אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8093/05

גזר דין בתיק פ 8093/05

תאריך פרסום : 25/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8093-05
20/02/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
הנתבע:
אבו עייש זאיד
עו"ד ויקטור אוזן
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן, בעבירה של החזקת סם לצריכה עצמית, לפי סעיף 7 (א) + (ג) לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) תשל"ג- 1973 (להלן: " פקודת הסמים המסוכנים") וכן בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה לפי סעיף 332 (2) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן : " חוק העונשין").
  1. כמו כן, ולבקשת הנאשם, צורפו לתיק זה 3 תיקים  פליליים נוספים והם:  פ.א. 23597/03, פ.א.221/05 ופ.א- 13366/03 כולם של תחנת משטרת באר שבע. הנאשם הודה בעבירות המיוחסות לו באותם כתבי אישום והורשע בעבירה של תקיפה לפי סעיף 379 לחוק העונשין ובשתי עבירות של החזקת סם לצריכה עצמית לפי סעיף 7 (א)+ (ג) סייפא לפקודת הסמים המסוכנים.
  1. כתב האישום המתוקן מלמד על אירוע מיום 15.3.05, בסמוך לשעה 15:00, בבאר שבע, בו נהג הנאשם בכלי רכב ועצר את רכבו בניגוד לכיוון התנועה ברחוב. הנאשם צפר בצופר של כלי הרכב ואז ניגש אליו אדם אחר ושוחח עימו דרך חלון הנהג. הנאשם הושיט את ידו לעבר האדם האחר. שוטרים שהיו במקום ביקשו מהנאשם והאדם האחר לעצור כשהם מזדהים בפניהם כאנשי משטרה. אחד השוטרים הגיע לדלת הנהג והבחין בסם מסוכן וניסה לפתוח את דלת כלי הרכב בו ישב הנאשם. הנאשם הפיל את הסם לתוך כלי הרכב, לחץ על דוושת הגז והחל לנסוע במהירות בניגוד לכיוון התנועה כשהשוטר והאדם האחר נתלים שניהם על דלת הרכב.

הנאשם ניסה להפיל את השוטר, בכך שהסית את הרכב במהירות ימינה ושמאלה. שלושה כלי רכב שנסעו כחוק והבחינו בנאשם כשהוא נוסע מולם, נאלצו לסטות במהירות מנתיב נסיעתם, כדי למנוע התנגשות חזיתית ברכבו של הנאשם. הנאשם המשיך לנסוע נגד כיון התנועה ואז עצר את הרכב בפתאומיות כשהאדם האחר נופל על הרצפה ואילו השוטר נשאר תלוי על הרכב. השוטר ניסה שוב לפתוח את דלת כלי הרכב בצד הנהג ושוטר אחר אשר הגיע לכלי הרכב, לצד שליד הנהג, ניסה לפתוח את הדלת ומשמצא אותה נעולה, ניפץ את השמשה ונכנס לתוך כלי הרכב. או אז, השתלטו השוטרים על הנאשם והוציאו אותו מחוץ לכלי הרכב.

ברשות הנאשם נמצא סם מסוכן מסוג הרואין במשקל של 0.9229 גרם וכן בקבוק ובו 4.60 מיליליטר של סם מסוכן מסוג מתדון לצריכתו העצמית.

ב- פ.א. 221/05, הורשע הנאשם כאמור בעבירה של החזקת סם לצריכה עצמית, לאחר שהודה כי ביום 4.1.05 החזיק ברשותו סם מסוכן  מסוג הרואין במשקל נטו של 0.1801 גרם.

בפ.א. 13366/03, הורשע הנאשם בעבירה של החזקת סם לצריכה עצמית, לאחר שהודה כי ביום 1.7.03 החזיק ברשותו סם מסוכן מסוג הרואין במשקל של         0.79 גרם.

בפ.א. 23597/03, הורשע הנאשם בעבירה של תקיפה שלא כדין לאחר שהודה כי ביום 18.11.03, תקף את המתלונן בכך שסטר לו על לחיו.

  1. התובעת, בטיעוניה לעונש,הדגישה את חומרת המעשים בהם הודה הנאשם  ובפרט את עצם הנהיגה הפרועה לאורך מטרים ארוכים כששוטר ואזרח תלויים על כלי רכבו, בניגוד לכיוון התנועה, באופן שסיכן את הנוסעים וההולכים בדרך ובפרט את השוטר והאזרח שנמצאו תלויים על כלי הרכב לאורך הנסיעה המסוכנת. כן הוסיפה וציינה התובעת כי מדובר בנאשם אשר צבר לחובתו הרשעות קודמות רבות בעבירות סמים ואלימות וכי גם לתיק זה צירף שלושה תיקים אחרים, שניים מהם בעבירות סמים ואחד מהם בעבירת אלימות. בנסיבות אלו, ביקשה התביעה להשית על הנאשם עונש חמור ומרתיע אשר ישקלל את עברו הפלילי, את העובדה כי אינו לוקח אחריות על מעשיו, ואת העובדה כי יש לראותו בבחינת "שור מועד", אשר עתיד לחזור ולבצע עבירות המסכנות את הציבור.
  1. ב"כ הנאשם הדגישה את העובדה כי הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה, לאחר שתוקן כתב האישום, כשהיא מדגישה שמדובר בתיקון מהותי ומשמעותי של כתב האישום. כמו כן, טענה ב"כ הנאשם כי יש לאבחן את הנסיבות העובדתיות של תיק זה ממקרים אחרים, בהם נדונו נסיבות שגיבשו הרשעה בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. ציינה  הסנגורית כי עסקינן במרדף קצר ביותר בין שני רחובות,  לאורך מרחק קצר בסדר גודל של כ- 60 מטר, בו נסע הנאשם. ציינה התובעת כי לא היו אלה נסיבות בהן חצה הנאשם רמזורים או צמתים בניגוד להוראות התנועה ולא היו אלה נסיבות בהן ביצע הנאשם עקיפות מסוכנות, באופן אשר סיכן אחרים. עוד הבהירה ב"כ הנאשם, כי נסיעתו של הנאשם בנתיב הנגדי, לא היתה לאורך המסלול של הנתיב הנגדי, כי אם על השוליים של המסלול בנתיב הנגדי. לאימות טענתה הפנתה לתשריט שערך אחד השוטרים.

אשר להחזקת הסמים, טענה ב"כ הנאשם, כי הנאשם שהינו בן 45, נשוי ללא ילדים, וכי הוא מצא את דרכו לעולם הסמים ממנו הוא מתקשה להיגמל. הסנגורית הדגישה כי מדובר בהחזקת סמים לצריכה עצמית ולכן אין מקום להחמיר עמו.

במכלול כל הדברים הללו ביקשה הסנגורית כי בית המשפט לא יחמיר עם הנאשם לאור העובדה כי הנאשם לוקח אחריות על מעשיו, ולא ימצא עימו את הדין.

  1. חומרת המעשים, שבביצועם הודה הנאשם, מתגלמת בהתנהגותו האלימה והפורעת חוק. לא אחת התייחסו בתי המשפט בארץ, ובפרט במחוז הדרום, לחומרתה של תופעה זו, אשר קיבלה בשנים האחרונות ממדים מדאיגים, המצדיקה התגייסות כללית של הרשויות האוכפות במלחמה בתופעה זו, כשחלקו של בית המשפט מתמצה בהטלת ענישה מוחשית ומחמירה אשר יהא בה כדי להוציא לכלל הציבור מסר מרתיע ומתריע כי בעבירות שכאלה יגזרו עונשים מחמירים.

בעניין זה נאמר כי חברה מתוקנת אינה יכולה להשלים עם הבריונות ופריקת העול הנעשית על ידי עבריינים בדרך של נסיעה פרועה ומסכנת ברחבי הכבישים. המדובר בתופעה שמתרחשת כמעשה של יום יום באזור הנגב ותופעה זו יש למגר כדי לאפשר לאנשי החוק למלא את תפקידם ללא כל מורא. תרומתם של בתי המשפט במאמץ הרב מערכתי האמור, צריכה לבוא לידי ביטוי בקביעת רמת ענישה מרתיעה ומחמירה. (ראה ראה ע.פ. 2410/04 מדינת ישראל נ' אבולקיען תק-על 2004 (4) 1262 וכן ע.פ. 342/05 פאיז אל רביעה נ' מדינת ישראל) תק-על 2005 (2) 4257).

  1. במקרה דנן, נתתי את הדעת לעובדה כי הנאשם חסך מזמנו של בית המשפט והודה במעשים ובעבירות המיוחסות לו, לאחר תיקון כתב האישום. כן, נתתי את הדעת לעובדה כי אין מדובר בנסיבות מחמירות ביותר של ביצוע העבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. נסיעתו המסוכנת של הנאשם ארכה מטרים בודדים ולאחריה עצר הנאשם את נסיעתו. אמנם, במהלך הנסיעה היו תלויים על כלי הרכב שוטר והאדם האחר אך יש להבהיר כי מדובר היה בדרגש המצוי בכלי הרכב, בסמוך לדלתות, עליו עמדו השניים, כל אחד בצד האחר של כלי הרכב. כן התחשבתי בעובדה כי האירוע הסתיים ללא נפגעים בגוף או ברכוש.

הגם כל אלה אין להתעלם מהתנהגותו פורעת החוק של הנאשם, כשאופן נהיגתו מלמד כי ביקש להימלט מידי החוק בכל מחיר  לנוכח העובדה כי החזיק ברשותו סמים. הרשעותיו הקודמות הרבות בעבירות של סחר בסמים מסוכנים, עבירות רכוש ועבירות אלימות כמו גם נהיגתו הפרועה מלמדות    על כי אין לו כל מורא גם לא מורא החוק. התנהגותו המתאפיינת ממעשיו מלמדת על זלזולו בחוק,  באמונים על אכיפת החוק כמו גם  בחייהם של אחרים העושים שימוש בנתיב תחבורה. כן, נתתי את הדעת להרשעתו של הנאשם בעבירות של החזקת סמים לשימוש עצמי ובעבירה של תקיפה שלא כדין, עבירות אשר יש בהן כדי ללמד על אופיו של הנאשם.

  1. לאור כל האמור ובאיזון האינטרסים העומדים על הפרק והם אינטרס הציבור להרתעה גמול ועונש לעבריין שכזה אל מול נסיבותיו האישיות של הנאשם, אינני סבורה כי יש להשית עליו ענישה המצויה ברף העליון של הענישה אותו קבע בית המשפט העליון בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה אולם בשקלול הדברים ולנוכח הרשעתו בעבירות אחרות ועל רקע העובדתי כמפורט לעיל יש להשית עליו ענישה מוחשית אשר תגמול לו על מעשיו כמו גם תציב בפניו גבולות מוחשיים לעתיד.
  1. לאור כל האמור לעיל, הנני  משיתה על הנאשם את העונשים הבאים:

א.                  הנני משיתה על הנאשם עונש מאסר של 32 חודשים החל מיום מעצרו 15.3.05.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ