אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8009/08

גזר דין בתיק פ 8009/08

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8009-08
03/09/2008
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רוטשילד
הנתבע:
דחדל לואיס
עו"ד רחמים אייל
גזר דין

על פי עובדות כתב האישום המתוקן בו הודה  הנאשם, נתגלע סכסוך בין אחד, מימון שוקרון לבין המתלוננת, שושנה גבאי, כבת 56, על  רקע אי רצונה של המתלוננת לשלם למימון כספים בהם זכה בהימורים במכונות מזל המוחזקות בבית עסק של המתלוננת בשכונת הדקל באילת (להלן: בית העסק), וזאת לאחר שלטענת המתלוננת מימון זכה בכספים אלה במרמה. בעקבות כך פנה מימון, המחזיק בעצמו עסק בו מופעלות מכונות מזל, אל הנאשם המועסק על ידו, והציע לו לשדוד את המתלוננת, הנוהגת להחזיק בתיקה סכומי כסף ניכרים, המגיעים ל- 50,000 ש"ח,  ולחלוק ביניהם את שלל השוד. ביום 28.12.2007, בשעת צהריים, הסיע מימון את הנאשם ברכבו, הצביע בפניו על רכבה של המתלוננת לצורך איתור מקום הימצאה עובר לביצוע השוד המתוכנן, וכן על נתיב מילוט אפשרי לאחר מעשה, שתוכנן להתבצע על ידי הנאשם בבית העסק בשעת לילה.

ביום  1.1.2008, לאחר חצות, הגיע הנאשם לבית העסק בו נכחו אותה עת המתלוננת ועובדת נוספת, כשהוא מצוייד באקדח דמה שבור, עשוי פלסטיק, וכן במעיל וצעיף כדי להסוות פניו, והחל לשחק במכונות המזל במקום. חשדה של המתלוננת התעורר והיא ביקשה מהנאשם לעזוב את המקום, ולאחר שהנאשם ניגש אל דלת בית העסק, שם המתינה המתלוננת, דחף את המתלוננת שנחבטה בדלת, ומשזו החלה לצעוק לעזרה, סתם את פיה בידו, ולפת את צווארה. הנאשם הצמיד את אקדח הדמה למותנה של המתלוננת, ולאחר מכן הצמידו בחוזקה לפניה, תוך שהוא צועק, "איפה התיק". המתלוננת בשל פחדה וחששה מהמשך אלימות של הנאשם, הצביעה בפני העובדת על תיקה שהכיל 4,900 ש"ח, וזו העבירה אותו לנאשם, שדחף את המתלוננת וברח מהמקום בנתיב המילוט שהותווה מראש כמתואר. הנאשם התקשר לאחר מכן למימון והודיע לו כי בתיק נמצא סכום כסף קטן מהמשוער, ומימון אמר לנאשם בתגובה כי יוכל לפיכך להשאיר מלוא הסכום ברשותו. עם מעצרו של הנאשם באותו יום, נתפס ברשותו סכום של 4000 ש"ח שהוחזר למתלוננת.

עקב מעשי הנאשם נגרמו למתלוננת חבלות גוף, ובכללן המטומות בכף יד שמאל, ורגישות בירך ימין, והיא קיבלה טיפול בבית החולים יוספטל (תעודה רפואית, ת/4). מהצהרת המתלוננת עולה, כי סבלה מכאובים ונפגעה נפשית עקב המעשה, ואף נזקקת לקבלת טיפול נפשי.

בעקבות הודאתו הורשע הנאשם בעבירות של קשירת קשר לפשע, ושוד בנסיבות מחמירות.יצויין כי על פי הבהרות ב"כ המאשימה, עומד מימון לדין בנפרד, ומשפטו טרם הסתיים.

מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם, יליד 1982, נשוי ואב לשתי בנות, גדל ביפו, במשפחה ערבית נוצרית, נורמטיבית וישרת דרך. הנאשם אינו מנהל אורח חיים יציב; קיים אצלו ערבוב מושגים נוכח זיקה חזקה לחברה יהודית; הוא נפלט ממסגרת חינוכית, ומשירות צבאי במשמר הגבול אליו התנדב, ועבד בעבודות מזדמנות שונות. הנאשם הגיע לאילת עם משפחתו, ועבד בהפעלת מכונות מזל במשך חודשיים עד הסתבכותו הנוכחית. לדבריו נוהג לצרוך אלכוהול באורח קבוע.

שירות המבחן סבור כי הנאשם מתקשה לקבל אחריות מלאה על מעשיו, וטען כי ביצע המעשה בלחץ מעסיקו, לאחר שתייה חריפה. להערכת שירות המבחן מגלה הנאשם נטייה לחפש פתרונות מהירים לקשייו, הוא נגרר אחר אחרים, וקיים אצלו צורך  לרצות דמויות סמכותיות. נוכח כך סבור שירות המבחן כי יש מקום להטלת עונש מרתיע של מאסר מותנה משמעותי. שירות המבחן סבור כי הנאשם אינו בשל להליך טיפולי, ונמנע לפיכך מהמלצה טיפולית.

ביום 18.4.2007 נדון הנאשם לעונש מאסר בן חודשיים ימים, בדרך של עבודות שירות, ולעונש מאסר מותנה של שלושה חדשים לתקופה של שנתיים, שלא יעבור העבירות בהן הורשע - החזקת רכוש החשוד כגנוב, והחזקת סכין (תיק בית משפט השלום באילת, 1650/05). מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם לא ביצע כנדרש את עבודות השירות, ועם מעצרו, כיום, הומר העונש  למאסר ממשי. העונש המותנה הוא בר הפעלה, ועל כך אין חולק.

נוכח חומרת העבירה, והתרשמות שלילית של שירות המבחן, עותרת ב"כ המאשימה להטלת מאסר ממשי וממושך על הנאשם, להפעלה מצטברת של המאסר המותנה, וכן להטלת קנס, ופיצויים למתלוננת.

ב"כ הנאשם מבקש ליתן משקל משמעותי להודאת הנאשם באשמה, ולחרטה שהשמיע. צויין כי הנאשם הודה מיד בחלקו במעשה בפני החוקרים, והוא משמש כיום כעד מטעמה של התביעה בעניינו של מימון. נטען כי הנאשם היה דמות משנית באירוע, ונדחף לביצוע המעשה עקב השפעתו המזיקה של מימון, והוא שהתווה בפני הנאשם את הדרך לביצוע השוד. בעת האירוע היה הנאשם מצוייד באקדח פלסטיק בלבד, וחלקו הארי של הכסף הוחזר למתלוננת.

עוד טוען הסניגור, כי עברו של הנאשם אינו מכביד, והוא לא הסתבך בעבר בעבירות אלימות. הסניגור ביקש ליתן משקל לנסיבותיו המשפחתיות של הנאשם, שהינו אב לשתי בנות קטנות, ובן למשפחה נורמטיבית, שבניה האחרים מתנדבים לשרות במשמר האזרחי. צויין כי אף הנאשם התגייס לשרות במסגרת מג"ב, ורק בשל יחס שלילי של הסביבה, עקב מוצאו, לא עמד לו כוחו להתמיד בשרות זה.

מעשה השוד בו הסתבך הנאשם, הינו מעשה מתוכנן לפרטיו, תוך בחירת אתר המעשה, והקורבן המיועד. הידיעה כי המתלוננת מחזיקה ברשותה סכומי כסף ניכרים עקב אופי עבודתה, והנגישות הנוחה לבית העסק, בשעת לילה מאוחרת, שימשו קרקע נוחה לפעילותו של הנאשם. טענת הנאשם כי מימון היה הדמות הדומיננטית בפרשה, אינה ראוייה להתקבל. מימון זה הניע אולי את הנאשם לבצע את המעשה, והתווה את דרכי הפעולה, ואולם הנאשם נטל חלק מכריע בביצוע השוד, ופעל בצורה עצמאית לחלוטין בעת האירוע. כספיה של המתלוננת נשארו אף הם ברשות הנאשם, ומימון לא קיבל מהם דבר.

טענות ההגנה לעניין אופיו החיובי של הנאשם, אינן עולות בקנה אחד עם התנהגותו האלימה במהלך האירוע. הנאשם הצמיד בכוח קנה אקדח לראשה של המתלוננת, וגרם לה חבלות גוף. לגבי דידה של המתלוננת, אישה לא צעירה, שניזוקה בנפשה וגופה עקב המעשה הטראומטי, לא הייתה משמעות לכך שהנאשם כיוון אליה אקדח דמה, ולא אקדח של ממש, והיא ממילא לא היתה מודעת לכך. הנאשם הצליח להלך על המתלוננת אימים במהלך האירוע, והיא מסרה לו תיקה וכספה ללא כל התנגדות, נוכח חששה הרב מפניו.

מעשי שוד אינם נדירים עוד. הם מתבצעים בראש חוצות, בבתים ובבתי עסק, בדרך מתוכננת או אקראית. הצורך להגן על הרכוש ועל שלומו ובטחונו של הציבור, מחייב הטלת ענישה ממשית ומרתיעה (ראו בעניין זה, למשל, ע"פ 9406/06 - בני חנוכוב נ' מדינת ישראל, טרם פורסם)
נסיבות אישיות בסוג עבירות זה, יידחו לא אחת, מפני צורכי הכלל, ובעניינו של הנאשם, נוכח הנאמר בתסקיר שירות המבחן, אין עסקינן במי שנושא פניו לעבר שיקום והכרה אמיתית של חומרת המעשים. עם זאת יש להתחשב בכך שהנאשם הודה במעשים וחסך זמן יקר, וכן בגילו הצעיר, ובעברו הלא מכביד יחסית.

סופו של דבר, גוזר אני על הנאשם 66 חודשי מאסר, מהם  42  חודשים לריצוי בפועל, והיתרה תהא מותנית לשלוש שנים, מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור עבירת פשע מסוג כלשהו. עונש המאסר המותנה בן 3 החודשים מתיק  1650/05, יופעל במצטבר למאסר הממשי. סך הכל מוטלים על הנאשם 45 חודשי מאסר לריצוי ממשי, מהם תנוכה תקופת מעצרו, בקשר לתיק זה.

כפי שצויין לעיל ריצה הנאשם מאסר לאחר שנעצר בקשר לתיק זה וחישוב תקופת המעצר בקשר לתיק זה ייערך ע"י שב"ס.

הנאשם ישא בתשלום פיצויים למתלוננת בסך של 25,000 ש"ח.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתן היום ג' באלול, תשס"ח (3 בספטמבר 2008) במעמד הצדדים.

_______________

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ