אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8026/07

גזר דין בתיק פ 8026/07

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8026-07
18/12/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ירון סעדון
הנתבע:
אלשואהין זיאד
עו"ד עראקי
גזר דין

1.         הנאשם הודה בכתב אישום מתוקן. מעובדות כתב האישום עולה כי  הנאשם, תושב יאטה ברשות הפלשתינאית, שהה בישראל ללא אישור כדין. הנאשם ואחרים, שזהותם אינה ידועה, קשרו קשר לגנוב כלי רכב בשכונת רמות בבאר שבע, ולהעבירם לשטח הרשות. בתאריך  10.1.07, לאחר חצות הלילה, הגיעו הנאשם ומרעיו,  ברכב פז'ו (מ"ר  3148588) לשכונת רמות, ופרצו תחילה לרכב מסוג רנו קנגו( מ"ר 1409156- להלן הרכב הראשון) ולאחר מכן לרכב קנגו נוסף (מ"ר 2633729 -להלן הרכב השני) ונטלו עימם את הרכבים הגנובים, כשהנאשם נוהג ברכב הראשון, הנוסע בתווך, בין רכב הפז'ו לרכב השני. שלושת כלי הרכב נסעו בשיירה בכביש 31 עד שהגיעו לדרך עפר (ציר 80) ופנו ימינה לדרך עפר נוספת, בדרכם לעבר שטחי הרשות הפלשתינית. שוטרי משמר הגבול, לבושי אפודות זוהרות וכובעי זיהוי משטרתיים, המתינו לשיירת כלי הרכב בכניסה לציר העפר, וסימנו לנאשם וחבריו באמצעות פנסים, לעצור את כלי הרכב, ואף הפעילו פצצות תאורה כדי לראות את הנעשה, אולם הנאשם והאחרים התעלמו מכך והמשיכו בנסיעתם. אחד השוטרים, אליק פוזניאקוב, עמד על דרך העפר בה נסע הנאשם, וניסה לפרוס מחסום דוקרנים כדי למנוע המשך הנסיעה, וסימן לנאשם לעצור באמצעות פנס. הנאשם לא שעה להוראות השוטר, והגדיל את מהירות הנסיעה של הרכב, היישר לעבר פוזניאקוב שנאלץ לקפוץ ולברוח מהדרך על מנת למנוע דריסתו. הנאשם המשיך בנסיעה מהירה לעבר שני שוטרים נוספים- ביטון איציק ואושרי בן יאיר - שניצבו על דרך העפר, וסימנו לנאשם לעצור באמצעות פנסים, תוך התעלמות מהוראות השוטרים.

בשלב זה התפתח מרדף אחרי רכבו של הנאשם, באמצעות רכב משטרה בו נהג השוטר גומל אביב, שהפעיל מערכת כריזה, אור כחול מהבהב, ותוך שימוש נוסף בפצצות תאורה. בה בעת, הצליחו נהג הרכב השני ונהג הפז'ו להימלט מהמקום לאחר שעזבו את כלי רכבם בשל תקרים בצמיגי הרכב.  הנאשם המשיך בנסיעתו במהירות ובפראות, תוך הסטת הרכב מצד לצד. בעת ניסיון של הרכב המשטרתי לעקפו, סטה הנאשם לעבר רכב המשטרה, וניסה לדרדרו לתהום, ואילץ את נהג הרכב המשטרתי לבלום בלימת חרום, ולחדול מניסיון העקיפה. הנאשם המשיך בנסיעתו המסוכנת, המהירה והפראית, תוך ניסיון להתנגש ברכב המשטרתי ולגרום לו לסטות מציר הנסיעה. עם הגיע רכבו של הנאשם למדרון דרך, התנגש בצלע הר, ונעצר. קצין המשטרה, פקד ג'יאד דוידוב התקרב לרכבו של הנאשם, ופתח את דלת תא הנהג על מנת לבצע מעצר, ואז טרק הנאשם בחוזקה את דלת הרכב על ידו של הקצין כדי למנוע את מעצרו. עקב כך נחבל פקד דוידוב בכף ידו הימנית ונזקק לטיפול רפואי.

לשני כלי הרכב - הראשון והשני - נגרם נזק  רב.

2.         הנאשם הורשע נוכח המתואר לעיל, בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, חבלה בכוונה מחמירה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, שהייה בלתי חוקית בישראל, קשירת קשר לפשע, גניבת רכב וחבלה במזיד לרכב,

3.         על פי תסקיר שירות המבחן, הנאשם, בן 23, עוזר בפרנסת משפחתו הענפה מגיל צעיר, וטען כי נכנס לישראל, ונגרר לביצוע גניבות הרכב עקב מצוקה כלכלית, ובהשפעת אחרים. שירות המבחן אינו מתרשם כי הנאשם הפנים נורמות התנהגות עברייניות, וכי להליכי המשפט והמעצר קיימת השפעה מרתיעה עליו. עם זאת צויין כי הנאשם "מגלה התייחסות שטחית לעבירות והשלכותיהן" ונוטה להשליך האחריות לביצוע העבירות על אחרים. בנסיבות אלה, אין שירות המבחן בא בהמלצה טיפולית ואינו מביע עמדה לעניין העונש הראוי.

4.         ב"כ המאשימה סבור כי מעשיו של הנאשם מצויים במדרג חומרה עליון, בסוג עבירות זה. הנאשם ביצע עבירות רכוש וגרם נזק כבד לכלי הרכב עקב הנהיגה הפרועה והמסוכנת,  סיכן באורח חמור חיי שוטרים, ואף גרם חבלה ממשית לידו של קצין המשטרה. בנסיבות אלה, ולנוכח הסתייגותו של שירות המבחן מהמלצה טיפולית בעניינו של הנאשם, סבורה התביעה כי יש להטיל על הנאשם עונשי מאסר ממשי ומותנה לתקופות ממושכות, עונש פסילת רישיון נהיגה משמעותי, קנס ופיצויים לבעלי כלי הרכב הגנובים, וכן לקצין המשטרה דוידוב שנפגע בידו.  

 

5.         ב"כ הנאשם סובר מנגד, כי במעשיו של הנאשם אין חומרה מובהקת, שכן הנסיעה התבצעה על דרך עפר ולא בדרך עירוניות או בין עירונית, ולא נשקף סיכון מנהיגת הנאשם לעוברי דרך או כלי רכב אחרים, למעט לאותם שוטרים שניהלו מרדף מתוכנן אחרי הנאשם וחבריו, ונעדרו מהנהיגה מרכיבי החומרה האחרים המאפיינים נהיגה מסוכנת בדרכים ראשיות; הנאשם נעדר עבר פלילי; הוא הודה במעשים שיוחסו לו בכתב האישום, וחסך בכך זמן שיפוטי יקר. עוד צויין כי נוכח גילו הצעיר של הנאשם, ולאחר שלא הפנים נורמות עברייניות,  עלול עונש ממושך  לדרדרו ולמנוע ממנו מלחזור לדרך חיים נורמטיבית.  הודגש כי הנאשם פעל על רקע מציאות כלכלית קשה השוררת ברשות הפלשתינית, ויש להימנע מהטלת עונשים כספיים בהם לא יוכל הנאשם לעמוד ממילא.

הנאשם הביע חרטה, והבטיח כי מעשיו לא יישנו.

6.         מעשי העבירה בהם הסתבך הנאשם הולכים ומתרבים במחוזנו, ונאלצים אנו לעסוק מדי יום ביומו, במקרים אלה או אחרים, בהם מבצעים תושבי הרשות הפלשתינית הנכנסים באיסור לישראל על רקע מצוקה כלכלית כנטען, עבירות חמורות נגד הרכוש, המשולבות בניסיונות בריחה נואשים מפני רשויות האכיפה, תוך כדי נהיגה פרועה שיש בה כדי להמיט אסון על שוטרים ועוברי דרך תמימים (ראו בעניין זה, למשל, ע"פ 4014/07 - מחמד מגנם נ' מדינת ישראל, תק-על; ע"פ 2015/07 - רשאד חלאיפה נ' מדינת ישראל, תק-על; ע"פ 1493/07 - איברהים דעז'נה נ' מדינת ישראל, תק-על).

בעניין דעז'נה הנ"ל נאמר על ידי כב' השופט לוי:

"במעשיו של המערער היו שלובים מספר נתונים בעלי חומרה. הוא נכנס לישראל שלא כחוק, נהג ברכב מבלי שהיה מורשה לכך, ועשה זאת ברכב שלוחיות הרישוי שלו מזויפות. אולם לא רק באלה הוא חטא, אלא גם בכך שהסיע ברכבו 12 קטינים, אף הם שוהים בלתי חוקיים, וכל זאת ללא ביטוח. זו התנהגות מופקרת של אדם פורק עול, אשר היתה עלולה להסתיים באסון כבד, במהלך ניסיונו של המערער להימלט בנסיעה מהירה מהשוטרים הדולקים אחריו. הדגשנו בעבר כי התנהגות מסוג זה אינה מאפיינת עוד יחידים בלבד, וזה מכבר הפכה לתופעה רחבת היקף בה נדרשות רשויות האכיפה להלחם, במיוחד נוכח הקטל הנורא הנמשך בדרכים. אנו מוכנים להניח כי מצבם הכלכלי של המערער ומשפחתו רחוק מלהיות שפיר. אולם, עובדה זו אינה מקנה לו זכות לבצע עבירות פליליות, שכל אחת בפני עצמה, ומקל וחומר כולן יחד, חייבו תגובה עונשית קשה".


7.         נסיבות העבירה אותן ביצע הנאשם חמורות וקשות, ומצביעות על תעוזה עבריינית יוצאת

דופן. תחילת המעשים בכניסה לישראל באיסור, של הנאשם וחבריו, למטרה פלילית מתוכננת ומחושבת, של גניבות רכב מסוג מסויים, והעברתם לשטחי הרשות. עבירות אלה - מכת מדינה לכשעצמן - מחייבות הטלת ענישה מרתיעה נוכח ממדיה של תופעה עבריינית זו. המשכם של המעשים חמור עוד יותר. תוך ניסיון להימלט מידי השוטרים המנסים למנוע העברת כלי הרכב לרשות, עשה הנאשם שימוש ברכבו כנשק התקפי נגד השוטרים; הוא האיצו לעבר שוטרים שניצבו בדרכו, הסיטו לעבר הרכב המשטרתי המנסה לעקפו ואף ניסה לדרדרו לפי תהום; ולבסוף אף טרק את דלת הרכב בחוזקה על ידו של קצין המשטרה וגרם לו חבלה כמתואר. אכן, מעשיו הפרועים והמסוכנים של הנאשם לא התבצעו בנתיבי תחבורה מרכזיים, ואולם תוואי הדרך המתואר, קשיי העבירות, תנאי החשיכה שחייבו שימוש בנורי תאורה, והמרדף אחרי מספר כלי רכב בהם נהגו הנאשם וחבריו, העצימו את הסיכון שנשקף לשוטרים שהיו מעורבים במאמץ להביא למעצרו של הנאשם.  יצויין בנוסף כי לבד מהנזק והסיכון הנגרם ממעשי העבירה, הרי שחדירת תושבי הרשות לישראל למטרות פליליות יש בה כדי לפגוע בתחושת הביטחון של הציבור, ואין גם להתעלם מהסיכונים האחרים הנגרמים לביטחון המדינה עקב כניסה בלתי מבוקרת של תושבי השטחים לישראל.       

8.         הטענות הנשמעות חדשות לבקרים, לעניין ביצוע המעשים בשל מצוקה כלכלית, אינן יכולות לקדש את האמצעים העבריינים החמורים הננקטים, כפי שהובהר לעיל. עם זאת, בענייננו של הנאשם יש ליתן משקלמסויים להודאתו באשמה, היעדר עבר פלילי, וגילו הצעיר. ניתן גם להתחשב במידת מה בכך שהנאשם לא הפנים דפוסי התנהגות עבריינית כפי שהתרשם שירות המבחן. בנסיבות אלה יוקל קמעא, עונשו של הנאשם.

9.         גוזר אני על הנאשם שש שנות מאסר. ארבע וחצי שנים מתוכן יהיו לריצוי בפועל, והיתרה תהא מותנית לשלוש שנים מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור עבירת פשע מסוג כלשהו. בנוסף מוטל עונש מאסר מותנה של 10 חודשים למשך שלוש שנים מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור עבירה של כניסה לישראל או שהיה בישראל, שלא כדין.

מניין המאסר מיום המעצר, 10.1.2007.

הנאשם ייפסל מקבל או החזק רישיון נהיגה למשך 5 שנים מתום מאסרו.

על הנאשם מוטל קנס בסך של 10,000 ש"ח או 8 חודשי מאסר תמורתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ