אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8110/06

גזר דין בתיק פ 8110/06

תאריך פרסום : 17/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8110-06
28/05/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שולי רוטשילד
הנתבע:
קולדין יואב
עו"ד שרון נהרי
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות שונות, כמפורט בהכרעת הדין, שעניינן גניבת כלי נשק ממחנה צבאי, וביצוע עיסקות בכלי הנשק הגנובים ובסם מסוכן מסוג קוקאין.

2.         בתחילת שנת 2006 קשר הנאשם קשר עם  שניר זעפרני, חייל המשרת בבסיס צבאי באיזור חצור, לפרוץ לנשקית הבסיס, ולגנוב כלי נשק בכמות רבה, וכן למכור סם מסוכן מסוג קוקאין. 

            ביום 26.1.2006, סמוך לשעה 02:30, הגיע הנאשם למחנה, ברכבו, מסוג סובארו אימפרזה, (להלן: "הרכב"), והתפרץ לנשקיית הבסיס, לאחר שחתך את גדר המחנה באמצעות מכשיר חיתוך,  ונכנס לנשקיה דרך חלון שפרץ. לצורך ביצוע הפריצה נעזר  בכלי עבודה שגנבו  שניר ואדם נוסף מהמחנה קודם לכן. שניר אף סייע לנאשם בחיתוך הגדר, ועמד בתצפית,  שעה שהנאשם הוציא כלי נשק מהנשקיה, והכניסם לשק שהביא לצורך זה. שק הנשק הועמס על הרכב, והועבר לקראוון במושב עזריקם, ששניר שכר למטרה זו, מבעוד מועד.  לאחר העברת כלי הנשק לקראוון חזרו השניים לבסיס הצבאי, וביצעו גניבה נוספת של כלי נשק באופן דומה. סך הכל גנב  הנאשם אותו לילה 20 כלי נשק אותם הוציא מנשקיית הבסיס.

3.         הנאשם יזם וביצע עיסקות בחלק מכלי הנשק הגנובים, אותם מכר לסוכן משטרתי מוסווה, במספר הזדמנויות:

ביום 26.2.2006, בסמוך לתחנת דלק בגן יבנה, (להלן: " מקום המפגש") מכר הנאשם לסוכן, אחד מכלי הנשק שגנב - רובה  16 M-עם מטול רימונים מסוג M-203- תמורת סכום של 25,000 ש"ח. העיסקה התבצעה לאחר תיאום מוקדם, והנשק הובא למקום המפגש בתא המטען של הרכב.

בתאריך 21.3.2006, במקום המפגש, מכר הנאשם לסוכן משטרתי נוסף (להלן: "הסוכן השני"), באמצעות  הסוכן הראשון שנכח מקום, רובה נוסף מסוגM-16 , תמורת סך של 18,000 ש"ח.

בין התאריכים 23.3.2006 ל- 30.3.2006, התקיימו בין הנאשם לסוכן מגעים שונים לצורך מכירת 5 כלי נשק, שהנאשם דרש תמורתם סך של 105,000 ש"ח, וקיבל מהסוכן מקדמה על סך של  5000 ש"ח. ביום 2.4.2006 הגיע הנאשם ברכבו למקום המפגש לצורך ביצוע העיסקה, כשבתא המטען של הרכב מצויים 5 רובי M-16  ו- 3 מטולי M-203. כלי הנשק הועברו לרכבו של הסוכן השני שהגיע אף הוא למקום המפגש, ושעה שהסוכן השני הוציא סך של 100,000 ש"ח לצורך העברתם לנאשם, נעצר הנאשם.

4.         בנוסף ביצע הנאשם מספר עיסקות בסמים מסוכנים; בארבע הזדמנויות מסר הנאשם לשניר קוקאין בכמויות לא ידועות, כדי שזה יעביר את הסם לידי אחר. ביום 1.3.2006 ביצע שניר עיסקה של מכירת קוקאין במשקל של 15.25 גרם לסוכן מוסווה של המשטרה הצבאית, תמורת סך של 4500 ש"ח. העיסקה תואמה בן שניר לנאשם במסגרת הקשר למכירת הסם. הנאשם "ליווה" את העיסקה ואישר את פרטיה.

5.         בגדר הסדר הטיעון החזיר הנאשם 8 כלי נשק ו- 3 מטולים נוספים שנגנבו על ידו בפריצה לנשקיה. ב"כ הצדדים עתרו במשותף להטלת עונש מאסר ממשי של 10 שנות מאסר, וכן עונש מאסר מותנה. בנוסף ביקשה התביעה להפעיל בחופף, 3 עונשי מאסר מותנים שהוטלו על הנאשם בתיקי בית משפט השלום בקרית גת (ת.פ 1262/04; ת.פ 1747/02)  וכן להורות על הפעלת התחייבויות כספיות שהוטלו בתיקים אלה.

6.         התביעה ביקשה לכבד את העונש המוצע חרף ההכרה כי עונש זה נוטה לקולא, וזאת לאחר שהנאשם השיב את כלי הנשק שגנב, במסגרת הסדר הטיעון.

ההגנה ציינה את נסיבותיו האישיות של הנאשם, שאחיו נפטר בגיל צעיר, האם לוקה במחלה קשה,  ולנוכח גילו הצעיר, והודאתו באשמות. 

7.         אכן, אין טעם להכביר מילים בתיאור חומרת התנהגותו של הנאשם, ומידת הסלידה והזעזוע שהיא מעוררת. אלה מובנים מאליהם. גניבת נשק וסחר בו, מעלים הנחה וודאית כמעט, כי נשק זה ימצא דרכו לביצוע עבירות פליליות או עבירות פח"ע, ומשעסקינן בגניבה סיטונית של כלי נשק אוטומטיים ומטולי רימונים, שפגיעתם עלולה לגרום לאסונות רבי היקף, יש להטיל ענישה כבדה ונוקבת, שתעמיד עבריינים מסוגו של הנאשם, בפני צורך להרהר שנית בטרם יתנו ידם להתנהגות נפשעת מעין זו. מעורבותו של הנאשם גם בהפצת סמים מסוכנים וקשים, מהווה פן נוסף הממחיש את העובדה כי הנאשם אינו בוחל, בשל  בצע כסף, בשום פעילות עבריינית, בזוייה והרסנית, ככל שתהיה.  

לאלה יש לצרף את העובדה כי הנאשם צבר לחובתו עבירות רכוש וסמים לא מועטות, והוטלו עליו עונשים מותנים שהנאשם היפר בביצוע העבירות הנוכחיות. נסיבותיו האישיות של הנאשם נדחות כמעט לגמרי, מששוקלים המשא הכבד של מעשי העבירה בהם הסתבך, וצורכי הרתעה והגנה על הציבור.

8.         אם בסופו של דבר החלטתי לאמץ את עמדת הצדדים לעניין הענישה המתבקשת, יהיה זה ראש ועיקר, בשל החזרת מספר רב של כלי הנשק שהיו בשליטת הנאשם לידי המשטרה, והודאתו של הנאשם באישומים. השבת כלי הנשק מהווה נסיבה רבת משקל, ולא למותר לציין כי גיבושו של הסדר הטיעון לא היה פשוט, והצריך דחיות חוזרות ונשנות של הדיונים. העובדה כי כלי הנשק הגנובים שהוחזרו אינם מצויים עוד בידי עבריינים, מהווה תרומה של ממש לאינטרס הציבורי, ומשקלה הסגולי של הגנה ממשית זאת על שלום הציבור, מהווה נדבך רב ערך בשיקולי הענישה, ויש לברך על סיום העניין בדרך זו.

אין להקל ראש גם במידת העונש שיהיה על הנאשם לרצות. גם אם העונש לא יגיע לכלל מיצוי הדין כפי שראוי שיהיה, הרי שמדובר במאסר ממושך של שנים רבות, ועסקינן באדם  צעיר שזה לו מאסרו הממשי הראשון.

9.         בנסיבות אלה גוזר אני על הנאשם עונשים אלה:

א.         12 שנות מאסר מהן 10 שנים לריצוי בפועל, ומניינן מיום המעצר 2.4.06.  2  שנות מאסר יהיו מותנות למשך שלוש שנים, מתום תקופת המאסר, שהנאשם לא יעבור עבירה בה הורשע, או כל עבירת פשע מסוג כלשהו.

ב.         עונשי המאסר המותנים - שלושה חדשים  בת.פ 1262/04, ארבעה חודשים, ושישה חודשים  ב- ת.פ 1747/02 - יופעלו בחפיפה לעונש המאסר המוטל.

ג.          הנאשם ישא בתשלום ההתחייבות בסך של 2,000 ש"ח בתיק ת.פ 1747/02, וההתחייבות בסך של 1,500 ש"ח שהוטלה בתיק ת.פ 1262/04, לאחר שהנאשם הפר ההתחייבויות שהוטלו בביצוע מעשי העבירה בתיק זה.  

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ