אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8081/06

גזר דין בתיק פ 8081/06

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8081-06
30/10/2007
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אפנאן אבו טהה
הנתבע:
1. איסטחרוב רודיק
2. מכלוף ניסים

עו"ד רפי ליטן- לישיבה זו ע"י א. שלו
עו"ד נעם אליגון- לישיבה זו ע"י א. שלו
גזר דין

1.                   הנאשמים הורשעו על פי הודאתם בעובדות כתב אישום מתוקן בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 382 + 380 לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין").

2.                   עובדות כתב האישום מלמדות כי הנאשמים נמצאו מעורבים בתגרה שארעה במועדון "אפקס" בבאר-שבע בלילה שבין התאריכים 17.3.06 ל-18.3.06, אשר פרצה בעקבות סירובו של המתלונן לפצות את אחת הנשים שהיתה במקום במשקה כנגד משקה שהחזיקה בידה, אותו שפך בטעות. במהלך אותה תגרה תקפו הנאשמים את המתלונן והכו אותו בכל גופו באגרופים ובסתירות. כתוצאה מן המעשים הובהל המתלונן לבית החולים שם נזקק לטיפול רפואי לאחר שנמצא שהוא סובל מחבלות בראשו, צווארו, חזהו, גבו ובידו השמאלית. בשל חבלות אלו נזקק הוא לאשפוז למשך 4 ימים.

3.                   התובעת, בטיעוניה לעונש, ביקשה להשית על הנאשמים עונשי מאסר בפועל לתקופה ממושכת כשהיא תומכת  את טיעוניה לעונש בפסיקה של בית המשפט העליון בנסיבות של אירועי דקירה,  בהם נעשה שימוש בחפץ חד או בסכין.

4.                   ב"כ הנאשמים קראו לאבחן את המקרה דנן כשהם מדגישים מפורשות כי באירוע הנדון לא נעשה שימוש בחפץ חד או בסכין כי אם היתה זו תגרת ידיים, אליה הגיע דווקא המתלונן כשהוא חמוש בחפץ חד. הסנגורים עמדו על התקופה הממושכת אשר חלפה מאז האירוע ועד היום, תקופה של כ-19 חודשים, בה עשו הנאשמים כל מאמץ כדי להשתלב באורח חיים נורמטיבי בסיוע שירות המבחן וכן הצביעו על תסקירי שירות המבחן המדברים בעד עצמם בדבר התהליך השיקומי אותו עברו הנאשמים עד היום.

5.                   ב"כ הנאשם 1 עמד על תקופת המעצר בפועל בה שהה הנאשם וכן מעצר הבית הממושך בו שהה, תקופה של כשנה תמימה שלאחריה נשאר במעצר בית חלקי ו"המחיר" אותו שילם בגין כך, מחיר כלכלי וחברתי כבד. ב"כ הנאשם 1 עמד על הטיפול האינטנסיבי בו נוטל הנאשם חלק, במסגרת תוכנית טיפולית של שירות המבחן וכי מבקש הוא כי תינתן לו ההזדמנות להמשיך בדרך זו ולרצות את עונשו בתיק זה בדרך שלא תגדע את ההליך השיקומי.

6.                   ב"כ הנאשם 2 אף הוא הוסיף דברי זכות בזכות מרשו וציין כי מדובר בבחור צעיר בן 24 אשר פילס דרכו בקושי רב וכיום נמצא בשלבי סיום של לימודיו בתחום המטבח ומתכוון להשתלב בעבודה מתאימה באחד מן המלונות בארץ. הסנגור הפנה לאמור בתסקיר שירות המבחן בעניינו וביקש לאמץ את ההמלצה הטיפולית העולה מן התסקיר.

הנאשמים אף הם חזרו וציינו את דבר רצונם לפתוח דף חדש בחייהם.

7.                   שירות המבחן הניח בפני תסקיר מקיף בעניינם של הנאשמים ועמד על כברת הדרך הארוכה אותה עשה כל אחד מן הנאשמים מאז האירוע נשוא כתב האישום ועד היום. שירות המבחן בעניינו של הנאשם 1 פרס בפני את נסיבותיו האישיות  וכן את המהלך הטיפולי אותו עבר ועדיין עובר באמצעות שירות המבחן כשכיום מגלה הוא אחריות מלאה למעשיו ואף מבטא אמפטיה לקורבן ומנסה לגייס כוחות להתמיד בתהליך ההתנתקות מן העולם העברייני אשר אפיין את אורחות חייו. שירות המבחן המליץ כי יושת על הנאשם עונש מאסר אשר ירוצה במסגרת עבודות שירות ומאסר הצופה פני העתיד והכול כדי לא לגדוע את התהליך השיקומי אשר בעיצומו הוא מצוי.

כך גם באשר לנאשם 2 בא שירות המבחן בהמלצה ליתן לו הזדמנות טיפולית לנאשם וראה בה כאפקטיבית יותר מאשר ענישה מוחשית ומחמירה. שירות המבחן עמד בעניינו על נסיבותיו האישיות וכן התייחס ארוכות להכשרה המקצועית אותה רכש הנאשם במהלך התקופה מאז האירוע ועד היום כשאמור הוא לסיים את הכשרתו זו בחודש פברואר 2008 וכבר עתה נמצא הוא בעיצומם של תהליכים לקליטה בעבודה מתאימה.

8.                   אירוע האלימות בו נמצאו הנאשמים מעורבים הינו חמור לכשעצמו ולא אחת חזרו בתי המשפט וקראו להשתת ענישה מחמירה אשר יהא בה כדי לגמול לכל מי אשר מוצא עצמו מעורב במעשי אלימות ולו כדי לקדם את אינטרס ההרתעה, הוא אינטרס החברה.

אין חולק כי מדובר בקטטה טיפשית ומיותרת אליה הכניסו את עצמם הנאשמים ולו כדי להפגין כוח אל מול המתלונן אשר לא נענה לבקשת אותה גברת לקנות עבורה משקה.  סירובו של אותו מתלונן לא הצדיק כל תגובה אלימה ובוודאי שלא תגובה אותה בסופו של דבר ספג מן הנאשמים. המתלונן נדרש כאמור לטיפול רפואי בעקבות מעשה התקיפה אולם, בהעדר מסמכים רפואיים אין לדעת את היקפה, חומרתה והשלכותיה, אם בכלל.

יחד עם זאת, לא התעלמתי מהודאתם של הנאשמים בעובדות כתב האישום המלמדות על כי המתלונן סבל מחבלות בראשו, צווארו, חזהו, גבו ובידו השמאלית.

9.                   נתתי את הדעת לנסיבות החמורות של האירוע וכן נתתי את הדעת להליך השיקומי בו נמצאים הנאשמים מזה כשנה וחצי. כמו כן נתתי את הדעת  לעובדה כי הנאשמים הודו בכתב האישום לאחר שתוקן ובכך לקחו אחריות מלאה על מעשיהם, אחריות אשר הביאה לשינוי דפוסי התנהגות ורצון להשתלב באורח חיים נורמטיבי. כיום, לנוכח כברת הדרך האמורה אותה עשו הנאשמים במסלול השיקומי לא תשיג החברה את מטרתה אם ישלחו הנאשמים לעונש מאסר מאחורי סורג ובריח, כפי שנכון היה לעשות אילו היו עומדות בפני נסיבות אחרות. את גמולם כמו גם את מרכיב ההרתעה ניתן להשיג בדרך מאוזנת אחרת.  (ראה בדומה ע"פ 7126/04 גדיר נ' מדינת ישראל- ניתן ביום 27.6.05: ע"פ 2320/05 פלוני נ' מדינת ישראל - ניתן ביום 24.1.06)

מעבר לכל האמור לעיל, נתתי את הדעת לתקופת מעצרם של הנאשמים וכן לתקופה הממושכת בה שהו בתנאי מעצר בית מלאים ולאחריה תנאי מעצר בית חלקיים. תקופה זו נתנה את אותותיה בכל הנוגע להליך השיקום אותו עברו השניים כמפורט לעיל.

10.               לאור כל האמור לעיל ולאחר לא מעט לבטים, אני משיתה על הנאשמים את העונשים הבאים:

א.      מאסר בן 6 חודשים.

ב.      מאסר על תנאי ל-8חודשים והתנאי שהנאשמים לא יעברו כל עבירת אלימות תוך 3 שנים מהיום.

מאחר וסבורה אני כי יש מקום לאפשר לנאשמים לרצות את עונשם בעבודות שירות, אני פונה אל הממונה על עבודות שירות על מנת שיתן את חוות דעתו אם כשירים הנאשמים לרצות את עונשם בדרך של עבודות שירות.

הצדדים יתייצבו בפני לקביעת ריצוי העונש ליום 28.11.07 בשעה 09:00.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ