אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 740/04

גזר דין בתיק פ 740/04

תאריך פרסום : 09/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
740-04
02/02/2005
בפני השופט:
1. צבי סגל-סגן נשיא-אב"ד
2. יעקב צבן
3. חנה בן עמי


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
ניקולאי לוקין
עו"ד חנן גולד
גזר דין

1.         על פי הסדר טעון אליו הגיעו הצדדים בטרם הוחל בשמיעת הראיות בתיק הודה הנאשם בעובדות כתב האישום והורשע על פיהן. לענין העונש הוסכם בין הצדדים כי המאשימה תעתור ל-20 חודשי מאסר בפועל והנאשם יהיה חופשי בטעוניו. עוד הוסכם כי בית המשפט על הנאשם מאסר על תנאי וכן יטיל עליו פיצוי כספי למתלוננת בסך 15,000 ש"ח שישולם בשלושה תשלומים חודשיים החל מיום 1.1.05.

2.         כמפורט בכתב האישום שהוגש נגד הנאשם - בתחילת חודש יוני 2004, לאחר תקופה ממושכת שבה היתה המתלוננת שרויה בדכאון, היא פנתה לנאשם, אודותיו שמעה כמי שיש לו סגולות ריפוי אלטרנטיביות וכמי שיכול לסייע לה לצאת מהמשבר בו היתה נתונה. לאחר שהמתלוננת נפגשה עם הנאשם לשתי פגישות טיפוליות, היא התקשרה אליו ביום 19.6.04, וסיפרה לו כי היא מרגישה אומללה  מאוד, זאת לאחר שבאותו לילה עזב אותה החבר שלה. בתגובה הציע לה הנאשם כי יבוא לביתה ויעשה לה מסז'; לאחר שהמתלוננת אמרה כי היא סבורה כי מסז' לא יעזור לה, הציע הנאשם למתלוננת לבוא ולאסוף אותה לביתו, שם היא תשב עמו ועם בנו שחגג יום הולדת, ותרגע עמם מעט בשתיה ובאוכל.

המתלוננת הסכימה להצעתו והנאשם אסף אותה מביתה והסיעה לביתו, שם שהה באותה עת שותפו של הנאשם לדירה וכן בנו. הארבעה ישבו בסלון והנאשם הגיש לנוכחים דברי מאכל וכן וודקה ממנו לגמה המתלוננת כשבע כוסיות.

            בשלב מסויים אמרה המתלוננת כי היא שוב חשה לחץ בחזה. בתגובה ביקש ממנה הנאשם לעבור לחדר אחר בדירה, בו הוא מבצע את טיפוליו. המתלוננת שהליכתה היתה כבדה עליה, קמה ועברה לחדר השני, שם נשכבה על הספה חסרת כוחות. הנאשם, שישב לידה, הכניס את ידו אל מתחת לחולצתה וחזיתה של המתלוננת ולחץ על שדיה. הנאשם שאל את המתלוננת אם היא מעוניינת שהוא יעשה לה מסז', וביקש ממנה לפשוט את בגדיה, וזו עשתה כמבוקשו.

תוך שהכרתה של המתלוננת מעורפלת, החל הנאשם לנשקה בפיה, וניסה להחדיר אליה את לשונו. בתגובה סגרה המתלוננת את פיה בחוזקה. לאחר מכן, תוך שהיא מטושטשת ונמצאת בערפול חושים, החדיר הנאשם את איבר מינו לאיבר מינה של המתלוננת, ללא הסכמתה ומבלי שהיה בכוחה של המתלוננת להתנגד למעשה, עד הגיעו לפורקן. עקב חדירתו אליה, חשה המתלוננת בכאבים באיבר מינה, והחלה לדמם.

בגין מעשים אלו, בהם הודה הנאשם כאמור, הוא הורשע באינוס - עבירה לפי סע' 345(א)(1) וסעיף 345(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

3.         על פי התרשמות קצינת שירות המבחן שהגישה התסקיר בעניינו, הנאשם הינו אדם מופנם ומאופק המציג "פאסדה" חיובית ושמורה. בולט כי מתקשה לתפוש עצמו כאדם אלים או כוחני ונוטה לתאר עצמו והתנהגותו כמכוונים לעזרת אנשים. עוד צויין כי על רקע אורח חייו, כפי שתואר בתסקיר, פיתח הנאשם תכונות אופי של אדם שורד, אשר מסתגל ומתאים את עצמו למצבי חיים בעייתיים.

לענין העבירה דנן צויין כי הנאשם לוקח אחריות למעורבותו בה ומביע צער וחרטה על כי לא הצליח להשאיר את הקשר בתחום המקצועי. יחד עם זאת מסר כי עשה את שעשה על רקע הסכמתה של המתלוננת והתייחסותה כלפיו, ולא בניגוד לרצונה או באופן כוחני, התנהגות אשר מנוגדת לדפוסי אישיותו, לדבריו.

לאור העמדה שהציג הנאשם, סבורה קצינת המבחן כי ניתן להבין את ביצוע העבירה על רקע של דחף מיני כלפי המתלוננת, מתן פירוש מוטעה להתנהגותה, וכן קשייו לתעל את התנהגותו באופן בוגר ומותאם.

בהתייחס לאלו ונוכח הצער שהביע הנאשם על האירוע שגרם לשינוי דרסטי במהלך חייו ובתכניותיו, והמצוקה שהוא חש בגין העונש שהוא עתיד לרצות, הומלץ בתסקיר שירות המבחן כי בשיקולי הענישה יילקחו נסיבות חייו כפי שפורטו.

4.         שתי עדות האופי שהובאו מטעם ההגנה העידו על הקשר שנוצר בינן לבין הנאשם לאחר שפתר את בעיותיהן הרפואיות ועל היותו אדם מצפוני וחם שעושה ככל יכולתו כדי לעזור לזולת.

5.         ב"כ המאשימה התייחס לחומרה הרבה שבמעשי הנאשם. במיוחד עמד על החומרה שבנסיבות הנילוות, שעניינן בכך כי הנאשם בגד באמון הרב שנתנה בו המתלוננת וניצל את יחסי התלות שלה בו ואת העובדה כי היא היתה שתויה ומעורפלת חושים, ואף כי יכול היה להתעשת בשלב בו היא התנגדה וסגרה בחזקה את פיה הוא המשיך וביצע את העבירה בה הורשע עד תום. כ"כ עמד על פער הגילים בין המתלוננת לנאשם ועל העובדה כי נכחו בבית באותה עת בנו וכן אדם אחר, כדי להצביע על בגידת הנאשם באמון שניתן בו.

מאידך הצביע לקולא על העובדה כי מחומר הראיות עולה כי תחילת המעשה היתה תמימה - הנאשם הזמין את המתלוננת לביתו כדי לעזור לה, נתן לה לאכול ותמך בה, כפי שהוא נוהג לעזור לרבים אחרים, כי לנאשם אין עבר פלילי וכי החרטה שהביע הינה כנה ואמיתית.

באיזונם של אלו עתר ב"כ המאשימה לכך כי בית המשפט יקבל את הסדר הטעון שהושג בין הצדדים, תוך שישית על הנאשם מאסר בפועל לתקופה של 20 חודשים.

6.         ב"כ הנאשם ציין כי במשך 50 שנות חייו ניהל הנאשם אורח חיים נורמטיבי על אף קשיים לא מעטים עימם התמודד. הנאשם עלה ארצה לפני מספר שנים. על רקע חבלי העליה התפרקה מערכת הזוגיות האחרונה שלו (לאחר שהתגרש פעמיים בטרם עלה ארצה). הוא הדגיש כי מלכתחילה כוונתו היתה לעזור למתלוננת וכי אירוע שאמור היה להיות חברתי עבר את מתחם הלגיטימיות לאחר שהן הנאשם והן המתלוננת לגמו כמות נכבדה של משקאות אלכוהוליים "והתשוקה גברה על ההגיון". עוד ציין כי גם לפי דברי המתלוננת קיים עמה הנאשם יחסי מין שלא באגרסיביות או אלימות. במיוחד עמד ב"כ הנאשם על החרטה, הצער וההלקאה העצמית המלווים את הנאשם מאז האירוע. כ"כ התייחס  לעזרת הזולת המאפיינת את אורחותיו של הנאשם, וביקש שעל רקע כל אלו לא ישית עליו בית המשפט מאסר בפועל, תוך שיקבל את הסדר הטעון, שיש בו אלמנט שיקומי מהותי ורציני.

גם הנאשם הביע בפני בית המשפט, בהתרגשות רבה, את חרטתו על המעשה. לדבריו, הימים בהם שהה בבית המעצר היו הימים השחורים בחייו והוא למד היטב את הלקח.

7.         אין צריך לומר כי העבירה שביצע הנאשם הינה חמורה, שביטויה, בין היתר בכך, כי עונש מזערי של ארבע שנות מאסר לצידה. יחד עם זאת מקובל עלינו כי לא כל עבירות האינוס דומות זו לזו בחומרתן.

במקרה דנן נודעת חומרה למעשה בהיותה של המתלוננת מטופלת של הנאשם ובאמון שהיא חשה לו, שנוצל על ידו לרעה. לקולא יש להתחשב בכך כי האינוס לא בוצע באלימות ובכוח.

8.         בהתייחס לאלו וכן לאחר ששקלנו את נסיבותיו של הנאשם, עברו הנקי, החרטה והצער הכנים שהביע, הודאתו בעבירה ובכתב האישום כפי שהוגש כבר בשלב מוקדם, אורח חייו הנורמטיבי והעזרה לזולת המאפיינים את דרכו, וכן בעובדה כי  מאז שוחרר מהמעצר בו היה נתון הוא נמצא במעצר בית מלא בבית חברים, אנחנו מקבלים את הסדר הטעון ודנים את הנאשם לעונשים דלקמן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ