אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8075/06

גזר דין בתיק פ 8075/06

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8075-06
11/04/2007
בפני השופט:
אברהם יעקב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד חביביאן
הנתבע:
אל עול טאלב
עו"ד סיל
גזר דין
  1. הנאשם הורשע, על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, בביצוע העבירות כדלקמן:

הריגה- עבירה לפי סעיף 298 לחוק העונשין, תשל"ז-1977

נהיגה בפסילה- עבירה לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה (נוסח חדש), תשכ"א-1961

נהיגה נגד כיוון התנועה- עבירה לפי תקנה 37 לתקנות התעבורה, תשכ"א-1961.

  1. על פי עובדות כתב האישום, רישיון הנהיגה של הנאשם נפסל ביום 24/09/04 ובזמנים הרלוונטיים לביצוע העבירות נשוא תיק זה, היה הנאשם פסול מלנהוג ברכב. ביום 06/05/05, בסמוך לשעה 01:00, נהג הנאשם ברכב מסוג מיצובישי, בכביש 25 מכיוון אילת לכיוון באר-שבע, כשברכבו שני נוסעים נוספים. כשהגיע הנאשם לצומת הכניסה הצפונית לעיר דימונה, פנה ימינה ונסע בכביש הכניסה לעיר, שהינו כביש בעל שני מסלולים המופרדים באמצעות שטח הפרדה, כאשר כל מסלול הוא חד סטרי בכיוון נסיעתו.

לאחר פנייתו ימינה, עצר הנאשם את רכבו, ביצע פניית פרסה בתוך מסלול נסיעתו והחל נוסע חזרה לכיוון הצומת, בניגוד לכיוון התנועה. הנאשם הגיע לצומת המרומזר והתפרץ לתוכו, כשהוא נוסע בניגוד לכיוון התנועה, כאמור, ותוך שהוא מתעלם מרמזור אדום שדלק בכיוון נסיעתו. בעשותו כן, חסם הנאשם את דרכה של משאית מסוג דאף אשר, אותה עת, חצתה את הצומת כדין והביא להתנגשות המשאית עם חזיתה במרכז דופן ימין של הרכב בו נהג הנאשם.

כתוצאה מן ההתנגשות נהרגו שני נוסעי הרכב, הנאשם נחבל חבלות של ממש ונהג המשאית נחבל קלות.

  1. הנאשם, כאמור, הודה בעובדות המפורטות בכתב האישום ובביצוע העבירות המיוחסות לו, במסגרת הסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים. הסדר זה כלל הסכמה לעניין העונש, לפיה יוטל על הנאשם עונש של 24 חודשי מאסר בפועל ובאשר ליתר רכיבי העונש יהיו הצדדים חופשיים בטיעוניהם.
  1. בטיעוני המאשימה לעונש, הציג ב"כ גיליון הרשעות תעבורתי של הנאשם המפרט 37 עבירות תעבורה קודמות. ב"כ המאשימה טען כי מסכת האירועים העולה מכתב האישום, מצביעה על התנהגות חמורה מצד הנאשם, אשר, כאמור, נהג בעת שרישיונו נפסל, בכביש חד סטרי, נגד כיוון התנועה ותוך התעלמות מרמזור אדום. ב"כ המאשימה ציין כי שני ההרוגים בתאונה היו חבריו של הנאשם והוא עצמו נחבל חבלות קשות, אושפז ואף נזקק לשיקום בבית לוינשטיין. ב"כ המאשימה ביקש לכבד את ההסדר אליו הגיעו הצדדים, לפי שבנסיבות העניין הוא ראוי בעיניה, ולהטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל של 24 חודשים ובנוסף לפסול את רישיונו של הנאשם לצמיתות לאור מסוכנותו הרבה.
  1. באת כוח הנאשם טענה כי העבירות התעבורתיות בהן הורשע הנאשם בעבר הן עבירות מסוג ברירת משפט וברובן אינן עבירות מהותיות. באת כוח הנאשם ציינה כי הנאשם הודה בעבירות המיוחסות לו ונטל אחריות על התאונה והתוצאות הקשות שנבעו ממנה. באת כוח הנאשם ציינה כי הנאשם כואב את מותם של ההרוגים בתאונה, חברו הטוב ובן משפחתו, ובין משפחות המנוחים למשפחת הנאשם נערכה סולחה, כך שאין בלבם טינה כלפיו. הנאשם עצמו נפצע בתאונה ושהה בבית לוינשטיין במשך ארבעה חודשים. בקשתה היא להטיל על הנאשם עונש פסילה קצר ולהתחשב בקנס שיוטל עליו לאור מצבו הסוציואקונמי.
  1. ב"כ הנאשם הגיש מסמכים רפואיים, מהם עולה כי בסמוך לאחר מועד התאונה ובעקבותיה סבל הנאשם מחוסר התמצאות בזמן ובמקום, מהפרעות קוגנטיביות ומוטוריות, ונזקק לעזרה רבה בביצוע מטלות יומיומיות. על פי דו"ח סוציאלי של המרכז לשיקום של בי"ח לוינשטיין אשר הוגש, הנאשם הוא צעיר כבן 28, נשוי ואב לשלושה ילדים צעירים. עובר למועד התאונה, תפקודו של הנאשם, בכל התחומים, היה תקין והוא עבד לפרנסת משפחתו בעבודות שונות. ממועד התאונה ואילך, הנאשם אינו עובד, משפחתו מתקיימת מקצבת הביטוח הלאומי ומצבה הכלכלי הורע עד מאוד.
  1. בבואי לגזור את עונשו של הנאשם עמדו לנגד עיני שיקולים שונים, אלה לחומרה ואלה לקולא. בין השיקולים לחומרה, נתתי דעתי לכך שתאונות הדרכים הפכו זה מכבר למכת מדינה קשה הגובה מחיר דמים כבד מידי שנה. כבר נקבע בעבר, כי תרומתם של בתי המשפט למלחמה בתאונות הדרכים היא באמצעות החמרת רמת הענישה הנקוטה והרתעת הציבור [ע"פ 674/99 טויטו נ' מד"י, תק-על 99(2) התשנ"ט-1999]. התנהגות עבריינית מסוג התנהגותו של הנאשם, היא מן החמורות ותוצאותיה חמורות אף יותר ועל כך יש לתת את הדעת בגזירת עונשו. נהיגתו הפרועה של הנאשם ברכב, כמתואר לעיל, וכל זאת בעת שאין בידו רישיון נהיגה תקף, יש בה כדי להצביע על זילות החוק בעיניו של הנאשם, כמו גם זלזול בחיי אדם. הנאשם ביצע עבירות תעבורה חמורות, אשר הובילו לתוצאה הקשה האפשרית- תאונת דרכים קטלנית, בה נגדעו חייהם של שני קרבנות ונפצעו אחרים.
  1. מנגד, ניצבים השיקולים להקלה בעונשו של הנאשם. ראשית אציין, כי הנספים בתאונה היו חברו הטוב של הנאשם ובן משפחתו, ונראה כי הבעת החרטה מצד הנאשם היתה כנה ואמיתית, באשר תוצאות התאונה קשות אף מבחינתו. לבד מן הפגיעה בנהג המשאית, הנאשם עצמו נפצע באורח קשה, איבד את זכרונו ונזקק לטיפול רפואי משקם בבית לוינשטיין, שם היה מאושפז במשך ארבעה חודשים. עוד שקלתי את נסיבותיו האישיות של הנאשם והצורך של משפחתו הצעירה להתמודד עם המצב החדש שנוצר לאחר התאונה, בהיעדר מפרנס עיקרי.
  1. את הגלגל לא ניתן להשיב לאחור והעונש אשר יוטל על הנאשם, כבד ככל שיהיה, לא ירפא את מכאוביהם של משפחות ההרוגים, אשר ליבי עמם. מעבר לשיקולי ההרתעה והגמול בענישה, אשר מצדיקים הטלת עונש מאסר ארוך וממושך, יש ליתן את הדעת לשיקולי שיקומו של הנאשם והתאמת הענישה למקרה ולנסיבותיו. בענייננו, לאור הנסיבות המיוחדות של המקרה, ראיתי לנכון שלא למצות את הדין עם הנאשם ולכבד את הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים. לפיכך אני גוזר על הנאשם את העונשים כדלקמן:

                     א.         24 חודשי מאסר בפועל.

                     ב.         12 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים, שלא יעבור בתקופה זו עבירה מן העבירות בהן הורשע בתיק זה.

                      ג.          פסילה מלהחזיק או מלקבל רישיון נהיגה לרכב מנועי מכל סוג שהוא למשך 10 שנים מיום שחרורו מן המאסר.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום.

ניתן היום כ"ג בניסן, תשס"ז (11 באפריל 2007) במעמד הצדדים. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ