אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8095/07

גזר דין בתיק פ 8095/07

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8095-07
29/05/2007
בפני השופט:
נ.זלוצ'ובר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דהן
הנתבע:
רשאידה אמג'ד
עו"ד טקו
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו, לאחר הסדר טיעון לעניין תיקונו של כתב האישום, בכתב אישום מתוקן, בעבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה, ללא רישיון רכב וללא ביטוח, עבירות בניגוד לסעיפים 62+10, 62+3, לפקודת התעבורה [נוסח חדש], התשכ"א- 1961 ובניגוד לסעיף 2 לפקודת הביטוח- רכב מנועי [נוסח חדש] התש"ל- 1970. שהיה בישראל שלא כדין והסעת שב"ח, עבירות בניגוד לסעיפים 12(1) ו- 12א(ג)(1) לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב- 1952, והפרעה לשוטרים במילוי תפקידם וסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, עבירות בניגוד לסעיפים 275 ו- 332(2) לחוק העונשין, התשל"ז- 1977.

אין הסדר לעניין העונש.

  1. על פי עובדות כתב האישום המתוקן, הנאשם שהוא תושב הרשות הפלשתינאית, ביום20/3/07 סמוך לשעה 11:00, נהג ברכב מסוג GMC בכביש 35, כשאין בידו היתר שהיה בישראל, ללא היתר לנהוג ברכב ישראלי, ללא רישיון רכב בתוקף וללא ביטוח. הנאשם הסיע ברכב ארבעה אנשים, כולם תושבי הרשות הפלשתינאית ללא היתרי שהיה בישראל.

שוטר, לבוש מדים ואפודה זוהרת שעמד ליד הניידת המשטרתית בכביש 35, הבחין ברכב שבו נהג הנאשם וסימן לו לעצור בצד, אך הנאשם לא שעה להוראת השוטר והמשיך לנסוע במהירות לכיוון צומת חלץ. השוטר דלק אחריו, הפעיל סירנה, אור כחול מהבהב וכרז לנאשם, אך לשווא.

הנאשם נסע במהירות ובפראות בכביש שהוא דו סטרי ומתפתל כשהוא עוקף כלי רכב שהיו לפניו תוך חציית קו הפרדה רצוף ותוך שהוא גורם לנהגי כלי רכב שבאו ממולו לסטות לשולי הכביש על מנת שלא להתנגש בו.

לאחר מספר קילומטרים, שוטר נוסף העמיד בכביש ניידת משטרתית כחול לבן כשהוא חוסם עימה את נתיב הנסיעה של הנאשם וכשהוא עומד לצידה ומסמן לנאשם לעצור. הנאשם הבחין בשוטר ובחסימת הכביש ובכל זאת האיץ את רכבו היישר לעבר השוטר, עד שזה נאלץ לקפוץ מהכביש במהירות, על מנת שלא להיפגע.

הנאשם המשיך בנסיעתו הפרועה ולא שעה להוראות השוטרים שדלקו אחריו ודרשו ממנו לעצור.

כעבור כשני ק"מ שוב הבחין הנאשם בשוטר במדים מסמן לו לעצור ובחסימת הכביש ע"י הניידת המשטרתית, אך הנאשם האיץ את נסיעתו היישר לעבר השוטר עד שזה נאלץ לסור במהירות מדרכו של הנאשם, אחרת היה נפגע מרכב הנאשם.

הנאשם המשיך לנהוג בפראות לכיוון צומת איבים, שם פנה בפתאומיות לכיוון חוות השיקמים מבלי לתת זכות קדימה לכלי הרכב שנסעו בצומת כחוק. נהג משאית שנסע בצומת נאלץ לבלום בלימת חרום ולסטות ימינה עם משאיתו על מנת למנוע התנגשות בנאשם.

שוטר נוסף דלק אחר הנאשם וניסה לחסום את דרכו באמצעות הניידת, אך הנאשם לא האט, אף שהשוטר נופף באקדחו לעבר הנאשם והשוטר נאלץ לבלום את הניידת, פן יפגע ע"י הנאשם.

כל העת נסעו שוטרים אחר הנאשם, כשהם ממשיכים לדרוש ממנו לעצור, אך לשווא. הנאשם אף הסיט את רכבו לעבר ניידת, בכדי לגרום לניידת המשטרתית לרדת לעבר השוליים, שוטר שנהג בניידת נאלץ להאט את מהירות נסיעתו, כך עקף אותו הנאשם ותוך שהוא מסכן כלי רכב שבאים מולו מהנתיב הנגדי ומאלצם לסטות לשולי הכביש, על מנת למנוע התנגשותם ברכב הנאשם. כשהנאשם הוסיף להתעלם מדרישות השוטרים לעצור, ירה אחד השוטרים מספר יריות לעבר צמיגי רכבו של הנאשם ואף פגע, אך גם זה לא מנע מהנאשם להמשיך בנהיגתו הפראית כשהוא נוסע נסיעת עקלתון בין הנתיבים בכדי למנוע משהשוטרים לעקוף אותו, ולמרות שנסעו כלי רכב בנתיב מול הנאשם.

באזור צומת רוחמה העמידו שוטרים כלי רכב ומשאית על הכביש בכוונה לחסום את הנאשם, וכשהתקרב הנאשם לחסימה, סטה ימינה לשביל מקביל, ובאזור החסימה עצר את הרכב ונמלט רגלית. שוטרים רצו אחריו כשהם צועקים לו לעצור, אך הנאשם עצר רק כאשר התעייף ונעצר בידי השוטרים.

 

  1. בע.פ. 2410/04 מדינת ישראל נגד סלמאן אבולקיען, דן כב' בית המשפט העליון,  בערעור המדינה כנגד קולת העונש שהושת בבית המשפט המחוזי בב"ש (שתי שנות מאסר לריצוי בפועל). בפסק הדין מתוארת התופעה הקשה של התפרעות בכבישי  הדרום, ואין לי אלא לחזור על האמור שם:

"המשיב חטא בהתנהגות אלימה שאך בדרך נס לא הסתיימה בתוצאה קשה יותר. הוא הפגין זלזול בחוק ובאנשים הממונים על אכיפתו, וגם אפשרות לפגיעה פיסית בשוטרים לא הרתיעה אותו. יותר מכך, המערער נהג ברכבו בפראות, בשעה הומה, בטבורה של עיר, ותוך שהוא מסכן את המשתמשים האחרים בדרך. חברה מתוקנת אינה יכולה להשלים ואסור לה להשלים עם בריונות ופריקת עול מסוג זה, ומקל וחומר שאין להשלים עם כך כאשר מדובר בתופעה שרבים חוטאים בה, והמתרחשת כמעשה של יום יום באזור הנגב. את התופעה החמורה הזו יש למגר כדי להבטיח את שלום הציבור, וגם כדי לאפשר לאנשי החוק למלא את תפקידם ללא מורא. תרומתם של בתי המשפט למאמץ שנועד להשיג מטרה זו צריכה לקבל ביטוי ברמת הענישה הנקוטה, ולנוכח פסקי דין שהוצגו בפנינו אנו חוששים כי ברמת הענישה הנהוגה כיום אין די, וספק אם רכיב ההרתעה זכה בה למענה הולם." 

  1. פסק הדין הנ"ל ברור, וכוחו לא רק בכח המשפטי המחייב, כי אם גם בקביעות המוסריות שמצווים אנו לאמץ.

בית המשפט בתוך עמו יושב. התופעה המתוארת בפסקי הדין מוכרת היטב גם לבית משפט זה הן מהתיקים הרבים הנשמעים בפניו בתחום זה והן בשל כך שמדובר בתופעה כללית שקשה להתעלם ממנה.

עבירות תעבורה לכשעצמם אין להקל בהן ראש כאשר תוצאתן היא בין הגורמים לסטטיסטיקה הבלתי נסבלת של כ- 500 הרוגים בשנה ופצועים רבים מאוד. ראה ע"פ 11786/04 חוסאם אבו טריף נ' מדינת ישראל תק-על 2005(3), 3101 ,עמ' 3105:

"לא יעבור יום שלא נשמע בו על תאונת דרכים קשה שאירעה בכבישי הארץ, לעיתים קרובות - קרובות-יתר-על-המידה - תאונה מקפחת חיים לעיתים תאונה החותכת בגופם של אנשים והופכת אותם נכים כואבים ואומללים לכל חייהם. ולעיתים קרובות - קרובות-יתר-על-המידה - "הגורם האנושי" הוא הסיבה המיידית לתאונה: קלות-דעת, פזיזות, אדישות, נמהרות של אוחזי-ההגה. תאונות הדרכים היו כמגפה הפושטת בקהילה ומותירה אחריה חללים כחיידק-מוות שאין יכולת לעמוד בפניו. הגיעה עת שבתי-המשפט יעלו תרומתם לעצירת המגפה, להשמדת חיידק-המוות. תרומה זו פירושה הוא הטלת עונשים חמורים על מי שנמצאו מדביקים אחרים בחיידק-המוות ועל מי שהתנהגותם מסייעת למגפה להוסיף ולהתפשט".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ