אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8098/08

גזר דין בתיק פ 8098/08

תאריך פרסום : 12/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8098-08
16/09/2008
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד יוחנני רותם
הנתבע:
שצרבינה אולג
עו"ד אייל רחמים
גזר דין
  1. הנאשם, יליד 1987, הורשע על פי הודאתו בעבירת שוד לפי סעיף 402(א) לחוק העונשין, תשל"ז- 1977, הכלולה בכתב אישום מתוקן. יצויין כי תחילה יוחסה לנאשם עבירת שוד לפי סעיף 402 (ב) לחוק העונשין.
  1. על פי העובדות בהן הודה, ביום 6.5.2008, בשעת לילה מאוחרת, ברחוב בן גוריון בבאר שבע, ניגש הנאשם אל עוברת אורח, המתלוננת, תמר אברמוביץ, משך בשערותיה והפילה על הרצפה, ולאחר מכן הכה באגרופיו בפניה, ומשך את תיקה בכוח מעליה, במטרה לגנבו, עד שמעוצמת המשיכה הצליח ליטול את תיקה בו נמצאו 420 ש"ח, וכן פריטי רכוש אחרים. המתלוננת צעקה לנאשם כי ירפה ממנה, והתנגדה לנטילת תיקה, ללא הועיל. למתלוננת נגרמו שריטות בידיים ונפיחות בעין ימין.

הנאשם נעצר זמן קצר לאחר מכן באחת השכונות הסמוכות, על ידי שוטרים שהוזעקו למקום, ותיקה של המתלוננת הוחזר לה.

  1. הנאשם נדון בעבר בגין עשרות עבירות נגד הרכוש, סמים והפרעה לשוטר, והוטלו עליו עונשי מאסר.

התביעה הציגה את גזר דינו של בית משפט השלום לנוער בחיפה, בתיק 1040/04, מיום 6.4.2005, ממנו עולה כי הוטל על הנאשם בגין שורה ארוכה של עבירות רכוש, עונש מאסר ממשי בן 24 חודשים, וכן עונש מאסר מותנה בן 18 חדשים, למשך שנתיים מיום שחרורו מהמאסר, שהנאשם לא יעבור עבירת רכוש או אלימות. הופעלו בחופף שני מאסרים מותנים קודמים מתיקים אחרים. צויין במסגרת גזר הדין כי הנאשם "מוכר מתיקים קודמים", אין כל המלצה טיפולית בעניינו, ולא ניתן גם להפנותו לטיפול גמילה במסגרת "מלכישוע", לאחר שהעניין נבחן.

אין חולק כי העונש המותנה שהוטל בתיק זה הינו בר הפעלה.

עוד יצויין, כי  בחודש יוני 2005 נדון הנאשם בבית המשפט המחוזי בחיפה בגין שני מעשי שוד מזויין לפי סעיף 402 (ב) לחוק העונשין, שבוצעו במהלך של יומיים, בחודש אוקטובר 2004, לתקופת מאסר ממשי של שנתיים ומחצה, וכן לעונש מאסר מותנה שלא יעבור עבירה בה הורשע.

  1. מתסקיר שירות המבחן מיום 28.8.2008, עולה, כי הנאשם עלה מאוקראינה עם אימו, בגיל 12. הוריו התגרשו זה מכבר, וכיום לא קיים קשר בין הנאשם לאביו. הנאשם גילה חוסר הסתגלות למסגרות חינוכיות, והחל בפעילותו העבריינית המתוארת לעיל. האם התקשתה להציב לנאשם גבולות.

הנאשם נמצא בטיפול שירות המבחן מגיל 14. נוכח גילויי תוקפנות, ואי שיתוף פעולה, לא צלחו ניסיונות שונים לשלב את הנאשם במסגרת טיפולית, והנאשם המשיך בהתנהגות עבריינית, ולא ניתן היה להמליץ על דרכי טיפול כלשהן. בהיותו בן 15, הוטל על הנאשם פיקוח שירות המבחן; הוא נדון למאסר ראשון לאחר מספר חודשים, ובגיל 16 נדון לעונש מאסר של 9 חודשים, ולאחר מכן הוטלו עליו שתי תקופות מאסר נוספות. הנאשם השתרר ממאסר בחודש מאי 2007, השתלב בעבודה קבועה, והוא נמצא בקשר עם בת זוג הנמצאת בחודשי הריון אחרונים.

הנאשם ציין בפני שירות המבחן שהינו צורך סמים מסוכנים מגיל 13, ובעת מאסרו הראשון בגיל 15, החל להשתמש בהרואין. בעת ביצוע העבירה היה נתון לדבריו להשפעת משקאות משכרים, ואינו זוכר כלל את פרטי האירוע. התרשמות שירות המבחן הינה כי הנאשם סיגל במהלך השנים התנהגות תוקפנית, עקב תסכול ומרדנות; חרף גילו הצעיר התמכר לחומרים מסוגים שונים, ושקע בפעילות עבריינית. הנאשם מגלה יחס עויין כלפי "הממסד", ובכלל זאת, כלפי שירות המבחן. 

שירות המבחן מציין כי יש לראות בחיוב מסויים את העובדה כי חלפה שנה מאז שחרורו של הנאשם ממאסר, ועד מועד ביצוע העבירה הנוכחית. עם זאת שירות המבחן נמנע מהמלצה טיפולית, נוכח כשלון המאמצים הלא מועטים לשלב את הנאשם במסגרת שיקומית, והמאסרים הנשנים אותם ריצה בעבר.

  1. התביעה מבקשת להפעיל עונש המאסר המותנה מתיק 1040/04, במצטבר למאסר ממושך שיוטל על הנאשם בתיק זה. העונש המתבקש מתחייב מצורכי הרתעת הרבים, והרתעתו האישית של הנאשם. בעניין זה צויינו מעשיו של הנאשם ורקעו; הנאשם תקף בשעת לילה, אשה חסרת ישע, ללא כל התגרות, וזאת במטרה לגנוב תיקה. הנאשם הוכיח כי בחר בעבריינות כדרך חיים, ואינו נרתע ממעשיו, חרף עברו הכולל מעשי שוד קודמים, ומאסרים ממשיים ומותנים שהוטלו עליו. בנוסף מבקשת התביעה להטיל על הנאשם קנס, ופיצויים למתלוננת.
  1. ב"כ הנאשם סבור כי יש מקום ליתן משקל ממשי להודאת הנאשם. צויין כי גם בחקירתו הנאשם הודה מיד במעשה. כתב האישום שייחס לנאשם תחילה עבירה של שוד בנסיבות מחמירות, תוקן, ועסקינן במעשה מקרי וטפשי, נעדר תכנון, ולפיכך חמור פחות בנסיבותיו.

עוד נטען כי יש לשים דגש על נסיבותיו האישיות של הנאשם, שהינו כבן 21, ועומד להינשא לבת זוגו, המצוייה בחודש התשיעי להריונה; סביר להניח כי הנאשם לא יזכה לראות את הילד שייולד בתקופה הקרובה, נוכח כליאתו, ויש בכך היבט ענישתי נוסף.

נוכח האמור מבקשת ההגנה להפעיל את העונש המותנה בחפיפה לעונש שיוטל, באופן שסך כל העונש שיוטל, לא יעלה על מידת העונש המותנה שיופעל. ההגנה טרחה והציגה פסקי דין של ערכאות מחוזיות, לפיהן מידת העונש בעבירת שוד לפי סעיף 402 (א) לא הייתה מחמירה.

  1. הנאשם ציין בדברו האחרון כי לא תכנן לבצע את המעשה, והיה נתון להשפעת אלכוהול, "וקצת מסטול", וכי בשנה שקדמה למעשה התנהג באופן "נורמטיבי".
  1. נדמה שאין צורך להרחיב דברים בעניין מועדותו העבריינית של הנאשם, ומידת הסיכון שנשקפת לציבור מנזקו, בין אם התנהגותו של הנאשם מתוכננת, ובין אם אינה צפויה לו עצמו, כפי שטען במקרה דנן. אין כל היבט מקל בכך שהנאשם פעל תחת השפעה של חומרים ממכרים כלשהם בעת שתקף את המתלוננת. נהפוך הוא. טענה זו ממחישה דווקא את הצורך לנקוט באמצעי ענישה שיהוו משקל נגד להתמכרויותיו השונות של הנאשם, שתוצאתן בפגיעה בציבור התמים, כפי שאירע למתלוננת שאיתרע מזלה והיא נקלעה סמוך למקום אליו הגיע הנאשם אותו לילה. טענת הנאשם בעניין זה אף אינה משוללת מידה ניכרת של ציניות, נוכח כך שהנאשם לא אבה, במשך שנים, ליטול חלק בהליך שיקומי כלשהו, כפי שעולה מתסקיר שירות המבחן, וגם בשעה שהליכי גמילה עמדו על הפרק, הובהר, כפי שעלה מגזר הדין ב- פ  - 1040/04, כי לא ניתן היה ליישמם נוכח התנהלות הנאשם. לאור האמור, אין תימה כי שירות המבחן אינו בא בהמלצה טיפולית כלשהי, והעובדה כי הנאשם נמנע לכאורה, מפעילות עבריינית במשך שנה לאחר ששוחרר ממאסר, ובעת ששני מאסרים מותנים ריחפו עליו ממעל, אינה יכולה לסייע לו, ואין היא מעידה על ניסיון אמיתי ועקבי לשנות אורחותיו (לעניין המשקל שיש ליתן לטענת התמכרות, ראו ע"פ 2309/07, עידן בושארי נ. מ"י, ניתן ביום 5.11.2007 על ידי ככ' השופט רובינשטיין)..
  1. בגזר דינו של בית המשפט העליון בע"פ 10513/07 - מדינת ישראל נ' סעיד ברכאת (ניתן ביום 29.4.2008), הוכפל עונשו של נאשם שהורשע בעבירה דומה לעניינו, הנוגעת לשדידתה של עוברת אורח, ונאמר בעניין זה -
  1. " זו האחרונה הלכה לתומה ברחובה של עיר, ולפתע מצאה את עצמה קורבן לשוד אלים. מעשה זה, אף שהנזק הכספי אותו גרם לא היה רב, כרוך בו נזק נפשי קשה לקורבן. הדברים נכונים ביתר שאת נוכח העובדה לה היה ער בית המשפט המחוזי, היינו, כי מדובר בעבירה נפוצה אשר קורבנותיה הם בדרך כלל אנשים חסרי ישע. לפיכך, ונוכח העובדה שזו אינה מעורבותו הראשונה של המשיב בפלילים, נראה לנו כי בית המשפט המחוזי הקל עמו במידה המחייבת את התערבותנו. עם זאת, לא נמצה את הדין עם המשיב, הואיל ואין ערכאת הערעור נוהגת לעשות זאת. אנו מעמידים אפוא את תקופת המאסר בפועל בה ישא המשיב על 18 חודשים..."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ