אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8090/07

גזר דין בתיק פ 8090/07

תאריך פרסום : 20/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8090-07
08/11/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אמסלם שלמה
עו"ד ינקו שרון
גזר דין

1.         ביום 11.3.2007, בשעה 16:00 לערך, באילת, רכש הנאשם מאחר, סם מסוכן מסוג הירואין, במשקל 4.2836, לצריכה עצמית, בתמורה לסך של 500 ש"ח. הסם הונח במקום מסתור אליו הגיע הנאשם ברכבו, ג'יפ מ.ר 1225881. שוטרים שנסעו ברכב משטרתי מול רכבו של הנאשם, הפעילו אור כחול מהבהב על גג הרכב, והורו לנאשם לעצור, ואולם הנאשם התעלם מההוראה שניתנה לו, עלה על מדרכה, התנגש בחזית רכב המשטרתי, תוך גרימת נזק לפנסים ולפגוש הרכב, ולאחר מכן עקף את הרכב המשטרתי והחל להימלט המקום, כשהרכב המשטרתי בעקבותיו. הנאשם פנה מרחוב קדש בו החל המרדף, לרחוב ירושלים השלמה, שם לא כיבד זכות קדימה של 2 כלי רכב שנסעו ברחוב. עם הגיעו לשדרות התמרים, בנסיעה מהירה ופראית, הגיעה אל מול רכבו של הנאשם ניידת משטרתית, שהנאשם ניסה לחמוק ממנה תוך הסטת ההגה ימינה לעבר אי תנועה המפריד בין נתיבי הכביש, בניסיון שלא עלה יפה, לעבור לנתיב הנגדי. לאחר ניסיון נוסף שנכשל לעבור לצידו השני של הכביש, הסיע את הג'יפ לאחור ופגע ברכב מיצובישי שחנה ברחוב, ואז נעצר על ידי השוטרים.

לרכב המשטרתי בו פגע רכבו של הנאשם  נגרם נזק בסך של 800 ש"ח.

2.         הנאשם הורשע בעקבות הודאתו בעובדות אלה, הכלולות בכתב אישום מתוקן שהוגש, בעבירות של החזקת סם מסוכן לשימוש עצמי, חבלה במזיד לרכב, וסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה.      

3.         ב"כ הנאשם טען כי קניית הסם על ידי הנאשם, לא היוותה מניע לבריחתו בנסיעה פרועה ומסוכנת מהמקום. נטען כי הנאשם הבחין מיד לאחר רכישת הסם, באנשים מזויינים הרצים לעברו, ומאחר שחשש מהם, החל להימלט מהמקום. עם תחילת הנסיעה, כפי שעולה מהעובדות בהן הודה, הסתבר לו כי אלה הינם שוטרים ולא אנשים המבקשים רעתו.

הסניגור מדגיש כי הנאשם לא צרך סם קודם לתחילת הנהיגה, ויצויין כי עולה מתסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו של הנאשם, כי לנאשם, יליד 1969, רקע רב שנים של התמכרות לסמים. עוד עולה מהתסקיר, כי הוריו של הנאשם התקשו להציב לו גבולות, והוא התחבר לחברה עבריינית, והחל לצרוך סמים. מדי פעם - לעיתים במשך שנים כפי שנטען -  נמנע הנאשם מצריכת סמים, ואולם בעקבות משברים שחווה, ובכללם הירצחו של אחיו, ופטירת אביו לאחרונה, חזר לצרוך סמים. שירות המבחן התרשם כי הנאשם מגלה "עייפות מאורח החיים שמנהל...וקיימת מוטיבציה ראשונית לגמילה", ויש לשקול לפיכך אפשרות של התערבות טיפולית.ב"כ הנאשם ביקש לפיכך, להורות על הפנייתו של  הנאשם לטיפול גמילה בקהילה סגורה.

לא מצאתי מקום להורות על כך לאחר שההמלצה בתסקיר הייתה מסוייגת, ושירות המבחן הביע ספקות "באשר ליכולתו של (הנאשם) לגייס כוחותיו ולהתמיד בטיפול ממושך", ומשעלה מהתסקיר, כי הנאשם שהינו בעל רקע פלילי, וריצה בעבר תקופות מאסר, לא עשה ניסיון של ממש להשתלב בטיפול גמילה חרף אפשרויות טיפול מעין אלה שניתנו לו בעבר במסגרת מוסדות טיפוליים ("חוסן" ו"זוהרים"). נמצא איפוא כי הנאשם מביע לפתע, רצון מחודש לגמילה - הגם שהוא טוען כי מאז מעצרו רחק מהסם - שעה שענישתו עומדת על הפרק בגין אירועי כתב האישום, ואם החל הנאשם לקלוט, באמת ובתמים, כי עליו לשנות אורחותיו ומנהגיו בעניין זה, הרי שיוכל לעשות זאת במסגרת מתאימה בעת שהייתו במתקן הכליאה (בעניין זה ראו, ע"פ 3741/07 עמאש נ.מ"י, טרם פורסם).

4.         מעיון במרשם הפלילי עולה כאמור, כי הנאשם הורשע בעבר בעבירות רכוש, סמים מסוכנים, חבלה ואיומים, וכן בגין תקיפת בת זוג והתעללות חמורה בקטין שהיה נתון לאחריותו. בשל עבירות אלה נידון לעונש מאסר ממשי של 42 חודשים, בבית משפט המחוזי בירושלים (פ 11045/00). לנאשם 26 הרשעות קודמות בעבירות תעבורה שונות.  

5.         התביעה מבקשת להחמיר בעונשו של הנאשם נוכח הסיכון שנגרם עקב נהיגתו, עבירת הסמים שקדמה לנהיגתו המשתוללת, ועברו הפלילי והתעבורתי. בנסיבות אלה עותרת התביעה להטלת מאסר ממשי ממושך, מאסר מותנה, ועונש פסילה משמעותי.

6.         ב"כ הנאשם טוען כי הנאשם לא נהג תחת השפעת סמים מסוכנים, ולא היה כל היגיון בהימלטותו מהמקום, אלמלא חשש באמת ובתמים מאותם אנשים שהתקרבו לרכב, עם תחילת האירוע, שעה שלא היה ברור לו כי מדובר בשוטרים. עוד נטען כי עניינו של הנאשם אינו צריך להידון על פי אמות המידה העונשיות המחמירות שבהן נבחנות עבירות של סיכון חיי אדם, המתבצעות בדרך כלל, עקב שימוש פסול זה או אחר ברכב, וכי יש להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם, מאמציו בשנים האחרונות לא להיגרר להתנהגות עבריינית, הודאתו בעובדות כתב האישום, והבעת חרטתו.

7.         טענת ההגנה לעניין מניעיו של הנאשם לדרך נהיגתו, אינה סבירה. לנאשם הייתה סיבה ממשית להימלט מהמשטרה, נוכח רכישת ההרואין, בכמות לא מבוטלת, ולנוכח רקעו העברייני. הנאשם הודה בכך שידע כי ניידות משטרה מנסות לעצור מנוסתו, ולא ניתן על ידי ההגנה כל הסבר מדוע בשלב זה, לא חדל ממעשיו, חרף הידיעה כי שוטרים לפניו. הטענה הנוספת כי אין עסקינן בנסיבות "שגרתיות" של נהיגה מסוכנת, ויש להקל לפיכך עם הנאשם, אינה ברורה. מדובר בנהיגה פרועה, בג'יפ, שהינו רכב כבד יחסית, בטבורה של  עיר, תוך סיכון נהגים אחרים, ניסיון לחצות אי תנועה במרכז הכביש לכיוון הנגדי, ופגיעה מכוונת בשני כלי רכב, ביניהם ניידת משטרה, שהשוטרים בה ניסו לעצור את הנאשם.

עברו של הנאשם לקוי, וגם אם לא חזר הנאשם לסורו במשך זמן לא ארוך, לאחר סיום ריצוי המאסר שהוטל עליו, הרי שבעבירות הנוכחיות העיד על עצמו כי למעשה, לא שינה דרכיו, כנטען. עם זאת, יש להתחשב בהודאת הנאשם ובהבעת חרטתו, ויש לקוות כאמור, כי ישתף פעולה בתהליך שיקומו במסגרת מתקן הכליאה.

8.         על הנאשם מוטלות חמש וחצי שנות מאסר, מהן 4 שנים לריצוי בפועל, והיתרה תהא מותנית לשלוש שנים, מתום המאסר,  שהנאשם לא יעבור עבירת פשע. מניין המאסר מיום המעצר, 11.3.2007.

הנאשם ייפסל מקבל או החזק רישיון נהיגה למשך ארבע שנים מתום מאסרו.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום לביהמ"ש העליון.

ניתנה היום כ"ז בחשון, תשס"ח (8 בנובמבר 2007) במעמד הצדדים

                                                                                    _________________

                                                                                                י. צלקובניק - שופט

008090/07פ  055 נורית ג'ורנו

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ