אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8103/05

גזר דין בתיק פ 8103/05

תאריך פרסום : 18/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8103-05
18/07/2006
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רוטשילד שולי
הנתבע:
אבו סבית תייסיר
עו"ד עזריאלנט רותי
גזר דין

הנאשם הורשע בשורת עבירות, שעניינן סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, חבלה בכוונה מחמירה, הפרעה לשוטר במילוי תפקיד, וכן בעבירות של נהיגה ברכב שרישיונו פקע, בזמן פסילת רישיון נהיגה וללא ביטוח, וכן בהסתייעות ברכב לביצוע פשע.

כפי שפורט בהכרעת הדין, מנע הנאשם משוטרי הסיור ליצור קשר עימו, בכך שנעל את דלתות הרכב, ולאחר מכן, בניסיון להימלט מהמקום, ולמנוע עיכובו לחקירה, ואולי מעצרו, החל בנהיגה פרועה לאחור, פגע עם הרכב במכוון בניידת המשטרה שחסמה את נתיב הנסיעה, בשעה ששוטרת סיור עמדה לצאת הניידת, וניצלה בדוחק מפגיעה; לאחר מכן עלה על מדרכת המרכז המסחרי כדי לנסות להיחלץ מידי השוטרים, בנהיגה שהיה בה כדי לסכן עוברי אורח, ולא עצר הרכב חרף ירי השוטרים לעבר רכבו, שנועד למנוע הסכנה שנשקפה מהמשך נהיגתו.

נוכח קו ההגנה שנקט הנאשם, לא ניתנה כל גירסה על ידו, שיש בה כדי להסביר את התנהגותו הקיצונית בניסיון ההימלטות מידי השוטרים. נראה לכאורה, כי עצם מעורבותו של הנאשם בעבירות של נהיגת רכב שאינו מורשה בנסיעה, בעת פסילת רישיון נהיגה וללא ביטוח, חמורות דיין, והוא ביקש כאמור למנוע מעצרו בגינן. אולם נראה כי התשובה לכך מורכבת יותר, והיא נוגעת  להתנהגות פורקת עול, בסוג עבריינות דומה, שהנאשם סיגלה לעצמו במהלך השנים האחרונות, כפי שעולה מראיות התביעה שהוצגו בשלב זה של הדיון. 

ביום 1.11.1999 נידון הנאשם בבית משפט השלום באשקלון(תיק פ 2191/99), לעונש מאסר בעבודות שירות, מאסר מותנה, ופסילת רישיון נהיגה לשנתיים, בגין נהיגה פוחזת, לפי סעיף 338 לחוק העונשין. תיאורה של נהיגה פוחזת זו עולה מגזר דין נוסף שניתן נגד הנאשם ביום 2.5.2002, עת נידון בבית משפט המחוזי בבאר שבע, בתיק פ 8032/02. מתברר כי הנאשם גנב אז רכב, נהג בו ללא רישיון נהיגה   ובמהירות גבוהה, תוך חצית רמזורים שדלק בהם אור אדום, פרץ מחסום משטרתי, כשמאחוריו דולקות ניידות משטרה, ומעליו מרחף מסוק משטרתי, עד שהגיע לרהט, שם הסתתר באחד הבתים.

לא נתקררה דעתו של הנאשם, חרף הקולא שנהג בו בית משפט השלום בגזירת עונשו, והוא הודה בכך שנהג ללא רישיון נהיגה, במהירות פרועה בכביש היוצא מאילת, כשברכבו שני נוסעים נוספים, תוך ניהול מרדף בכבישים ראשיים כשבעקבותיו ניידת משטרה, שסימנה לו לעצור, ותוך הסטת הרכב לכיוון הניידת במטרה לדרדרה לתהום בצד הדרך, פרץ מחסום משטרה, נסע בניגוד לכיוון התנועה, וסיכן באופן חמור שוטרים בשלבים שונים של הדרך. גם במקרה זה בוצע ירי לעבר רכבו של הנאשם, ונפצעו שני הנוסעים שישבו ברכבו.

בתיק זה נגזר על הנאשם עונש של 30 חדשי מאסר בפועל, פסילת רישיון נהיגה למשך חמש שנים, ומאסר מותנה של 12 חדשים למשך שלוש שנים, מיום שחרורו ממאסר, בגין עבירה לפי סעיף 332 לחוק העונשין. עונש זה הינו בר הפעלה כיום בגין העבירה הנוכחית בה הורשע הנאשם.

בתאריך 1.7.2004 נידון הנאשם פעם נוספת,  בבית משפט השלום בבאר שבע (תיק פ3060/02 ), בגין עבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה, נהיגה פוחזת והפרעה לשוטרים במילוי תפקיד, שעיתוי ביצוען -2.2.2001, קודם לאלה שנידונו בתיק פ 8032/02. בית המשפט שדן בעניין ציין כי מטיעוני ב"כ המאשימה, עולה, כי מדובר ב"עבירות זהות" לאלה שנידונו בתיק פ 2191/99", וכי אלה הן עבירות "שאין להקל ראש בהן, במיוחד כאשר מדובר בעבירות מאותו סוג בהן הורשע הנאשם בעבר." תוך התחשבות בתקופת המאסר שריצה הנאשם אותה עת בתיק 8032/02, ולאחר שבית המשפט "השתכנע מהבעת החרטה הכנה" שהביע הנאשם, ומתוך תקוה כי הנאשם הפנים חומרת מעשיו, נגזר על הנאשם מאסר בן 10 חדשים, 3 חדשים בפועל במצטבר למאסר אותו ריצה הנאשם אותה עת,  ו-  7 חדשים מותנים לשלוש שנים מיום שחרורו מהכלא, שלא יעבור עבירה בה הורשע, עונש שאף הוא   בר הפעלה כיום, וכן פסילת רישיון נהיגה לתקופה של  12 חדשים, במצטבר לכל עונש פסילה אחר. כמו כן הורה בית המשפט על חילוט הרכב בו בוצעו העבירות.

בתאריך 10.12.2003 הורשע הנאשם בבית משפט השלום בבאר שבע(פ 2655/02), בגין עבירה תקיפה הגורמת חבלה ממש, ובמסגרת הסדר טיעון, הוטל עליו מאסר של 30 ימים מצטבר למאסר אותה ריצה אותה עת, וכן שמונה חדשי מאסר מותנים למשך שלוש שנים, מיום שחרורו ממאסר, שלא יעבור "עבירת אלימות מכל מין וסוג שהוא..." . גם עונש מותנה זה הינו בר הפעלה,  נוכח הגדרתו החובקת כל מגוון אלימות, וההרשעה בעבירות לפי סעיפים 332 ו-329, ( ראו: ע"פ 308/06;393/06, מ"י נ.יונתן סבן).                

לנאשם עבירות קודמות בתחום הסמים המסוכנים, על אחת מהן, בה נידון בבית משפט השלום בבאר שבע,  (תיק 4319/01), נידון לעונש פסילת רישיון בחופף לעונש הפסילה אותו נשא אותה עת, כמפורט לעיל.

ב"כ של הנאשם שטענה כל שניתן לטעון בנסיבות אלה, שמה דגש על מצבו האישי ונסיבותיו המשפחתיות של הנאשם. כפי שגם עלה מהכרעת הדין, אביו של הנאשם ניתק קשר מאימו של הנאשם וששת ילדיו. אחיו של הנאשם נרצח לפני מספר שנים, והנאשם, שהפך להיות ראש המשפחה, חרף גילו הצעיר, נאלץ, על פי מנהגי העדה, לשאת את אלמנת האח שהייתה מטופלת בשני ילדיו של  אחיו. לנאשם נולדו בינתיים שני ילדים נוספים -  אחד מהם כיום, בן 10 חדשים -  תוך כדי שהייתו של הנאשם בכליאה.  אימו של הנאשם פנתה במילים נרגשות וסיפרה כי לאחרונה נפטר באופן פתאומי בן קטן של אחת מבנותיה. לאחת הבנות, חנאן, המתגוררת בבית האם, נסיבות משפחתיות ואישיות מיוחדות מאד, כפי שעלה בדיון בפני, והנאשם נאלץ להתמודד עם מצב דברים זה, ההופך מורכב עוד יותר,  במסגרת החברה הבדואית.

עוד נטען כי בשל מעצרו המתמשך, ניסה הנאשם לאחרונה, לשלוח יד בנפשו, ולמרבית המזל, לא עלה הדבר בידו. 

אין ספק שהנסיבות האישיות המתוארות אינן פשוטות כלל ועיקר, ובמיוחד שהנאשם אינו זוכה לראות ילדיו בשל כליאתו. דא עקא שמעיון בפסקי הדין הקודמים כמתואר לעיל, עולה, כי פעם אחר פעם, משמיע הנאשם טיעונים דומים, המתבססים על נסיבותיו האישיות,  והנועדים לשכנע את הערכאות השונות להקל בעונשים המוטלים עליו, כפי שאכן עולה, לכאורה, מגזרי דין מקלים למדי שהוטלו בעניינו. לא למותר לציין כי בדברו האחרון בדיון דנן, היכה הנאשם על "חטא" חתימתו על זיכרון הדברים, נשוא הסכם רכישת הרכב שבו נעברו העבירות בהן הורשע היום, ואין לדעת אם הנאשם כיוון דבריו לכך שהוא מצר על כך שסיפק ראיה לחוקריו, או שמא יש בכך משום הבעת חרטה עקיפה נוכח הסתבכותו הנוכחית, ואניח כי כך הם פני הדברים.

מתקשה אני מאד למצוא קו זכות לנאשם. נוכח המעשים בהם הורשע, זמן קצר לאחר סיום ריצוי עונש קודם. אין לומר אלא שהנאשם מגלה עבריינות מועדת לחזרה על אותם דפוסי התנהגות שבגינם נשפט בעבר.  הנאשם אינו מנתק עצמו מאותו מעגל שוטה ומסוכן, של נהיגה בלתי מותרת ברכב, חרף עונשי פסילה המוטלים עליו, ובעת שהוא נתפס בכף, שוב ושוב, אין הוא מהסס לעשות כל שניתן כדי להיחלץ מידי המשטרה גם במחיר סיכון כבד לנפש ולרכוש. הנאשם העותר חדשות לבקרים למידת הרחמים, אינו מגלה כל רגישות לזולת, בעת שהוא יושב במושב הנהג ומנהל עד חורמה, מרדפים עם המשטרה, תוך אדישות מוחלטת לאפשרות  כי אלה יסתיימו באסונות בנפש. הדברים שנאמרו בעניינו של  הנאשם בגזר הדין בתיק 8032/02 , על ידי כב' השופט י. אלון, לא איבדו למרבית הצער מתוקפם גם כיום, בחלוף מספר שנים: הנאשם "...חשף...עצמו כאדם שסכנתו לציבור רבה, כנאשם שלא נרתע מלשוב ולנהוג באותם דפוסי אלימות דרכים, שכפסע בינה לבין פגיעות חמורות ביותר בגוף ובנפש, כמי שבז לחוק, לחיי אדם ועוברי דרכים, וכמי שהופך את כבישי הארץ למלכודת אסון ולזירת עבירה. הוא גם הוכיח עצמו כמי שההקלה בדינו הקודם וההתחשבות המופלגת בה נהג עימו בית המשפט בעבר, לא הרתיעה אותו במאומה."     

לאחרונה הנחה בית המשפט העליון על נקיטת קו ענישה תקיף, בדרך של הטלת עונשי מאסר ממשים וכבדים על עבריינות מסוג זה, הקונה לה אחיזה מיוחדת, כך נראה, בכבישי הדרום. ראו למשל, פסקי הדן שניתנו לאחרונה, ב- ע"פ 2100/06, אלבוקיען נ.מ"י, ע"פ 2079/06; אבו עצא נ.מ"י, ע"פ 1535/06; מ"י נ.יוסי לוי, בהם נגזרו 4 שנות מאסר לריצוי בפועל, בגין עבירות לפי סעיף 332 לחוק העונשין.

שקלתי את נסיבות העבירות בהן הורשע הנאשם, ונתתי ביטוי מסויים לעובדה כי האירוע בו הורשע היה קצר מאד במשכו, וכי התנהגותם המבוהלת של עוברי האורח נבעה גם מירי השוטרים, שנראה שלא היה הכרחי בנסיבות, בשל הימצאות הולכי רגל, כפי שפסק הקצין הבודק המשטרתי. התחשבתי במידה מסויימת גם בנסיבות האישיות, שאין בהן כאמור, כדי להאפיל על צרכי ההרתעה הראשונים במעלה בעניינו של הנאשם, נוכח עברו המכביד, ולאור האינטרס הציבורי המובהק.

סופו של דבר  שגוזר אני על הנאשם עונשים אלה:

בגין העבירות בהן הורשע עונש כולל של  6 שנות מאסר, מתוכן 4 שנים לריצוי בפועל, ושנתיים יהיו מותנות לשלוש שנים, מיום סיום המאסר, שהנאשם לא יעבור  עבירה לפי סעיף 332 או 329 לחוק העונשין, תשל"ז- 1977, או כל עבירה של נהיגה ברכב בזמן פסילה, או ללא רישיון נהיגה בר תוקף.

עונשי המאסר המותנים בני  12 החדשים שהוטל בתיק בית המשפט המחוזי בבאר שבע (בתיק,

פ 8032/02), ו- 7 חדשים שהוטל בתיק בית משפט השלום בבאר שבע (תיק פ 3060/02 ), מופעלים במצטבר זה לזה, ולעונש המאסר המוטל, ואילו עונש המאסר המותנה בן 8 החדשים שהוטל בתיק בית משפט השלום בבאר שבע, (תיק פ- 2655/02), יופעל בחופף למאסר המוטל, זאת,  נוכח מידת העונש הכוללת שיהיה על הנאשם לשאת, ומשעבירת התנאי אינה נוגעת לעבירות ברכב, וכן לנוכח הנסיבות המשפחתיות שתוארו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ