אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8043/05

גזר דין בתיק פ 8043/05

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8043-05
25/09/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
הנתבע:
צינדגאוקר יוסף
עו"ד פורת
גזר דין

1.      הנאשם הורשע על פי הודעתו בכתב אישום מתוקן בעבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 415 סיפא לחוק העונשין התשל"ז 1977 (להלן: "חוק העונשין"), עבירה של התחזות לאדם אחר לפי סעיף 441 לחוק העונשין ועבירה של שוד לפי סעיף 402 (א) לחוק העונשין.

הודאת הנאשם באה לאחר הסדר טיעון בו תוקן כתב האישום הן בפן העובדתי והן בהוראות החיקוק.          

  1. כתב האישום המתוקן, אשר בעובדותיו הודה הנאשם, מכיל שני אישומים. באישום הראשון הודה הנאשם כי ביום 27.1.05 סמוך לשעה 16:15 עת התהלך בשדרות רגר בבאר-שבע בסמוך לצומת הכניסה הצפונית לבאר-שבע, הבחין במתלונן, יליד 1935,  אשר הלך במקום. הנאשם רץ אחרי המתלונן עצר אותו ודרש ממנו כי יראה לו תעודת זהות. משסרב המתלונן טען הנאשם בפניו כי הנו שוטר, כשהוא מציג בפניו תעודה הדומה לתעודת שוטר, ודרש ממנו כי יציג בפניו תעודת זהות. למרות זאת סרב המתלונן להוציא מסמכים ולהזדהות בפני הנאשם וטען כי אין לו תעודת זהות. הנאשם הוסיף ודרש מהמתלונן כי יוציא את תכולת כיסיו  וזה הוציא ארנק מכיסו שבו סכום כסף במזומן בסך של 2,000 ש"ח, כרטיס אשראי וקוד סודי של כרטיס האשראי והראה את הארנק לנאשם. או אז, חטף הנאשם את הארנק מידיו של המתלונן ונמלט מהמקום.

באישום השני, הודה הנאשם כי באותו יום בו ארע האירוע הראשון, בשעות הערב, בשעה 21:30 דפק בדלת ביתו של המתלונן, יהודה סופר, המתגורר בדירת קרקע  בבאר-שבע. משלא נענה,  התקרב הנאשם לחלון הדירה וצעק לעבר היושבים בדירה כי יפתחו את הדלת. המתלונן פתח את דלת הדירה והנאשם נכנס פנימה והציג את עצמו בפני המתלונן כשוטר. הנאשם דרש מהמתלונן כי יציג בפניו תעודת זהות כשהוא מושך את המתלונן בחולצתו ועובר עמו מחדר לחדר בחדרי הדירה, פותח ארונות ומגירות ומחפש חפצים. הנאשם הבחין כי דלתו של חדר בנו של המתלונן נעולה ובעט בה בכוונה לפתוח אותה. הנאשם לא הצליח לעשות כן ולכן לקח מפתח ופתח באמצעותו את דלת החדר. הנאשם נטל מחדר בנו של המתלונן סכין פרפר, משקפת ותיק שחור שהכיל תמונות, ספרים, דרכון ודולרים של ארה"ב. כשניסה המתלונן לעמוד בדרכו של הנאשם  דחף אותו הנאשם והמתלונן נפל וקיבל מכה. מיד לאחר מכן נמלט הנאשם מן הדירה. הסכין והמשקפת נתפסו והוחזרו לבנו של המתלונן.

  1. התביעה בטיעוניה לעונש ביקשה כי יושת על הנאשם עונש מאסר לתקופה ממושכת וזאת כדי לקדם את מסר ההרתעה ותגמול הענישה. כמו כן עתרה כי הנאשם יחוייב בפיצוי כספי למתלוננים.
  1. הסנגור ביקש לראות בנסיבות העניין כנסיבות החורגות מן הכלל ועל כן מצדיקות ענישה מקלה ומתחשבת.  לדבריו, הנאשם הביע  חרטה מלאה על מעשיו כבר בשלב הראשון של החקירה וגם לאחר שבא כוחו  הסביר לו כי קיימים קשיים ראיתים בתיק, לגבי שאלת זיהויו באישום הראשון, ועל כן המליץ בפניו לנהל את שמיעת הראיות, זה בחר להודות וקיבל על עצמו את האחריות וביקש לקבל עליו את הדין. עוד הדגיש הסניגור את נסיבותיו האישיות של הנאשם, את דבר היותו בחור צעיר כבן 36, הנעדר כל הרשעה פלילית והנמצא מוחזק במעצר מזה כ- 9 חודשים. הסביר  הסנגור כי המניע למעשים היה מצוקה כספית ולא כל מניע אחר אשר יש בו כדי ללמד על התמכרות לחומרים ממכרים. כן ציין את  הטרגדיה אשר פקדה את הנאשם  בעת שהה במעצר והיא אובדן אמו, אצלה התגורר ואליה היה קשור בכל נימי נפשו מאז נפטר אביו, לפני כ- 3 שנים.

אשר לנסיבות המעשים, בהם הודה הנאשם, ציין הסנגור כי נסיבות עבירת השוד בה הודה הנאשם אינן בבחינת נסיבות כה חמורות המצדיקות ענישה כבדה וכי יש לאבחן את הנסיבות ממקרים אשר נדונו בפסיקה. מציין הסניגור כי המעשה בוצע ללא שימוש בנשק ומבלי שנגרמה למתלונן חבלה או פציעה. לפיכך, עתר לחסדיו של בית המשפט וביקש כי לא ימוצה הדין עם הנאשם. גם הנאשם בעצמו חזר והביע מילות חרטה בפני.

  1. שירות המבחן, אשר התבקש ליתן תסקיר בעיננו של הנאשם, ציין אף הוא את נסיבותיו האישיות של הנאשם והחרטה הכנה אותה השמיע. כן ציין כי מדובר באדם המתקשה להתמודד עם תנאי מעצרו וכי אובדנה של אמו השפיע עליו קשות. בנסיבות אלו המליץ שירות המבחן כי יושת עליו עונש הרתעתי וכי במסגרת מאסרו ימצא תחת מעקב של גורמים טיפוליים אשר ישקלו הפנייתו להמשך בירור פסיכולוגי או פסיכיאטרי.
  1. המתלוננים ביקשו אף הם להביא את דבריהם בפני כשהמתלונן באישום הראשון העיד על התחושה הקשה אשר מלווה  אותו בנסיבות בהן לקח ממנו הנאשם את גמלת הפנסיה הדלה ממנה הוא מתקיים, מבלי שהוחזרה לו.

המתלונן, באישום השני, העלה את דבריו על הכתב וסיפר על ההשפלה הקשה אותה עבר מהנאשם אשר התנהג אליו באלימות במהלך השוד. המתלונן סיפר על מצב חוסר האונים בו היה, חוסר אונים של אדם מבוגר וחולה השוהה בביתו, לאחר תקופת אשפוז בבית חולים, אל מול בחור צעיר וחסון שגרר אותו בכוח בין החדרים כשהוא מבקש להשיג את חפצו בכוח. המתלונן ציין כי הנאשם, מכיר אותו היכרות קודמת וידע את דבר מצבו הרפואי וניצל מידע זה כדי לקדם את ענייניו מבלי לחוש כל אמפתיה כלפי הקורבן.

  1. לא אחת נאמר כי מעשי שוד הינם מעשים חמורים המחייבים הטלת ענישה מחמירה אשר תקדם מסר הרתעתי ראוי. חומרת יתר מצאו בתי המשפט ליחס בנסיבות בהן בוצעו מעשי השוד כלפי אוכלוסיה מבוגרת,  קשישה, חסרת ישע,  המתקשה להתגונן ולהתעמת עם בחור צעיר ובריא הפועל בכוח, כדי לקדם את מעשיו הפליליים. בין אם מדובר בדברי איומים הנשמעים ובין אם מדובר באלימות פיסית לשמה יש לראות במכלול כמעשי אלימות שאל מולם מוצאים עצמם הנשדדים נאלצים להתגונן. בין שאר תפקידיו, נדרש בית המשפט  להגן  על כלל הציבור ובפרט על חלשים, עליהם נמנה ציבור הקשישים. הגנה שכזאת נעשית בדרך של הטלת ענישה מחמירה, אשר יהא בה כדי לשקף את הגמול הראוי למעשה כה חמור וכן להרתיע באופן אשר תמנע או למצער תפחית את הישנות התופעה.

כך בדומה קובע בית המשפט בע.פ. 1786/02 וע.פ. 1167/92 אחמד מוסטפא גיטאוי נ' מדינת ישראל תקדין עליון, כרך 93 (1) עמ' 582. באומרו כי:

"כבר אמרנו לא אחת, ואנו חוזרים ואומרים כי גניבת רכושם של קשישים ועל אחת כמה וכמה כשהדבר נעשה באלימות, מחייבת תגובה חריפה ומרתיעה".

כך גם בדומה קובע בית המשפט העליון בע.פ. 6700/97 צוציאשוילי נ' מדינת ישראל, תקדין עליון כרך 98 (4), עמ' 3 בקובעו כי:

"נסיבות אישיות נדחות מפני העניין המיוחד שיש לציבור להגן על מבוגרים מפני אלימות והתנקלות לרכושם; ואחת הדרכים להבטחת שלומה של האוכלוסיה הבוגרת היא, הטלת עונשים כבדים על אלה שאינם מסוגלים לרסן עצמם ולהימנע מלנקוט באלימות כלפי הנמנים על אוכלוסיה זו".

  1. במקרה הנדון, לאחר ששקלתי את השיקולים הנדרשים ואיזנתי את העומד על כפות המאזניים סברתי כי אין מדובר במקרה בו יש להקל עם הנאשם באופן חריג לקולא , כפי שטען סניגורו. אמנם, התחשבתי בנסיבותיו האישיות של הנאשם ובעובדה כי חסך מזמנו של בית המשפט והודה בהזדמנות הראשונה ובכך הביע חרטה עמוקה על מעשיו וכי נעדר הוא הרשעות קודמות,  אך נסיבות אלו נדחות  מפני הצורך החברתי והוא הגנה על מבוגרים המשמשים טרף קל לעבירות רכוש ואלימות. הדרך להבטיח את שלומם הנה בדרך של הטלת ענישה כבדה על מנת לתגמל את הנאשם על חומרת  מעשיו וכן להרתיע את הנאשם ואחרים כמותו מלנקוט באלימות שכזו. רק בנסיבות יוצאות דופן יש לחרוג ממדיניות זו. (מדיניות זו באה לידי ביטוי בפסיקה שבאה בפני מטעם ההגנה)

אך, אין זה המקרה שבפני. הנאשם לא בחל לפעול במרמה כדי ליטול מידיו של איש קשיש את גמלת הביטוח הלאומי שלו, ממנה הוא מתפרנס, ומשראה כי הדבר צלח ללא כל קושי המשיך עוד באותו יום במעשיו  ולא בחל מלהטיל חיתו על אשם קשיש וחולני, אותו הכיר וידע את מצבו, כדי לקדם את מעשיו. אך ברור היה לו כי קלה תהיה דרכו אל מול הקשישים חסרי יכולת התמודדות והגנה.

הגם כל האמור, מצאתי לנכון שלא למצות את הדין עם הנאשם, כפי שעתרה המדינה  וזאת לנוכח הנסיבות בהן בוצעו מעשיו ונסיבותיו האישיות, כפי שפרטתי לעיל.

  1. באיזון כל האינטרסים העומדים על הפרק ולאור כל האמור לעיל אני מטילה על הנאשם את העונשים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ