אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8001/04

גזר דין בתיק פ 8001/04

תאריך פרסום : 07/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8001-04
25/11/2007
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דפנה דניאלי
הנתבע:
1. ניסנוב איליה
2. טבס קונסטנטין - נדון

עו"ד ירון הוד
גזר דין

(בעניין הנאשם 1)

1.                   הנאשם הורשע לאחר ניהול הוכחות בעבירות של חבלה בכוונה מחמירה לפי סעיף 329 (א) (1) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין") ובעבירת איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין.

2.                   העובדות בהן נמצא הנאשם אשם מלמדות כי ביום 28.11.03 בסמוך לפני השעה 12:00, נטפל הנאשם יחד עם אחרים למתלוננים שהיו אז חיילים שעלו בגפם ארצה ושרתו בצה"ל כחיילים בודדים. הנאשם והאחרים ראו את המתלוננים כשהם יוצאים מסניף בנק בעיר באר-שבע והחלו במעקב אחריהם גם כאשר פנו לסניף בנק אחר להוציא ממנו כספים. מיד לאחר מכן החל הנאשם יחד עם אחר להתגרות במתלוננים ובשלב מסויים הוציא סכין ואיים על המתלונן (וסילי) כי אם לא ילך עימו ידקור אותו. המתלונן האחר (מיכאל) הצליח להימלט מהמקום ואילו וסילי נותר במקום והנאשם דקר אותו בחזה מצד שמאל. המתלונן ברח לצד הכביש כשהוא נוטף דם ורכב שהגיע למקום פינה אותו לביתה חולים סורוקה לצורך קבלת טיפול רפואי.  המתלונן נדרש לטיפול רפואי ממושך אשר חייב ניתוח ואשפוז של מספר ימים.

3.                   התובעת בטיעוניה לעונש עמדה על חומרת מעשיו של הנאשם אשר עשה שימוש בסכין כדי לקדם מעשה בריונות לשמו כאשר לא בחל מלתקוף בחור צעיר, אותו אינו מכיר, אשר הסתובב בצהרי יום שישי וביצע את סידוריו, מלדקור את המתלונן בחזהו מתוך מודעות והבנה כי האירוע יכול להסתיים במוות. התובעת עמדה על האינטרס הציבורי המבקש לקדם את השמירה על בטחון הציבור ועל הצורך בהשתת ענישה מוחשית ומרתיעה כדי לגמול לנאשם על מעשיו ולהרתיעו כמו גם אחרים כמותו מלבצע מעשים אלה. התובעת הוסיפה ועמדה על הצורך בהוקעת בעשה בריונות שכאלה המבוצעים על ידי צעירים והכל כדי למגר תופעה זו או למצער לצמצמה.

4.                   התובעת הוסיפה ועמדה על עברו הפלילי של הנאשם אותו צבר לחובתו, הגם גילו הצעיר. (אין חולק כי הנאשם יליד 23.11.85).

בבית משפט לנוער באר-שבע בתיק 734/01 הואשם הנאשם בעבירה של תקיפה חבלנית לפי סעיף 380 לחוק העונשין ובמסגרת גמר דין מיום 9.3.04 הושת עליו צו פיקוח עד ינואר 2005 וכן התחייבות כספית. במקביל, במסגרת ת.פ. 547/02 של בית משפט מחוזי באר-שבע  הוגש כנגד הנאשם כתב אישום חמור המייחס לו עבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות ועבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש בנסיבות מחמירות, בנסיבות בהן היכו הנאשם וחבריו את המתלוננים שעברו במקום, ואותם לא הכירו, באמצעות פטישים. שני חברים נוספים של הנאשם תקפו את המתלוננים במקלות ואחיו של הנאשם דקר את אחד המתלוננים בחזהו ובבטנו. הגם חומרת המעשים מצא לנכון בית המשפט שלא להרשיע את הנאשם והכל על סמך תסקיר שירות מבחן שבא בפניו.

בית משפט העליון אשר נדרש לשאלת הרשעתו של הנאשם קבע (בע"פ 7887/03) כי יש לקבל את הערעור במובן של הרשעת הנאשם וכן השית עליו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 200 שעות והכל בנוסף לצו הפיקוח שקבע בית משפט המחוזי.

נמצא כי עוד בטרם יבשה הדיו על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בת.פ. 547/02 (מיום 16.7.03), נמצא הנאשם מעורב באירוע החמור נשוא כתב אישום זה, אירוע מיום 28.11.03, דברים המדברים בעד עצמם.

לנוכח דברים אלו ולנוכח העדר כל המלצה בתסקיר שירות המבחן ביקשה המדינה להשית על הנאשם ענישה מוחשית ומרתיעה לעונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, כשהיא עומדת על פסיקה שניתנה על ידי בתי משפט השונים בנסיבות דומות.

5.                   ב"כ הנאשם חזר ועמד על נסיבותיו האישיות של הנאשם, על משך הזמן הרב שחלף מאז תחילת ההליכים ועד היום כשלאורך תקופה זו עשה הנאשם לעצמו בכך שלא נמצא מעורב בפלילים, החל לקחת אחריות על מעשיו ועל חייו, השתלב במקום עבודה מסודר וכיום צפוי הוא להיות אב בחודשים הקרובים לילד אשר יולד לו מחברתו, אשר עומדת להפוך לאשתו.

עמד הסנגור על הצורך בדבר מתן הזדמנות נוספת לנאשם שלא להחמיר בעונשו ולא למצות עימו את הדין לנוכח התפנית המהותית שעשה בחייו לאורך 4 השנים שחלפו מאז האירוע ועד היום. ציין הסנגור כי הנאשם נכון לפצות את המתלונן.

עוד ציין הסנגור כי העדר המלצה של שירות המבחן באה בשל העדר לקיחת אחריות מצד הנאשם וכי אין לזקוף את הדבר לחובתו של הנאשם מאחר ועומד הוא על חפותו.

6.                   האירוע בו נמצא הנאשם מעורב הינו מן האירועים החמורים ביותר אותם רואה בית המשפט. התופעה בה עושים צעירים שימוש בסכינים לצורך יישוב סכסוכים או לצורך מתקפה סתם אשר יש בה כדי להפגין כוח ובריונות לשמם הינה תופעה חמורה אשר הפכה לנפוצה בקרב צעירים, אותה יש למגר, בה יש להילחם בכל מחיר. חלקו של בית המשפט במאבק זה מתמצה בחלקו בפן החינוכי וחלקו בפן העונשי כאשר בשורה ארוכה של פסקי דין חזרו וקראו בתי המשפט להשתת ענישה גומלת ומרתיעה אשר תשקף את סלידתו של בית המשפט מתופעה זו וכן תקדם את הצורך החברתי למגר תופעה זו. לעובדה כי מדובר בבחור צעיר לא ינתן משקל לקולא שכן תופעת הסכינאות הפכה לנפוצה בין צעירים תופעה אותה יש למגר או למצער לצמצם.

7.                   בנסיבות העניין שבפני לא מצאתי כל נסיבה משמעותית לקולא כפי שביקש הסנגור להציג. הנאשם נמצא מעורב פעמיים בפלילים, עובר לאירוע הנדון ולא השכיל להפיק ולהבין את החסד שעשו עימו בתי משפט אשר דנו בעניינו. כך נמצא כי הנאשם היה מעורב בתקיפה של מתלוננים באמצעות פטישים כאשר באירוע הנדון אף נדקר אחד המתלוננים על ידי אחיו של הנאשם, אירוע חמור לכשעצמו-  ועוד לא יבשה הדיו מעל דפי פסק הדין של בית המשפט המחוזי, אשר דן בעניינו ואשר חילק לו "שבחים" לנוכח תסקיר שירות מבחן שבא בפניו, נמצא הנאשם מעורב שוב בפלילים כשהפעם הוא זה אשר אוחז בסכין ותוקף בחור צעיר ודוקר אותו בחזהו בכוונה לגרום לו לחבלה מחמירה. אך בנס לא הסתיים האירוע בתוצאה חמורה יותר שכן הדקירה היתה באזור בית החזה הקדמי.

8.                   ערה אני לחלוף הזמן שמאז הגשת כתב האישום ועד היום, כ-4 שנים תמימות, כאשר העיכוב בסיום ההליכים נגע למשך הזמן שלו נדרשו הצדדים כדי לסכם טענותיהם ולאחר מכן דחיות מרובות לבקשת שירות המבחן. אמנם, במשך שנים אלה לא נמצא הנאשם מעורב בפלילים ולכאורה אימץ לעצמו אורחו חיים נורמטיבי אולם, אין בכך כדי לדחות את הצורך בדבר השתת ענישה גומלת על הנאשם כגמול והרתעה על מעשיו, מה גם שתסקיר שירות המבחן שבא בפני מדבר בעד עצמו ומלמד כי הנאשם מפחית מחומרת מעשיו ומעומק בעיותיו וכי עדיין קיים חשש לקיומם של דפוסי חשיבה והתנהגות שמובילים אותו למעורבות בפלילים.

9.                   לאור כל האמור לעיל ובאיזון כל האינטרסים אשר באו בפני, אני משיתה  על הנאשם את העונשים הבאים:

א.   מאסר בפועל למשך 15 חודשים, בהפחתת ימי מעצרו 27.12.03 עד 8.2.04.

ב.   מאסר על תנאי למשך 8 חודשים, והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירת  אלימות שהינה פשע תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ג.    פיצוי למתלונן בסך   5,000  ש"ח, אשר בהסכמת הנאשם יחולט מסכום הפיקדון המופקד בתיק ב"ש 20003/04, רק לאחר התייצבות הנאשם לריצוי עונשו .

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ