אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 7799/07

גזר דין בתיק פ 7799/07

תאריך פרסום : 13/11/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
7799-07
28/09/2008
בפני השופט:
מרדכי פלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד קדמון
הנתבע:
פלדמן אדריאן
עו"ד חימי אבי
גזר דין

כתב האישום המתוקן, אשר מצוי כנגד הנאשם, אדריאן פלדמן, מייחס לו עבירות על פי סעיפים 391, 393(2), 415 סיפא, 418 ו-420 ל חוק העונשין, התשל"ז 1977, שעניינן: גניבה בידי עובד, גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בכוונה לקבל דבר וכן, שימוש במסמך מזויף בכוונה לקבל דבר. כמו כן, מיוחסת לנאשם עבירה על פי סעיף 17 לחוק כרטיסי אשראי , התשמ"ו 1986. הנאשם הודה והורשע עפ"י הודאתו, בעבירות נשוא כתב האישום. 

עפ"י העובדות המפורטות בכתב האישום, בהן הודה כאמור, החל הנאשם לעבוד בשנת 1997 בחברת "אינג' יוסף זרניצקי" שמאי מקרקעין (להלן: החברה), בתפקיד מנהל חשבונות שכיר והחל מחודש ינואר 2006, החל לתת את שירותיו לחברה כעצמאי ולקבל את שכרו, כנגד הצגת חשבוניות מס.

המפורט בכתב האישום מעלה, כי הנאשם הפר את האמון הבלתי מסויג שניתן בו ע"י החברה, כאשר גנב מהחברה כספים, בהזדמנויות שונות ועשה שימוש אסור בכרטיס אשראי. כך, על פי האישום הראשון, החל מחודש יולי 2007 ועד לחודש אוקטובר 2007, חייב הנאשם במרמה ושלא כדין, במספר הזדמנויות שונות, את כרטיס האשראי של בעל החברה בסכומים שונים ובסה"כ  201,000 ש"ח, כספים אלו הועברו לחשבון פרטי שפתח הנאשם בחברת אייפקס (להלן: האישום הראשון).

בנוסף, מתחילת שנת 2007 ועד לחודש אוקטובר 2007, גנב הנאשם שיקים שהופקדו בידיו במסגרת היותו מנהל החשבונות של החברה, על ידי לקוחות החברה. הנאשם זייף את השקים, בכך שהסב את השקים וחתם עליהם, בחתימה הנחזית להיות חתימתו של בעל החברה והפקיד את השקים בחשבונו הפרטי. הנאשם גנב בדרך זו סכום של 140,241.75 ש"ח (להלן: האישום השני).

כמו כן, בחודשים יולי וספטמבר 2007, זייף הנאשם שיקים שנמסרו לו מהחברה, בגין שכר עבודתו והחזר מע"מ בכך, שלאחר שהחתים את בעלי החברה על גבי השקים המקוריים, שינה את הסכומים הנקובים בהם וכן, מחק את הכתוב במילים וזייף בכתב ידו את גובה הסכום במילים ולאחר מכן, הפקיד את השקים לחשבונותיו הפרטיים וקיבל תמורתם במרמה. הנאשם זייף בדרך זו שיקים של החברה בסכום כולל של 82,000 ש"ח והפקידו בחשבונותיו הפרטיים (להלן: האישום השלישי).

סך כל הגניבות לעיל, מסתכם בסכום הקרוב ל- 424,000 ש"ח.

בדיון שנערך בפניי ביום 17.09.08, הודגש בטיעוני ב"כ המאשימה, כי על אף הצער שהביע הנאשם בפני מעבידו ובפני אחרים על מעשיו, הרי שלא טרח לחשוף את כל מעשיו, אלא טיפין טיפין, ככל שנתגלו בלעדיו. הדבר גרם לכך, כי אף לאחר שהוגש כתב אישום נגדו, הסתבר שהיו מעילות נוספות עליהן לא סיפר, נדרשה חקירה נוספת והנאשם צירף בהמשך את התיק החדש שנפתח. העונש המתבקש אפוא לטענת ב"כ המאשימה, על כל מעשיו החמורים של הנאשם, הינו מאסר ממושך בפועל, פיצוי וקנס כספי.

סנגורו של הנאשם הדגיש, כי הנאשם בוש ונכלם במעשיו והעלה טיעונים רבים לקולא תוך הפניה לתסקיר מקיף שהומצא בעניינו של הנאשם, אשר בו מנויות נסיבות חייו של הנאשם, שהינו נטול עבר פלילי, נשוי, אב לשני ילדים ואשר הודה במעשיו בהזדמנות הראשונה שהיתה לו בבית המשפט. כמו כן, צוין, כי שהה במעצר מיום 13.11.07 ועד ליום 24.12.07. הסנגור הדגיש את היות הנאשם במעצר בית לאורך כל קיום ההליך. בתסקיר צוין עוד, כי התנהגותו של הנאשם היתה חריגה ונבעה מהיותו בתקופת לחץ ומשבר. המלצת שירות המבחן הינה, כי עונשו ירוצה בדרך של עבודות שירות, על מנת לאפשר את שיקומו.

בתסקיר שירות המבחן צוין והסנגור מדגיש זאת, שהנאשם סבר, כי יש ביכולתו להשקיע כספים ולהפיק רווחים מההשקעות שיבחר. למרבה הצער התברר כי, הנאשם לא סיכן בהשקעותיו רק את כספיו שלו, אלא אף את כספי בני משפחתו וחבריו, כשל בהשקעותיו אלו והפסיד את כספיו שלו ושל האחרים. בעודו מנסה להיחלץ מאותם הפסדים, נתפס למעילה באמון שניתן בו. עוד צוין, כי הנאשם לא נטל לכיסו את הכספים ולא נהנה מהם.

הטיעון האחרון כשלעצמו, אין בו כדי להמעיט מחומרת מעשיו של הנאשם, ששלח ידו בכספים לא לו והעבירם לרשותו בדרכים מתוחכמות, תוך תכנון מעשיו וביצוע מעשי זיוף לרוב. אין מדובר אפוא בכישלון רגעי של הנאשם, אלא במעשים מחושבים ומתוכננים מתחילתם ועד סופם ובאלו כשל הנאשם לאורך פרק זמן ניכר.

הן התביעה והן ההגנה טענו לעניין העונש והפנו לפסיקה שנמצאה לדידם רלבנטית לענייננו, כאשר לטענת הסנגור, יש לתת את המשקל הראוי לכך, שהנאשם מבקש להשיב את מירב הכספים שנגנבו אלא, שאלו נמצאים בחזקת הבנק תחת צו ההקפאה וכן, כי חיובי כרטיס האשראי בסכום של כ- 200,000 ש"ח, נשוא האישום הראשון, בוטלו מבעוד מועד, בשל גילוי מעילת הנאשם.

מתברר, כאמור, כי מתוקף תפקידו של הנאשם, כמנהל החשבונות של החברה, הופקדו בידיו כספי החברה ולקוחותיה וניתן בו אמון מלא. הנאשם מעל באמון זה, פעל באופן מתוכנן ושיטתי ולא נרתע מלגנוב ממעבידו וגם מלקוחות מעבידו, סכום כולל של כ- 424,000 ש"ח. מעשים אלו של הנאשם חמורים ביותר וחרטתו המתוארת בתסקיר ובאמצעות סנגורו, אין בה כדי להמעיט מחומרת מעשיו, משהתברר עוד, שאף לאחר שנחשפו מעשי הנאשם, גנבותיו ומעילותיו, לא טרח לגלות את מלוא המעשים ולהביע בגינם את חרטתו, אלא עד שנדרש לחקירה חוזרת.

בע"פ 1341/02 מיכל מזרחי נ' מדינת ישראל (עמ'  2, טרם פורסם), נקבע:

          "... בעבירות שעניינן שליחת יד בכספים שהופקדו בידי הנאשם, תוך ניצול אמון המפקידים - אשר קל לבצען וקשה לגלות את העבריין - המטרות בעלות המשקל המכריע הן ההרתעה וההוקעה.  הגשמת מטרות אלה מחייבת, ככלל, להטיל עונש מאסר משמעותי בסוג עבירות זה".

במקרה זה ולאחר שהתברר, כי הושבו 350,000 ש"ח מתוך 616,000 דולר שנגנבו על ידי הנאשמת,  גזרה ערכאת הערעור את עונשה לשלוש שנות מאסר בפועל.

לאחר ששקלתי את מכלול טיעוני ב"כ הצדדים ואת האמור בתסקיר קצין המבחן ולאחר ששקלתי את מכלול הנסיבות, לרבות מצבו המשפחתי של הנאשם, הודאתו באשמה ועברו הנקי, אני גוזר על הנאשם בגין מכלול העבירות בהן הורשע עונש כולל של 24 חודשי מאסר, מתוכם יהיו 12 חודשים לריצוי בפועל והיתרה תהא על תנאי למשך 3 שנים, שתחילת מניינן מיום שחרורו מהמאסר בפועל והתנאי הוא, שלא יעבור עבירת גניבה או עבירה שהינה זיוף או מרמה, במשך תקופת התנאי.

מתקופת המאסר בפועל תנוכה תקופת מעצרו, מתאריך 13.11.07 ועד 24.12.07.

כמו כן, אני גוזר על הנאשם קנס כספי בסך 10,000 ש"ח או 5 חודשי מאסר תמורתם. הקנס ישולם תוך 60 יום מהיום. בנוסף, אני מחייב את הנאשם בתשלום פיצוי כספי בסך 40,000 ש"ח לחברה. הפיצוי יופקד בקופת ביהמ"ש בתוך 90 יום מהיום.

סוגיית חילוט הכספים

ביום 11.11.07 הוצא לבקשת משטרת ישראל, ע"י שופט ביהמ"ש השלום בת"א, צו הקפאת חשבונות בכל תאגיד בנקאי, על שם הנאשם (להלן: צו ההקפאה) וזאת מכח סעיף 23 לפקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש) [נוסח חדש] תשכ"ג- 1969 (להלן: הפקודה) וכך הוחל הצו על חשבונו של הנאשם מס' 300946 (להלן: החשבון), בסניף 639, בבנק בפועלים, בחולון (להלן: הבנק), על יסוד סעיפים 32-34 לפקודה.

ביום 7.4.08, הגיש הבנק בקשה לביטול צו ההקפאה על חשבון הנאשם (להלן: הבקשה), המתנהל בבנק ולאחריה, התנגדות לחילוט הכספים שבחשבון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ