אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8076/04

גזר דין בתיק פ 8076/04

תאריך פרסום : 16/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8076-04
17/03/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ד. מזור
הנתבע:
1. מוחמד (בן סלמאן) בניית
2. מוחמד (בן עיד) בניית
3. חסיין (בן חסן) בניית

עו"ד אלמכאווי
עו"ד אלגרינאוי
עו"ד נסאר
גזר דין

1.         כל אחד מהנאשמים 1 ו - 3 הורשע - על פי הודאתו (המסוייגת, כאמור להלן) ושבאה בעקבות תיקון כתב האישום (בשנית) ביחס אליו (במהלך פרשת ראיות התביעה) - בעבירות הבאות: שתי עבירות קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סעיף 499 (א) (1) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן:" החוק"); עבירה אחת של נסיון ליבוא נשק ותמושת,  לפי סעיף 144 (ב2) לחוק;  עבירה אחת של יבוא נשק, לפי סעיף 144 (ב2) לחוק;  ובשתי עבירות של כניסה לישראל שלא כדין, לפי סעיף 12 (1) לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב - 1952.

כן, הורשע הנאשם  2 - אף הוא, על פי הודאתו, על יסוד עובדות כתב האישום המקורי שיוחסו לו, ועוד בטרם תוקן זה - בעבירות הבאות: קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סעיף (א) (1) לחוק; יבוא נשק, לפי סעיף 144 (ב2) לחוק; ו כניסה לישראל שלא כדין, לפי סעיף 12 (1) לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב - 1952.

כל שלושת הנאשמים הינם תושבי חבל סיני שבמצרים.

2.         נסיבות ביצוע העבירות, כאמור - וכעולה מעובדות כתב האישום המתוקן, ואשר בהן הודו הנאשמים, כאמור - הן, כדלהלן:

            בעקבות קשר שנקשר בין הנאשם 3, לבין אחר (בשם, סלימאן סבילה  - להלן: " סבילה"), לפיו וביוזמתו של סבילה - ולפיו ייבא הנאשם, עבור סבילה, נשק ותחמשת ממצרים (דרך גבול ישראל/מצרים) - יבא הנאשם 3, עבור סבילה, דרך הגבול הנ"ל, ובין היתר: שני אקדחים; כ - 10 רובי קלצ'ניקוב; וכ- 1,500 כדורים תואמים - ובתמורה, קיבל הנאשם 3 מסבילה סכום של 3,000 דולר.

            לאחר מכן, ייבא הנאשם 1, יחד עם אחרים - דרך הגבול, כאמור -  5 רובי קלצ'ניקוב, עבור סבילה; ובתמורה, קיבל הנאשם 1 מסבילה סך של 800 דולר.

            יצויין, בקשר עם כל האמור לעיל (והמתייחס לאישום הראשון),  כי במסגרת ההסדר בין הצדדים, טענו הנאשמים 1 ו - 3, כי, אכן, אמנם נאמר להם על ידי האנשים שמהם קיבלו את הרובים, כי אלה הם "כלי נשק", ונאשמים אלה גם האמינו, כי מדובר ב"כלי נשק". אך - ומאחר, וכנראה, לא היתה בידי התביעה ראייה כי מדובר, אכן, ב"כלי נשק" כהגדרתו הפונקציונאלית בחוק - הורשעו הנאשמים 1 ו - 3, בקשר עם האמור, אך בעבירת נסיון לייבא נשק.

            באשר לעבירות הנוספות - וכעולה מהאישום השני שבכתב האישום, והמתייחס לשלושת הנאשמים (ובכללם, הנאשם 2) - המדובר הוא, בקשר שנקשר, בחודש 3/2004, בין אחד (בשם עבדאללה) לבין הנאשם 3, ולפיו תוכנן כי הנאשם 3 ייבא, עבור אותו סבילה, 35 רובי קלצ'ניקוב. ואכן, ביום 11.3.04, גייס הנאשם 3 למשימה זו את הנאשמים 1 ו - 2, וכן  מספר תושבי מצרים אחרים, בהבטיחו לכל אחד מהם, בתמורה, סך 400 לירות מצריות; ובהמשך ובהתאם לקשר זה, נפגשו שלושת הנאשמים עם אותם תושבי מצרים האחרים, ובמפגש זה, שהיה במצרים, חילק הנאשם 3, בין כל אלה ( הנאשמים 1 ו - 2, ויתר אותם תושבי מצרים) 35 רובים, וכשגם הנאשם 3 נשא חלק מהרובים; וכל אלה (הנאשמים ואותם מצרים) חדרו ארצה דרך הגבול, ביום 12.3.04, בהחדירם עמם את 35 הרובים, כאמור. אלא שהמזימה סוכלה, משהבחינו בהם חיילי צה"ל; וכך, נתפסו 30, מתוך 35 הרובים, כאמור.

3.         במסגרת ראיות המאשימה לענש, הוגשה "חוות דעת מומחה" ( ת/11) - חתומה בידי איש השב"כ, המכונה  "שי" - ועליה נחקר זה, בחקירה נגדית, בדלתיים סגורות.

            "שי" זה, העיד בחוות הדעת, כי במסגרת עבודתו, בתחום המודיעיני, למד והכיר דפוסי פעילות בתחום הברחת אמל"ח (אמצעי לחימה) באזור הנגב. לדבריו, חלה בשנת 2004, עליה משמעותית ומדאיגה בפעילות הברחת אמל"ח מסיני, דרך גבול ישראל/מצרים, אשר אירגוני הפח"ע (פעילות חבלנית עויינת) גילו אותו כנתיב הברחה אטרקטיבי ביותר למטרה זו. מטרת ההברחות, כאמור - כך על פי חווה"ד - היא לסייע בהוצאתם לפועל של פיגועי טרור רצחניים כנגד אזרחי ישראל , וכשלצורך זה השתמשו אירגוני הטרור, ובעיקר בשנת 2004, באזרחים ישראליים ובתושבי סיני. עיקר האמל"ח המהווה את האיום המשמעותי, הם רובי קלצ'ניקוב ותחמושתם, וכן מטולי R.P.G ופצצות למטולים אלה. רובים אלה שימשו ומשמשים מרכיב משמעותי בביצוע מאות פיגועי ירי בצירי תנועה ובחדירת פעילי טרור לישובים ישראלים.  מניעת הברחות אלה -  כך על פי חווה"ד - יש בה, בבירור, כדי לסכל עשרות ואף מאות פיגועים בעתיד, ותחסוך שפיכות דמים בקרב הישראלים והפלסטינים.

            בחוו"ד זו מודגשת, כאמור, העליה החדה שחלה בשנת 2004, בהיקף מעורבותם של אזרחים ישראלים, המנצלים את נגישותם ויכולת תנועתם החופשית בקרבת מחסומים ונקודות ביקורת לאורך קו הגבול האמור - ומכאן לנתיבי ההברחה בגבול זה - ותוך חבירה לתושבי סיני וניצול היכרותם המעולה של אלה  האחרונים את תנאי השטח והתמצאותם בהם, לצורך התחמקות מכוחות הבטחון הישראליים.

לאחר שהאמל"ח מוחדר ארצה, "נכנסים לפעולה" השותפים הישראלים, שתפקידם "לשנע" את האמל"ח ליעדו הסופי שהוא, בדר"כ, שטחי רצועת עזה ואיו"ש, ומשם מגיע לידי אירגוני הטרור בשטחים.

סיכול פעילות זו והסיכונים החמורים שבה, תתאפשר - כך על פי חווה"ד - גם אם אך על ידי פגיעה באחת החוליות הללו שבשרשרת ההברחות.

            בחקירתו הנגדית הודה "שי", כי ערך את חווה"ד יחד עם שלושה אחרים, אך תוך התייעצות עימו, והוא עומד מאחרי האמור בחווה"ד, שהיא חווה"ד הראשונה שהוא עורך בנושא זה, ובהתבסס על נתונים ומידעים שנצברו (באותם מקרים שהמבריחים לא נתפסו בפועל).

            כן אישר העד, כי בחוות דעתו אין הוא מתכווין לאמל"ח המוברח דרך המנהרות ברצועת עזה.

            יחד עם זאת, הוסיף כי האמל"ח מגיע בעיקר ליו"ש, אף כי - ובהתבסס על מידע מודיעיני - מגיע גם לעזה. כן, חזר ועמד על כך שנתפסו מאות רובים שהוברחו ע"י תושבי סיני לידי אזרחים ישראליים שעמדו להעבירם לאיו"ש.

  1. דומה, כי אין צריך להכביר מילים על חומרת העבירות - אם ככלל, ומעצם טיבן ומהותן, משמדובר בעבירות בנשק, ונוכח מדיניות הענישה המחמירה שהותוותה בפסיקה בגין עבירות מסוג זה, וגם בימים "כתיקונם" ושעה, שלכאורה, הסיכון הטמון בהן הוא השימוש שייעשה בכלי נשק על רקע פלילי, "גרידא"; ואם, ובמיוחד - וכמו במקרה דנן - שעה שמדובר בכלי נשק אשר הסכנה המוחשית הקרובה לוודאות (אם לא וודאות, לחלוטין) הטמונה בהם, כי יעדם הוא ידי גורמים עויינים שישתמשו בהם לביצוע הרג וטרור נגד אזרחי המדינה ותושביה -  הינה ניבטת וגלויה,  בעליל.

לאמיתו של דבר - ואם ארשה לעצמי לשמש "עד" לשעה - הרי שאיני בטוח כי צריך היה, כלל, להטריח בהבאת חוות דעתו של אותו איש שב"כ והעדתו בביהמ"ש, כדי ללמדנו על התופעה של הברחת אמל"ח דרך גבול ישראל מצרים, משהדברים מצויים כבר, למעשה, ב"ידיעה שיפוטית", נוכח מספר המקרים הרב להם נדרשו בתי המשפט בשנים האחרונות, בענין זה, וכשלא אחת, דובר בפסיקה על דבר ההברחות השונות המתבצעות דרך הגבול המדובר, שהינו ארוך וחדיר, ואשר דרכו מוברחים ארצה סמים, נשים לשם סחר בהן,  אמל"ח, ועו"ד כיו"ב. וזאת, תוך שיתוף פעולה הדוק בין תושבי חבל סיני לבין אזרחים ישראליים. (אשר להברחת אמל"ח, דרך הגבול האמור, והעברתו לשטחי הרשות - ראה, למשל: ע.פ. 4831/04 מחמוד אבו נ' מדינת ישראל; ע.פ. 5122/04, דניס פולינוב נ' מדינת ישראל; ע.פ. 11448/03 מדינת ישראל נ' גרבאן; ע.פ. 960/02 מדינת ישראל נ' בהא עבידי; ועוד - כולם של בימ"ש העליון).

מכל מקום, מחוות דעתו של איש השב"כ ועדותו - אשר מקובלות הן עלי והתרשמתי מכנותם, ואין אני שותף, בענין זה, לטענתם של הסניגורים בדבר העדר כל משקל לחוות הדעת, או כי יש לה משקל מועט - עולה, בבירור, העובדה בדבר העליה החדה בשנה האחרונה במימדי התופעה הנדונה של הברחת אמל"ח, שיעדו הוא גורמים עויינים ברשות הפלסטינאית, ובמיוחד, בשיטחי יו"ש, ואשר מתאפשרת עקב שיתוף הפעולה ההדוק בין תושבי חבל סיני, ובין תושבי ישראל ואזרחיה, כשאלה האחרונים מנצלים את אזרחותם הישראלית וחופש התנועה והנגישות אל נקודות הגבול השונות, וכן מנצלים הם את התמצאותם ומומחיותם של תושבי חבל סיני, בנבכי התנאים הטופוגרפיים בשטח, כדי להערים על כוחות הבטחון הישראליים, ולהבטיח החדרת האמל"ח ארצה, במיקום ובעיתוי האופטימלים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ