אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8106/04

גזר דין בתיק פ 8106/04

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8106-04
04/09/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
הנתבע:
סלמאן אבו סבילה
עו"ד שמואל זילברמן
גזר דין

 

1.      הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן בשתי עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, עבירה לפי סעיף 499 (א) (1) לחוק העונשין התשל"ז - 1977       (להלן: " חוק העונשין"), עבירה של יבוא נשק לפי סעיף 144 (ב2) לחוק העונשין, עבירה של ניסיון לייבוא נשק ותחמושת לפי סעיף 144 (ב2) + 25 לחוק העונשין, עבירה של החזקת נשק שלא כדין לפי סעיף 144 (רישא  וסיפא) לחוק העונשין וניסיון להחזקת נשק שלא כדין לפי סעיף 25 + 144 א רישא לחוק העונשין. כמו כן הורשע הנאשם בעבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו לפי סעיף 275 לחוק העונשין ובעבירה של מעשה פזיזות או רשלנות לפי סעיף 338 (1) לחוק העונשין.

2.      כתב האישום המתוקן גובש לאחר שנשמעו בתיק זה מרבית הראיות ולפני שנשמעה עדותו של עד מפתח שהינו שותפו למעשים שביצע הנאשם.

כתב האישום מכיל שלושה אישומים כדלקמן:

האישום הראשון  - מייחס לנאשם כי במועד בלתי ידוע בשנת 2003, או בסמוך לכך, פנה הנאשם לאדם בשם חסיין בניית, תושב מצרים, והציע לו לייבא כלי נשק ותחמושת ממצרים לישראל עבור הנאשם, תמורת כסף. חסיין בניית הסכים להצעה וקשר קשר עם הנאשם לבצע את הפשע כאמור  ולייבא כלי נשק ותחמושת ממצרים לישראל תוך מעבר הגבול באופן בלתי חוקי. הנאשם ייבא, באמצעות חסיין בניית, ממצרים לישראל שני אקדחים, כ-1,500 כדורים לרובה, וכ-10 רובים מסוג קלצ'ניקוב. הנאשם שילם לחסיין בניית עבור כל העברת כלי הנשק והתחמושת סכום של 3,000 דולר. הנאשם החזיק בנשק ובתחמושת אותם ייבא ממצרים שלא דין.

במועד בלתי ידוע בחודש 2004 או בסמוך לכך ייבא הנאשם, באמצעות מוחמד סלמאן בניית ואחרים נשק ממצרים לישראל בכך שמוחמד סלמאן בניית ואחרים העבירו ממצרים לישראל 5 רובים מסוג קלצ'ניקוב ומסרו אותם לנאשם. בתמורה שילם הנאשם למוחמד סלמאן בניית סכום של 800 דולר.

האישום השני מייחס לנאשם כי במסגרת הקשר, שנקשר באישום הראשון ולשם קידומו, במועד בלתי ידוע לפני 11.3.04 פנה הנאשם אל עבדאללה הויאדה    (להלן: "עבדאללה"), שהינו תושב מצרים, וביקש ממנו שיארגן עבורו יבוא של 35 רובים מסוג קלצ'ניקוב לישראל. עבדאללה פנה לחסיין בניית וסיכם עימו כי חסין ידאג לייבוא הרובים ממצרים לישראל.

במסגרת הקשר הנ"ל ולשם קידומו פנה, ביום 11.3.04, חסין בניית למוחמד סלמאן בניית ולמוחמד עיד בניית וכן לאנשים אחרים, ביניהם נאיף סלאם בניית, סאלים אבו-דיע, סלימאן אבו חסן, סלמאן  בניית והוישל בניית, שהינם תושבי מצרים וצירף אותם לקשר הנ"ל בכך שהציע להם להחדיר רובים לישראל בתמורה לסך של 400 לירות מצריות.

במסגרת הקשר הנ"ל נפגשו חסין בניית והקושרים האחרים בסיני. חסין בניית חילק לכל אחד מהקושרים שק ובו רובים מסוג קלצ'ניקוב ומחסנית תואמת סך הכל 35 רובים. ביום 12.3.04 בסמוך לשעה 03:20 הלכו מבריחי הנשק מסיני לישראל, כשכל אחד נושא שק ובו רובים מסוג קלצ'ניקוב, חצו את גבול ישראל סמוך לקדש ברנע ונכנסו לישראל שלא כחוק. חסין בניית, מוחמד עיד בניית ומוחמד סלמאן בניית נתפסו בסמוך לכרם קדש ברנע וכן שקים ובהם 30 רובים מסוג קלצ'ניקוב. 

האישום השלישי - מייחס לנאשם כי ביום 4.4.04 בסמוך לשעה 16:32  נהג הנאשם ברכב מסוג מיצובישי מגנום מ.ר.  2048310 בשטח סמוך לשכונת נחל בקע בבאר-שבע. שוטרי מג"ב שסיירו במקום ברכב משטרתי, סימנו לנאשם לעצור, באמצעות ידיהם ובמערכת כריזה, אך הנאשם לא שעה להוראות השוטרים והחל בנסיעה מהירה ומסוכנת. השוטרים החלו במרדף רכבי אחר כלי רכבו של  הנאשם ורק לאחר שנחסם נתיב נסיעת הנאשם על ידי כלי רכב משטרתי, שהגיע לסייע לשוטרי מג"ב, עצר הנאשם את נסיעתו ונעצר על ידי השוטרים.

3.      המאשימה, בטיעוניה לעונש, ביקשה ליחס חומרה יתרה למעשיו של הנאשם לנוכח העובדה כי אזרח ישראלי תושב מדינת ישראל , לה הוא חייב חובת נאמנות, אינו בוחל מלייבא כלי נשק ותחמושת לתחומי המדינה כשזו מנסה להתאושש ממעשי טרור הפוקדים אותה. התובעת הדגישה את התחכום הרב אשר ליווה את מעשיו של הנאשם וביקשה לראות בו כמי שהיה הרוח החיה והדומיננטית מאחורי ארגון הסחר בנשק וייבואו לתוך שטחה של מדינת ישראל, באמצעות האחרים אשר עניינם נדון ודינם נגזר לעונשי מאסר.  המדינה ביקשה להשית על הנאשם עונש מאסר לתקופה ארוכה, עונש אשר ישקף את מדיניות הענישה המחמירה אשר באה לידי ביטוי בפסיקה של בית המשפט בפרט על רקע המציאות הבטחונית בה שורה כיום מדינת ישראל וכן עתרה כי יושת על הנאשם עונש מאסר לתקופה ממושכת מזה  אשר הושת על חסיין בניית, אשר חלקו היה בהובלת הנשק ממצרים לנאשם, ואשר נדון לעונש מאסר  בפועל ל- 10 שנות מאסר. על השניים האחרים, אשר הובילו נשק עם חסיין בניית הוטלו עונשי מאסר של 8 שנים ושל 6 שנים (ראה ת.פ. 8076/04 (מחוזי-ב"ש) מדינת ישראל נ' מוחמד בניית ואח' (טרם פורסם).

4.      מנגד ביקש הסנגור המלומד לאבחן את הנסיבות דנן מן הנסיבות אשר נדונו בפסיקה הרבה. ציין הסניגור כי יש לתת את הדעת כי לנאשם אין הרשעות קודמות, כי  במהלך שמיעת הראיות ביקש לחזור בו מן הכפירה והודה בהזדמנות הראשונה, לאחר שתוקן כתב האישום ובכך גילה חרטה על מעשיו. כן ציין הסנגור כי  על רקע חובות כספיים ביצע את המעשים האמורים.  כמו כן הדגיש הסנגור כי אין כל עדות כי הנשק מצא את יעודו לתחומי הרשות הפלסטינית או כי היה מיועד להגיע לשם ועל רקע כל הדברים האמורים ביקש שלא למצות את הדין עם הנאשם ולאבחן את הנסיבות ולראות במקרה דנן כנסיבות מקלות יותר אשר אינן מחיייבות ענישה מחמירה.

5.      דומה כי אין צורך להכביר מילים אודות חומרת העבירות המיוחסות לנאשם, בפרט בימים אלו בהם מצויה מדינת ישראל במאבק מתמיד את מול ארגוני טרור הפועלים כנגד תושבי מדינת ישראל והיוצאים לפגע בה מתוך שטחה של הרשות הפלסטינית.  כמו כן, התופעה של הברחת נשק מגבול מצרים לתוך תחומי מדינת ישראל הפכה לנגע באזור הדרום, וזאת לנוכח ריבוי המקרים המגיעים לבית המשפט.  המדובר בגבול ארוך וחדיר למעבר לנוכח תוואי השטח והעדר כל מיגון  אשר הפך בשנים האחרונות, את קו הגבול הנדון,  ל"דרך המלך" דרכה מתבצעות הברחות סמים ונשק כמו גם סחר בנשים משטחה של מצרים לתוך שטחה של מדינת ישראל. הברחות אלו מתבצעות תוך שיתוף פעולה מלא בין תושבי חבל סיני שבמצרים, אנשי המדבר, המכירים ובקיאים בתוואי השטח ומכירים כל שביל ואבן, לבין אזרחי מדינת ישראל הממתינים למבריחים בצד הישראלי של הגבול ומאפשרים את העברת הנשק הסמים וכדומה לתוך תחומי מדינת ישראל. תשתית משומנת זו הופכת את הסחר דרך גבול מצרים המערבי לפעולה קלה עד מאוד. למקרים דומים נדרשו בתי המשפט  כשהם חוזרים ומתווים נקיטה של מדיניות ענישה קשה עם מבריחי וסוחרי הנשק, בפרט כאשר נמצא כי דובר בכמויות ניכרות של נשק וכאשר זה מצא את דרכו אל גורמי טרור.

6.      רק לאחרונה הבעתי את דעתי על תופעת הסחר בכלי נשק בת.פ. 8083/04 מדינת ישראל נ'  סאלם בן עודה אבו גועד (טרם פורסם) שם קבעתי כי :

"בעתות מלחמה בהן מצויה כיום מדינת ישראל אל מול גורמי טרור היוצאים מתוך גבולות הרשות הפלסטינית לפגוע באזרחי מדינת ישראל, יש לנקוט ביד קשה ולהעלות את רף הענישה כלפי עברינים הנתפסים מבצעים עבירות של סחר בכלי נשק, בפרט כאשר מדובר בהברחת כלי נשק לתחומי הרשות הפלסטינית או לגורמים  עויינים אחרים. כוחות הביטחון עושים עבודתם ימים כלילות במלחמתם המתמדת אל מול גורמי הטרור במטרה למגר את  פעולות הטרור המתבצעות כנגד תושבי מדינת ישראל. למלחמת חרמה זו מתגייס בית המשפט בדרך של הוצאת  מסר הרתעתי חסר פשרות,  לפיו כל מי שימצא  מבצע עבירות בנשק ובפרט סחר בנשק או יצוא יבוא והובלה של כלי נשק  ייענש קשות. ואכן מדיניות הענישה בעבירות של יבוא יצוא וסחר בכלי נשק נוקטת בגישה המחמירה, בפרט בשנים האחרונות בהן מצויה מדינת ישראל במצב לוחמה אל מול תושבי הרשות הפלסטינית וכאשר הברחת כלי נשק אל ארגוני טרור הפועלים בתחומי הרשות הפלסטינית הפכה לתופעה שכיחה, בין בשל בצע כסף ובין בשל טעמים לאומניים. בנסיבות חמורות במיוחד אשר נדונו בע.פ. 4831/03 מחמוד אבו בר נ' מדינת ישראל דינים עליון, כרך סז' 847, בהן הורשעו הנאשמים בגניבה של - 58 רובי M-16  ומכירה של 9 רובים לתושב הרשות הפלסטינית, הכיר בית המשפט העליון בצורך להחמיר בענישה בעבירות אלה שכן מתבקשת היא עקב הנסיבות שהזמן גרמן. אולם, באותן נסיבות קבע כי יש מקום שההחמרה בענישה תעשה בצורה מדורגת ועל כן מוצא הוא לנכון להפחית בעונשם של הנאשמים באופן שעונשו של הנאשם 1 הופחת מ- 17 שנות מאסר בפועל ל-15 שנות מאסר ועונשם של  הנאשמים האחרים הופחת מ- 12 שנות מאסר בפועל ל-10 שנות מאסר בפועל. בית המשפט העליון נותן את הדעת לעובדה כי הנאשמים שיתפו פעולה עם גורמי החקירה גם לגבי אירועים נשוא כתב האישום וגם לגבי אירועים מן העבר וכן נתן את דעתו לנסיבותיהן האישיות של הנאשמים.

בע.פ. 8755/01 מדינת ישראל נ' גדבאן דינים עליון, כרך סג' 996, החמיר בית המשפט העליון בעונשם של הנאשמים אשר ייבאו סמים (3 ק"ג הרואין , 3 ק"ג חשיש ו- 0.5. ק"ג קוקאין) ונשק   (10 רימוני יד ו- 6 רובי קלצ'ניקוב) לתחומי מדינת ישראל והטיל עליהם עונשי מאסר של 11 שנות מאסר בפועל ו-14 שנות מאסר בפועל בהתאמה.  

בע.פ. 5122/04 דניס פולבינוב נ' מדינת ישראל (טרם פורסם) אישר בית המשפט העליון את עונש המאסר בן 9 שנים אשר הוטל על המערער בגין עבירות של נסיון לסחר בנשק והחזקת נשק בכמות גדולה. (שם החזיק 5 מאגים).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ