אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 768/04

גזר דין בתיק פ 768/04

תאריך פרסום : 13/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
768-04
06/04/2005
בפני השופט:
1. צבי סגל סגן נשיא - אב"ד
2. יורם נועם
3. רפי כרמל


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד נ' קאופמן
הנתבע:
שמעון בן טוב
עו"ד מ' הורוביץ
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על-יסוד הודאתו, בעובדות כתב אישום מתוקן, בחמישה אישומים: מעשה מגונה בקטין - עבירה לפי סעיף 348(א)(3) בנסיבות המנויות בסעיף 345(א)(3) לחוק העונשין התשל"ז-1977 (להלן: "החוק") (ארבעים וחמש עבירות); מעשה מגונה באמצעות אחר - עבירה לפי סעיף 348(א) בנסיבות המנויות בסעיף 345(א)(3) וסעיף 29(ג)(3) לחוק (שתי עבירות); מעשה סדום בקטין  שטרם מלאו לו ארבע-עשרה שנים - עבירה לפי סעיף 347(ב) בנסיבות המנויות בסעיף 345(א)(3) לחוק (שבע עבירות); מעשה סדום בקטין שטרם מלאו לו שש-עשרה שנים - עבירה לפי 347(א) לחוק (שתי עבירות); ופרסום והצגת תועבה - עבירה לפי סעיף 214(ב1) לחוק.

2.         להלן, בתמצית, המעשים אותם ביצע הנאשם: במהלך שנת 2000 התוודע הנאשם לו', יליד 1988. הנאשם הציע לו' להתלוות אליו לביתו, על-מנת לשחק במשחקי מחשב, ולאחר שרכש את אמונו החל לגעת באיבר-מינו בעודו משחק במחשב. בחלוף כחצי שנה, לאחר שהשניים נפגשו במספר רב של הזדמנויות, שכנע הנאשם את ו' לאפשר לו למצוץ את איבר-מינו, ובמספר רב של פעמים נטל את איבר-מינו של ו' לפיו - זאת, ביודעו כי טרם מלאו לו' 14 שנים. בסמוך לאחר המעשים המתוארים לעיל, החדיר הנאשם גזר לפי הטבעת של ו', בעודו מתעד את המעשה במצלמת וידאו. משמלאו לו' 13 שנים, הכיר לו הנאשם אישה בשם ג' ס', ובמספר הזדמנויות הפציר בה וב- ו' לקיים יחסי מין, על-מנת שיצלמם בעת ביצוע האקט המיני. כתוצאה מהפצרותיו של הנאשם, אפשרה גלינה לו' לבעול אותה ביום 23.8.01, בעוד הנאשם מצלמם, ללא ידיעת ו'. בשתי הזדמנויות נוספות, בטרם מלאו לו' 15 שנים, החדיר הנאשם את איבר-מינו לפי הטבעת של ו'.

            בשנת 1998, הציע הנאשם לא', יליד 88, להתלוות אליו לביתו, על-מנת לשחק במשחקי מחשב בביתו. בפעם השנייה שא' פקד את בית הנאשם, נגע בו האחרון באיבר-מינו. במשך ארבע השנים הבאות, עד שמלאו לא' 13 שנים, ביצע הנאשם בא', בהזדמנויות רבות, מעשים נושאי גוון מיני. בין היתר, נישק הנאשם את א' בפיו, חיכך את איבר-מינו בישבנו, ונטל את איבר-מינו לפיו. במספר הזדמנויות נוספות, במשך תקופה של כחצי שנה, הסיע הנאשם את א' לבית חברו  (להלן: "החבר"), ביודעו כי החבר חובב קטינים ויבצע בא' מעשים מיניים. החבר נהג אף הוא לחכך את איבר-מינו בישבנו של א', וליטול את איבר מינו לפיו. לעיתים, תיעד הנאשם את מעשי החבר במצלמה.

            בחודש אפריל 2004, נכנס הנאשם לביתו של ד', יליד 1993, בנו החורג של חברו הטוב, סגר את הדלת והתיישב ליד מיטתו. הנאשם החדיר את ידו לתחתוניו של ד' ומישש את איבר מינו. בחודש יולי 2004, בעת ביקור נוסף בביתו של ד', נכנס הנאשם לסלון הבית והורה לד' לפשוט את בגדיו. לאחר שד' נענה להוראותיו, ליקק הנאשם את ישבנו, תחב את אצבעו לפי הטבעת שלו, והחדיר את איבר-מינו לפיו. בתאריך 22.8.04, חזר הנאשם על המעשים המתוארים לעיל. כתוצאה מהחדרת אצבעו של הנאשם לפי הטבעת של ד', נפגע ד' והחל לדמם. את המעשים המתוארים לעיל ביצע הנאשם ביודעו כי טרם מלאו לד' 14 שנים.

בתאריך שאינו ידוע למאשימה במדויק, בעת שעבד כשומר במפעל "פריאור" באשדוד, הזמין הנאשם את פ' וג', ביודעו כי טרם מלאו להם 14 שנים. הנאשם הורה לפ' ול- ג' להתפשט ולבצע מין אוראלי זה בזה, ותוך כדי שמילאו את הוראותיו, צילם אותם הנאשם במצלמתו. כחצי שנה לאחר המעשים המתוארים לעיל, הזמין הנאשם את פ' לביתו, שם החדיר את איבר-מינו לפיו של פ', וחיכך את איבר-מינו בישבנו, תוך שהוא מצלם את המעשים במצלמתו. בהזדמנות אחת נוספת החדיר הנאשם את איבר-מינו לפיו של ג' וצילם את המעשה במצלמתו.

בתקופה הרלבנטית לכתב האישום, צילם הנאשם בהזדמנויות רבות את הקטינים המוזכרים לעיל, כשהם מבצעים מעשים שונים נושאי גוון מיני. בנוסף לכך, החזיק הנאשם במספר רב של תמונות פורנוגראפיות של קטינים בזיכרון המחשב שלו ועל-גבי תקליטורים. הנאשם התעתד להקים אתר באינטרנט, שדרכו ימכור את התמונות הללו. לשם כך, ערך הנאשם את התמונות, עיצב אתר אישי באינטרנט, והתעניין בפורומים של פדופילים בדבר המחיר שניתן לקבל עבור תמונות מעין אלו. רק בשל העובדה שלא עלה בידו להסדיר מנגנון אלקטרוני שבאמצעותו יקבל תשלום, נבצר מהנאשם להביא לידי ביצוע את תוכניתו ולסחור בתמונות אלו.

3.         הנאשם, כבן 52, גרוש ואב לבת, יליד אוקראינה, עלה לארץ בשנת 1987. מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הוא אושפז בעבר על רקע דיכאון בבית חולים פסיכיאטרי, אך מאז עלייתו ארצה לא טופל על-ידי כל גורם מקצועי. לפני כ-15 שנים, החל לחוש משיכה מינית לבנים - תחילה באה המשיכה לידי ביטוי בפנטזיות, ובהמשך בדרך של ביצוע עבירות-מין בקטינים. שירות המבחן התרשם, כי מעייני הנאשם היו נתונים לסיפוק יצריו המיניים ולפיכך הוא תר באובססיביות אחר כל הזדמנות למגע מיני עם הקטינים. עוד התרשם שירות המבחן, כי לנאשם עיוותי תפיסה, לפיהם מאחר שקורבנותיו לא התנגדו לו, הם שיתפו עמו פעולה ויתכן שאף נהנו מהמגע המיני. לאור האמור, העריך שירות המבחן, כי נשקפת סכנה גבוהה לכך שהנאשם ישוב לסורו גם בתום תקופת מאסרו, ובשל כך המליץ כי תי1חן התאמתו לטיפול.

4.         מחוות-דעתו של הפסיכיאטר המחוזי עולה, כי הנאשם סובל, ככל הנראה, מסטייה מינית מסוג פדופיליה. יחד-עם-זאת הודגש, כי בבדיקה הפסיכיאטרית שנערכה לנאשם לא אותרו אצלו סימפטומים פסיכוטיים, סימני דיכאון או חרדה ניכרת. אשר-על-כן, הערכת הפסיכיאטר המחוזי הנה, כי הנאשם אינו זקוק להתערבות פסיכיאטרית.

5.         בא-כוח המאשימההדגיש את חומרת מעשי העבירה שביצע הנאשם לאורך שנים וכלפי במספר רב מאוד של קורבנות. בא-כוח המאשימה טען, שהנאשם תר כל העת אחר דרכים חדשות ומגוונות למילוי יצריו האפלים, לרבות בדרך של מציצנות, ואף ביקש להפיק רווח כלכלי מסטייתו. לאור זאת, עתר למצות עמו הדין.

6.         בא-כוח הנאשםהדגיש בסיכומיו לעונש את הודאתו המיידית של מרשו, את חרטתו הכנה, ואת נכונותו לסייע לרשויות החוק בלכידתם של פדופילים נוספים. לדבריו, הנאשם ביצע את העבירות בשל צרכיו הפנימיים החולניים, ועל-כן עתר לאפשר לו קבלת טיפול הולם בין כתלי הכלא. עוד ציין, כי הנאשם היה בעצמו קורבן בילדותו לתקיפות על רקע מיני, ועל-אף נסיבות חייו הקשות הוא חי מאז עלייתו ארצה לפני כ-17 שנה חיים נורמטיביים. בשל כל אלה עתר ב"כ הנאשם שלא למצות הדין עם הנאשם. 

7.         הנאשם הביע לפנינו את חרטתו, וביקש כי לא יושת עליו עונש מאסר ממושך, על-מנת שיוכל לסיים את חייו בביתו ולא בין כתלי הכלא.

דיון

8.         על-אף שעבירות מין בכלל, וכלפי קטינים בפרט, נידונות, למרבה הצער, בבתי המשפט כדבר שבשגרה, הרי שרק לעיתים נדירות מזדמן לבית המשפט מקרה בו מורשע אדם בסדרה כה ארוכה ומחרידה של עבירות, עד כי הדעת ממאנת להאמין, והנפש תרה, ללא הצלחה, אחר מנוח מן התיאורים מעוררי הפלצות של המעשים, ומן הרשע הניגר מהם. כזה הוא המקרה שלפנינו.

נוכח חומרת מעשיו של הנאשם, שפגע בנפשם ובגופם של ילדים רכים בשנים, מתמצה הדיון בגזר-דינו בשאלת משך תקופת המאסר שתיגזר עליו, בשים לב לשיקולי הענישה השונים.

אין אנו דנים בשאלת שיקומו וטיפולו של הנאשם לעומת ענישתו, שכן גם הסניגור המלומד, בהגינותו, מסכים, כי תקופת המאסר מתחייבת מכוח הנסיבות, אולם הוא מבקש, כי בהתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם ובחרטתו, נותיר לו פתח של תקווה לשוב לחיים נורמטיביים לאחר שיטופל במסגרת בית-הכלא בהפרעות מהן הוא סובל.

אכן, הענישה היא לעולם אינדיבידואלית. לכל עבריין נסיבות חיים פרטיקולאריות, אותם מביא בית המשפט בחשבון שיקוליו בעת שקידתו על מלאכת גזירת הדין. יחד-עם-זאת ידענו, ולא נחדל מלשוב ולהזכיר, כי בצד השיקולים הייחודיים לעבריין שלפניו, מביא בית המשפט בחשבון שיקוליו אף את שיקולי הגמול, ההרתעה, וההגנה על קורבנות פוטנציאליים.

9.         צעידה מדודה בנתיב גזירת-דינם של עברייני-מין בכלל, וכלפי קטינים בפרט, מעלה, כי קיימת מגמה ברורה של החמרה בעונשיהם של אלה המבצעים עבירות-מין כלפי ילדים. על-מנת להילחם בתופעות הבזויות הללו, קבע בית המשפט העליון לא אחת, כי יש להטיל עונשים מרחיקי-לכת, עד כדי העונש המירבי הקבוע בחוק, אשר יבטאו את התיעוב והסלידה שחשה החברה מביצוע מעשים אלה, וירתיעו, עד כמה שניתן הדבר, אף עבריינים פוטנציאליים נוספים.

הסיבות למגמת ההחמרה המוזכרת לעיל, תוארו לאחרונה על-ידי בית המשפט העליון (כב' השופטת ד' בייניש) בע"פ 1899/04 ליבוביץ' נ' מ"י(טרם פורסם, ניתן ביום 2.3.05), בו נאמרו הדברים הבאים:

"קשה לבטא במילים את עוצמת הפגיעה והיקף הנזק הנגרמים לקורבנות של עבירות מין, במיוחד במקרים בהם בוצעו העבירות בנסיבות מחמירות. בפסיקתו של בית-משפט זה נאמר לא אחת כי עבירות מין חמורות שקולות כדי רצח נפשו של הקורבן, בהותירן בו צלקות שלא יימחו. מדיניות ענישה מחמירה עשויה למצוא את ביטויה לא רק בהעלאת רף הענישה בחקיקה ובהטלת העונש בהתאם לרף המירבי שקבע המחוקק, אלא גם ביישומה של ההחמרה בגזירת עונשים מצטברים בגין עבירות אלה במקרים מתאימים. כאשר נאשם מורשע במספר עבירות מין שניתן להשקיף עליהן כמעשים נפרדים ועצמאיים, וכאשר טמונה בהן חומרה מיוחדת בשל אופיין ונסיבות ביצוען, יש בכך כדי להצדיק הטלת עונשים מצטברים בגינן, באופן מלא או למצער חלקי. כך למשל, כאשר הנאשם מורשע בביצוע עבירות מין חמורות במספר קורבנות, ראוי ליתן משקל לאינטרס העצמאי של כל אחד מהקורבנות לשלמות גופו ונפשו ולכבודו כאדם, וזאת על דרך של הטלת עונשים מצטברים בגין אותם מעשים."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ