אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8037/06

גזר דין בתיק פ 8037/06

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8037-06
28/01/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שולי רוטשילד
הנתבע:
אלהוזייל עאטף
עו"ד אריאתה מסלם
גזר דין

1.         על פי עובדות כתב האישום המתוקן בהן הודה הנאשם, עולה, כי ביום 23.106, בשעת ערב, הגיע הנאשם ברכב מסוג סובארו, לתחנת הדלק בבית קמה. עימו ברכב היו חברתו, בנו הקטין וכלב מסוג בוקסר. הנאשם פנה למתדלק בתחנה, המתלונן א', וביקש לתדלק את רכבו בסכום של 100 ש"ח. המתלונן ביקש כי הכסף ישולם לפני התידלוק,  אולם הנאשם סרב לכך, ואיים על המתלונן כי אם לא יתדלק את רכבו הוא ישלח בו את כלבו. לא הועילה גם פניה נוספת בעניין זה של מתדלק נוסף, והנאשם המשיך לצעוק על שני המתדלקים.

המתלונן, בשל חששו מהנאשם וכלבו, תידלק את הרכב וביקש את תמורת התדלוק מהנאשם. הנאשם סרב לשלם, ואף יצא מהרכב עם הכלב, שנבח על המתלונן והפחידו, ועקב כך נמלט המתדלק האחר מהתחנה. בנוסף לכך, איים הנאשם  על המתלונן ואמר לו שישלח אליו אנשים שיפגעו בו, וכי "יהרוס את משפחתו". הנאשם דרש לקבל את מספר הטלפון הנייד של מנהל התחנה, והמתלונן בשל חששו מהנאשם מסר לו את מספר הטלפון, ואז נכנס הנאשם לרכבו ונסע מהתחנה מבלי לשלם עבור הדלק.

נוכח המתואר לעיל, הורשע הנאשם בעבירה של סחיטה באיומים לפי סעיף 428 (רישא) לחוק העונשין תשל"ז - 1977.

2.         הנאשם, יליד שנת 1966, משבט אל הוזייל, ליד רהט. לחובתו מספר הרשעות בעבירות של איומים, תקיפת שוטר במילוי תפקיד, תקיפה הגורמת חבלה ממש, ובתקופת שירותו הצבאי - גם בעבירה של שימוש בלתי חוקי בנשק. הנאשם מגדל את בנו, בן ה- 16, לאחר שאימו של הילד, גרושתו של הנאשם, נהרגה בתאונה, כפי שעולה מתסקיר שירות המבחן. מהתרשמות שירות המבחן עולה כי הנאשם מפגין בטחון ונוטה להציג עצמו כבעל אורח חיים נורמטיבי. עם זאת מתרשם שירות המבחן, כי הנאשם נוטה להדגיש את הצדדים החיוביים באורחות חייו, ולעיתים אף מטשטש פרטים מעברו כדי ליצור רושם חיובי, ונוטל אחריות מועטה על ביצוע העבירה בה הורשע, וממעיט מחומרתה. עוד מתרשם שירות המבחן כי לנאשם בעיית התמכרות לאלכוהול. הנאשם שימש כשומר בקיבוץ שובל, והאחראי עליו תיארו כאדם חיובי, אולם הנאשם פוטר מעבודתו על רקע ריבוי גניבות, ועלה חשש כי אינו מבצע עבודתו באופן רציני דיו.  נוכח האמור, ולאחר שהנאשם לא הביע רצון לקשר טיפולי, נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית. עם זאת, המליץ שירות המבחן להטיל על הנאשם עונש של מאסר שיבוצע בעבודות שירות, תוך הנחה שעונש זה יחדד צורכי הרתעה אצל הנאשם.

3.         ב"כ המאשימה סבורה כי יש מקום להשית על הנאשם עונש מאסר ממשי, קנס ופיצוי למתלונן. הנאשם עשה שימוש בכלב כאמצעי איום על המתלונן כשהוא מנצל את פחדי המתדלקים, בניסיון לסחוט את המתלונן כדי להשיג מבוקשו. עוד נטען כי התרשמות שירות המבחן מהנאשם אינה חיובית, ולא קיימת המלצה טיפולית בעניינו, ואין מקום, גם נוכח עברו הלקוי של הנאשם, לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהסתפק בהטלת עונש בעבודות שירות.

4.         ב"כ הנאשם טוען כי הנאשם מביע חרטה כנה בגין התנהגותו, ונוטל אחריות מלאה, הבאה לידי ביטוי בהודאתו באשמה. צויין כי הרשעתו האחרונה של הנאשם הינה משנת 2002, כפי שעולה מגיליון המרשם הפלילי, והנאשם לא חזר לסורו בשנים האחרונות. מעשה העבירה אינו מצוי במדרג חומרה גבוה. אין מדובר בהתנהגות שיטתית, או בסחיטת דמי חסות, המחייבת הטלת עונשים חמורים, והנאשם פעל ללא תכנון מוקדם. אביו של הנאשם פנה בינתיים למנהל תחנת הדלק וביקש לשלם את עלות הדלק שנטל הנאשם, ובוצעה 'סולחה' בין משפחת הנאשם למשפחת המתלונן, אף הוא ממוצא בדואי. כמו כן צויינו נסיבותיו האישיות של הנאשם, שהינו אב חד הורי, המטפל בבנו הקטין מאז פטירת האם. עוד צויין כי הנאשם היה נתון במעצר ממשי, וכי גם שרות המבחן אינו סבור כי יש להטיל מאסר ממשי על הנאשם, שיהיה בו כדי להחמיר עימו יתר על המידה.

הנאשם הביע חרטה, והבטיח כי מעשיו לא יישנו.

5.         הנאשם נהג בביריונות והפיל חיתיתו על המתלונן כדי לאלצו להיכנע לדרישתו, ולאפשר תדלוק רכבו ללא תשלום. עבירת הסחיטה בוצעה באמצעות התנהגות כוחנית, שלוותה באיום מוחשי לשלח במתלונן כלב תקיפה אימתני, כפי שניתן לראות בתצלומים שהוגשו מטעם התביעה (ת/2). יש אומנם מקום להתחשב בהודאת הנאשם באשמה - למרבית הצער, לא לפני שנשמעה עדות המתלונן, שהשמיע דבריו כעלה נידף - וכן בהבעת חרטתו. יש גם מקום להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם שפורטו על ידי הסניגור המלומד, ובכלל זה לעניין התמסרותו של הנאשם לטפול בבנו, לאחר מות האם, אם כי קשה שלא למתוח ביקורת על התנהגותו הרעה של הנאשם  שבחר לבצע מעשה העבירה, בעת שבנו הקטין שוהה ברכב, ונוכח בהתנהגות הנאשם.

לחובת הנאשם מספר לא מבוטל של עבירות שמהותן איומים ופגיעה בזולת. הנאשם לא ריצה בגינן מאסר ממשי, ונראה, כי טרם למד לקחים נדרשים מהעמדתו החוזרת ונשנית לדין, בגין מעשיו. תוך מתן ביטוי לצורכי הרתעה, עליהם ניתן ללמוד גם מתסקיר שירות המבחן, שאינו גומר את ההלל על הדרך בה מקבל הנאשם אחריות למעשיו, ומתוך התחשבות בשיקולים הנוגדים הקשורים בנסיבותיו האישיות של הנאשם, גוזר אני עליו עונשים אלה:

א.         20 חודשי מאסר מהם  10 חודשים לריצוי בפועל. ממניין המאסר תנוכה תקופת מעצרו של הנאשם בין 29.1.2006- 14.5.2006. היתרה תהא מותנית לשלוש שנים, מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור עבירה בה הורשע, או כל עבירת איומים, או עבירת תקיפה שתוצאתה חבלה או פציעה לזולת.

ב.         הנאשם ישא בתשלום פיצוי למתלונן בסך של 1500 ש"ח.

זכות ערעור תוך 45 יום לביהמ"ש העליון.

ניתנה היום כב בשבט, תשס"ח (29 בינואר 2008) במעמד הצדדים.

                                                                                    _________________

                                                                                                י. צלקובניק - שופט

עו"ד אריאתה:

אבקש מביהמ"ש לעכב את ביצוע עונש המאסר שכן בכוונתנו להגיש ערעור על גזר הדין. אציין שהנאשם משוחרר מהתיק הזה מזה יותר משנה.

עו"ד רוטשילד:

אני לא אתנגד לעיכוב ביצוע עונש המאסר, אך אבקש שההפקדות שקיימות בתיק יישארו על כנן, ואבקש להורות בצו על עיכוב יציאה מן הארץ.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ