אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8095/04

גזר דין בתיק פ 8095/04

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8095-04
08/02/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ד. מזור
הנתבע:
מלול מרדכי
עו"ד נ. בטיטו
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו - ובמסגרת הסדר טיעון, שכלל את תיקון כתב האישום - בעבירת סחיטה באיומים, לפי סעיף 428, רישא, לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן:" החוק"); ובעבירת סחיטה בכוח, לפי סעיף 427, רישא, לחוק.

            נסיבות ביצוע העבירות האמורות - כך עולה מעובדות כתב האישום המתוקן, ושבהן הודה הנאשם, כאמור - הן, כדלהלן:

            בעקבות כך שריכבו של הנאשם (שלא היה מבוטח בביטוח מקיף) נגנב ( ביום 11.4.04) בעת שחנה ברחוב בו הוא מתגורר, משוכנע היה הנאשם כי ידיו של המתלונן ופועליו היו במעל.  כך החליט הנאשם על שום שכשבועיים קודם לכן שהה הרכב במוסך של המתלונן לשם תיקונו, ולאחר התיקון הוחזר לנאשם. עקב חשד זה, הגיע הנאשם אל מוסך המתלונן, הטיח בפני המתלונן כי הוא ופועליו גנבו את הרכב, ודרש ממנו להחזיר את הרכב. לאחר שהמתלונן הכחיש את ההאשמה, איים הנאשם עליו, באומרו לו, כי: "יש לך עד מחר להביא לי את הרכב", וכן הוסיף וסטר למתלונן בפניו, באותו מעמד - וכל זאת, כדי להניע את המתלונן לפצותו, כספית, על גניבת הרכב.

            מספר ימים לאחר מכן, הגיעו הנאשם ושלושת חבריו, ברכב אחר, אל המוסך, ומשם הסיעו את המתלונן אל שביל עפר; ושם הוציאוהו בכוח מהרכב והפילוהו ארצה. כן, ובעוד המתלונן מתחנן כי יעזבוהו לנפשו, נטל הנאשם ענף עץ, קירב אותו אל עינו של המתלונן, בכוונה להטיל עליו אימה, ואיים עליו, לאמור: "הוציאו לך פעם עיין?"; ולאחר מכן, הוסיף ובעט במתלונן. אחר זאת, הכניסו הנאשם וחבריו את המתלונן אל הרכב, ותוך שחבריו של הנאשם מכים את המתלונן בבעיטות, דרש הנאשם ממנו ליתן לו, תוך ימים ספורים, רכב חדש או סכום של 38,000 ש"ח. המתלונן הביע הסכמתו - עקב הפחד מפני הנאשם וחבריו, מכותיהם ואיומיהם - ורק אחר זאת, החזירו הנאשם וחבריו את המתלונן למוסך.

            למחרת, ניסה המתלונן לדבר במכשיר הפלאפון עם הנאשם, אך היה זה אחד מחבריו של הנאשם אשר ענה, לקריאה הפלאפונית, וזה הוסיף "והזכיר" למתלונן, תוך איומים, את אשר "התחייב" לעשות; וכן איים עליו לבל יגיש תלונה במשטרה.

2.         הסדר הטיעון בין הצדדים כלל הסכמה (חלקית) באשר לענש אשר יוצע לביהמ"ש להשית על הנאשם, היינו, כי המאשימה תעתור להטלת עונש מאסר בפועל למשך 9 חודשים, כרף עליון; ואילו הנאשם רשאי לטעון לכל ענש אחר. כן הוסכם על חיוב הנאשם בפיצוי לטובת המתלונן, בסכום שייקבע על פי שיקול דעת ביהמ"ש.

3.         טרם הטיעונים -  ולבקשת הסניגור - הוריתי על קבלת תסקיר שירות מבחן אודות הנאשם.

            מתסקיר זה (מיום 31.1.05) עולה, כי הנאשם - בן 29, נשוי ואב לשני ילדים (גילאי 5,2) - עובד כאחראי מחסן ערובה, מזה כ - 5 שנים. שירות המבחן התרשם הימנו כבעל יכולת תפקוד חיובית, והמתבטאת, בעיקר, ביכולתו ליטול אחריות בחייו, לעבוד ולפרנס את משפחתו. אך, ובצד זה, גם מגלה סף תיסכול נמוך וקושי לרסן דחפיו; ומגלה קווים תלותיים ובלתי בשלים בהתנהגותו - דבר הנלמד מעובדת שימושו בסמים קלים, בעבר, באירועים חברתיים. כיום - כך עלה מבדיקות שתן שמסר - נמצא הוא נקי משרידי סם.

            הנאשם סיים 11 שנות לימוד במסגרות שונות. הוא התגייס, אמנם, לצה"ל, אך שוחרר מהשירות כעבור שנה - לאחר שנשפט למאסר צבאי לתקופה של 50 יום, עקב הרשעתו בשימוש בסם, במסגרת הצבאית (ראה גיליון הרשעות קודמות - ת/1) ולאחר מספר עריקויות.

            כאמור, מזה חמש שנים עובד הוא כמנהל מחסן ערובה באשדוד, והממונים עליו מסרו כי הינו עובד חרוץ ומסור לעבודה, וכי קיימת שביעות רצון רבה מעבודתו.

            כן, תואר הנאשם על ידי אישתו כבעל וכאב חיובי.

            על פי התרשמות שירות המבחן, היוו  מעצרו של הנאשם (במשך כ - 3 שבועות) וההליכים, בקשר עם תיק זה,  משום גורם מרתיע "ומלמד".

בהתייחסותו לעבירות בהן הורשע - נוטל הנאשם אחריות להן ומבטא חרטה עליהן; ושירות המבחן מתרשם, כי הרקע להן, היה התקשותו להתמודד באורח נורמטיבי עם סיטואציה מורכבת ובעייתית, מבחינתו, וקשייו לרסן דחפיו התוקפניים ולהציב גבולות. כן, ביטא הנאשם חרדה ודאגה מתוצאות הליך זה העלולות לפגוע בהמשך עבודתו במקום ובתפקיד הנ"ל, שבמסגרתם תיפקד כיאות ופירנס את משפחתו.

על רקע זה, ועל מנת שלא לפגוע בהמשך תיפקוד תקין זה במסגרת עבודתו - דבר, שלדעת שירות המבחן, עלול לגרום להידרדרות במצבו של הנאשם ושל משפחתו - ממליץ שירות המבחן להסתפק בהטלת צו לביצוע של"צ למשך 400 שעות ומשלדעת שירות המבחן, מהווה זה ענש "מוחשי, חינוכי ומאזכר התנהגות בעייתית".

כן, ובצד זה, ממליץ שירות המבחן, על העמדת הנאשם תחת פיקוחו למשך חצי שנה.

4.         בטיעוניה לעונש, עתרה ב"כ המאשימה לדחות את המלצת שירות המבחן, ומאידך, למצות עם הנאשם את מלוא ענש המאסר בפועל, בשיעור הרף העליון המוסכם בהסדר הטיעון, ובצד מאסר מותנה ופיצוי לטובת המתלונן. זאת, נוכח חומרת המעשים והסבל שגרם הנאשם למתלונן, ומשגם הענש המבוקש הינו מקל, יחסית, ובאופן שבהגביל המאשימה עצמה לאותו רף עליון, כבר נלקחו בחשבון הנסיבות לקולא, ובהן - ההודאה והחרטה, היות הנאשם נורמטיבי, דרך כלל, ומפרנס את משפחתו, ועוד.

            ב"כ הנאשם, מאידך, ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן, וזאת, בצד פיצוי למתלונן, שהוא - כך נטען -  הענש ההולם והשיקול הדומיננטי בנסיבות הענין, נוכח המסר החינוכי שבו. בטיעוניו ביקש הסניגור לטעון  שלמרות כותרתן של העבירות, הרי שאין הן מן החמורות בנסיבותיהן (ושלא, ולמשל, כמו סחיטת דמי חסות, וכיו"ב); וכן, ביקש ליתן משקל רב לנסיבותיו האישיות של הנאשם, כמפורט בתסקיר; להודאה והחרטה; להבדל המהותי בין כתב האישום המקורי לבין זה המתוקן, שעל פיו הורשע הנאשם; לתיפקודו התקין של הנאשם בעבודתו; לעובדה שהנאשם היה במעצר במשך 20 יום, ולאחר מכן, במעצר בית חלקי במשך חודשים רבים. בסיכומו של דבר, סבור הסניגור כי יש להסתפק

בשל"צ, כמומלץ, בצד צו פיקוח מבחן, מאסר מותנה ופיצוי למתלונן; ולא לגזור על הנאשם מאסר בפועל.

בדבריו של הנאשם עצמו בפני,  במסגרת "מילתו האחרונה של נאשם" חזר והביע חרטה עמוקה וצער על מעשיו, ודאגה וחרדה מפני ענש אשר יפגע במקור פרנסתו שלו ושל משפחתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ