ממעשי הדקירה שנעשו על ידי אחרים. הסנגור ציין כי הרשעותיו הקודמות של הנאשם בעבירות אלימות נעברו כשהיה בן 14 ומאז ועד היום לא צבר לחובתו כל עבירה דומה פרט כאמור לאירוע הנוכחי. את עבירות האלימות אותן ביצע הנאשם בגיל 14, ביקש הסנגור לייחס לגיל הטיפש-עשרה המאפיין לא אחת נערים בגיל זה המבקשים למרוד ולבעוט במוסכמות ובמסגרות. לטענת הסנגור, במשך עשרה חודשים בהם שוהה הנאשם במעצר הפנים הוא את חומרת המעשים שעשה, למד את הלקח ומבקש הוא לפתוח בדף חדש לחייו. הסנגור חזר וציין כי מדובר בבחור צעיר שזמן קצר עובר לביצוע העבירה מלאו  לו 18  וכיום מבקש הוא לחזור ולהשתלב במסגרת בית הספר כדי לסיים את לימודי הבגרות ולהתגייס לצה"ל.  לפיכך ביקש הסנגור כי בית המשפט ימנע מלגזור את דינו של הנאשם בשלב זה של הדברים ויורה על שחרורו של הנאשם כדי לאפשר לו להשתלב במסגרת הלימודית בבית הספר ולבנות תוכנית שיקומית לנאשם. לחילופין,  ביקש הסנגור כי בית המשפט יסתפק בתקופת המעצר כתקופת העונש ויפעיל את המאסר על תנאי בחופף לעונש המאסר.
  1. שירות המבחן אף הוא נמצא תחת הרושם כי מאז מעצרו של הנאשם בגין תיק זה, עבר הנאשם תהליך של שינוי בעמדותיו ועל כן סבר כי יש מקום לערוך עימו נסיון טיפולי מחוץ לכותלי בית הסוהר מהחשש כי ענישה מחמירה בשלב זה של הדברים עלולה להגביר את תחושת הניכור החברתי של הנאשם. אשר על כן הציע שירות המבחן לשחרר את הנאשם לביתו בתנאי מעצר בית חלקיים באופן אשר יתאפשר לו להשתלב חזרה למסגרת הלימודים וכן לשלבו במסגרת טיפולית בשירות המבחן.
  1. לא אחת נאמר כי חובה מוטלת על בית המשפט להרים את תרומתו למלחמה בתופעת האלימות אשר פשטה במקומותינו. הטלת עונשים קלים יחסית לנדרש עלולה להחטיא את המטרה ואת שאיפתנו כחברה להביא לעקירת התופעה מן השורש. העובדה כי העבריינות בתחום האלימות נמשכת ואף מסלימה מחייבת לשוב ולשנן את המסר בדבר החובה בהחמרת ענישה בעבירות של אלימות. הגם כך מחובתו של בית המשפט לבחון כל מקרה ומקרה לנסיבותיו שכן, אין מקרה של דקירת אדם אחר בסכין כמקרה של מתן אגרוף, או מכה ביד חשופה. 
  1. בנסיבות העניין קיימת חשיבות לסקור מקרוב את מעורבותו של הנאשם בפלילים בעת היותו קטין. מגזר הדין אשר ניתן בעניינו בבית משפט לנוער ביוני 2002 ניתן ללמוד כי הנאשם נמצא מעורב בעבר בעבירות אלימות קשות ביותר. אירוע אחד מחודש מרץ 2001 מלמד על כי הנאשם ובחור אחר תקפו מתלונן בכך שזרקו עליו אבנים ולאחר שהמתלונן נפל ארצה תקף אותו הנאשם בכך שבעט בו עד אשר גרם לו חבלות של ממש. במקרה אחר סחט הנאשם נער אחר תוך כדי איומים ובמספר הזדמנויות אף תקף אותו תוך שימוש במקל, בלבנה, בעט בראשו ובצווארו, הפילו לרצפה ולאחר שהיה שרוע על הארץ המשיך לבעוט בו עד שנגרמו לו חבלות של ממש. כך ניתן גם ללמוד על אירוע נוסף בו תקף הנאשם שומר באתר בניה באמצעות אבן וגרם לו לחבלה של ממש. בחודש יוני 2001 פצע הנאשם באמצעות סכין מטבח אדם אחר בכך שדקר אותו בעכוזו הימני וכתוצאה מהפציעה נזקק המתלונן לטיפול רפואי בבית חולים. באותו עניין מצא לנכון בית המשפט לנוער שלא למצות את הדין עם הנאשם ודן אותו לעונש קל של מאסר על תנאי לשנה אחת וכן תשלום פיצוי למתלונן. בית המשפט מגיע לתוצאה זו כשהוא מציין את גילו הצעיר של הנאשם ואת התרשמות שירות המבחן כי הנאשם נמצא בסיכון התדרדרות לעולם העבריני וכי באותה עת חל מהפך בגישתו של הנאשם. תקוות שרות המבחן ובית המשפט, באותה עת, כי הנאשם אכן יעשה את המהפך הנדרש נכזבה. זמן לא קצר לאחר גזר הדין נעצר הנאשם כשהוא מחזיק סם שלא לצריכה עצמית. גם שם המליץ שירות המבחן  שלא למצות את הדין עם הנאשם ובית המשפט, אשר הסתייע בהמלצה זו ואשר נתן את המשקל לגיוסם של הוריו של הנאשם לסייע לו בתהליך השיקום, נכון היה להשית עליו  עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות. בפועל לא ניתן היה לאפשר לנאשם לרצות את עונש המאסר באופן זה בשל מעצרו בתיק הנוכחי.

הגם הרקע הקשה  המלמד על אופיו של הנאשם אין להתעלם מן הנסיבות המיוחסות לנאשם בתיק זה, לאחר תיקון כתב האישום.

בנסיבות העניין שבפני הודתה התביעה, ברוב הגינותה, כי אין היא יכולה לייחס באופן דווקני ומדויק את חלקו של הנאשם בקטטה ההמונית בה השתתף. אין היא יכולה ליחס לנאשם את תוצאת הנזק אשר נגרמה, אם נגרמה למתלוננים, ואף הוסיפה וציינה כי אין התביעה מייחסת לו מעשה דקירה או החזקת סכין לצורך פגיעה באחרים.

לנוכח דברים אלו אין זה המקרה בו יש לומר כי יש למצות את הדין עם הנאשם בדרך של הטלת עונש מאסר לתקופה ממושכת, כפי שביקשה התביעה, אשר תמכה טיעוניה בפסיקה המלמדת על אירועי דקירה. אולם, אין בכך כדי לדחות את מתן גזר הדין בשלב זה של הדברים, כפי שביקש הסניגור, כדי לבנות תוכנית טיפולית לנאשם. הענישה כאן תשקף את העונש הראוי לנאשם אשר נמצא מבצע עבירה של חבלה חמורה בנסיבות חמורות, והן נסיבות של קטטה המונית. כמו גם תשקף הענישה את הרשעותיו הקודמות של הנאשם בפלילים ואת הצורך להרתיע את הנאשם ואחרים כמותו מלבצע עבירות אלימות דומות.

  1. אשר על כן, אני מטילה על הנאשם את העונשים הבאים:

א.      אני מפעילה את המאסר על תנאי בן 12 חודשים שהושת על הנאשם בת.פ. 533/01 בית משפט לנוער אשקלון.

ב.      אני מטילה על הנאשם עונש מאסר של 12 חודשים.

ג.        המאסרים הנ"ל ירוצו בחופף ובמצטבר כך שבפועל ירצה הנאשם עונש מאסר של 18 חודשים, החל מהיום וזאת בחופף ומצטבר לתקופת המאסר אותה הוא מרצה כיום בת.פ 1185/03 (בית משפט שלום לנוער אשקלון) באופן שממניין ימי המאסר יופחתו 150 יום.

ד.      מאסר על תנאי ל-12 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירת אלימות תוך 3 שנים מיום שחרורו.

בנסיבות העניין, הנני מוצאת לנכון להפנות את המלצתי לשב"ס לבחון מקרוב אפשרות של מתן הזדמנות לנאשם להשתלב במסגרת משקמת בתוך כתלי בית הסוהר ואף מתן הזדמנות לנאשם להשלים את לימודי הבגרות.

זכות ערעור תוך 45 יום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ