אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8037/05

גזר דין בתיק פ 8037/05

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8037-05
01/09/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ד. מזור
הנתבע:
אבועסא נעים
עו"ד נ. בונדר
גזר דין

הנאשם הורשע, על פי הודאתו - ובעקבות הסדר בין הצדדים, בדבר תיקון כתב האישום - בעבירות הבאות: התפרצות לדירת מגורים, לפי סעיף 406 (ב) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן:" החוק"); נסיון לשוד בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 403, סיפא, לחוק; ואיומים, לפי סעיף 192 לחוק.

1.         נסיבות ביצוע העבירות האמורות - כך על פי עובדות כתב האישום המתוקן, שבהן הודה הנאשם - הן, כדלהלן:

הנאשם - תושב תל שבע - התפרץ בשעת בוקר של יום 25.1.05 לדירה בעומר, במטרה לגנוב הימנה חפצי ערך, ובהיותו מצוייד, לשם כך, בסכין ובמברג. לאחר שהספיק ליטול מהדירה מספר חפצים - ובתוכם שתי מחסניות לאקדח - ולשים יד על שני דרכונים, הופתע ע"י בעל הדירה, שנעל את הדלת האחורית שדרכה התפרץ הנאשם. במצב זה, קפץ הנאשם על המתלונן והניף לעברו את המברג, תוך שהוא מנסה לדוקרו בו, ובאיימו עליו כי יהרגנו.  המתלונן, שנבהל ממעשי הנאשם, ניסה להרחיק את הנאשם הימנו באמצעות מגב, וכשבמקביל מנסה הנאשם לנפץ את חלון הסלון באמצעות שרפרף כדי לנוס בעד החלון, אך ומשהדבר לא צלח בידו שב וזינק על המתלונן, תוך איומים, כי יהרגנו; ובתגובה, היכה המתלונן, באמצעות המגב, בראשו של הנאשם, והצליח להרחיק מידיו את המברג. בתגובה, שלף הנאשם את הסכין שהיתה ברשותו, ובאמצעותה איים על המתלונן כי יהרגנו, סטר למתלונן, הפיל את משקפיו ארצה ודחף אותו, עד שזה (המתלונן) נפל לאחור. כן הוסיף הנאשם לנסות ולדקור את המתלונן, ותוך שהוא מכה את המתלונן ודוחף אותו לאחור. המתלונן - שנסוג כל הזמן לאחור, במטרה לחמוק מהנאשם ומאיומיו של זה לדוקרו - הגיע בסופו של דבר אל קירבת תיקו האישי, וממנו שלף אקדח (אותו הוא מחזיק ברישיון) וירה יריה לכיוון הריצפה, כדי להרתיע את הנאשם. אך, הנאשם זז במהירות ממקומו, וכך פגע הקליע ברגלו השמאלית; ובכך נוטרל הנאשם והאירוע הסתיים.

כן, וכאשר נחקר - בהיותו בביה"ח - איים הנאשם, בנוכחות החוקרת, באומרו כי " אני אתפוס אותו (את המתלונן - ח.ע.) ואהרוג אותו, אפילו אחרי 20 שנה. במקום היריה הזאת אני אשחט אותו".

2.         לבקשת הנאשם, הוריתי על הגשת תסקיר שירות המבחן אודותיו.

            מהתסקיר (מיום 22.6.05) עולה, כי הנאשם - רווק, בן 27 - סיים 9 שנות לימוד, ומאז גיל

13 החל, לדבריו, לעבוד בעבודות שונות כדי לסייע בפרנסת אימו ואחיו (לאחר שאביו נשא אישה שנייה על אימו). מאז היותו בן 15 החל מעורב בפלילים, ובעיקר בעבירות רכוש, והספיק כבר לרצות מספר מאסרים.

על פי התרשמות שירות המבחן, הנאשם הינו בעל נורמות וערכים עברייניים מופנמים, המנהל אורח חיים שולי, שאותו הוא נוטה להשליך על אחרים ולנעוץ אותו במצבו הכלכלי הקשה, מבלי כל יכולת לבדוק ולבחון את החלקים המכשילים שבאישיותו, ואף אינו מביע כל רצון ומוטיבציה לנטוש אורח חיים זה בעתיד.

בהתייחסו לעבירות הנדונות - הודה הנאשם בהן גם בפני שירות המבחן, אך סירב לקחת אחריות עליהן, בבקשו לנעוץ את עצם ההתפרצות לדירה במצבו הכלכלי הקשה; ואילו את התנהגותו כלפי המתלונן (בעל הדירה) הסביר על רקע המצוקה שאליה נקלע, כשנתפס "על חם", וכשכל מטרתו היתה, לדבריו, רק לברוח מהמקום. אלא שהמתלונן לא איפשר לו זאת - כך שהאיומים בדקירות היו רק כדי להניע את המתלונן לאפשר לו בריחה מהדירה, ובלא שהתכווין לפגוע בו.

על פי התרשמות שירות המבחן, בוצעו העבירות על רקע דפוסים עבריינים מופנמים, והנטייה להשגת כסף קל ומהיר.

נוכח כל האמור לעיל, נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית; ומאידך, הביע דעתו כי "מקרה זה ראוי לענישה ממשית ומרתיעה", שתבהיר לנאשם את חומרת מעשיו ותחדד אצלו את גבולות החוק והיחס לזולת.

3.         דומה, כי מקרה זה שב וממחיש, עד כמה עבירת התפרצות לדירה - אשר, וכנראה, מחמת נפוצותה, כדי עשרות או מאות שכמותה מידי יום ולילה ברחבי הארץ, נתפסת היא כבר כעבירה "נדושה"; ומכאן, אולי, גם ההתייחסות אליה, כלא מן החמורות במיוחד - הינה, חמורה ביותר, נוכח סכנת ההתפתחויות העלולות להיות כרוכות בה ואשר חורגות בחומרתן מעבר לתוצאות ממוניות, גרידא, אשר להן כיוון אף העבריין המתפרץ, מעיקרא.

לא בכדי תוארה, בפסיקה, לא אחת, התפרצות לדירתו של אדם, כחדירה למבצרו - וליתר דיוק, למה שדימה כי הינו מבצרו - אשר בו אמור הוא לחוש בטוח ומוגן.  והינה, מתברר כי עד שם הגיעתו יד העבריין המבקש להתנכל לרכושו, וכבר אין עוד ביתו מבצרו המוגן. במצב זה עלולות התגובות מצד בעל הדירה, המוצא עצמו לפתע עם או מול פורץ בתוך דירתו/מבצרו, להיות שונות. יש ובעל הדירה מתכנס בתוך עצמו, מתוך פחד בן יבולע גם לגופו, ולכן מניח הוא לפורץ לעשות בדירה כאוות נפשו וכבתוך שלו, בבחינת (ולהבדיל מכוונת המקור) "תן לי הנפש, והרכוש קח לך" (בראשית, יד', 21); ויש אשר - וניתן להבין זאת, מטבעו של אדם - מתקשה הוא להשלים עם החדירה לפרטיותו, ומבקש הוא לעצור בעד אותו עבריין מלשים יד על רכושו או, לפחות, למנוע את הימלטותו מיד החוק; ולעיתים, ובאורח בלתי נמנע, כרוך הדבר גם במגע אלים עם הפורץ - דוגמת המקרה דנן - ואף אם מגע אלים זה מתפתח עקב "מצוקה" שאליה נקלע הפורץ אשר, ובבקשו, בכל מחיר, להימלט מיד החוק, נוקט בפרץ אלימות, תוך הוספת פשע על פשע. כן, מוכרים אף מקרים קיצוניים חריגים שהסתיימו אף בקיפוח חיי אדם - אם של בעל הדירה עצמו (גם אם ללא כוונה תחילה) ואם של הפורץ עצמו, מחמת תגובה חריגה ובלתי שקולה מצד בעל הדירה. כך או אחרת, במצבים כאלה, התוצאות עלולות להיות הרות אסון ומעבר לתוצאות ממוניות, גרידא, כאמור; ואין צריך לומר, כי הגורם המכריע לתוצאות אפשריות שכאלה הוא העבריין הפורץ, ועליו ליטול, מראש, בחשבון אפשרות התרחשותן - על כל המשתמע מכך.

4.         לאחת מני סיטואציות אלו ואחרות אפשריות, גרם הנאשם בהתפרצו לדירת המתלונן, כאשר ו"משאיתרע מזלו" ונלכד בכף ע"י המתלונן בעל הדירה - שבצדק עמד על שלו ולא הניח לו לברוח מהדירה - הרי שתחת להיכנע "למר גורלו" או "לכללי המשחק ההוגן" ולהמתין עד לבוא המשטרה, החליט להוסיף פשע על פשע, בנסותו, שוב ושוב, לדקור את המתלונן - אם באמצעות המברג, ואם באמצעות הסכין - ואך בנס לא נפגע המתלונן. אכן, ניתן, בהחלט, להניח כי הנאשם פעל תחת מצוקה שאליה נכנס בלא שצפה אותה, כאשר ניסה לברוח ולהימלט מידי החוק, והמתלונן מנע זאת ממנו; ומשום כך פעל כפי שפעל. אולם, לא רק שהוא זה אשר הכניס עצמו, במו ידיו, לאותו מצב מצוקה, אלא שהכניס הוא לתוכו גם את המתלונן, שנאלץ לגונן על עצמו מפני אלימות של הנאשם. תחילה, בעזרת אותו מגב; ולאחר מכן, ומשזה לא הועיל, לא נותרה בידו הברירה אלא להשתמש באקדחו, וגם אז עשה כן בזהירות משירה לעבר הריצפה כדי להרתיע את הנאשם, אך שוב "איתרע מזלו" של הנאשם, אשר דווקא עקב זריזותו, כי רבה, פגע הקליע ברגלו; וגרם לו לשבר פתוח בשוק רגלו זו, שבעטיו נדרש לאישפוז שבמהלכו טופל וגובס, (בלא שהיה צורך בניתוח - ראה מסמכים רפואיים;  נ/1, נ/2, נ/3, נ/4).

כן, וגם לאחר מעשה, סירב להשלים עם תוצאות מעשיו שלו, והוסיף ואיים - בהיותו בביה"ח, ובאוזני חוקרת המשטרה - כי יפגע במתלונן וישחט אותו.

5.         כפי שכבר הוזכר לעיל מתוך תסקיר שירות המבחן, הרי שאין זו לנאשם הסתבכותו הראשונה עם החוק; וכעולה מגיליון הרשעותיו הקודמות (ת/1), הרי שמאחריו לא פחות מ - 5 הרשעות קודמות במספר רב של עבירות התפרצות ועבירות רכוש אחרות; והוא הספיק כבר לרצות לא פחות מחמישה מאסרים בפועל, לתקופות שונות, שהאחרון שבהם - על פי גזה"ד מיום 19.2.02 - היה למשך 32 חודשים.

יתר על כן, בגזה"ד האמור הושת על הנאשם גם מאסר מותנה בן 10 חודשים - שהינו בר הפעלה עתה - וגם בו לא היה כדי להרתיעו.

כן, נשוב ונפנה לתסקיר השלילי ביותר אודות הנאשם, שלא נמצאה בו, ולו נקודת אור אחת, שיהא בה כדי להפך בזכותו.

6.         לא בכדי, איפוא, ביקש הסניגור המלומד למקד את עיקר טיעוניו לזכות הנאשם בטענה, כי הנאשם נענש כבר דיו מעצם הפגיעה הפיזית הקשה שספג במהלך האירוע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ