אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8040/08

גזר דין בתיק פ 8040/08

תאריך פרסום : 13/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8040-08
14/09/2008
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד סעדון ירון
הנתבע:
אבו שארב חכמת
עו"ד מורגנשטרן מאיר
גזר דין
 1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, נהיגה ללא רישיון נהיגה, והפרעה לשוטר במילוי תפקיד.

2.      על-פי עובדות כתב האישום המתוקן עולה כי ביום 23.2.08, בשעת צהריים, נהג הנאשם ברכב מסוג מזדה לנטיס מצומת שוקת לכיוון באר-שבע. רישיון הנהיגה של הנאשם פג עוד בשנת 2005.

הנאשם חצה את הצומת באור אדום, ולפיכך הורה לו שוטר שנהג בג'יפ משטרתי של משטרת התנועה, לעצור את רכבו. הנאשם לא שעה להוראה חרף כך שהופעלה מערכת הכריזה של הרכב המשטרתי וסירנה, האיץ את מהירותו, וחצה את צומת הפנייה לעיר ערד באור אדום. כלי רכב שנסעו לפני הנאשם במהירות איטית יותר חסמו את נתיבי נסיעתו, ולפיכך הסיט הנאשם את רכבו לשוליים הימניים של הכביש, ואילץ כלי רכב  שנסעו בנתיב הנסיעה הימני לסטות שמאלה על מנת למנוע התנגשות ברכבו. לאחר מכן סטה הנאשם מהשוליים הימניים אל מרכז הכביש, וחלף בין שני נתיבי הנסיעה, עליהם נעו כלי רכב במקביל לרכבו של הנאשם. בעקבות כך נאלץ נהג רכב שנסע בנתיב הימני לסטות ימינה ולמנוע התנגשות. הנאשם המשיך בנסיעה פרועה ומהירה כשרכב השיטור נוסע בעקבותיו ומורה לו לעצור, ולאחר כ - 2 ק"מ סטה ימינה לשטח קרקעי ונהג בדרך עפר במהירות. רכבו של הנאשם נעצר רק כאשר נתקל בבור בדרך. הנאשם סרב להציג בפני השוטר את תעודת הזהות שלו, ולאחר מכן התנגד למעצרו והשוטר נאלץ לכבלו לאחר שהוזעקו כוחות נוספים למקום.

 1. נגד הנאשם תלויים ועומדים שני מאסרים מותנים בני הפעלה שהוטלו בבית משפט השלום בבאר שבע; בתיק פ' 1341/05 הוטל על הנאשם ביום 10.7.06, מאסר מותנה של 6 חודשים למשך שלוש שנים שהנאשם לא יעבור עבירת אלימות, בעקבות הרשעת הנאשם בעבירה של התנהגות פסולה במקום ציבורי; בתיק פ' 2192/06 מיום 11.12.07, הורשע הנאשם בעבירת תקיפה שגרמה חבלה של  ממש ועבירת איומים, והוטלו עליו 12 חודשי מאסר מותנים למשך 3 שנים שלא יעבור עבירת אלימות שהינה פשע, זאת בצד עונשים אחרים, וביניהם ריצוי מאסר בדרך של עבודות שירות, שכלל הפעלה של עונש מאסר מותנה קודם שהוטל על הנאשם בתיק אחר בו הורשע בעבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש. (לעניין חלות התנאי המכוון לעבירות אלימות, לאחר ביצוע עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, שהינה עבירת פשע, ראו, ע"פ 308/06; 393/06, מדינת ישראל, נ. יונתן סבן, ניתן ביום 15.5.2006).
 1. עוד יצויין כי לנאשם 21 הרשעות תעבורה קודמות, ביניהן בעבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה, נהיגה ללא ביטוח, עקיפה בדך לא פנויה, נהיגה ברכב לא תקין, נהיגה באור אדום, ואי ציות להוראות שוטר.
 1. מתסקיר שירות המבחן מיום 7.7.2008, עולה כי הנאשם, יליד 1974, נשוי ואב לילד בן 4 חודשים, מוכר לשירות המבחן שערך בעניינו תסקיר, במסגרת תיק 2192/05, בו המליץ קצין המבחן באותם ימים, על הטלת מאסר בעבודות שירות. הנאשם בן למשפחה מרובת ילדים, הינו יתום מאביו מאז ילדותו, וסבל מאלימות של אחיו הבכור. הנאשם עובד באופן לא קבוע כטבח, ולאחרונה החל להקים עסק פרטי בתחום המזון. הנאשם, בעל יכולת אינטלקטואלית סבירה, מסוגל לבחון ולקחת אחריות על התנהגותו האלימה, ומנגד, נוטה להשליך האחריות לביצועה על גורמים חיצוניים, ומגיב באימפולסיביות נוכח גילויי סמכות. כיום, נוכח כליאתו, שיש בה משום גורם הרתעתי של ממש, החל הנאשם להפנים יותר את השלכות התנהגותו. הנאשם מביע חרטה, וטען כי מעשיו בוצעו בשל כך שנהג ברכב ללא רישיון נהיגה, וחשש מהמשטרה. שירות המבחן מעריך כי הנאשם מתחיל להבין את הצורך לשינוי דפוסי התנהגותו, אם כי לא ברור עדיין אם יוכל לגייס כוחות להתמודדות עם מסגרת טיפולית.

המלצת שירות המבחן הינה להטיל על הנאשם "מאסר קצר", תוך מתן ביטוי למשך כליאתו עד כה. שירות המבחן אינו בא בהמלצה טיפולית.

 1. ב"כ המאשימה ציין בטיעוניו, כי הנאשם סיכן חייהם של נהגים אחרים, נוכח הרצון להימלט מידי המשטרה, לאחר שחצה את הצומת הראשון באור אדום, ונהג ללא רישיון נהיגה. צויינו צורכי ההרתעה, ופסיקת בית המשפט העליון המנחה על הטלת עונשים מחמירים בעבירות אלה, שהינם בגדר תופעה נפוצה. עוד צויין כי בצד העונשים המותנים שהוטלו על הנאשם בעבר, צבר הנאשם לא מעט עבירות תעבורה, חלקן חמורות. נוכח אלה, סבורה התביעה כי יש ליתן משקל מוגבל לנסיבות אישיות ולהמלצת שירות המבחן, ולהטיל על הנאשם עונש מאסר משמעותי, ובכללו הפעלה מצטברת של העונשים המותנים, וכן פסילת רישיון הנהיגה לתקופה ארוכה, וקנס.
 1. ב"כ הנאשם סבור כי נסיבות הנהיגה בהן הורשע הנאשם אינן מצביעות על חומרה בולטת. הנהיגה בוצעה בכביש בין עירוני בעל מספר נתיבי נסיעה, כשלצידו שוליים רחבים, וגם אם מתבצעת עקיפה מימין, אין בכך כדי לגרום לסיכון יוצא דופן. בנוסף מדובר בכביש חד סטרי, והנאשם לא גרם איפוא לסיכון כלי רכב שנעו בכיוון הנגדי. צויין כי הנאשם חשש להיעצר ופעל כפי שפעל נוכח כך שבנו הקטן היה חולה אותה עת בצהבת, והוא ביקש להגיע לביתו. הנאשם מצוי במעצר ממושך, ויש בתקופת הכליאה המשמעותית עד כה כדי להוות הרתעה נאותה, כפי שגם עלה מתסקיר שירות המבחן.

ב"כ הנאשם אינו חולק על כך שניתן להפעיל את העונשים המותנים. עם זאת צויין, כי המאסר המותנה שהוטל בתיק 1341/05, היה בשל ביצוע עבירה קלה יחסית, ויש לשקול הפעלה חופפת של העונשים.

 1. הנאשם הביע חרטה, וציין כי הוא חושש למצבה הכלכלי של משפחתו, הנתמכת כיום רק מסיועם של בני משפחה אחרים.
 1. לאחרונה, במסגרת ע"פ 3007/08; 3143/08 שמעון כהן, נ. מ"י (וערעור נגדי) (ניתן ביום 13.8.2008), חזר בית המשפט העליון על צרכי הענישה בעבירות בהן  עסקינן, שיש בהן -

"...סיכון מובנה לחיי בני אדם ולשלומם כאשר הם מצויים בכביש או בסמוך לו. הן טומנות סיכון גם לשלמות רכוש, בין של הפרט ובין של הציבור. הן מלוות לעיתים קרובות בנהיגה ללא רישיון רכב וללא ביטוח, כפי שארע גם במקרה זה...(ו)מלוות, על-פי רוב, בהימלטות מפני המשטרה, ששוטריה דולקים אחרי הנהג העבריין, ודורשים ממנו לעצור את רכבו, ולמלא אחר הוראות שהם מציבים בפניו באמצעות הכריזה המשטרתית. המרדפים המשטרתיים אחר נהגים נמלטים משקפים התנהגות עבריינית שיש בה משום עקיפת החוק ועקיפת גורמי אכיפת החוק, המבטאת פגיעה עמוקה במרותם של אנשי החוק ובכוחה המרתיע של המשטרה. יש בתופעה זו מסימניה של האנרכיה בכבישים, ומן הסכנה להפרה בוטה של מרותו של החוק ושל מרות הממונים על השלטתו. עבירות אלה הפכו בשנים האחרונות לתופעה נפוצה באזורים שונים בארץ, בבחינת "מכת מדינה", הצוברת תאוצה, ופוגעת פגיעה ישירה ומיידית באינטרס ההגנה על שלום הציבור ובחובה להגן על שלטון החוק במובנו הרחב. תופעות אלה מחייבות, על כן, ענישה ראויה, אשר תבטא את עוצמת הפרת החוק בנסיבות אלה על כל היבטיה. ואמנם, בית משפט זה הנהיג מדיניות ענישה מחמירה בסוג זה של עבירות, המגיעה כדי עונשי מאסר בפועל מוחשיים, במטרה להשיג הרתעה אפקטיבית, ולבער את נגע התופעה הזו מכבישי הארץ (ראו למשל ע"פ 1133/07 אלדראג'ה נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 6.11.07); ע"פ 2079/06 אבו עצא נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 7.6.06); ע"פ 342/05 אלרביעה נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 27.6.05); ע"פ 2410/04 מדינת ישראל נ' אבולקיעאן (לא פורסם, 11.11.04); ע"פ 6563/07 אלקרנאוי נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 31.3.08); ע"פ 9211/07 מדינת ישראל נ' נוג'ידאת (לא פורסם, 5.3.08); ע"פ 6155/07 אמג'ד נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 28.1.08)).

 1. עניינו של הנאשם נופל בגדר אותם מקרים שתוארו לעיל. הנאשם ביצע עבירות תעבורה חמורות של נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף, וחצה צומת בדרך בין עירונית באור אדום. מכאן ואילך, עשה הנאשם ניסיונות נואשים להתחמק מרכב השיטור, שהורה לו לעצור, גם במחיר של סיכון כבד של עוברי דרך; הנאשם חצה צומת מרכזי נוסף באור אדום, ונסע על השוליים ובין נתיבי הנסיעה תוך סיכון מוחשי של נהגים אחרים, שנאלצו לתמרן נהיגתם כדי להימנע מהתנגשות. המעבר מהכביש לעבר השטח הקרקעי הגובל בכביש, הינו אחד ממאפייני הנהיגה הפרועה הנגלית לא אחת במקרים אלה, שבהם מטילים נהגים פורעי חוק, יהבם על "מרחבי התמרון" באיזור הדרום, כדי לנסות ולחמוק מידי השוטרים המנסים לעצרם, מתוך הנחה שהתבדתה במקרה דנן, כי יהיה בכך כדי לסכל הניסיון לעצרם.

טענת הנאשם כי איבד עשתונותיו בעת שביצע מעשי העבירה, אינה עולה בקנה אחד עם כך שנטל על עצמו סיכון מודע בכך שנהג ללא רישיון נהיגה שפקע שנים קודם לכן, ואף חצה צומת באור אדום, ועם זאת שהוא נוהג לבצע עבירות תעבורה חמורות רבות כפי שעולה ממרשם הרשעות התעבורה. גם אחרי שרכבו של הנאשם נעצר בשל תוואי הדרך, לא חדל הנאשם מגילויי סרבנות עבריינית והתנגד בכוח למעצרו. לכך יש להוסיף את העובדה כי הנאשם ביצע העבירות בעת שהיו תלויים ועומדים נגדו עונשי מאסר מותנים.

מנגד, יש ליתן משקל מסויים - כפי שצויין במסגרת ע"פ 3007/08 - לכך שהאירוע לא הסתיים בפגיעות גוף או רכוש.

 1. נותן אני בנוסף משקל ממשי לקולא לטענות עו"ד מורגנשטרן הנוגעות לענין הודאת הנאשם; מניעת בזבוז זמנו של בית המשפט שלא לצורך, בניהול הגנה עקרה, ראוייה להתחשבות. יש ליתן ביטוי גם להתרשמות שירות המבחן לכך  שהנאשם החל לקבל אחריות על מעשיו, ולמד לראשונה להבין את השלכותיהם החמורות על בני משפחתו ועליו, ויש לראות באור זה גם את הבעת חרטתו של הנאשם בין כתלי בית המשפט. עוד יש ליתן משקל מסויים לכך שלאחר מעצרו ריצה הנאשם עונש מאסר ממשי שהוטל במסגרת תיק 2192/06, לאחר שלא נשא בעבודות השירות שהוטלו עליו במסגרת תיק זה, ועניין זה ייבחן לצורך קביעת תקופת המאסר הכוללת שיישא הנאשם.
 1. סופו של דבר, גוזר אני על הנאשם עונשים אלה:

4.5 שנות מאסר, מהן 3 שנים לריצוי בפועל והיתרה מותנית לשלוש שנים מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור אחת העבירות בהן הורשע, עבירת אלימות מסוג כלשהו שהינה עבירת פשע כהגדרתו בחוק העונשין, או עבירה של נהיגת רכב בזמן פסילת רישיון נהיגה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ