אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 726/04

גזר דין בתיק פ 726/04

תאריך פרסום : 02/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
726-04
16/03/2005
בפני השופט:
1. צבי סגל-סגן נשיא-אב"ד
2. יעקב צבן
3. חנה בן עמי


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד טל בן-שחר פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
משה דב (סטביש)
עו"ד מוזס סיניה
גזר דין

השופט י' צבן

1.         הנאשם הורשע, על יסוד הודאתו, בעובדות כתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון, באחד עשר אישומים בעבירות הבאות: מעשים מגונים תוך ניצול ליקוי שכלי - עבירה לפי סעיף 348(א) בנסיבות סעיף 345(א)(5) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: החוק) (מספר עבירות); מעשי סדום - עבירה לפי סעיף 347(ב) בנסיבות סעיף 345(א)(5) לחוק (מספר עבירות); ניסיון לבצע מעשה סדום - עבירה לפי סעיף 347(ב) בנסיבות סעיפים 345(א)(5) + סעיף 25 לחוק; מעשה מגונה בקטין - עבירה לפי סעיף 348(א) בנסיבות סעיף 345(א)(3) לחוק (מספר עבירות); מעשים מגונים בקטין בן משפחה - עבירה לפי סעיף 351(ג)(1) בנסיבות סעיף 345(א)(3) לחוק (מספר עבירות); מעשה סדום בקטינה - עבירה לפי סעיף 347(ב) בנסיבות 345(א)(3) לחוק; מעשה מגונה בפומבי - עבירה לפי סעיף 349(ב) לחוק (מספר עבירות); מעשים מגונים בקטינה בת משפחה - עבירה לפי סעיף 351(ג)(1) בנסיבות סעיף 345(א)(3) לחוק (מספר עבירות); פרסום והצגת תועבה - עבירה לפי סעיף 214(ב3) לחוק.

2.         ואלה המעשים: הנאשם ביצע במהלך תקופה של שנה, עד חודש מאי 2004, מעשים מגונים ומעשי סדום בע', יליד 1984, הסובל מפיגור שכלי. הנאשם ניצל את הליקוי השכלי של ע' ונהג לקיים עמו מגעים מיניים שונים, אשר כללו נשיקות וחיבוקים, התערטלות, נגיעות של הנאשם במבושיו של ע', החדרת איבר מינו של ע' לפיו של הנאשם והחדרת איבר מינו של הנאשם לפיו של ע'. באחת מהפעמים, בעודם עירומים, קרב הנאשם את איבר מינו לפי הטבעת של ע', כך שקצהו חדר לפי הטבעת, אך ע' התנגד למעשה.

סמוך לשנת 1995, ביצע הנאשם מעשה מגונה בש', קרוב משפחה בן 5. הנאשם הוריד את מכנסיו ותחתוניו וביקש מש' לגעת באיבר מינו. ש' עשה את שנתבקש, ולאחר מכן ביקש הנאשם מש' שיוריד אף הוא את מכנסיו.

בדצמבר 1997, בעת שבילה הנאשם בפארק בירושלים עם בן גיסתו צ', יליד 1989, נגע הנאשם באיבר מינו של צ' מעל המכנסיים. כשהיה צ' כבן 9 או 10, בעת שהיה מבקר בבית הנאשם, נהג הנאשם לבקש מצ' להוריד את מכנסיו, חשף את איבר מינו בפניו של צ', וביקש מצ' לגעת באיבר מינו.

הנאשם ביצע מעשים מגונים בג', קרוב משפחתו כבן 13-14, כשהיה מגיע לבית הנאשם ללמוד בשבתות. במספר מקרים נגע הנאשם באיבר מינו של ג' מעל לבגדים. במקרה אחד, במהלך טיול בעין גדי, בעת שהנאשם וג' שכבו על מיטת שיזוף, נגע הנאשם באיבר מינו של ג'.

הנאשם ביצע מעשים מגונים גם בא', קרוב משפחתו כבן 12, שנהג להגיע ללמוד גמרא עמו. בשנת 2000, קיבל הנאשם את פניו של א' כשרוכסן מכנסיו פתוח ואיבר מינו חשוף. הנאשם התיישב על הספה ולמד גמרא עם א', כאשר כל אותה העת איבר מינו חשוף מחוץ למכנסיו. לאחר-מכן, שיחקו הנאשם וא' במחשב, והנאשם אמר לא' להתיישב עליו. א' התיישב על ברכיו של הנאשם ושיחק במחשב, בעוד הנאשם נוגע באיבר מינו של א' מעל המכנסיים. כחצי שנה לפני אירוע זה, במהלך טיול בעין גדי, נגע הנאשם באיבר מינו של א' והציץ על א' בעת שהתלבש.

הנאשם ביצע מעשים מגונים ומעשה סדום בב', ילידת מאי 1991, הסובלת משיתוק מוחין. כאשר היתה ב' כבת 10, נהג הנאשם, שהיה מודע למגבלותיה, לחשוף את איבר מינו בפניה ולתת לה לגעת באיבר מינו מעל המכנסיים וללא מכנסיים. במקרה אחד, ביקש הנאשם מב' לראות את איבר מינה והניח את איבר מינו על איבר מינה. באירוע אחר, החדיר הנאשם את איבר מינו לפיה של ב'.

הנאשם ביצע מעשים מגונים רבים באחיינו ד', יליד 1990, בעת שהיה קטין כבן 10-11, בכך שנגע באיבר המין של ד' וביקש מד' לגעת באיבר מינו. באחת הפעמים, החדיר הנאשם את איבר מינו של ד' לפיו וקרב את איבר מינו לפיו של ד', אולם ד' סרב להחדרת איבר מינו של הנאשם לפיו.

בשנת 2001 ביצע הנאשם מעשים מגונים בי', יליד 1991, במהלך חצי שנה בה היה י' מגיע לביתו של הנאשם ללמוד בשבתות. הנאשם חשף את איבר מינו בפניו של י', ובמקרה אחר נגע באיבר מינו של י' מעל לבגדיו. במקרה אחד ביקש הנאשם מד', שיפשיט אותו מול עיניו של י', ולאחר מכן חשף הנאשם את איבר מינו בפני י' וד'. בנוסף, בשני מקרים דגדג הנאשם את י' ונגע בו באיבר מינו מעל הבגדים.

הנאשם ביצע מעשה מגונה בקטין י', יליד 1991. בשנת 2002, כשביקר י' ביחד עם ד' בבית הנאשם, חשפו הקטינים והנאשם, ביוזמת הנאשם, את איבר מינם ונגעו אחד לשני באיבר המין. בפעם נוספת, בעת שי' צפה בסרט בביתו של הנאשם, יצא הנאשם מהמקלחת, הוריד את המגבת ונגע באיבר מינו בנוכחותו של י'.

הנאשם ביצע מעשים מגונים באחייניתו ש', ילידת יולי 1994 ואחותו של הקטין ד'. כשהיתה ש' כבת 6, קיים הנאשם מגעים מיניים עם ש', אשר כללו נגיעות שלה באיבר מינו עד שהגיע לזקפה, ונגיעות של הנאשם באיבר מינה של ש' מתחת לתחתונים. במקרה אחד, נגעה ש' באיבר המין של הנאשם עד שהגיע לפורקן. כמו-כן, נהג הנאשם להראות לש' תמונות פורנוגרפיות ובהם ילדים ערומים.

נוסף לאמור, הנאשם החזיק ברשותו פרסומי תועבה ובהם דמותם של קטינים. במהלך חיפוש שנערך בחודש אפריל 2004 במחשבו האישי של הנאשם, נמצאו עשרות תמונות עירום של ילדים.

3.         הנאשם, יליד 20.4.68, גרוש ללא ילדים. עובר למעצרו למד בקורס לבנין והתגורר בגפו בדירה שכורה. ללא רישום פלילי קודם.

מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם בעל קווי אישיות בלתי בשלים, רואה עצמו "צעיר נצחי", מתקשה להתבגר, מרוכז בעצמו ובצרכיו, סובל מדימוי עצמי נמוך וחסר ביטחון ביחסיו עם הסביבה הבוגרת. בולטים אצל הנאשם דחפים מיניים ועיסוק בנושא המיני באופן מוגבר עם עיוותי חשיבה האופייניים לפדופילים עם נטייה מינית הומוסקסואלית. הנאשם מתקשה להבין רגשית את מעשיו ומתייחס אל קורבנותיו כאובייקטים שממלאים עבורו צרכים מסוימים.

הנאשם, בן מאומץ, גדל בניו-יורק, ולאחר שסיים בית-ספר תיכון הגיע לישראל ללמוד בישיבה, לאחר שנה שב לארצות-הברית ללמוד תכנות מחשבים, שם סיים תואר ראשון, חזר לישראל ועבד כמורה לילדים עם ליקויי למידה וכמדריך בפנימייה, עד לנישואיו בשנת 1996. במקביל למד במסגרות שונות של "כולל". הנאשם סיפר לשירות המבחן כי בהיותו כבן 11, במהלך מחנה קיץ בארצות-הברית, אחד המדריכים עשה בו מעשים מגונים, כשלדבריו אינו יודע האם המקרה השפיע על התנהגותו בהמשך, שכן הנאשם תופס את המעשים כמהנים ולא חווה אותם כפגיעה וניצול.

מאבחון שנערך לנאשם עולה, כי פגע בילדים עוד בהיותו נער ושימש כשמרטף. הנושא המיני המשיך להעסיק את הנאשם גם לאחר נישואיו בשנת 1996, ובשנת 2000, כשאשתו הבינה כי אינו מסוגל להתגבר על בעייתו - התגרשו. במהלך נישואיו פגע בילדים שהם קרובי משפחה של אשתו. הנאשם היה בטיפול כשנה, במהלכו נשלח על-ידי המטפל לקבוצת תמיכה של אנשים המכורים למין, אך לא התאים במעשי העבירה לקבוצה. לאחר הגירושין ובאחת מנסיעותיו להוריו, סיפר להם על בעייתו, עליה למדו לראשונה, וביקשו כי ילך לטיפול.

שירות המבחן מציין, כי לאחר מעצרו נבדק הנאשם על-ידי הפרופסורים ויצטום ורסלר (ראה להלן), שאבחנו הנאשם כמי שסובל מפדופיליה והמליצו על טיפול תרופתי ופסיכולוגי במשולב. הנאשם החל לקבל במעצר את הטיפול הכימי בזריקות להורדת הדחף המיני והוא מוכן להמשיך לקבלו. ביחס לביצוע העבירות לוקח הנאשם אחריות למעורבותו בהם ומבטא חרטה, אך בולט כי בשלב זה אינו מבין לעומק את הבעייתיות ואת הנזק שגרם לקורבנות, וברור כי בהתייחסות הנאשם לתחום המיני קיימים עיוותי חשיבה, שיפוט לקוי וטשטוש גבולות. כמו-כן, הנאשם סובל מדחף מיני מוגבר וקושי להתמודד ולתעל דחף זה באופן נורמטיבי ותקין. מאידך, הנאשם לוקח אחריות רבה יותר למצבו, מוכן לטיפול כימי ונפשי על-מנת לשקם את עצמו, ולהערכת שירות המבחן, הנאשם זקוק לטיפול ארוך טווח שישלב את הפן הנפשי והרפואי.

שירות המבחן מציין, כי עונש מאסר ממושך לא יפתור את בעייתו של הנאשם שבבסיס ביצוע העבירות, ואולי אף יחמיר את מצבו. לאור זאת, המליץ על עונש מאסר שיאפשר לנאשם קבלת טיפול בכלא בתחום המיני ובתחום הרפואי, שיעזור למתן את דחפיו של הנאשם ולטפל בבעיותיו הנפשיות, וכן המליץ לקחת בחשבון בשיקולי הענישה גם את סיכויי שיקומו בעתיד מחוץ לכלא.

4.         פרופ' ויצטום, מומחה לפסיכיאטריה, ופרופ' רסלר, מומחה לאנדוקרינולוגיה, מסרו חוות דעת על מצבו הרפואי והנפשי של הנאשם, במסגרתה נתבקשו להעריך את מידת התאמתו לקבלת טיפול להורדת הדחף המיני.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ