אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8079/04

גזר דין בתיק פ 8079/04

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8079-04
12/07/2005
בפני השופט:
נ.זלוצ'ובר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פמ"ד
הנתבע:
אליהו אטיאס
עו"ד תורג'מן
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו ולאחר הסדר טיעון, בכתב אישום מתוקן בעבירות חמורות של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, נהיגה ללא רשיון, נהיגה ללא ביטוח, ונסיון לחבלה בכוונה מחמירה - עבירות בניגוד לסעיף 7(א)+(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] התשל"ג -1973, סעיף 10 לפקודת התעבורה, התשכ"א -1961, סעיף 2 לפקודת ביטוח רכב מנועי, התש"ל- 1970 וסעיף 329(א)(2) לחוק העונשין, התשל"ז- 1977.

2.         על פי עובדות כתב האישום המתוקן, הנאשם שלא מורשה לנהיגה, נהג ברכב ביום 25.3.04 סמוך לשעה 22:00 לרמת חובב. שם רכש סם מסוכן מסוג קנבוס במשקל 9,600 גר' ברוטו. משם נסע הנאשם לכיוון העיר ב"ש ושוטרים  נסעו אחר הנאשם בשני כלי רכב משטרתיים כשהם מסמנים לו לעצור בהפעלת אורות כחולים וכריזה. בהגיעו לצומת מרומזרת הנאשם נאלץ לעצור את רכבו, שכן כלי רכב שהמתינו להתחלפות האור ברמזור בכיוון נסיעתם לירוק, חסמו את נתיב נסיעתו. השוטרים עצרו את רכבם מימין וניגשו לרכב הנאשם כשהם חובשים כובעי משטרה. שוטר פתח את דלת הנהג של רכב הנאשם ואמר לו: "עצור משטרה". כלי הרכב שחסמו את נתיב הנאשם החלו בנסיעה, בהתחלף האור ברמזור. הנתיב התפנה והנאשם החל בנסיעה מהירה, כשהוא מנסה לפגוע בשוטר, שאחז אותה עת בדלת הרכב, במטרה להימלט ממעצר. השוטר ברגע האחרון הירפה את אחיזתו בדלת וחמק מפגיעה. השוטרים המשיכו בנסיעתם אחר רכב הנאשם כשהם קוראים לו לעצור ומפעילים את אורות הניידת אך הנאשם התעלם והמשיך בנסיעתו. בסופו של דבר האירוע הסתיים בכך שהרכב נעצר ובשל כך שהנאשם סירב לפתוח את דלת הרכב, שמשת חלון הדלת הימנית נופצה  והשוטר שלף את מפתחות הרכב מהמתנע.

3.         בשל בצע כסף, הסתבך הנאשם הן בעבירת סם חמורה והן בעבירות הנוגעות לנהיגתו ובריחתו מהשוטרים תוך נסיון לפגוע בשוטר. בגין כל ענין בנפרד ראוי להשית בעניינו עונש מאסר ארוך  לריצוי בפועל. 

            הגם שאין המדובר במקרה "טיפוסי" של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה או בנסיון לחבלה בכוונה מחמירה, כפי שלצערנו מורגלים אנו לראות במיוחד באזור זה, הרי עדיין מדובר בהתנהגות עבריינית קשה של נהיגה ללא רשיון וללא ביטוח תוך נסיון להמלט מהשוטרים והתעלמות מהוראותיהם, כשתוך כדי כך נוצר סיכון של פגיעה בשוטרים ובמשתמשים בדרך. העובדה  שהפעם הנסיבות אינן  של התפרעות בכביש כדי להתגרות בשוטרים  או מרדף שמתפתח בשל כך שלנהג אין רשיון  נהיגה, אלא נסיבות בהן הנאשם ביצע עבירות אלו בשל רצונו להימלט מהשוטרים שלא יתפסוהו עם הסמים - לא בהכרח צריכה להביא להקלה עימו.

            קיימת קורלציה בין מידת ההגנה והתמיכה שאנו מעניקים לסוכנויות אכיפת החוק ולשוטר הבודד בעת מלחמתו בפשיעה, לבין מידת המוטיבציה, ההשקעה וההגנה שהציבור יזכה לקבל מהם. ענישה לא משמעותית ושידור מסרים כפולים תוך יציאה ידי חובה ברטוריקה  מחמירה בלבד בלא שתמומש, יש עימה פגיעה במוטיבציה של אוכפי החוק להילחם בהסלמה בפשיעה  לה אנו עדים  בשנים האחרונות.

בעניינים דומים נתן לאחרונה כבוד בית המשפט העליון את דעתו וקבע בע.פ. 2410/04 מדינת ישראל נגד סלמאן אבולקיען:

"המשיב חטא בהתנהגות אלימה שאך בדרך נס לא הסתיימה בתוצאה קשה יותר. הוא הפגין זלזול בחוק ובאנשים הממונים על אכיפתו, וגם אפשרות לפגיעה פיסית בשוטרים לא הרתיעה אותו. יותר מכך, המערער נהג ברכבו בפראות, בשעה הומה, בטבורה של עיר, ותוך שהוא מסכן את המשתמשים האחרים בדרך. חברה מתוקנת אינה יכולה להשלים ואסור לה להשלים עם בריונות ופריקת עול מסוג זה, ומקל וחומר שאין להשלים עם כך כאשר מדובר בתופעה שרבים חוטאים בה, והמתרחשת כמעשה של יום יום באזור הנגב. את התופעה החמורה הזו יש למגר כדי להבטיח את שלום הציבור, וגם כדי לאפשר לאנשי החוק למלא את תפקידם ללא מורא. תרומתם של בתי המשפט למאמץ שנועד להשיג מטרה זו צריכה לקבל ביטוי ברמת הענישה הנקוטה, ולנוכח פסקי דין שהוצגו בפנינו אנו חוששים כי ברמת הענישה הנהוגה כיום אין די, וספק אם רכיב ההרתעה זכה בה למענה הולם."

פסק הדין הנ"ל ברור, וכוחו לא רק בכח המשפטי המחייב, כי אם גם בקביעות המוסריות שמצווים אנו לאמץ. עבירות תעבורה לכשעצמן אין להקל בהן ראש כאשר תוצאתן היא בין הגורמים לסטטיסטיקה הבלתי נסבלת של כ- 500 הרוגים בשנה ופצועים רבים מאוד.

קל וחומר שיש לבוא חשבון עם מבצעי עבירות אלו, כשמדובר בתופעה קשה וחמורה, וכבישי הנגב, לצערי, זו התחושה, הפכו לבלתי בטוחים.

תופעת המרדפים בנגב אינה עוד מקרה בודד שרק קוראים עליו בעיתון, אלא לצערנו המציאות הטלויזיונית מתרחשת, לעיתים, ממש לנגד עינינו.

באשר לרמת הענישה הראויה, קבע כב' ביהמ"ש העליון בע.פ. 2410/04 הנ"ל:

" לאחר ששקלנו את טיעוניהם של הצדדים, ולאחר ששמנו לנגד עינינו את ההלכה לפיה אין בית משפט שלערעור נוהג למצות את הדין עם נאשם, הגענו לכלל דעה כי נכון לקבל את ערעור המדינה ולהחמיר בעונש, ואנו מצפים כי רמת הענישה אותה אנו מכתיבים תיושם בפועל על ידי ערכאות קמא. התוצאה היא אפוא שאת עונש המאסר בו ישא המשיב בפועל אנו מעמידים על 4 שנים, ותקופת הפסילה תהיה ל-6 שנים שתחילת מניינן ביום שחרורו של המשיב מהכלא. יתר חלקיו של גזר הדין יישארו על כנם."

ביום 27.6.05, בע"פ 342/05 פאזי אלרביעה נגד מדינת ישראל, נדחה עירעורו של המערער על חומרת העונש שהושת בבית משפט זה, לאחר שהורשע בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב  תחבורה בנהיגה ללא רשיון וביטוח תקפים וכן בעבירה של הפרת הוראה חוקית. הגם, שהמערער היה בן 20 בלבד וללא הרשעות קודמות, קבע כב' בית המשפט העליון:

"...עו"ד סלע, ביקש כי נקל בעונשו של שולחו ונאבחן אותו ממקרים אחרים שנדונו בפני בית משפט זה. אולם, לדאבוננו לא מצאנו כי הוכחה עילה שתצדיק זאת. המערער חטא בעבירות שרבים הם החוטאים בהן באזור הדרום. עבירות אלו, שנעשות תוך התגרות במודע באנשי החוק, מסכנות עוברי אורח תמימים, ועל כן מצווים בתי המשפט להרים את תרומתם למיגור התופעה. מנקודת השקפה זו אין בעונש שנגזר למערער חומרה כלשהי, ומכאן החלטתנו לדחות את הערעור.

4.         עבירת הסמים שביצע הנאשם הינה חמורה.  הנאשם  רכש ברמת חובב והחזיק שלא לצריכה עצמית כמות גדולה של סם המסוכן מסוג קנבוס. אזור רמת חובב ידוע , לצערי,  כאזור בו מתבצעות עסקאות  מפוקפקות רבות מסוג זה. רכישת הסם מצביעה על נגישות וקשרים עברייניים.

משום מה מכונה הסם בו עסקינן כ"סם קל". נראה שכך נעשה מתוך בורות מסוימת.

המצב בפועל הוא שהמדינה מוצפת בסמים ובעיקר באותם סמים המכונים "קלים", הכוונה לסם הקנבוס. סם זה מוצא את דרכו גם לאותן שכבות המכנות עצמן משום מה "נורמטיביות" והוא מקבל מעין לגיטימציה חברתית והתוצאות הינן קשות ביותר. הסם מצוי בצבא ובאוניברסיטאות. אין לך כמעט בית ספר תיכון בו לא מצוי סם זה, ולצערי, הגיעו הדברים לכך שהסם מצוי ונגיש גם בחטיבות הביניים.

            אין כאן מחלוקת בשאלה המושמעת ע"י חוגים אלו ואחרים, כי יש ללכת לקראת לגלזיציה של הסם, שכן אפילו אלו הטוענים כך, ולעת עתה אינם אלא מיעוט, מתכוונים ללגלזיציה לגבי המשתמשים. אפילו למקילים שבמקילים אין כוונה להתיר החזקה שלא   לצריכה עצמית של סם בכמויות כפי שתיק זה עוסק בהן.

            מעבר לפגיעות הפיזיות והבריאותיות האפשריות הצפויות במשתמש עצמו, בסופו של דבר, המשתמש נופל לנטל על הקופה הציבורית ועל שירותי הרפואה. זהו נזק שניתן למנוע, זהו נזק שאסור להשלים עמו. מובן שההתמכרות עצמה יש לה תופעות לוואי קשות נוספות סביב השימוש בסמים. עקב הרווחים המהירים והאדירים והסיכון הנמוך להתפס, מהפעילות העבריינית סביב הביקוש בתחום זה, מתפתחת תעשיה פלילית עניפה ופשיעה, לעתים חצי מאורגנת, עם בוסים של כנופיות, מלחמות רחוב על שטחי מחייה, קימעונאים סוחרים קטנים ועוד... חלק מהמשתמשים גם מבצע פעילות עבריינית נוספת לצורך מימון הסם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ