אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8011/07

גזר דין בתיק פ 8011/07

תאריך פרסום : 04/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
8011-07
22/10/2007
בפני השופט:
צבי סגל - סגן נשיא - אב"ד יוסף שפירא יורם נועם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עירית אבולעפייה מפרקליטות מחוז י-ם
הנתבע:
הרוש דוד דודו (ת"ז 065678005)
עו"ד בר אלון לורה
גזר דין
 

השופט צ' סגל - סגן נשיא :

1.        הנאשם הורשע, על-יסוד הודאתו, בעבירות שלהלן: סחיטה באיומים, לפי סעיף 428 סיפא לחוק העונשין תשל"ז-1977 (להלן:" החוק"); ביצוע מעשה סדום, לפי סעיף 347(ב) לחוק, בנסיבות המנויות בסעיף 345(ב)(2) לחוק; והדחה בחקירה, לפי סעיף 245(ב) לחוק.

           לא למותר לציין, כי שתי חוות-דעת פסיכיאטריות הוגשו לבית-המשפט בעניינו של הנאשם: האחת, מיום 5.3.07, נערכה על ידי ד"ר אומנסקי, סגן הפסיכיאטר המחוזי במחוז ירושלים; והשנייה, מיום 17.5.2007, נערכה על-ידי ד"ר ד. אלטמרק, והוגשה לבית משפט השלום בכפר-סבא, במסגרת ת"פ 3216/06 שהתנהל בערכאה זו. עורכי חוות הדעת חלוקים ביניהם בשאלת הצורך במתן טיפול תרופתי כפוי לנאשם, בשל מחלת הסכיזופרניה ממנה סובל הלה. עם-זאת, חוות הדעת מחזקות האחת את רעותה ותומכות בהערכת עורכיהן, כי מחלת הסכיזופרניה ממנה סובל הנאשם נמצאת ברמיסיה, וכי מכל מקום, בעת ביצוע העבירות דנן היה הנאשם מודע ואחראי למעשיו וכיום הנו כשיר לעמוד לדין.

2.        על-פי העובדות המפורטות בכתב האישום, הכירו הנאשם וי.ש. (להלן: "המתלונן") באמצעות מכר משותף, אשר ביקש מהמתלונן לסייע לנאשם מבחינה כספית. ואכן, מפעם לפעם, מתוך מחווה של גמילות חסדים, נתן המתלונן לנאשם כסף בסכום כולל של 400 ש"ח. במהלך החודשים דצמבר 2006 וינואר 2007, במועד שאינו ידוע למאשימה, דרש הנאשם מהמתלונן כי יעביר לידיו סך של 7000ש"ח, ואיים כי אם לא יעשה כן ידקור אותו ב-30 דקירות סכין. בפחדו, העביר, אפוא, המתלונן לידי הנאשם סך של 2000 ש"ח. ביום 29.1.07, התקשר הנאשם למתלונן והורה לו להגיע לביתו, ובתוך כך איים עליו שאם לא יעשה כן יידקר על-ידי פלוני. השניים נדברו כי המתלונן יגיע לבית הנאשם למחרת היום, ואכן, בעקבות איומי הנאשם הגיע המתלונן לבית הנאשם ביום 30.1.07 בשעה 18:00 לערך. או-אז, עת נכנס המתלונן לחדרו של הנאשם, נעל האחרון את הדלת והגביר את עוצמת המוסיקה שהתנגנה ברקע. בשלב זה נטל הנאשם לידו סכין גדולה, שהייתה מונחת על מיטתו, הצמיד אותה לצווארו של המתלונן ואיים לשסף את גרונו אם יעז להשמיע קול. בהמשך לכך, ערך הנאשם חיפוש על-פני גופו, כדי לוודא שאינו נושא עמו מכשיר הקלטה, ואגב החיפוש מיששו באזור חלציו. הנאשם דרש מהמתלונן שיסיר מעליו את הסוודר והחולצה שלבש, תוך איום כי יפגע בו, ובהמשך הכה אותו באגרופיו עד שנפל על המיטה. או-אז, שב הנאשם והצמיד את הסכין אל גרונו של המתלונן והפשיטו ממכנסיו, ובמקביל, פשט את מכנסיו שלו. בסמוך לאחר מכן ליקק הנאשם את גופו של המתלונן, נגע באשכיו ואיים לרוצחו אם לא יגיע לסיפוק מיני. המתלונן, אשר התנגד לכל מגע מיני עם הנאשם, זעק והצמיד את רגליו כדי למנוע מהנאשם לבצע בו מעשה סדום. בתגובה לכך משך הנאשם בשערותיו של המתלונן, הפילו למצב של כריעה, רכן מעליו והמשיך להפליא בו את אגרופיו, תוך שהוא מתעלם מתחינותיו ובקשותיו שיניח לו. בשלב מסוים, למען יחדל מזעקותיו, דחף הנאשם שמיכה לפיו של המתלונן, התעלם מהתנגדותו לפשק את רגליו, וכן מזעקותיו והבטחתו כי ישלם לו סכום כסף גדול, והחדיר בכוח את איבר מינו לפי הטבעת של המתלונן עד שהגיע לסיפוק מיני בעודו שופך זרעו בתוך פי הטבעת של המתלונן. אגב ביצוע מעשה הסדום המתואר, נעץ הנאשם את הסכין שאחז בידו בכרית סמוכה לראשו של המתלונן עד שהשחיתה כליל. כתוצאה מן המעשה נגרם למתלונן קרע בפי הטבעת. לאחר שסיים לבצע את זממו דרש הנאשם מהמתלונן סך כספי של 2000 ש"ח, ואיים עליו לבל יתלונן במשטרה או יעז להעיד כנגדו בבית-המשפט, אחרת ירצח אותו או ישלח אחרים תחתיו שישליכו רימון לביתו. 

3.        במסגרת הראיות לעונש, הגישה באת-כוח המאשימה את גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם (ת/1), ממנו עולה כי הנאשם צבר לחובתו לא פחות מ-23 הרשעות, ברובן הגדול בגין עבירות אלימות ופגיעה בזולת. מטעם ההגנה לא נשמעו עדים כלשהם, הגם שאחותו של הנאשם מצאה להפנות מכתב אל בית-המשפט, זמן מה לאחר תום פרשת גזר הדין, בגדרו ביקשה מבית המשפט שלא ימצה הדין עם הנאשם, אשר נסיבות חייו המורכבות הובילו אותו לביצוע העבירות דנן, כך לדידה.

4.        תסקיר שירות המבחן שהוגש לעיוננו מלמדנו, כי גורמי טיפול שבאו במגע עם הנאשם, הן כנער והן כבגיר, הגיעו לכלל מסקנה כי קצרה ידם מלסייע לו באמצעים טיפוליים לצורך שיקומו. בהמשך לכך, נמנע שירות המבחן מגיבושה של המלצה כלשהי בעניינו.

5.        תסקיר קורבן הוגש אף הוא, ומטעמים של צנעת הפרט אנו נמנעים מלפרט את האמור בו. די אם נציין, כי התמונה המצטיירת בעניין מצבו הנפשי והגופני של המתלונן הנה עגומה ופסימית עד למאוד, עד כי עורכת התסקיר מצאה להמליץ לבית המשפט להימנע מלקבוע פיצוי לטובת המתלונן, המבקש להתרחק ככל שניתן מכל קשר לפרשה טראומטית זו. 

6.        בסיכומיה לעונש עתרה באת-כוח המאשימה להשית על הנאשם מאסר בפועל לתקופה ממושכת המאמירה כדי העונש המקסימלי הקצוב בחוק בצד העבירה הנדונה בעניין מעשה הסדום, היינו - 20 שנה; כמו-כן עתרה להשתת עונש מאסר על-תנאי, כמו גם לפיצוי כספי מתלונן. חומרת הענישה מתבקשת, לטעמה, לאור אופי העבירות שביצע הנאשם, האכזריות שגילה בהתנהגותו והנזק שהסב למתלונן. בתוך כך האירה על עברו הפלילי של הנאשם, שהנו עשיר ורצוף עבירות אלימות, המחזק את המסקנה כי האינטרס הציבורי מחייב, זו הפעם, את הרחקתו מן החברה לתקופה ממושכת.

7.        מנגד לכך עתרה הסניגורית המלומדת שלא למצות הדין עם הנאשם. בטיעוניה ביקשה להטעים שיקולי ענישה לקולא, קרי - נסיבות חייו הקשות של הנאשם מחד-גיסא, ומחלת הנפש הכרונית ממנה הוא סובל, מאידך-גיסא. לסברתה, חרף חוות הדעת הפסיכיאטריות שהוגשו, יש להטיל ספק בעצם כושרו של הנאשם לעמוד לדין היום, ואף ביכולתו להבחין בין טוב לרע עובר לביצוע העבירות. עוד הוסיפה, כי יש לבכר את השיקול השיקומי בעניינו של הנאשם על-פני שיקול הגמול אותו מבקשת לקדם באת כוח המאשימה.

באי-כוח הצדדים הגישו, מזה ומזה, פסיקה התומכת בטיעוניהם.

8.        עסקינן בפרשה מזוויעה וקשה עד מאוד לעיכול. אמנם, ולמגינת הלב, נחשף בית-המשפט, ועמו גם החברה הישראלית, חדשות לבקרים, לכתבי אישום חמורים ביותר, בגדרם "זוכות" לרוב עבירות המין והאלימות לתהודה יוצאת דופן. יחד-עם-זאת, הפעם נותרנו פעורי פה אל מול מסכת פלילית אכזרית במיוחד, במהלכה נהג הנאשם במתלונן כדבר חפץ הנתון למרותו המוחלטת, שאת גופו ביזה ואת נפשו השחית. המדובר באלימות ובהפגנת יחסי מרות מן הזן הפרימיטיבי והשפל ביותר, כאילו היה הנאשם ראש שבט-מלך, שאמות מוסר וערכים בסיסיים לו - אין, עד כי חש שנתינים לו בעולם - עבדים, שאם יאותו לקיים רצונו להשחית - יחיו, ואם לאו - יאונה להם הרע מכל.

9.        המתלונן, שהיכרותו הראשונית עם הנאשם יסודה במחווה של גמילות חסדים מצדו, נקלע לתרחיש הזוי ובלתי מתקבל על הדעת לכאורה, שעה שמחווה הפכה לחובה, זאת באמצעות איומים חדים כסכין, מכונני פחד, שלא לומר חרדה, מבית מדרשו של הנאשם. לא-זו-אף-זו, הנאשם כלא את המתלונן בחדרו וביצע בו מעשה סדום ברוטאלי ודורסני, בעודו מתעלם מתחנוני קורבנו ומסב לו נזקים חמורים, אולי אף בלתי הפיכים, אם לא בגופו אזי וודאי בנפשו. הנאשם נהג במתלונן כאילו היה עבדו הנרצע, התעלל בו ורמס את כבודו. חמוש באלימות ונטול צלם אנוש, כך הרביץ הנאשם "תורתו" במתלונן. והנה, אין עוד לתאר עובדות כתב האישום כהווייתן, שכן סייג לחכמה שתיקה וכוחן של מלים מופשטות מוגבל.

10.      הנאשם הילך אימים והטיל מורא על המתלונן, נטל את כספו שלא כדין, ובאכזריות ותוך שימוש בנשק קר הפקיע ממנו את האוטונומיה על גופו ואנסו אונס אכזרי. מעשה זה הותיר נזק בגופו של המתלונן וצלקות הצרובות בנפשו, אותן ישא עמו למשך כל חייו. העבירות הללו הן מהבזויות והשפלות שיכול אדם לבצע כלפי חברו, והן מעוררת שאט נפש ורצון להרחיק הנאשם מהחברה, משל היה חיית פרא שאך בידודה משאר בני מינה יכול שיבטיח את ההגנה מפניה.

11.      חברה מתוקנת אינה יכולה להתיר התנהגות כה שלוחת רסן וכה פוגענית ודורסת כדוגמת התנהגותו של הנאשם בתיק דנן. בהתנהגות אלימה ונעדרת כל בלם ערכי ומוסרי פגע הנאשם בזכות המקודשת והבצורה העומדת לאדם בחברה האנושית המודרנית, הלא היא האוטונומיה על גופו והחירות האישית. חדירה כה ברוטאלית למרחב מוגן ומקודש זה, תוך ניצול פגיעותו של המתלונן ושימוש בכוח כלפיו, ברי כי תגרור אחריה תגובה עונשית מוחשית והולמת.

12.      האופק השיקומי של הנאשם אינו נראה לעין. עברו הפלילי המכביד וחומרת כתב האישום דנן אינם מותירים מקום לספק, כי יש להרחיק הנאשם מחברת בני האדם למשך תקופה ממושכת ביותר, ככל שניתן. מומחים בתחום הפסיכיאטרי מצאו, כי הנאשם כשיר לעמוד לדין ואחראי למעשיו, ומשלא נשמעה מפיו או מפי באת-כוחו כל כפירה במיוחס לו או חזרה מהודאתו, אין עוד להתחשב במצבו הנפשי כאילו היה נסיבה לקולא במשוואת שיקולי הענישה. אף נסיבותיו האישיות של הנאשם נדחקות לקרן זווית אל מול חומרת מעשיו בתיק זה, ונדמה כי דרך הפשע היא לו הרגל ודרך חיים. שומה על בית-המשפט לשים קץ, עד כמה שהדבר בהישג יד, לדפוסים העברייניים שדבקו בנאשם, ושהניבו נזקים בלתי ניתנים לשיעור אצל המתלונן, למצער בחינת מימוש שיקולי ההרתעה והמניעה האצורים בענישה הפלילית.

           תסקיר שירות המבחן ותסקיר הקורבן מעצימים תקפות המסקנות שצוינו לעיל.

13.      מן המקובץ שבמסמכים אשר הוגשו בעניינו של הנאשם בתיק זה השכלנו, כי הלה רווק בן 24, יליד הארץ, מובטל המתקיים מקצבת נכות ומוכר למערכת בריאות הנפש מאז שנת 2002. הנאשם אובחן כחולה סכיזופרניה כרוני המועד להתקפים פסיכוטיים, בין השאר, על רקע שימוש בסמים. מאז היה נער מנהל הנאשם אורח חיים עברייני ופרוע, ועל רקע זה אף ריצה מספר עונשי מאסר. אודות מידת ההכרה של הנאשם בחומרת מעשיו ניתן ללמוד מחוות הדעת הפסיכיאטרית מיום 5.3.07. בבדיקתו הפסיכיאטרית דאז הודה הנאשם בביצוע העבירות המיוחסות לו ומסר כי ביקש להעניש בהתנהגותו של המתלונן, אשר התנכר לו בתקופת שהותו במאסר. בהמשך לכך, לא הביע הנאשם חרטה ואף עורר את הרושם אצל עורך חוות הדעת כי הנו גאה במעשיו. אף בבית-המשפט לא מצא הנאשם להביע חרטה על מעשיו וגם לא מימש זכותו לומר המילה האחרונה במשפטו. בנסיבות אלו, שעה שאינטרס קר כקרח הוליכו, ככל הנראה, לכלל הודאתו במיוחס לו, אין לראות אף בעובדה זו נסיבה לקולא במסגרת גזירת הדין, אלא בחינת משמעותה בעבור המתלונן שלא נצרך להעיד אודות הפרשה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ