אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8042/05

גזר דין בתיק פ 8042/05

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8042-05
01/03/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד תהילה גלנטה
הנתבע:
1. אלעביד נאדר
2. אלעביד ראמי

עו"ד ג'וליאן
גזר דין

(בעניין הנאשם 1)

1.                  הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב האישום המתוקן בעבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית, לפי סעיף 7 (א) + (ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) התשל"ג - 1973 ובעבירה של חבלה בכוונה מחמירה, לפי סעיף                      329(א)(2) לחוק העונשין התשל"ז - 1977.

2.                  כתב האישום המתוקן, בעובדותיו הודו הנאשמים, מלמד כי ביום 26.1.05 בסמוך לשעה 17:20, בכביש מספר 40 , מדרום לצפון לכיוון צומת חטיבת הנגב, נהג הנאשם בכלי רכב מסוג הונדה כשלצידו יושב הנאשם 2. במקום ובזמן הנ"ל החזיק הנאשם סם מסוכן מסוג חשיש במשקל של  7 .1499 גרם בשקית שבה היו 15 אריזות ובהן הסם. שוטרים אשר היו באזור חסמו את צומת חטיבת הנגב עם כלי רכב משטרתיים מסומנים וכן סימנו את המחסום בסימני זיהוי משטרתיים נוספים. כאשר התקרב הנאשם עם כלי רכבו למחסום סימנו לו השוטרים לעצור. אולם, כאשר הבחין הנאשם במחסום המשטרתי המשיך הוא בנסיעה מהירה לכיוון המחסום ולא עצר או שעה להוראות השוטרים, כדי למנוע את מעצרו ועיכובו, והמשיך בנסיעה מהירה לכיוון המחסום בכוונה לפגוע בשוטרים והתנגש בכלי הרכב המשטרתי אשר חנה במקום ופגע בו בצידו הימני הקדמי. מיד לאחר מכן נעצר הנאשם על ידי שוטרי המחסום.

3.                  התביעה בטיעוניה לעונש ביקשה לציין כי התנהגותו של הנאשם מאפיינת את התופעה הקשה עימה מתמודד שלטון החוק באזור הדרום והיא הפגיעה הבוטה בשוטרים אוכפי החוק המבקשים לעצור חשודים ואילו אלה לא רק שאינם מצייתים להוראות השוטרים אלא אף מעיזים בכוחניות מרובה להימלט מן השוטרים לא אחת תוך פריצת מחסומים וסיכון שוטרים במקום כמו גם תוך כדי ביצוע עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. ביקשה התובעת ליחס חומרה רבה למעשיו של הנאשם אשר ניסה לפגוע במתכוון בשוטרים אשר עמדו במחסום על מנת שיצא מסר מרתיע לנאשם זה ולאחרים כמותו. אשר לאחזקת הסמים ביקשה התובעת כי בית המשפט לא יקל עם הנאשם בשל סוג הסם בו החזיק. טענה התובעת כי דין סם קל כדין סם קשה ומקום שהמחוקק לא מצא לנכון לדרג את מדרג הענישה על פי סוגי הסם כך נדרש בית המשפט לנקוט ביד קשה כלפי מי שנמצא מחזיק סם בכמות כה ניכרת,  ללא כל אבחנה על פי סוג הסם. לפיכך, עתרה התובעת כי יושת על הנאשם עונש מאסר לתקופה ממושכת וכן כי יפסל הוא מלהחזיק או לקבל רישיון נהיגה.

4.                  מנגד טען ב"כ הנאשם כי יש לזקוף לזכות הנאשם את העובדה כי הודה הוא בהזדמנות הראשונה לאחר שתוקן כתב האישום, ובכך חסך הוא מזמנו של בית המשפט. כן טען כי יש לתת את הדעת לנסיבות העובדתיות אשר גיבשו את הודאת הנאשם בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה. הדגיש הסנגור כי על פי עדויות השוטרים אשר עמדו במחסום, הנאשם סטה עם כלי רכבו הצידה בניסיון שלא לפגוע בשוטרים אשר עמדו במקום אך בשל מהירות נסיעתו לא הצליח להשתלט על כלי רכבו ונגרמה ההתנגשות עם כלי הרכב המשטרתי. ציין הסנגור כי למעט נזק הרכוש האמור לא היו כל נפגעים בנפש וכי לכך יש לתת את הדעת עת נדרש בית המשפט לאזן את השיקולים העומדים על הפרק לשם גזירת הדין. אשר לסמים, אשר נמצאו ברשות הנאשם, טען הסנגור כי מדובר בסם מסוג הסמים הקלים ובכמות אשר אינה ניכרת. הסנגור פרס בפני את נסיבותיו האישיות של הנאשם את העובדה כי מדובר בבחור צעיר יליד 1978 אשר שירת שירות צבאי מלא וכיום הנו נשוי ללא ילדים. הדגיש הסנגור כי לנאשם אין הרשעות קודמות למעט רישום תעבורתי וכי בנסיבותיו האישיות והמשפחתיות אין למצות עימו את הדין.

5.                  אשר לסמים אשר נתפסו ברשות הנאשם, אכן, כטענת הסנגור המלומד, סם הקנביס נמנה בין הסמים הקלים והנזק הכרוך בשימוש בו רחוק מרחק ניכר  מן  הנזק הכרוך בשימוש בסמים הקשים. ברם, סוד גלוי הוא, כי השימוש בסמים  "קלים",  כשלעצמם,  מוביל, לא אחת, לשימוש בסמים הקשים; וכל עוד  נמנה  הקנביס  בין הסמים המסוכנים - שומה על בתי המשפט לתרום תרומתם למאבק הכולל בהפצתם ובשימוש בהם בדרך של ענישה מתאימה. אמנם, לא מנה המחוקק מדרג ענישה על פי סוגי הסמים השונים אך בתי המשפט לאורך השנים מצאו לנכון לקבוע רמת ענישה מקילה יותר כאשר דובר בסמים קלים, ולכך יש כאמור לתת את הדעת.

6.                  אשר לנסיבות אשר גיבשו את הודאת הנאשם בעבירה של חבלה חמורה יש לתת את הדעת לחומרת מעשיו של הנאשם המלמדת על הזילות הבוטה שלו בשוטרים אשר ביקשו לעצרו. רק בנס לא הסתיים האירוע הנדון בתוצאות חמורות יותר. כל הסבר אותו ביקש הסנגור להשמיע בניסיון לראות במעשיו של הנאשם משום נסיבות לקולא יש לדחות על הסף. ידע המחזיק בהגה של כלי רכב כי כאשר ניצב בפניו מחסום של משטרה ובו שוטרים המסמנים לו לעצור חייב הוא להאט בנסיעתו ולציית להוראות שוטרים. נהיגתו המהירה של הנאשם לעבר המחסום ופגיעה בניידת המשטרתית אך מלמדת כי ביקש להימלט מן השוטרים בכל מחיר, גם במחיר של פגיעה בהם או ברכוש ציבור. בית המשפט במחוז הדרום אשר נדרש להתמודד מידי יום ביומו עם תופעה בריונית שכזו, אשר מאפיינת את המחוז, חייב להתמיד במסר ההרתעתי והוא כי כל מי אשר יפגע בשוטרים העושים מלאכתם ימים כלילות, בלילות החורף הקשים כמו גם ימי השמש הצורבים בנאמנות ומסירות רבה מתוך כוונה לשמר ולאכוף את שלטון החוק, ייענש ענישה מוחשית לתקופת מאסר ממושכת. הכול כדי למנוע או למצער לצמצם  את התופעה המדאיגה של זילות ופגיעה בשוטרים, המהווה פגיעה בשלטון החוק.

7.                  אל מול מדיניות זו התחשבתי בנסיבותיו האישיות של הנאשם בעובדה כי חסך מזמנו של בית המשפט והודה בכתב האישום מיד לאחר תיקונו. כן נתתי את הדעת לעובדה כי לנאשם אין הרשעות קודמות וכי זהו לו המפגש הראשון עם החוק.

8.                  לאור כל האמור לעיל ולאחר ששקלתי את כל השיקולים העומדים על הפרק ואיזנתי את  כל הנסיבות, מחד גיסא נסיבותיו האישיות של הנאשם ומאידך גיסא האינטרס הציבורי לגמול ולהרתיע מצאתי לנכון להשית על הנאשם את העונשים הבאים:

א.      אני משיתה על הנאשם עונש מאסר בן  24 חודשים החל מיום 26.1.05.

ב.      מאסר על תנאי ל- 10 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירת אלימות או  עבירת סמים שהינה פשע תוך 3 שנים מיום שחרורו.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתן היום א' באדר, תשס"ו (1 במרץ 2006) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

008042/05פ  055 בת-שבע אביגל

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ