אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8003/05

גזר דין בתיק פ 8003/05

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8003-05
05/09/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
הנתבע:
נופל בן עטיה אבוכף
עו"ד דיקובסקי
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב האישום המתוקן, בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, עבירה לפי סעיף 332 (2) לחוק העונשין התשל"ז - 1977.
  2. כתב האישום מלמד כי ביום 1.1.05 סמוך לשעה 22:00 נהג הנאשם בכלי רכב מסוג סובארו ברחוב יהודה הלוי לכיוון בית החולים הפסיכיאטרי בבאר-שבע. הנאשם עקף שלושה כלי רכב שנסעו בנתיב נסיעתו, באופן פרוע ושלא כדין. קצין משטרה שהיה בג'יפ משטרתי, ביחד עם שוטרים נוספים אשר הבחינו בנהיגתו של הנאשם, הפעילו אור כחול מהבהב בכלי רכבם וכרזו לנאשם לעצור. אולם, הנאשם לא שעה להוראות הקצין והמשיך בנהיגה פרועה כשהוא עוקף כלי רכב במהירות, תוך מעבר לנתיב השמאלי באופן אשר אילץ כלי רכב שנסע בנתיב זה לבלום בלימת חרום כדי למנוע את ההתנגשות בכלי רכבו של הנאשם. הנאשם המשיך בנהיגה פרועה כשהוא חוצה את הצומת באור אדום, מבצע פניית פרסה וממשיך בנהיגה מהירה עד ליציאה הצפונית מבאר-שבע. שוטרים אשר הגיעו לצומת היציאה הצפונית מבאר-שבע ניסו לחסום את דרכו של הנאשם, אך הנאשם לא שעה להוראות של השוטרים אלא פנה פנייה חדה לכיוון שדרות רגר, עלה על אי תנועה וביצע שוב פניית פרסה מהירה והמשיך בנסיעה חזרה לכיוון היציאה הצפונית. ג'יפ משטרתי ניסה לחסום את נסיעתו המהירה של הנאשם, אך לא צלח והנאשם המשיך בנסיעה מהירה כשהוא גורם לכלי רכב לסטות מנתיב נסיעתם ולבלום בלימת חרום כדי למנוע את התנגשותם בכלי רכבו של הנאשם. ניידות משטרה אשר הוזעקו למקום החלו במרדף רכבי אחר רכבו של הנאשם ודרשו ממנו לעצור אך זה לא שעה להוראתם והמשיך בנהיגתו המהירה. כאשר הגיע הנאשם עם כלי רכבו לשכונת רמות, העמיד אחד השוטרים ג'יפ משטרתי בנתיב נסיעתו של הנאשם על מנת לחסום את דרכו של הנאשם, ויצא מהג'יפ כשהוא לבוש מדים וסימן לנאשם לעצור. הנאשם לא עצר והמשיך בנסיעתו כשהוא פוגע בג'יפ המשטרתי בחלקו האחורי ימני, עולה על אי התנועה ונוסע בנתיב הנגדי של הכביש כשהוא גורם לכלי רכב לבלום בלימת חרום כדי למנוע התנגשותם בכלי רכבו של הנאשם. הנאשם המשיך בנהיגתו המהירה כשהוא חוצה צומת באור אדום באופן שאילץ כלי רכב בנתיבי נסיעה אחרים לבלום ולסטות מנתיב נסיעתם כדי למנוע התנגשותם בכלי רכבו של הנאשם. הנאשם המשיך בנסיעה מהירה עד שהתקרב לצומת חטיבת הנגב, שם חסמו שוטרים נוספים את נתיבי הנסיעה של הנאשם והעמידו מחסום עם דוקרנים וג'יפ משטרתי. שני שוטרים עמדו על הכביש וסימנו לנאשם לעצור. הנאשם, הבחין במחסום ובשוטרים אך המשיך בנסיעתו המהירה לכיוונם של השוטרים באופן שאילץ את השוטרים לברוח ולעלות למדרכה. הנאשם ניסה לעקוף את הדוקרנים שבמחסום מצד שמאל בכך שסטה שמאלה וניסה לעלות על אי התנועה שהפריד בין שני כיווני הנסיעה אולם כתוצאה מכך התנגש בסלע שהיה על אי התנועה, סטה ימינה  והמשיך לנסוע ימינה בכיוונם של השוטרים שעמדו על המדרכה, באופן שאילץ את השוטרים לקפוץ ולהתרחק מהמקום כדי למנוע התנגשות בהם. הנאשם המשיך בנסיעה, עלה למדרכה ורק לאחר שנפל לתוך תעלה צדדית נעצר.
  3. התובעת בטיעוניה לעונש, ביקשה לראות בנסיבות ביצוע העבירה נסיבות חמורות המתארות מרדף ממושך וארוך לאורך רחובות העיר באר-שבע, בנהיגה אשר היה בה כדי לסכן את הנוסעים וההולכים בדרך ועל כן ביקשה להשית על הנאשם עונש מאסר לתקופה ממושכת והולמת כפי שהותוותה לאחרונה על ידי בית המשפט העליון.
  4. מאידך ביקשה הסנגורית לאבחן את הפסיקה האחרונה שיצאה מפי בית המשפט העליון בעניין של עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, למקרה הנדון. הסנגורית טענה כי יש לבחון כל מקרה ומקרה לנסיבותיו, כשבמקרה זה מציינת הסנגורית כי לא נגרם כל נזק גוף, ונזק הרכוש שנגרם לכלי הרכב המשטרתי הוא נזק שולי ביותר. ביקשה הסנגורית כי בית המשפט יתחשב בעובדה כי כתב האישום המקורי תוקן והוצאו ממנו נסיבות מחמירות עוד יותר כמו גם עבירות נוספות שיוחסו לנאשם. כן ביקשה הסנגורית כי בית המשפט יתחשב בעובדה כי הנאשם חסך מזמנו של בית המשפט והודה בהזדמנות הראשונה. כמו כן מציינת הסנגורית כי לא היה לנאשם כל מניע לברוח מאנשי החוק,  שכן נעדר הוא הרשעות קודמות וכן מחזיק הוא ברשיון נהיגה כדין, ואלמלא שתה לשוכרה ולא שלט במעשיו לא היה נקלע לסיטואציה הנדונה.
  5. שירות המבחן אשר התבקש ליתן תסקיר בעניינו של הנאשם הדגיש את נסיבותיו האישיות של הנאשם. הנאשם הינו בחור צעיר בן 27 אב לשלושה ילדים  בגילאים 4, 3, ו-1 אשר ניהל אורח חיים נורמטיבי עד לאירוע נשוא כתב האישום. נאשם זה נעדר הרשעות קודמות ונקלע לביצוע העבירה הנדונה עקב שימוש באלכוהול באופן חריג שהביא אותו לאובדן שיקול דעת.
  6. על סלידתו של בית המשפט מן התופעה הבריונית החמורה אשר פשטה בשנים האחרונות, בפרט במחוז הדרום, בה שועטים נהגים עם כלי רכבם בכבישים הסואנים בבריחה מאנשי החוק, תוך סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, נכתב רבות. תרומתו של בית המשפט במלחמה  בתופעת העבריינית הנדונה, הינה בדרך של הטלת ענישה ממשית ומחמירה וזאת כדי להשיג מסר הרתעתי ראוי.  בית המשפט העליון אשר נידרש לסוגיה זו בעת האחרונה נתן דעתו לכך, בע"פ 2410/04 מדינת ישראל נ' סלמאן אבו אלקיעאן ניתן ביום 11.11.04,(טרם פורסם), ובע"פ 5536/04 אנואר אלסאנע נ' מדינת ישראל ניתן ביום 8.12.04 (טרם פורסם) . כשהוא נוקט בגישה המחמירה, בכך שבמקרה הראשון החמיר בענישה בגין עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, בנסיבות של פגיעה פיסית באחד השוטרים במהלך המרדף ולנוכח הרשעותיו הקודמות הרבות של הנאשם בעבירות תעבורה, והעמיד אותה על ארבע שנים.  במקרה השני אישר בית המשפט העליון עונש מאסר של 55 חודשים בגין ביצוע עבירה זו.

לאחרונה, בפסק דין מיום 27.6.05, בע"פ 342/05 פאזי אלרביעה נ' מדינת ישראל   (טרם פורסם) דחה בית המשפט העליון את ערעורו של הנאשם על חומרת העונש בנסיבות של ביצוע עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, מבלי שלוותה בתוצאות של נזקי גוף או נזקי רכוש, כשלאחר מרדף ממושך עצר הנאשם את נהיגתו לנוכח מחסום דוקרנים אשר הוצב בדרכו. בית המשפט שם מאשר את עונש המאסר בן 4 שנים אשר הושת על הנאשם מבלי שהוא רואה בנסיבות ביצוע העבירה כנסיבות המצדיקות הטלת עונש קל יותר.

אלא שכל מקרה יש לבחון לנסיבותיו; נסיבות המקרה כמו גם נסיבותיו של הנאשם, שכן ענישה הינה תמיד ענישה אינדבידואלית. (ראה: ע"פ 289/91 פלוני נ' מדינת ישראל , פ"ד ל"ה (4) 442).

  1. בנסיבות העניין באיזון השיקולים הנוגדים העומדים על הפרק, מחד  גיסא אינטרס הציבור להרתיע ולהעניש בניסיון למגר התנהגות עבריינית ומאידך גיסא נסיבותיו האישיות של הנאשם, גובר האינטרס הציבורי לגמול בענישה מרתיעה את הנאשם העומד בפני, כמו גם כדי להוציא מסר הרתעתי לכלל הציבור כי מעבירות שכאלה סולדת החברה.

נתתי את דעתי לנסיבותיו האישיות של הנאשם, לעובדה כי נעדר הוא הרשעות קודמות הן בפלילים והן בעבירות תעבורה. נתתי את דעתי לעובדה כי האירוע נשוא כתב האישום הסתיים ללא פגיעה בנפש ולפגיעה קלה ברכוש. אמנם, לא היה בכל אלה כדי לראות בנסיבות כנסיבות לקולא, שכן האירוע מלמד על מרדף משטרתי ארוך וממושך אחרי כלי רכב הנאשם באופן שסיכן משתמשים בדרך באופן מיידי וחמור ורק בנס לא נסתיים האירוע עם פגיעות בנפש. לא היה במחסומים פיזיים, כלי הרכב ודוקרנים כדי להרתיע את הנאשם מלהמשיך בנהיגתו הפרועה. רק לאחר שנפל כלי רכבו לתעלה עצר בנהיגתו.

  1. לאור כל האמור לעיל אני משיתה על הנאשם את העונשים הבאים:

א.                  מאסר  בפועל ל- 40  חודשים החל מיום 1.1.05 .

ב.                  מאסר על תנאי ל-12 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ג.                   אני פוסלת את הנאשם מלקבל ולהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של  5  שנים מיום שחרורו של הנאשם מהכלא.

זכות ערעור תוך 45 יום לבית המשפט העליון.

ניתן היום א' באלול, תשס"ה (5 בספטמבר 2005) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

008003/05פ  055 בת-שבע

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ