אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8072/04

גזר דין בתיק פ 8072/04

תאריך פרסום : 04/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8072-04
14/07/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
הנתבע:
1. באשי מחמוד
2. גית טאלב
3. גית שרחביל

עו"ד ג'ילבר
גזר דין

(בעניין הנאשם 2)

  1. הנאשם  הורשע על פי הודאתו בכתב האישום המתוקן בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע וחטיפתו של אדם, עבירות לפי סעיף 499 (א) (1), ו-369 לחוק העונשין התשל"ז - 1977.
  1. כתב האישום המתוקן מלמד על כי בסוף שנת 2003 נעלם אחיו של הנאשם 2 והנאשם 2 חשד בואליד עבאסי (להלן: "המתלונן"), תושב חברון, בכך שרצח את אחיו. במועד סמוך לאחר מכן קשרו קשר הנאשם 2 והנאשם 3, ואחרים שזהותם אינה ידועה, לחטוף את המתלונן. הנאשם 1, כאשר נודע לו על רצונם של הנאשם 2 ו-3 הצטרף לקשירת הקשר והודיע לנאשם 2 כי המתלונן נמצא בבאר-שבע. במסגרת הקשר הנ"ל ולשם קידומו הגיע הנאשם 2, יחד עם אחרים, ביום 20.3.04 שעה 20:25, בכלי רכב מסוג שברולט גי.אם.סי סוואנה לבאר-שבע שם פגשו בנאשם 1. הנאשם 1 הוביל את הנאשם 2 ואחרים למגרש חניה בעיר באר-שבע, לשם הוביל בהטעיה את המתלונן. בשעה 20:25 לערך הבחין הנאשם 2  והקושרים האחרים במתלונן כשהוא מגיע למקום יחד עם נאשם 1, התנפלו על המתלונן וגררו אותו לעבר כלי רכבם במטרה לחוטפו מהמקום. המתלונן התנגד לניסיונות החטיפה אך הנאשם 2, יחד עם החוטפים, הצליחו לגרור אותו לתוך כלי רכבם ונמלטו מהמקום כשהמתלונן מוחזק בכלי רכבם שלא בהסכמתו. הנאשם 2 והקושרים האחרים החלו בנסיעה מהירה מהמקום כשהם חוצים צומת באור אדום, באופן אשר הסב את תשומת ליבה של ניידת משטרתית שחלפה במקום. או אז החל מרדף משטרתי של הניידת המשטרתית אחר כלי רכבם של הנאשם ויתר הקושרים במהלכו הצליח הנאשם יחד עם הקושרים לחמוק מהניידת המשטרה.

לאחר מכן עצרו את כלי רכבם סמוך לבית החולים סורוקה ואפשרו למתלונן לצאת מהרכב.

  1. על רקע דברים אלו ולאחר שתוקן כתב האישום, הציגו בפני הצדדים הסדר לפיו תטען התביעה להטלת עונש מאסר של שנתיים וחצי על הנאשם 2 כשלהגנה פתוחה הדרך לטעון באופן חופשי.
  1. במסגרת טיעוניה לעונש ביקשה התביעה לאשר ענישה זו ולהשית על הנאשם עונש של שנתיים וחצי שנות מאסר כשהיא מדגישה את חומרת המעשים המיוחסים לנאשם אשר בחר בדרך אלימה כדי לנקום באדם בו חשד כי ביצע מעשה אלימות באחיו. התובעת הדגישה את החשיבות הרבה של שמירת החוק והתנהגות על פי חוק.
  1. מאידך ביקש הסנגור שלא למצות את הדין עם הנאשם, אשר לדבריו ביצע את העבירה על רקע של איבוד שליטה לאחר שנודע לו כי התלונן הוא זה האדם אשר רצח את אחיו. הסנגור לא הצדיק את המעשה האמור, אך ביקש כי בית המשפט יבין את הרקע לדברים ויתן את הדעת לכך.

הוסיף הסנגור ופרס בפני את נסיבותיו האישיות של הנאשם שהינו אדם כבן 60 אב ל-4 ילדים, סב ל-20 נכדים וכי מאז שנת 1975, שאז נמצא מעורב בעבירות ביטחוניות של הנחת חומרי חבלה בכוונה לגרום מוות והורשע בגין עבירות אלו וריצה תקופת מאסר ארוכה, לא ביצע כל עבירות נוספות.  מציין הסנגור כי הנאשם שוחרר במסגרת "הסכם ג'יבריל" וחזר להתגורר בחברון כשהוא בוחר בדרך השלום על פני האלימות ואף הוסיף והרחיק לכת בכך שבחר והופיע בכלי התקשורת הפלסטינית ויצא כנגד אלימות אשר רבתה בתקופתו האחרונה של ערפאת. מדגיש הסנגור כי הנאשם, כאדם בעל השפעה, אסף אחריו אנשים רבים אשר קראו לשלום ולא לאלימות. מוסיף ומציין הסנגור כי הגם שזכאי הנאשם לקבל גמלה חודשית מהרשות הפלסטינית בשל ריצוי עונש מאסר בכלא הישראלי, דחה הוא את הכספים להם הוא זכאי, הגם שמדובר במאות אלפי דולרים.

על רקע דברים אלו ביקש הסנגור שלא למצות את הדין עם הנאשם ובהתחשב בעובדה כי הנאשם עצור מאז 20.3.04, ביקש כי בית המשפט יסתפק בתקופת מאסר זו כתקופת מאסר הראויה בנסיבות העניין.

  1. תסקיר שירות המבחן אף הוא פרט בפני את נסיבותיו האישיות של הנאשם כששירות המבחן מדגיש את תחושת התסכול והכעס  שליוו את הנאשם סביב העלמות אחיו, אירוע אשר לא קיבל מענה הולם לפי תפיסתו מהרשויות ועל כן פעל להשיג תוצאה מעשית יותר. שירות המבחן אף הוא המליץ בפני בית המשפט לתת את הדעת לנסיבותיו האישיות של הנאשם כשיקול לקולא.
  1. אין חולק כי המעשה אותו ביצע הנאשם הינו מעשה חמור אותו אין הדעת סובלת. הנאשם בחר לקחת את החוק לידיים תחת פניה לרשויות מוסמכות וביקש לעשות דין עם המתלונן בו חשד כי רצח את אחיו. בעקבות מרדף מקרי של כלי רכב משטרתי אחר כלי רכבם של הנאשם 2 והקושרים האחרים, שוחרר המתלונן לאחר שנחבל על ידי אחד מן הקושרים האחרים.
  1. מדיניות הענישה בעבירות אלו הנה ברורה ועקבית כי המבצעים עבירה של חטיפת אדם דינם למאסר מאחורי סורג ובריח. כך אישר בית המשפט העליון בע"פ 5462/03 פלוני נ' מדינת ישראל תק- על 2003 (4) 1522 את  עונש המאסר של 3 שנים אשר הושת על המערער בגין עבירה של חטיפה ותקיפה.  בנסיבות בהן חטף את חברתו בכך שמשך אותה בכוח לתוך כלי רכבו והסיעה למקום כלשהו ומשביקשה לצאת מכלי הרכב מנע זאת ממנה ותקף אותה.

בע"פ 9645/01 וע"פ 653/02- מדינת ישראל נ' נידאל בן עבד אל פתח עבודי . תק-על 2002(2), 421. הורשעו שני המשיבים הורשעו על פי הודאתם בעבירת חטיפה לפי סעיף 369 לחוק העונשין, והנאשם הראשון הורשע גם בעבירה של שהייה בלתי חוקית בישראל, עבירה לפי סעיף 12 (1) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952. בגין עבירות אלה נדון המשיב הראשון (להלן: נידאל) לשלושים חודשי מאסר בפועל, בצירוף שנה מאסר בתנאים אותם קבע בית המשפט המחוזי. המשיב השני (להלן: אכרם) נדון לעשרים וארבעה חודשי מאסר בפועל, וכן למאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים בתנאים אותם קבע בית המשפט המחוזי. בנוסף, החליט בית המשפט על חילוט רכבו של אכרם.

בית המשפט העליון מוצא לנכון להחמיר בעונשם של המשיבים ומטיל על נידאל עונש מאסר לתקופה של חמש שנים בפועל במקום שלושים חודשים ועל אכרם - עונש של ארבע שנות מאסר בפועל במקום עשרים וארבעה חודשי מאסר.

  1. על רקע מדיניות זו ולנוכח הנסיבות המיוחדות המאפיינות את הנאשם העומד בפני סבורתני כי ענישה של  30 חודשים, לה עתרה המדינה  הינה ענישה סבירה והולמת המאזנת באופן ראוי את השיקולים העומדים על הפרק.

לאור כל האמור לעיל הנני משיתה על הנאשם 2 את העונשים הבאים:

א.                  מאסר בפועל ל- 30 חודשים החל מיום מעצרו 20.3.04.

ב.                 מאסר על תנאי ל-10 חודשים והתנאי שהנאשם לא  יעבור כל עבירה לפי פרק י' לחוק העונשין שהינה פשע תוך 3 שנים מיום שחרורו.

זכות ערעור תוך 45 יום לבית המשפט העליון.

ניתן היום ז' בתמוז, תשס"ה (14 ביולי 2005) בהעדר הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ