אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8004/04

גזר דין בתיק פ 8004/04

תאריך פרסום : 25/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8004-04
28/03/2007
בפני השופט:
נ.זלוצ'ובר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אביבה חצרוני
הנתבע:
סלימאן אבו אלקיעאן
עו"ד חודורוב יעקב
גזר דין
  1. הנאשם הורשע לאחר שמיעת ראיות, בהכרעת דין מיום 18/9/06, בהריגתם של המנוחים אחמד אית אללה מנסיה ועבדאללה אל טלול - עבירה בניגוד לסעיף 298 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 ובהסעתם של 4 תושבים זרים -  עבירה בניגוד לסעיף 12א(ג)(1) לחוק הכניסה לישראל- התשי"ב- 1952.

על פי הכרעת הדין, ביום 17/7/03 בסמוך לשעה 11:00 נהג הנאשם ברכב  G.M.C מכוון תל שוקת לעבר חברון. סמוך לאחר צומת מיתר, בעקומה שמאלה, ירד הנאשם לשול הימני וביצע פניית פרסה וזאת על אף ששדה הראיה במקום מוגבל עקב העקומה וישנו קו הפרדה רצוף. תוך כדי פניית הפרסה, הנאשם חסם את נתיב נסיעתה של משאית משא תומך, אשר היתה מאחוריו והתנגשה עם חזיתה בדופן שמאל של רכב הנאשם. כתוצאה מהתאונה נהרגו שני נוסעים ברכבו של הנאשם, אחמד אית אללה מנסיה ועבדאללה אל טלול ושבעה נוסעים נוספים נחבלו. הנאשם הסיע בעת התאונה, בין יתר הנוסעים, 4 תושבי הרשות הפלסטינית,  אשר שהו ללא אישור בישראל.

  1. ב"כ המאשימה בטיעוניה לעונש ביקשה להחמיר עם הנאשם ולהשית עליו עונש מאסר ארוך, פסילה מלהחזיק רישיון נהיגה ומאסר על תנאי וזאת בשל נסיבות ביצוע העבירה שהינן חמורות. זלזול הנאשם בחוק, והתוצאות הקשות של האירוע. בנוסף ציינה התובעת, כי עפ"י התסקיר הנאשם לא לוקח אחריות מלאה למעשיו וכן  לנאשם הרשעות תעבורה רבות, חלקן חמורות ביניהם עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף. עוד טענה המאשימה, כי ב- 10.3.04 נתפס הנאשם כשהוא נוהג ברכב לא תקין שלא נאסר בשימוש וב- 29.3.04 ביצע הנאשם עבירת מהירות וכל זאת כאשר היה פסול מלנהוג על פי החלטתה של כבוד השופטת מרוז בנוגע לתיק זה.
  1. ב"כ הנאשם ביקש להסתפק בהשתת מאסר לתקופה קצרה ובפסילה מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה סבירה. לדבריו, הנאשם הודה בפני שירות המבחן באשמה ולקח על עצמו את האחריות לעבירה. יש להתחשב בנסיבות האופפות את המקרה בכללותו, נסיבות בהן נאלצו נוסעי הרכב שנפצעו וחלקם אף נפצעו קשה לקחת את הסיכון שיתפסו, בשל היותם שוהים בלתי חוקיים וכל זאת על מנת לחפש פרנסה. לטענת ב"כ הנאשם על בית המשפט לקחת בחשבון שיקוליו את מספר השעות הרב שהנאשם נהג בכבישים, שכן יש לומר שהרשעותיו הן על רקע עיסוקו להבדיל מאדם שנוהג שלא דרך קבע. אומנם, הנאשם הורשע בהריגה אבל אין להתעלם מכך שההריגה היא תוצאת תאונת הדרכים הקטלנית שארעה. עבירות התעבורה בהן הורשע הנאשם אינן מן החמורות ועל בית המשפט לעטות גלימה של שופט תעבורה בבואו לגזור את הדין בגינם. הנאשם פסול מלנהוג מזה תקופה ארוכה ומשמעותה של פסילה נוספת לתקופה ממושכת תהא פגיעה משמעותית בפרנסתו של הנאשם. באשר לעבירות אותן ציינה ב"כ המאשימה שביצע בעודו בפסילה, ציין, כי הפסילה עד תום ההליכים ניתנה בהעדרו של הנאשם והוא לא ידע על קיומה של החלטה כזו בעינינו. לבסוף מבקש ב"כ הנאשם להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם, לרבות גילו הצעיר, העובדה, כי הוא אב לתשעה ילדים ובכך שכעת הוא עובד לפרנסת משפחתו.
  1. ע.ה. 1, יוסף אבולקיען, העיד, כי הוא מכיר את הנאשם מילדות. לדבריו, הנאשם מוכר כמפרנס היחיד הן במשפחת האב והן במשפחתו ברוכת הילדים. באם הנאשם ירצה מאסר בפועל, משפחתו תהפוך לנטל על המדינה. לדבריו, יש להתחשב בכך שהנאשם לא הכניס את התושבים הזרים ארצה, אלא היה בדרכו להוציאם והתנהגותו אך נבעה ממניעים כלכליים גרידא. לדבריו, הדרך הנכונה להתמודד עם מקרים כשל הנאשם, שביצעו עבירות על רקע חיפוש נואש אחר עבודה, היא בשלילת רישיונם לתקופה ממושכת ולא בכליאתם מאחורי סורג ובריח. עוד מוסיף העד, כי הנאשם מעורב בחיי הקהילה בישוב וכי משפחתו אינה בעייתית.

ע.ה. 2, יוסף אלעטאונה, מכיר את הנאשם שנים רבות הן כשכן והן מתוקף תפקידו כמנהל מחלקת חינוך בישוב חורה. על בסיס הכרותו זו, העיד, כי הנאשם אדם חיובי, אכפתי, דואג לילדיו ומעורב. גם עד זה ביקש להתחשב, בבוא בית משפט לגזור את הדין, במשפחתו של הנאשם.

  1.  שירות המבחן למבוגרים הגיש תסקיר בעניינו של הנאשם, ממנו עולה, כי  הנאשם בן 33, מתגורר בישוב חורה, נשוי ואב לתשעה ילדים. אינו עובד משנת 2002 וזאת על רקע קשייו להשתלב בשוק התעסוקה, בין היתר, בשל רישומו הפלילי. הנאשם סיים 8 שנות לימוד. לדבריו, בשל מצוקתו הכלכלית נהג להתפרנס גם מהסעת שב"חים מסוף שנת 2002 ועד לביצוע העבירה נשוא כתב האישום.

השירות התרשם, כי הנאשם הפנים דפוסי התנהגות עבריינים, במיוחד בתחום התעבורה וכי התייחסותו מקלה בכל הנוגע להתנהגותו בתחום התעבורה. באשר לעבירות בהן עסקינן, עולה מהתסקיר, כי הנאשם מודה בביצוען ולוקח אחריות חלקית בגינן, שכן את החלק האחר השליך על נהג המשאית. הנאשם ביטא חרטה וצער בפני שירות המבחן בעיקר בשל המחיר הכבד אותו הוא משלם על רקע ביצוע העבירות. להערכתם הנאשם נעדר גבולות פנימיים ברורים ומתקשה לקבל גבולות חיצוניים ככלל ואת גבולות החוק בפרט. לאור כל האמור, המליץ שירות המבחן להטיל עונש מוחשי וקונקרטי ובנוסף להטיל עונש מותנה ממושך.

6.       לנאשם 42 הרשעות תעבורה וגזר דין ללא הרשעה בת.פ. 5068/02 של בית המשפט השלום בבאר שבע  בגין עבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, בו הוטלה על הנאשם התחייבות בסך 500 ש"ח להימנע מעבירה דומה למשך שנה.

הנאשם מחזיק ברישיון נהיגה משנת 1996. במשך 10 שנים הספיק הנאשם, כאמור, לצבור כ- 42 הרשעות תעבורה ובין היתר: נהיגה ללא חגורת בטיחות, אי ציות לתמרור עצור, סטיה מנתיב ללא מתן אות, שימוש בטלפון בעת שהרכב נע, נהיגת רכב שניתן עליו איסור שימוש, עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף, נהיגה כשברמזור אור אדום, 7 הרשעות של נהיגה במהירות מופרזת באחת מהן נהג הנאשם במהירות מעל 41 קמ"ש מהמותר ואף נפסל מלהחזיק ברישיון נהיגה. מלבד זאת נפסל הנאשם עוד פעמיים מלהחזיק ברישיון נהיגה. מגיליון ההרשעות אף עולה, כי הנאשם ביצע עבירות תעבורה גם לאחר הגשת כתב האישום נשוא תיק זה.

כמו כן, מיום 8/3/04 נפסל רישיונו של המשיב עד לתום ההליכים בתיק זה כאמור בהחלטתה של  כבוד השופטת מרוז בב"ש 20022/04 ועל אף זאת ביום 10/3/04 נתפס הנאשם בנהיגה ברכב לא תקין שלא נאסר בשימוש וביום 29/3/04 נתפס הנאשם נוהג במהירות מופרזת של 25 קמ"ש מעל למותר.

הסנגור טען, שהנאשם לא ידע על הפסילה, שניתנה רק בנוכחות הסנגור.

קשה לקבל טענה מסוג זה, שכן: הסנגור היה חייב להודיע לנאשם, נאשם שלא מתייצב לדיון חייב לברר עם סנגורו מה תוצאת הדיון, קל וחומר שכך כאשר חולפים 21 יום מיום החלטת הפסילה.

קשה לקבל את טענת ההגנה, כי הנאשם למד לקח ולוקח אחריות:

א.      התסקיר קובע, כי לקיחת האחריות אינה מלאה.

ב.      שעה שהוא עומד לדין בגין עבירות כה חמורות - הריגתם של שני אנשים, הוא ממשיך לנהוג תוך ביצוע עבירות, לרבות עבירות של מהירות כאמור.

ג.        בשרות המבחן הנאשם מודה במרבית העובדות בהן כפר במהלך המשפט.

הנאשם ניהל משפט הוכחות והורשע בהכרעת דין שניתנה לאחר שמיעת כל הראיות, ובה נדחתה גרסתו כשקרית ולא אמינה. זכותו של נאשם לנהל משפט לא מוטלת בספק, אך קשה לקבל, בנסיבות אלה, טענה של לקיחת אחריות והפנמת החומרה.

7.       הנאשם נהג באדישות ושוויון נפש לאפשרות של קרות התאונה ולתוצאותיה הקטלניות, כשכל מטרתו, שבעיניו "קידשה את האמצעים" להימלט מהמקום בטרם יגיע למחסום המשטרה אשר יסבכו בעבירה של הסעת שב"חים. הנאשם הביא במעשיו הקשים  לתאונת דרכים קשה, בה מצאו את מותם שני בני אדם ונפצעו שבעה נוסעים נוספים והנאשם בעצמו. הנאשם, שהסיע ברכבו תושבים זרים, ניסה לחמוק ממחסום מג"ב שהוצב בהמשך דרכו, סטה לשול הימני ועל אף תנאי הדרך שלא אפשרו זאת, ביצע פרסה במקום וגרם למשאית שאך זה עקף אותה וידע שהיא מאחוריו, להתנגש במכוניתו ובכך גרם תאונה קטלנית. בהתנהגותו זו הביע הנאשם זלזול בחוקי התעבורה המחייבים כל נהג וחמור מכך זילות בחיי אדם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ