אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8021/05

גזר דין בתיק פ 8021/05

תאריך פרסום : 25/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8021-05
05/02/2007
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אפנאן אבו טהה
הנתבע:
איסקוב דוד
עו"ד אובשייביץ
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון בעובדות כתב אישום מתוקן, בביצוע עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332 (2) לחוק העונשין  ובעבירה של נהיגה בפסילה לפי סעיפים 10+67 לפקודת התעבורה (נוסח חדש) התשכ"א - 1961.
  1. עובדות כתב האישום מלמדות כי ביום 15.1.05, כשהנאשם פסול מלהחזיק ברשיון נהיגה בגין עבירה קודמת של נהיגה בשכרות, נהג הנאשם בכלי רכב כשלצידו נוסעת בליבה של העיר באר-שבע.  שוטר, אשר היה לבוש מדים ועמד ליד ניידת משטרתית מסומנת בכחול לבן כשאורותיה מהבהבים, חסם את הכביש בו נסע הנאשם וסימן לנאשם לעצור בצד, בעזרת פנס שהחזיק ותנועות ידיו. הנאשם לא שעה להוראת השוטר וסטה לנתיב השמאלי כשהוא עוקף את השוטר וממשיך בנסיעתו. השוטר נכנס לניידת המשטרתית והחל בנסיעה אחר כלי רכבו של הנאשם, כשהוא ממשיך לאותת לו וכורז לו לעצור. הנאשם המשיך בנסיעתו בנסיון לחמוק מן הניידת המשטרתית אשר נסעה אחריו ולשם כך החל בנסיעה פרועה, כשהוא חוצה צמתים כשברמזור דלק אור אדום, עובר נתיבים בצורה אשר סיכנה כלי רכב אחרים וגרמה להם לבלום כדי למנוע תאונה וכן מגביר מהירות, תוך סיכון חיי אדם של הנוסעים בדרך וההולכים ברגל.

בשלב מתקדם של המרדף, הקים צוות שוטרים אחר מחסום משטרתי באחד מן הצמתים, שכלל הנחת דוקרנים על הכביש וכן הצבת ניידת משטרתית על הכביש. כאשר הגיע הנאשם למחסום המשטרתי לא שעה להוראות השוטרים, שהיו במקום, והמשיך בנסיעה פרועה על הדוקרנים עד אשר רכבו נעצר.

  1. התובעת, בטיעוניה לעונש, חזרה והדגישה את חומרת הנסיבות כמתואר בכתב האישום המתוקן ועמדה על מדיניות הענישה המחמירה בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה כשהיא מוסיפה ומדגישה את חומרת הנסיבות גם לנוכח העובדה כי לחובת הנאשם עבר תעבורתי מכביד, הכולל 9 הרשעות קודמות, ביניהם עבירה של אי ציות להוראות רמזור אדום וכן הרשעה מיום 10.3.04, במסגרת ת.ת  2032/04 בית משפט לתעבורה באר-שבע, שם הורשע הנאשם בביצוע עבירה של נהיגה בשכרות והושת עליו עונש של 11 חודשי פסילה מלהחזיק או לקבל רשיון נהיגה, 4 חודשים פסילה על תנאי למשך 3 שנים ו-5 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים שלא יעבור עבירה של נהיגה בזמן פסילה. התובעת ביקשה כי בית המשפט ישית על הנאשם ענישה מחמירה בדרך של מאסר בפועל, מאסר מותנה, פסילה מלהחזיק ולקבל רשיון נהיגה, קנס כספי מתאים וכן יפעיל את המאסר המותנה התלוי ועומד נגדו כמפורט לעיל.
  1. מאידך טען הסנגור בזכות הנאשם וביקש להדגיש את נסיבותיו האישיות של הנאשם, בבחינת נסיבות אשר לדעתו מחייבות הקלה בעונש. כך עמד הסנגור על העובדה כי הנאשם הינו יליד 1976, נעדר עבר פלילי, למעט עבירות תעבורה בהן הודה. הסנגור ציין כי למרות גילו הצעיר של הנאשם מדובר בבחור אשר גופו נושא מחלות רבות בין השאר סובל הוא ממחלת השחפת, במצב רדום, ממחלת צהבת וכן ממחלת סכרת. לדבריו, במחלת הסכרת חלה הנאשם בעת האחרונה ובעקבותיה נזקק הוא לטיפול אינטנסיבי המחייב הזרקת אינסולין 3 פעמים ביום. הסנגור עמד על העובדה כי הנאשם הודה מיד בעבירות המיוחסות לו ולקח אחריות על מעשיו ובכך חסך מזמנו של בית המשפט. כמו כן ציין הסנגור, כי התמכרותו של הנאשם לאלכוהול היא זו אשר הובילה אותו לביצוע המעשים החמורים. לדבריו, כיום לנוכח הצטברות המחלות ובפרט מחלת הסכרת נגמל מצריכת אלכוהול.

הנאשם אף הוא גילה באוזניי מילות חרטה רבות כשהוא מודע למעשים שביצע, לוקח אחריות ומודע לכך שעליו לשלם בגין מעשיו אלה. הגם זאת, ביקש את חסדיו של בית המשפט.

  1. שירות המבחן הניח בפני תסקיר מפורט בעניינו של הנאשם כשהוא מאשר את דבר מחלותיו של הנאשם ועומד על נסיבותיו האישיות. שירות המבחן עמד על התמכרותו של הנאשם לאלכוהול והתרשם כי מדובר באדם אשר מתקשה להביע תובנות משמעותיות באשר לצריכת האלכוהול שלו במצב הסיכון בו הוא נתון. להערכת שירות המבחן הצהרותיו המילוליות של הנאשם בדבר רצונו לערוך תהליך של גמילה מאלכוהול נובעים מחששו מתוצאות ההליך המשפטי ולא מתוך ההכרה בבעייה ורצון אמיתי לשינוי. לפיכך, גילה שירות המבחן ספקנות לגבי רצונו האמיתי של הנאשם לוותר על אורח חייו הכרוך בהתמכרות לאלכוהול ויכולתו לגייס כוחות לתהליך גמילה. לפיכך גם נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית אודותיו. 
  1. על העבירה של סיכון חיי אדם, בה הורשע הנאשם, נכתב רבות בעת האחרונה הן על ידי בית משפט זה, אשר בפניו באים מידי יום תיקים רבים של ביצוע עבירות אלה, והן על ידי בית המשפט העליון אשר חזר וקבע בשורה ארוכה של פסקי דין כי עבירה זו באזור הדרום הפכה ל"מכת אזור" המחייבת ענישה מחמירה ומרתיעה ולו כדי למגר את תופעת האלימות בכבישים. (ראה ע.פ. 1418/05 כאמל אבו טהה נ' מדינת ישראל (ניתן ביום 12.12.05) וע.פ. 2410/04 מדינת ישראל נ' סלמאן אבולקיען (ניתן ביום 11.11.04)). גם כאשר לא הביאה הנהיגה המסוכנת לתוצאה של נזק, רכוש או גוף,  יש להשית על הנאשם ענישה גומלת ומרתיעה בדרך של מאסר לתקופה ממושכת מאחורי סורג ובריח. במקרה דנן, חומרה נוספת יש לייחס לנאשם כאשר עשה שימוש בכלי רכב מנועי כשהוא פסול מנהיגה וכשהוא במצב של שכרות והכל באופן אשר היה בו כדי לסכן חיי אדם בנתיב תחבורה. רק בנס לא הסתיים האירוע בנזקי גוף. הגם כל אלה, לא נעלם מעיני מצבו הרפואי של הנאשם, אשר סובל ממחלות רבות, על אף גילו הצעיר.
  1. בשקלול כל השיקולים אשר עמדו לנגד עיני סבורה אני כי גובר האינטרס הציבורי להרחיק את הנאשם מן החברה על פני נסיבותיו האישיות ועל כן מצאתי לנכון להשית עליו את העונשים הבאים:

א.      אני מפעילה את המאסר המותנה בן 5 חודשים, אשר הושת עליו במסגרת           ת. 2032/04 בית משפט לתעבורה באר-שבע.

ב.      אני משיתה על הנאשם עונש מאסר בפועל ל-40 חודשים.

ג.        המאסרים הנ"ל ירוצו בחופף ובמצטבר באופן שירצה הנאשם עונש מאסר של 42 חודשים, בהפחתת ימי מעצרו מיום 15.1.05 עד יום 25.1.05.

ד.      מאסר על תנאי ל-12 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירת אלימות תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ה.      אני מפעילה את עונש הפסילה בן 4 חודשים מלהחזיק רשיון נהיגה שהושת עליו בת. 2032/04 בית משפט לתעבורה באר-שבע.

ו.        אני פוסלת את הנאשם מלקבל ולהחזיק רשיון נהיגה לתקופה של 5 שנים.

ז.       הפסילות הנ"ל תרוצנה בחופף באופן שהנאשם יהיה פסול מלקבל ולהחזיק רשיון נהיגה לתקופה של 5 שנים מיום שחרורו.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתן היום י"ז בשבט, תשס"ז (5 בפברואר 2007) במעמד הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ