אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8080/07

גזר דין בתיק פ 8080/07

תאריך פרסום : 18/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8080-07
19/11/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ש. רוטשילד
הנתבע:
אלטל מוחמד
עו"ד שלו ארז
גזר דין
  1. הנאשם, תושב הרשות הפלשתינית, הועסק על ידי אחד צחי דדון, תושב באר שבע, בעבודות מזדמנות. בחודש דצמבר 2006 פנה הנאשם לגיסו של דדון, שחר (אנדריי) רשטיניאק, חייל המשרת במחנה "שיזפון", וביקשו להשיג לו נשק מיחידתו, בתמורה לסך של 1000 דולר ארה"ב. ביום 7.1.2007, בשעת לילה מאוחרת, נטל רשטיניאק נשק מסוג M- 16 השייך לחייל אחר, מכנת כלי נשק במרפאת הבסיס, פרקו לחלקיו, והוציאו עם בוקר, מוסתר בתיקו, אל מחוץ לבסיס. הנאשם נכנס לישראל אותו יום, ומאוחר יותר, בגן הסמוך לעיריית באר שבע, רשטיניאק העביר לנאשם את כלי הנשק בתמורה לסך של 1000 הדולרים, כפי שסוכם. כשבועיים לאחר מכן, העביר הנאשם את כלי הנשק לתושב דהרייה, בתמורה ל- 10,000 ש"ח. הנשק ומקבלו, לא אותרו בחקירה. 

במועדים המתוארים נכנס הנאשם לישראל, ושהה בה שלא כדין.

  1. בהודעתו, ת/1, שהוגשה בהסכמה, טען הנאשם כי הנשק נדרש לו לצורך חיסולו של אדם בשם פתחי סאמארה, "שהוא הרג את אח של אבא שלי בשנת 82, ואני רציתי להרוג אותו". בסופו של דבר לא מומשה תוכנית זו, ולאחר שאירעה תקלה כלשהי בנשק, מכר הנאשם את כלי הנשק לאדם אחר כמתואר לעיל. הנאשם טען כי אינו יודע כל פרטים על רוכש הנשק, לבד משמו הפרטי, והנשק לא אותר, למרות שלטענת הנאשם, עשה מאמץ להחזירו, לאחר מעצרו, באמצעות בני משפחתו.
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן, בעבירות של שהייה שלא כדין בישראל וסחר בנשק שלא כדין.
  1. על רשטיניאק נגזר בבית הדין הצבאי, בדעת רוב, מאסר ממשי של חמש וחצי שנות מאסר, וכן עונש מאסר מותנה (מזי 84/07).
  1. התביעה מבקשת להטיל על הנאשם עונש מאסר משמעותי, הנגזר מחומרת העבירה, ואשר יעלה על זה שהוטל על רשטיניאק, שלזכותו עמדו נסיבות אישיות ראויות להתחשבות, כפי שעלה מגזר הדין שהוטל עליו. עוד נטען כי אין מקום להבחנה בין עונשים המוטלים על אלה הסוחרים במספר כלי נשק, לבין מי שסוחר בכלי נשק בודד, נוכח טיבו של הנשק, ופגיעתו הרעה.
  1. ב"כ הנאשם ביקש להתחשב בהודאתו של הנאשם, ובעברו התקין. באשר למניעי המעשה, צויין, כי  אין מחלוקת שהסחר בנשק לא יועד למטרות פיגוע, והנאשם הבהיר בת/1 לצורך מה רכשו. נטען כי עונשו של הנאשם צריך להיות מקל ביחס לזה שהוטל על רשטיניאק, שניצל נגישותו לנשק, והפר חובת האמון שחב בה עקב מעמדו כחייל. הנאשם מצוי במעצר תקופה ממושכת, ותנאי כליאתו, כתושב הרשות הפלשתינית המנותק מבני משפחתו, קשים ביחס לתנאים הניתנים לכלואים, תושבי ישראל. בנסיבות אלה, מבקשת ההגנה להטיל על הנאשם עונש שלא יעלה על תקופת מעצרו.

שיקולי ענישה

  1. בעבירות נשק אין מנוס מהטלת עונשים מרתיעים וקשים, ומשעסקינן בסחר בנשק המוצא דרכו לרשות הפלשתינית, הרי שצורך זה מובן מאליו, ואינו שנוי במחלוקת. לכך יש להוסיף את הדאגה מחדירה בלתי מבוקרת וללא היתר לישראל של תושבי הרשות הפלשתינית, הנוגעת גם להיבטים הביטחוניים הנלווים לכניסה בלתי מורשית זאת, והנאשם בענייננו, הצליח להיכנס לישראל ולצאת ממנה עם כלי נשק אוטומטי, ללא פיקוח ובקרה. העבירה הקשורה בכניסה שלא כדין לישראל מחייבת אף היא הטלת עונש הולם.

כלי הנשק בו סחר הנאשם נרכש תחילה כדי לעשות בו שימוש קטלני, על פי גירסתו שלו,  ובסופו של יום הועבר לידי אלמוני, תושב הרשות הפלשתינית, שהנאשם אינו יודע זהותו, וממילא אינו יודע איזה שימוש ייעד זה לנשק, ולאן יתגלגל. במציאות הביטחונית המוכרת, הרי שהסחר בנשק והעברתו לרשות בנסיבות אלה, מהווה סיכון מוחשי, גם אם הנאשם לא גילה עניין מיוחד ביעודו של הנשק. כפי שנאמר לא אחת, הסיכון לשלום הציבור ובטחונו, נגרם "מעצם העברתם של אמצעי הלחימה לגורמים פלשתינאים בשטחים, גם אם אין הוכחה לכך שהם עצמם גורמים עויינים פעילים, ועל כך אין צורך להכביר מילים" (ע"פ 5318/03 - סלע עמר נ' מדינת ישראל . תק-על).

  1. מקבל אני טענת ההגנה כי יש מקום להבדיל בין עניינו של מי שסוחר בכלי נשק בודד, בהזדמנות חד פעמית, לבין מי שכרוך בסחר סיטוני בכלי נשק, שפגיעתם עלולה להיות כפולה ומכופלת. עם זאת אין לקבל את הטענה כי שקילת עונשו של הנאשם צריכה להיות מנותקת מהעונש שהוטל על רשטיניאק, גם אם קיימת חומרה מובהקת במעשהו של רשטיניאק, נוכח הזמינות והקלות היחסית של גניבת כלי נשק ביחידה צבאית. הנאשם שידל את רשטיניאק לגנוב את הנשק מבסיסו, תמורת בצע כסף, ומדובר בשותפים למעשה העבירה, שמתקיימים מאפייני חומרה נבדלים ויחודיים לביצוע המעשה על ידי כל אחד מהם (ראו לעניין יחסיות הענישה במקרה דומה,  (ע"פ 10499/02 - מדינת ישראל נ' אלמוג מיארה . תק-על). 
  1. נוכח אופיה של העבירה בנשק, אין ליתן אלא משקל מוגבל ביותר לנסיבות אישיות להן טענה ההגנה. צורכי ההרתעה במעשים אלה, שהם בנפשנו פשוטו כמשמעו, אינם מותירים כמעט פתח להתחשבות בשיקולי שיקום, או שיקולים אישיים מעין אלה שנטענו על ידי ההגנה, בקשר לתנאי הכליאה הצפויים לנאשם. קשה להבין כיצד נאשם המהין להיכנס לישראל ולבצע עבירה שהינה מן החמורות שבחוק העונשין, יטען באותה נשימה, כי יש להתחשב בקשיי כליאתו בהיותו תושב הרשות, וליתן לו לפיכך יחס סלחני ומתחשב נוכח קשיים אלה. עם זאת יש להתחשב בהודאתו של הנאשם באשמה, ובחיסכון בזמנו של בית המשפט.
  1. סופו של דבר, גוזר אני על הנאשם עונש של 7 שנות מאסר. חמש מתוכן לריצוי בפועל, מיום מעצרו 27.2.2007.

2 שנות מאסר יהיו מותנות למשך שלוש שנים מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור עבירה בנשק בה הורשע, או כל  עבירת פשע, תוך שלוש שנים מתום מאסרו.

בנוסף מוטלים על הנאשם 12 חודשי מאסר מותנים לשלוש שנים, מתום המאסר, שלא יעבור עבירה של כניסה לישראל, או שהיה בישראל, שלא כדין.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום לביהמ"ש העליון.

ניתנה היום ט' בכסלו, תשס"ח (19 בנובמבר 2007) במעמד הצדדים

                                                                                    _________________

                                                                                                י. צלקובניק - שופט

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ