אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8026/07

גזר דין בתיק פ 8026/07

תאריך פרסום : 04/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
8026-07
12/07/2007
בפני השופט:
1. יעקב צבן
2. נעם סולברג
3. גילה כנפי-שטייניץ


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אשרת שהם
הנתבע:
מוצעב מוחמד בשיר ת.ז. 931511208
עו"ד לאה צמל
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על-פי הודאתו בהסדר טיעון בעובדות כתב האישום המתוקן, בעבירה של מגע עם סוכן חוץ, בניגוד לסעיף 114(א) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן - החוק).

2.         הנאשם יליד שנת 1982, תושב עזה ועובד בארגון בינלאומי. עקב עבודתו בארגון הבינלאומי, החזיק הנאשם באישור כניסה לישראל. על-פי כתב האישום המתוקן, במהלך שנת 2006 חשב הנאשם לבצע פיגוע טרור וזאת מפאת התסכול שאותו חש עקב פעולות צה"ל באיו"ש. כיוון שכך, בחן הנאשם אפשרויות להתנקש באישיות ישראלית בכירה. לשם מימוש תוכניתו פנה הנאשם אל איברהים טהה, פעיל טרור בארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין", אשר הציע לו להתנקש בחייו של ראש הממשלה. איברהים הציע שהפיגוע יבוצע באמצעות ירי, ולשם כך עבר הנאשם אימונים בפירוק ובהרכבה של אקדח בלגי בקוטר 9 מ"מ. הנאשם בא לבניין הקונסוליה האמריקאית ברחוב אגרון בירושלים, בסברו בטעות כי זהו בית ראש הממשלה, לשם איסוף נתונים על אודות תנועותיו של ראש הממשלה. משהתרשם הנאשם מעוצמת סידורי האבטחה במקום והקושי להתגבר עליהם, חזר בו מתוכניתו לרצוח את ראש הממשלה. אף על-פי כן, לא חדל הנאשם מרצונו לבצע פיגוע "איכותי" כלפי אישיות ישראלית בכירה. הנאשם המשיך לאסוף נתונים על אודות מספר חברי כנסת. הנאשם שוחח עם איברהים על כל היעדים שבהם חשב לפגוע. לבסוף החליט הנאשם להתנקש בחייו של דוד בארי, מנכ"ל עמותת "אלעד", וזאת לאחר שקרא בעיתון אל-קודס כי העמותה עוסקת ברכישת נכסים במזרח ירושלים. הנאשם ערך תצפית אל מקום עבודתו של דוד בארי. מכיוון שחשש מפני בדיקות ביטחוניות במחסום בכניסתו לישראל, חדל הנאשם מתוכניתו לבצע את הפיגוע באמצעות ירי. תחת זאת ובעצה אחת עם איברהים, החליט הנאשם להתאמן בקונג-פו אצל מחמד כילאני, מומחה לאומנות לחימה, הכל כדי שיהיה מסוגל להתנפל על דוד בארי ולשבור את מפרקתו. הנאשם נעצר לפני שהצליח לבצע את זממו.

4.         בהסדר הטיעון הוסכם בין הצדדים כי המדינה תעתור לעונש של חמש שנות מאסר לריצוי בפועל וכי ב"כ הנאשם תעתור לשנתיים מאסר לריצוי בפועל. עוד הוסכם כי יוטל על הנאשם מאסר על תנאי לפי שיקול דעת בית המשפט.

5.         ב"כ המאשימה ביקשה להחמיר בדינו של הנאשם ולגזור עליו 5 שנות מאסר, הרף העליון על-פי הסדר הטיעון. לדבריה, העונש הקבוע בחוק לעבירה של מגע עם סוכן חוץ - 15 שנות מאסר - מלמד על חומרתה היתרה. ולא בכדי נקבע כך בחוק, לטענת ב"כ המאשימה, כי מבצע עבירה שכזו עושה צעד פעיל ביחד עם גורם שפועל נגד המדינה ואזרחיה על מנת לפגוע במדינה ובאזרחיה, ומעמיד את עצמו למעשה לרשות גורמים שמטרתם לפגוע במדינה ובאזרחיה. ב"כ המאשימה ציינה כנסיבות לחומרה את העובדה שהנאשם הוא אשר יזם את המגע עם הסוכן הזר, וכי עשה כן בלב שלם ובנפש חפצה. המטרה שראה הנאשם לנגד עיניו הינה חמורה ביותר, והוא לא הירפה, גם כאשר ראה לאחר שאסף את המידע הרלבנטי, שהמטרות שבחר אינן אפשריות, ושינה את אופי האימון וההכנה, כדי להוציא לפועל את מטרתו. ב"כ המאשימה מבקשת לגזור עונש משמעותי שיהיה בו כדי להרתיע כל מי שמעלה על דעתו ליצור קשר עם גורמים זרים.

6.         ב"כ הנאשם ביקשה להסתפק בעונש של שתי שנות מאסר, על-פי הרף התחתון בהסדר הטיעון. לדעתה, גם שנתיים זהו עונש מוגזם בנסיבות העניין. לדבריה, בהיות הנאשם עזתי, הריהו רואה סביבו אלפי סוכנים זרים, כי כל מי שיש לו יד ורגל באיזשהו ארגון, הוא סוכן זר לצורך העבירה הנדונה. ב"כ הנאשם ציינה את גילו הצעיר של הנאשם בן ה- 25, עברו נקי לחלוטין, בחור נחמד, משכיל, ממשפחה טובה אשר עובד בארגון זכויות אדם כמתורגמן לזרים, ושולט בכמה וכמה שפות. לדברי ב"כ הנאשם, על-פי כתב האישום, אין מדובר אלא במחשבות של הנאשם, מחשבות חולפות, שלא יצאו ושלא הייתה כוונה להוציאן מן הכוח אל הפועל. המעשים לא הגיעו לכדי קשירת קשר, ולדברי ב"כ הנאשם, על מחשבות אין מענישים. ב"כ הנאשם ציינה את תחושת התסכול של הנאשם, ואת החובבנות שבה פעל, כשמהר מאוד ויתר על תוכניותיו. גם מעצרו של הנאשם, מלמד לדעת ב"כ המאשימה, על השקיפות שבה פעל, בלא כוונה רצינית לממש את תוכניותיו. ב"כ הנאשם הגישה מכתבים משני רופאים שעימם עבד, כדי ללמדנו על אישיותו של הנאשם, ולשם ביסוס טענתה על כך שמדובר באדם חיובי, מפונק משהו, מתוסכל, וכי מחשבותיו לא היו אלא פנטזיה - אומנם בעייתית - אך לא רצינית.

7.         ב"כ הצדדים הגישו פסיקה לעיוננו. נתנו דעתנו על פסקי הדין, אם כי מרביתם שונים בנסיבותיהם. בגזר דין מיום 21.6.07 שהגישה ב"כ המאשימה (פ"ח 110/06 בבית המשפט המחוזי לנוער בנצרת), דובר לא רק במגע עם סוכן זר, אלא גם בקשירת קשר לביצוע פשע ובתוכנית ממשית לבצע פיגוע התאבדות בבית מלון בנצרת, שהנאשם עשה הכנות לשם מימושה; חלק מגזרי הדין שהגישה ב"כ הנאשם, ניתנו בבתי משפט צבאיים בנסיבות שונות מענייננו, בגזרי דין אחרים מדובר היה  בהסדרי טיעון ובעונשים מוסכמים, וישנן עוד הבחנות נוספות. מכל מקום, שקלנו את רף הענישה המקובל בכגון דא. ראוי לזכור, כי הנאשם שהורשה להיכנס לישראל בשל עבודתו בארגון הומניטארי, ניצל לרעה את הרשות שניתנה לו, ובחר ליצור קשר מרצונו ומיוזמתו עם פעיל ארגון טרור על מנת לממש את תוכניותיו להתנקש באישיות ישראלית בכירה, מטעמים אידיאולוגיים. למרבה המזל, נעצר בטרם נקט צעדים ממשיים למימוש תוכניותיו. הבאנו בחשבון את חומרת מעשיו של הנאשם, את מטרותיו, את תוכניותיו החוזרות ונשנות, ואת הצורך להרתיע את הנאשם ואחרים שכמותו. תשומת לב נתנו לגילו הצעיר, לעברו הנקי, למשפחתו התומכת ולנסיבותיו האישיות. שקלנו את השיקולים הנ"ל שהביאו בפנינו ב"כ הצדדים והחלטנו לגזור על הנאשם עונשים כדלקמן:

            א.         44 חודשי מאסר לריצוי בפועל, החל מיום מעצרו של הנאשם, 20.4.07.

ב.         12 חודשי מאסר על תנאי. הנאשם לא ירצה עונש זה, אלא אם יעבור בתוך  שלוש שנים מיום שחרורו מן המאסר, עבירה של מגע עם סוכן זר.

זכות ערעור לבית המשפט העליון בתוך 45 יום.

ניתן היום, כ"ה בתמוז תשס"ז (11 ביולי 2007), במעמד הצדדים.

_______________          _______________           __________________

      י' צבן, שופט                       נ' סולברג, שופט      ג' כנפי-שטייניץ, שופטת

עינת

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ