אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8091/05

גזר דין בתיק פ 8091/05

תאריך פרסום : 07/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8091-05
31/12/2007
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אירה ויימן
הנתבע:
יפרח אבי
עו"ד דייגי
גזר דין

1.                   הנאשם הורשע על פי הודאתו, בעובדות כתב אישום מתוקן ובמסגרת הסדר טיעון, בעבירה של השגת גבול כדי לעבור עבירה, עבירה לפי סעיף 447 (2) לחוק העונשין התשל"ז -1977 (להלן: "חוק העונשין"), עבירת איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין, עבירה של החזקת סכין שלא כדין, עבירה לפי סעיף 186 לחוק העונשין ועבירה של תקיפה כדי לבצע פשע, עבירה לפי סעיף 381 (א) (1) לחוק העונשין.

2.                   כתב האישום המתוקן מלמד על אירוע מיום 18.3.05, בסמוך לשעה 01:30, עת ניגש הנאשם לביתה של המתלוננת ודרש ממנה לפתוח את דלת ביתה. משסירבה המתלוננת לפתוח את הדלת, קילל אותה הנאשם ואיים לפגוע ביושבי הבית.  הנאשם לא הרפה וצעק למתלוננת, מבעד לחלון, לפתוח את הדלת בתואנה כי הוא מחפש מישהו. המתלוננת עמדה על סירובה אך הנאשם, אשר היה נחוש במשימתו להיכנס לביתה של המתלוננת, פרץ את חלון המטבח, נכנס לביתה ורץ במהירות לסלון. בסלון דחף הנאשם את איקו, בנה של המתלוננת, וכאשר דרשה ממנו המתלוננת להתרחק מבנה הבחינה בסכין מטבח גדולה אותה נשא הנאשם בכיס מכנסיו. המתלוננת, שלפה את הסכין ממקומה והתרחקה מהנאשם. הנאשם רץ אחרי המתלוננת ודרש ממנה להחזיר לו את הסכין עד אשר אנשים שהיו במקום תפסו את הנאשם ונאבקו עימו. במהלך אירוע זה איים הנאשם על איקו ועל האחרים שירצח אותם ולאחר מכן ברח מהמקום לאחר ששמע שקראו למשטרה.

3.                   התובעת בטיעוניה לעונש, עמדה על חומרת מעשיו של הנאשם והדגישה את עברו הפלילי המכביד הכולל הרשעות רבות, 12 רישומים במספר, בגין ביצוע עבירות רכוש, אלימות, החזקת סכין, איומים, תקיפת שוטר, סמים ועוד.  כן ציינה כי הנאשם ריצה בעברו עונשי מאסר בפועל וכי תלוי ועומד נגדו מאסר על תנאי בר הפעלה.

ציינה התובעת כי גישתם הסלחנית של בתי המשפט עם הנאשם, כנלמד מגיליון הרשעותיו ומן העונשים אשר הושתו עליו בעבר, העבירו מסר מוטעה לנאשם כי הפשע משתלם.  כן ציינה כי האירוע נשוא האישום בוצע במהלך תקופת מבחן בה שהה הנאשם, הכול באופן המחייב השתת ענישה מוחשית ומרתיעה היום.

4.                   מנגד עמד ב"כ הנאשם ארוכות על נסיבותיו האישיות של הנאשם, שהינו בחור צעיר, בן 29 וכן ביקש כי בית המשפט יאמץ את המלצת שירות המבחן וישית על הנאשם צו מבחן ופיקוח למשך שנה וכן עונש של שעות עבודה לתועלת הציבור תחת ענישה מאחורי סורג ובריח כפי שעתרה המדינה.

עמד ב"כ הנאשם על התיקון המהותי שנעשה בכתב האישום כאשר בתחילת הדרך הואשם הנאשם בעבירה של שוד בנסיבות חמורות שהעונש לצידה הוא 20 שנות מאסר ולאחר שנשמעו מרבית הראיות והצדדים נוכחו לכרסום הניכר והמשמעותי בראיות התביעה, הגיעו הצדדים להסדר האמור.

לדבריו, היה ברור כי המניע למעשיו של הנאשם היה רצונו להוציא את אחיו הקטן ממשחקי הקלפים, אשר נוהלו בביתה של המתלוננת, שם נהג אחיו לשחק ולהמר ולהפסיד כספים והנאשם אשר חשש לגורלו של אחיו וביקש לנתק אותו מעולם זה ביקש בכל מחיר להוציאו משם. 

ציין ב"כ הנאשם כי הנאשם אכן מודה במעשים ובטעותם וכי לפני כ- 5 שנים החל לשקם עצמו ונגמל משימוש בסמים ומבעיית ההימורים ועשה כל שביכולתו להתנתק ממעורבות בפלילים. לדבריו, רצונו של הנאשם לעשות תפנית בחייו, חלה לאחר שאחיו נפטר עקב שימוש בסמים, לפני כ 5 שנים. אז הבין הנאשם כי אם לא יעשה שינוי בחייו, ימצא את עצמו באותו מקום בו סיים אחיו את חייו.

אשר לאירוע- טען כי הרי שנקלע לנסיבות בשל רצונו לנתק את אחיו  ממשחקי ההימורים ולמשוך אותו אחריו לחיים נורמטיביים.

הדגיש ב"כ הנאשם כי הנאשם שילם מחיר מוחשי בתיק זה שכן שהה במעצר מאחורי סורג ובריח 31 ימים ולאחר מכן שהה במעצר בית מלא במשך 8 חודשים, שלאחר מכן צומצמו התנאים למעצר בית לילי. 

ב"כ הנאשם הוסיף והתייחס לעדויות המתלוננים עצמם אשר ציינו, מעל דוכן העדים, כי היחסים בינם לבין הנאשם טובים וכי רואים הם את האירוע כאירוע חולף ואף ביקשו כי לא יושת על הנאשם עונש מוחשי. 

לאור דברים אלו, ביקש ב"כ הנאשם כי בית המשפט לא ימצה עם הנאשם את הדין, יאריך את העונש התנאי התלוי ועומד נגדו ויחייב אותו בפיקוח שירות מבחן.

5.                   הנאשם הוסיף והשמיע דברי חרטה כשהוא מדגיש כי האירוע נבע מכוונה טובה להציל את אחיו ולחלץ אותו משולחן המהמרים אשר לצידו ישב בביתה של המתלוננת. הנאשם עמד על המצב הקשה בבית ועל רצונו לחלץ את אחיו מעולם הפשע. רצון עז זה, הניע אותו להיכנס לדירתה של המתלוננת בכל מחיר כדי לחלץ את אחיו משם. בדרכו זו, הגדושה כוונות טובות מצא עצמו מבצע עבירות.

הנאשם הביע מילות חרטה על הדברים  שאמר והדרך בה נהג וביקש כי תינתן לו הזדמנות להמשיך בדרך החיים החדשה בה נקט.

6.                   אכן נסיבות מורכבות עומדות בפני. מחד גיסא, הורשע הנאשם על פי הודאתו בביצוע עבירות חמורות אשר הדין היבש מחייב כי תושת עליו ענישה מרתיעה וגומלת בדמות עונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח והכול לנוכח מעשיו החמורים ועברו הפלילי המכביד.

מאידך גיסא, אין להתעלם מנסיבות ביצוע העבירה ומן המניע אשר עמד מאחורי מעשיו.

באו בפני עדויות של המתלוננים וכן דברי הצדדים מהם עולה כאמור, כי הנאשם אשר ביקש לפתוח דף חדש בחייו, ביקש לחלץ את אחיו מעולם ההימורים והפשע כשהוא אדיש לאפשרות כי כוונתו הטובה לקדם את מטרתו מלווה בביצוע עבירות.

לאחר שחזרתי והפכתי בדברים ועיינתי בתסקיר שירות המבחן ולנוכח התהליך השיקומי אותו עובר הנאשם, חלקו ביוזמתו וחלקו בסיוע שירות המבחן ולנוכח ההתרשמות כי הנאשם מנהל היום חיים נורמטיביים ומקפיד להתייצב לשיחות טיפוליות בשירות המבחן, סבורה אני כי יש לאפשר לנאשם להמשיך בדרך זו תחת אפשרות שליחתו לעונש מאסר מאחורי סורג ובריח. נתתי את הדעת גם לעובדה כי גם מבחינת הקורבן עצמו לא קיים עוד אינטרס ענישה מובהק.

שקלתי אם יש די בהשתת ענישה של שעות לתועלת הציבור או בדרך של עבודות שירות וסברתי כי האיזון הנכון מחד גיסא לחומרת מעשיו של הנאשם ומאידך גיסא השתלבותו במערך העבודה, אשר יש בו כדי לשקם עצמו , הינו בדרך של השתת עונש של עבודות שירות אשר יהא בה כדי להעביר מסר הרתעתי ברור תוך התחשבות בנסיבות בכללותן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ