אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8111/07

גזר דין בתיק פ 8111/07

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8111-07
25/09/2008
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שרה טל
הנתבע:
1. אטיאס רן
2. נתנאל טויזר

עו"ד הוד ירון
עו"ד שרה חביב
גזר דין

1.         בתאריך 10.4.07, סמוך לשעה 05:30, ליד מרכז גילת בבאר שבע, המתינה א.א, המתלוננת, בתחנת אוטובוס במקום. נאשם 1 שהגיע למקום עם נאשם 2, התקרב למתלוננת כשראשו מכוסה בכובע "קפושון", כדי למנוע זיהויו, והחל למשוך את תיקה של המתלוננת. המתלוננת גילתה התנגדות, אחזה בתיקה וניסתה להתחמק מהנאשם 1, אך נאשם 2 ניצב בדרכה ומנע ממנה לברוח מהמקום, והמתלוננת רצה לעבר קיוסק סמוך, כשהנאשמים באים בעקבותיה. עם הגיעם לקיוסק, ניסה הנאשם 1 פעם נוספת למשוך את תיקה של המתלוננת, כשזו אוחזת בו בכל כוחה ומתנגדת למעשיו, עד שנקרעו רצועות התיק. בעקבות צעקות המתלוננת נסו שני הנאשמים מהמקום.

זמן קצר לאחר מכן, עוכבו הנאשמים בידי שוטרים, ברחוב סמוך למקום האירוע. אחד השוטרים הודיע לנאשם 2 כי הוא עוצרו, וזה החל להשתולל ולהתנגד למעצרו, עד שהשוטרים השתלטו עליו.

2.         שני הנאשמים הודו בעובדות המתוארות; נאשם מס' 1 הורשע בעבירה של ניסיון לשוד לפי סעיף 402 (א) בצירוף 25 לחוק העונשין - התשל"ז 1977 (להלן: " החוק"). נאשם מס' 2, הורשע בעבירות של סיוע לניסיון שוד לפי סעיף 402 (א) בצירוף סעיפים 31 ו- 25 לחוק, והפרעה לשוטר במילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק.

נאשם 2 הורשע בנוסף, על פי הודאתו, בשתי עבירות של הפרת הוראה חוקית, שיוחסו לו בכתבי אישום שהוגשו בבית משפט השלום בבאר שבע (ת.פ. 4578/08; ת.פ. 2780/07), ואשר צורפו על פי בקשת הנאשם. מדובר בהפרת תנאים מגבילים שהוטלו על הנאשם בתיק אחר, בבית משפט השלום, בכך שהנאשם יצא מבית אביו בבאר שבע, בו היה אמור לשהות במעצר בית, בשני מועדים, בחודשים מאי ויולי 2006, בשעות לילה מאוחרות, ללא אישור, וללא ליווי ערב כנדרש.  

3.         הנאשם 1, יליד 1987, ונאשם 2, יליד 1988, הופנו, נוכח גילם, לשירות המבחן, לקבלת תסקיר.

נאשם 1

4.         מהתסקיר הנוגע לנאשם עולה, כי הוא משרת שירות סדיר בצה"ל, ולא היה מעורב בעבר בכל עבירה. הוא נחשף מילדות לאלימות אביו, המרצה עונש מאסר בארה"ב, ובן זוגה של האם דהיום, מרצה אף הוא מאסר. הנאשם צרך סמים, ונוטה לשתיה אלכוהולית מעת לעת. הנאשם טען כי בעת ביצוע העבירה היה נתון תחת השפעת אלכוהול, ועל כן אינו זוכר את נסיבות האירוע. לאחר המעשה חש בושה נוכח הפגיעה במתלוננת, הביע חרטה ורגשות אמפטיים למתלוננת. הומלץ ע"י שירות המבחן לשלבו במסגרת טיפולית, אולם לאחר תקופה של חודשיים ימים הפסיק הנאשם, מיוזמתו, את השתתפותו בקבוצה הטיפולית. לדבריו, החל להיעדר מהמפגשים בקבוצה, עקב מגבלות השירות הצבאי וצרכי כלכלת המשפחה. צוין עוד כי הנאשם מתקשה לקחת אחריות מלאה על מעורבותו בעבירה.

עם זאת צויין כי הנאשם הוא "בעל כוחות חיוביים"; הוא סיים 12 שנות לימוד, והשתלב היטב בשירות צבאי. הוצגה בפני חוות דעת חיובית של מפקד הגדוד (מחודש מאי 2007), המציין כי הנאשם משמש כמסגר בפלוגת האחזקה, וכי מעורבותו בעבירה התקבלה בהפתעה רבה, נוכח העובדה שמדובר בחייל טוב וממושמע, המבצע תפקידו "ללא דופי", וכי מפקדיו מבקשים לאפשר לו להמשיך ולשרת ביחידה, ולהיות מעורבים בהליכי שיקומו. הנאשם ממשיך בשירותו הצבאי, ללא תקלות עד כה, ועתיד להשתחרר מהשירות בחודש פברואר 2009. נוכח הפוטנציאל השיקומי, ומתוך רצון לאפשר לנאשם להשלים שירותו הצבאי, ממליץ שירות המבחן להטיל על הנאשם עונש של מאסר מותנה, פיצוי כספי, והתחייבות להימנע מעבירות דומות בעתיד.

הנאשם הביע בפני בית המשפט חרטה עמוקה על מעשיו. לדבריו, נגמל משתיית אלכוהול.

5.         ב"כ המאשימה טענה כי יש לראות בחומרה את הניסיון לביצוע השוד במתלוננת, וכי מן הראוי להטיל עונש מאסר ממשי. נוכח נסיבותיו האישיות של הנאשם, שירותו הצבאי ועברו תקין, אין התביעה עומדת במפגיע על ריצוי מאסר בפועל, ומשאירה לשיקול דעת בית המשפט אפשרות של ריצוי מאסר זה בדרך של עבודות שירות. 

6.         ב"כ הנאשם טען, כי יש לזקוף לזכות הנאשם את הנסיבות האישיות המתוארות לעיל, ההודאה והבעת החרטה. צויין כי הנאשם "נלחם" על חזרתו למסגרת הצבאית, לאחר מעצרו (מיום 10.4.07 ועד יום  21.5.07), ועל אף הכבדתם של התנאים המגבילים בהם היה נתון, שהיו "משולבים" עם שירותו הצבאי. נסיבות אלה מצדיקות לדעת הסניגור, חריגה מרף הענישה המקובל במקרים מעין אלו, ונטען כי יש מקום לאמץ את המלצות שירות המבחן לעניין הטלת מאסר מותנה בלבד. לחלופין, מבקש הסניגור כי יוטל מאסר בדרך של עבודות שירות.

7.         נאשם 1 הופנה לבדיקת התאמתו לעבודות שירות ועל פי חוות דעת הממונה מיום 10.7.2008, נקבע, כי אין מניעה כי יעבוד בכל עבודת שירות, ללא הגבלה.

8.         נוכח הנסיבות האישיות שעלו, ובעיקרן מאמציו המוכחים של הנאשם לסיים שירותו הצבאי, ולנוכח ההודאה, וההתרשמות כי הנאשם מביע חרטה כנה, ולאחר ששוקל אני גם עמדתה של התביעה שאינה עומדת כאמור  על הטלת מאסר ממשי, הרי שחרף חומרתו של המעשה, שלא הגיע אומנם לכלל השלמת העבירה, אולם אין ספק שהעמיד את המתלוננת במצב של מצוקה ואימה, סבור אני כי ניתן, באורח חריג להורות על מאסרו של הנאשם בדרך של עבודות שירות.

9.         גוזר אני על הנאשם 1 עונשים אלה:

20 חודשי מאסר, מהם 6 חדשים שירוצו בדרך של עבודות שירות. תחילת עבודות השירות תהא בחודש מרס 2009, לאחר שחרורו של הנאשם מצה"ל. הממונה המליצה בחוות דעתה מיום 10.7.2008 כי ביצוע עבודות השירות (ביחש"מ דרום) יחל בחודש נובמבר 2008, אולם לנוכח מועד סיום השרות הצבאי, הרי שעל הממונה להביא בפני בית המשפט מועד אחר, מחודש מרס 2009 ואילך, שבו יחל הנאשם בנשיאת עבודות השרות, באופן ששרותו הצבאי לא ייפגע.

יתרת המאסר- 14 חודשים - תהא מותנית לשלוש שנים שהנאשם לא יעבור עבירה בה הורשע, או  כל עבירת אלימות או  רכוש, שהינה עבירת פשע.

 הנאשם יפצה את המתלוננת בסכום של 2,500 ש"ח. הפיצוי ישולם  ב - 5 תשלומים שווים ורצופים בני 500 ש"ח כל אחד החל מ - 1.11.08.

נאשם 2

10.        עברו של הנאשם אינו תקין, והוא נידון בחודש יולי 2006, בבית המשפט לנוער בבאר שבע (פ 1210/04), לעונשי מאסר מותנה, שלילת רישיון נהיגה ופיצויים, בגין עבירת סמים, הפרת הוראה חוקית, וקבלת נכס שהושג בעוון. מגזר דינו של בית המשפט לנוער עולה, כי בחודש אוקטובר 2003קיבל הנאשם לרשותו תיק שהכיל מסמכים וכסף מזומן, שנגנב מהמתלוננת באותו מקרה, על ידי אחרים. הפרת ההוראה החוקית נוגעת ליציאתו ללא היתר של הנאשם ממעצר בית, הייתה כרוכה גם בעישון סמים במקום ציבורי. בית המשפט לנוער ציין אז בגזר דינו, כי שירות המבחן אינו בא בכל המלצה טיפולית לנאשם.

11.        מתסקיר שירות המבחן מיום 7.5.2008 עולה, כי הנאשם מוכר לשירות המבחן מזה זמן רב. הנאשם לא השתלב במסגרת חינוכית או תעסוקתית כלשהי, ובשל רקעו הפלילי מאז גיל 16, לא גוייס לשירות צבאי. שירות המבחן מציין כי הנאשם מגיע ל"תחושת ערך והשתייכות" בחברה שולית, והשתמש בסמים ואלכוהול. הנאשם מתייחס באופן "שטחי" לעבירות שביצע, ומגלה קושי לקחת אחריות. 

ניסיונות שונים לשלב את הנאשם במסגרות טיפוליות שונות, ובכללן במרכז יום לנפגעי סמים ("קשב לנוער"), נכשלו, והנאשם אף דחה על הסף את הצעת שירות המבחן להשתלב במסגרת קהילה טיפולית, מחוץ לבית. לאחר ניסיונות נוספים של שירות המבחן בעניין זה, הנאשם הסכים להשתלב ביחידה לטיפול בצעירים במלכישוע, אולם הודיע לבסוף כי הוא מסתייג מהשתלבות בקהילה, לאחר שחזר להשתמש בסמים, וכי חברתו נמצאת בהריון, ובכוונתם להינשא. הנאשם הביע אף התנגדות להשתלב בטיפול של גמילה פיזית בלבד, לתקופה מוגבלת של חודש ימים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ