אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8032/05

גזר דין בתיק פ 8032/05

תאריך פרסום : 04/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8032-05
24/01/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד תהילה גלנטה
הנתבע:
חמדי סאלם
עו"ד ארז שלו
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב האישום המתוקן בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, עבירה לפי סעיף 332 (2) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: " חוק העונשין"), ובעבירה של נהיגה בזמן פסילה, עבירה לפי סעיפים 10 ו-62 לפקודת התעבורה     התשכ"א - 1961.
  1. הודאתו של הנאשם באה לאחר תחילת שמיעת הראיות ולאחר שתוקן כתב האישום כמפורט להלן. כתב האישום המתוקן מייחס לנאשם כי בלילה שבין 18.1.05 ל-19.1.05 בכביש המוביל לישוב תל-שבע, הקימו שוטרי משטרת ישראל מחסום ביקורת שהיה מורכב מדוקרנים שהיו פרוסים על הכביש, פנסי אזהרה מהבהבים ואוהל אזהרה בקדמת המחסום, כמו גם חנתה במקום ניידת משטרה כשאורות כחולים מהבהבים פועלים על גגה. שוטרים שעמדו במחסום היו לבושים מדי משטרה ואפודות זוהרות ואזור המחסום היה מואר ע"י פנסי רחוב. במועד הנ"ל נהג הנאשם בכלי רכב מסוג סובארו כשהוא פסול מלקבל או להחזיק רשיון נהיגה, על פי החלטת בית משפט לתעבורה בתיקים 6055/04 ו-6466/04. בסמוך לשעה 21:30, הגיע הנאשם אל המחסום הנ"ל, כשעמו נוסע נוסף ברכב, אשר זהותו אינה ידועה למאשימה וכאשר נדרש על ידי אחד השוטרים לעצור, כשהוא מסמן לו בפנס תאורה, החל הנאשם להאיץ את רכבו היישר לעבר השוטר בניסיון לדורסו. השוטר קפץ הצידה כדי למנוע את דריסתו ואף על פי כן הצליח הנאשם לפגוע בשוטר ברגלו באמצעות כלי הרכב והוסיף ושעט במהירות לעבר שני שוטרים אחרים שעמדו בסמוך. בשל הסכנה לחיי השוטרים הנ"ל ירה השוטר שנפגע יריית אזהרה באוויר. דריסת שני השוטרים האחרים נמנעה אך בזכות העובדה שהצליחו לקפוץ הצידה טרם פגע בהם הנאשם. הנאשם תמרן את כלי רכבו בין דוקרני המחסום והמשיך בנסיעה מהירה לכיוון הישוב תל-שבע. שני שוטרים נכנסו לניידת המשטרתית שחנתה במחסום והחלו דולקים אחר הנאשם כשהם מורים לו כל העת לעצור באמצעות אורות כחולים מהבהבים על גג הניידת, כריזה והבהוב אורות הדרך של הניידת כמו גם שימוש בצופר החרום. הנאשם לא שעה לקריאות השוטרים והוא נסע לכיוון הישוב תל-שבע, נסיעת עקלתון, כשבכל אותו זמן דולקת אחריו הניידת המשטרתית ומורה לו לעצור. גם כאשר ניסו שוטרי הניידת לעקוף את כלי רכבו של הנאשם ניסה הנאשם להתנגש בניידת ואף כיבה את אורות רכבו במהלך המרדף כדי להקשות על השוטרים את מלאכת המרדף אחריו. רק בזכות נהיגתו הזהירה של השוטר נמנעה ההתנגשות בין כלי רכבו של הנאשם לניידת המשטרתית. לאחר שנכנס הנאשם לתוך הישוב תל-שבע ובעת שהגיע לכיכר ראשית בישוב, שעט הנאשם היישר לתוך הכיכר כשהוא גורם לכלי רכב אזרחי אחר לסטות מנתיב נסיעתו ולעלות על אי התנועה שבלב הכיכר. הנאשם הוסיף לנסוע בנסיעת עקלתון כשכל אותה עת דולקת אחריו הניידת המשטרתית ומורה לו לעצור. בשלב מסויים אף עלה הנאשם עם כלי רכבו על המדרכה, עליה צעד באותה עת הולך רגל שדריסתו נמנעה אך בזכות העובדה שסטה ממסלולו. לאחר מכן המשיך הנאשם בנסיעה בכביש ובעת שהגיע לכיכר נוספת ברחוב הראשי והבחין בכלי רכב אשר חסם את מסלול נסיעתו, עלה הנאשם על מדרכת אי התנועה שבלב הכיכר והמשיך בנסיעת עקלתון תוך שהוא עובר מנתיב נסיעתו אל הנתיב הנגדי ולהיפך הכל לסירוגין. רחובה הראשי של העיר תל-שבע מסתיים בצומת שהפניה ממנה היא אך ימינה או שמאלה , ללא אפשרות נסיעה קדימה.  עם התקרב הנאשם לצומת האמור האט הנאשם את מהירותו  ושוטרי הניידת ניסו לעקוף את הנאשם משמאלו. הנאשם ניסה להתנגש בניידת בכוונה לנגחה בכך שסטה חדות לעברה, אולם ההתנגשות נמנעה אך בזכות העובדה שנהג הניידת ביצע תמרון התחמקות. הנאשם במעשיו אלו הודה בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה וכן בנהיגה בזמן פסילה.
  1. המדינה בטיעוניה לעונש ביקשה להשית על הנאשם עונש אשר ישקף את מדיניות הענישה אשר הותוותה בעת האחרונה על ידי בית המשפט העליון לנוכח העובדה כי תופעה זו של נהיגה פרועה ברחבי העיר, תוך סיכון הנוסעים וההולכים בדרך, הפכה למכת אזור, באזור הדרום.  כמו כן התייחסה התובעת להרשעותיו הקודמות של הנאשם בעבירות תעבורה כשלחובתו צבר הנאשם 40 הרשעות תעבורה במגוון רב של עבירות, החל משנת 1991 כשבין השאר הורשע בעבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה וללא ביטוח ונדון לקנסות ולפסילת רישיון נהיגה. התובעת ביקשה כי בית המשפט ידחה כל נסיבה אישית על פני אינטרס הציבור להרחיק עבריין כדוגמת הנאשם מן הציבור וזאת לנוכח המלחמה היומיומית של החברה הישראלית בקטל בדרכים והסיכון של חיי אדם בדרך.
  1. מנגד טען סנגורו של הנאשם לזכות הנאשם כשהוא מדגיש את העובדה כי הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה וחסך את שמיעת הראיות, לאחר שתוקן כתב האישום. הסנגור פרס בפני את נסיבותיו האישיות של הנאשם כשהוא מציין כי מדובר באדם צעיר כבן 32, נשוי ואב ל-5 ילדים כשאחד מילדיו חולה במחלה ממארת המחייבת קבלת טיפולים רפואיים תכופים.  הסנגור הדגיש כי הנאשם לקח אחריות על מעשיו וכי ביצע את מעשיו מתוך פחד מפני השוטרים כשלדבריו פעולת הירי שבוצעה על ידי אחד השוטרים אף הגבירה את חששותיו והאיצה את בריחתו של הנאשם מפני אותם שוטרים.
  1. שירות המבחן הניח בפני תסקיר מפורט בעניינו של הנאשם אשר חזר ופרט את נסיבותיו האישיות ואת העובדה כי לנאשם ילד קטין הסובל ממחלה ממארת. שירות המבחן נמנע מכל המלצה טיפולית בעניינו של הנאשם בין השאר לנוכח העובדה כי התקשה להתרשם עד כמה מהווים ההליכים המשפטיים גורם מרתיע  ומציב גבולות לנאשם.
  1. בשורה ארוכה של פסקי דין אשר ניתנו בשנים האחרונות בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, חזרו והדגישו בתי המשפט את הצורך בהטלת ענישה מרתיעה ומוחשית אשר יהא בה כדי להוות נדבך נוסף במלחמה הארוכה והעיקשת כנגד ההתפרעות בכבישים ובפרט במחוז הדרום בה הוגדרה התופעה כמכה המאפיינת את האזור. בעניין זה נאמר כי חברה מתוקנת אינה יכולה להשלים עם הבריונות ופריקת העול הנעשית על ידי עבריינים בדרך של נסיעה פרועה ומסכנת ברחבי הכבישים. המדובר בתופעה שמתרחשת כמעשה של יום יום באיזור הנגב ותופעה זו יש למגר כדי לאפשר לאנשי החוק למלא את תפקידם ללא כל מורא. תרומתם של בתי המשפט במאמץ הרב מערכתי האמור, צריכה לבוא לידי ביטוי בקביעת רמת ענישה מרתיעה ומחמירה. (ראה ראה ע.פ. 2410/04 מדינת ישראל נ' אבולקיען תק-על 2004 (4) 1262 וכן ע.פ. 342/05 פאיז אל רביעה נ' מדינת ישראל) תק-על 2005 (2) 4257).
  1. במקרה שבא בפני מדובר בנסיבות החמורות ביותר של התגבשות העבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. מדובר במרדף ארוך ומתמשך לאורך היישוב תוך סיכון חיי אדם אחרים אשר נסעו בכלי רכב אחרים כמו גם צעדו על המדרכות, תוך פגיעה באחד השוטרים אשר ביקש לעכב את הנאשם והפגנת זילות מוחלטת כלפי השוטרים אשר חזרו וקראו לנאשם לעצור. לדברים אלו מתווספת העובדה כי לנאשם הרשעות קודמות בעבירות תעבורה, המלמדות כי לנאשם אין כל מורא על הכביש גם לא מורא החוק. גם לאחר שנפסל פעמיים על ידי בית משפט לתעבורה מלהחזיק או לקבל רשיון נהיגה, חוזר ועולה הוא על הכביש עם כלי רכב כשהוא מסכן בנהיגתו הפרועה את כל העושה שימוש בדרך.  נסיבותיו האישיות של הנאשם ומחלתו הקשה של בנו הצעיר, הינה בבחינה עובדה כואבת ומצערת אך דינה להדחות אל מול מסוכנותו הרבה של הנאשם המחייבת נקיטת יד קשה ומרתיעה. 
  1. לאור כל האמור לעיל, אני משיתה על הנאשם את העונשים הבאים:

א.      מאסר בפועל למשך 4 שנים החל מיום מעצרו 18.1.05.

ב.      מאסר על תנאי למשך 12 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ג.        אני פוסלת את הנאשם מלהחזיק או לקבל רישיון נהיגה לתקופה של 5 שנים החל מיום שחרורו מן הכלא.

ד.     פסילה על תנאי למשך 6 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור עבירה של  נהיגה ללא רישיון נהיגה וללא ביטוח תוך 3 שנים מתום מועד הפסילה.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתן היום כ"ד בטבת, תשס"ו (24 בינואר 2006) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

008032/05פ  055 בת שבע אביגל

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ