אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 7070/08

גזר דין בתיק פ 7070/08

תאריך פרסום : 02/06/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
7070-08
07/10/2008
בפני השופט:
צ' קינן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
באסם ברכאת
גזר דין

הכרעת הדין

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בעבירות של נהיגה בפסילה - עבירה לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה [נוסח חדש], תשכ"א- 1961 (להלן - "פקודת בתעבורה"), נהיגה ללא רישיון נהיגה - עבירה לפי סעיף 10(א) לפקודת התעבורה,  הפרעה לשוטר במילוי תפקידו - עבירה לפי סעיף 275 לחוק העונשין , התשל"ז- 1977. (להלן - "חוק העונשין" ) ו עבירה של העדר ביטוח -  עבירה לפי סעיף 2 לפקודת ביטוח רכב מנועי , התש"ל- 1970.

לאור כפירתו בעבירות הנוספות שיוחסו לו בכתב האישום התחייבה שמיעת הוכחות והוגשו סיכומי הצדדים. בהכרעת הדין שניתנה  ביום 11/9/08 הרשעתי אותו גם בעבירות של חבלה בכוונה מחמירה - עבירה לפי סעיף 329 (א)(1)+(2) לחוק העונשין וסיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה - עבירה לפי סעיף 332 (2) לחוק העונשין.

מן העבירה של ת קיפת שוטר בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 274 (1)+(2) לחוק   העונשין זיכיתי את הנאשם.

העובדות

העובדות פורטו בהרחבה בהכרעת הדין ואחזור עליהם בקצירת האומר.

בתאריך 2/4/08, במהלך פעילות משטרתית שנערכה בכפר טמרה, הבחינו שוטרים בנאשם, כשהוא נוהג ברכב, למרות שמעולם לא היה לו רישיון נהיגה וחרף העובדה  שהיה פסול מלהחזיק רישיון נהיגה. עובדה זו היתה ידועה לשוטרים ולפיכך, כאשר הבחינו בנאשם נוהג ברכב הורו לו לעצור, תוך כדי שהם נוסעים אחריו ומסמנים לו לעצור, באמצעות סירנה. הנאשם החל להימלט ובמהלך מרדף שהתנהל הצליחה אחת הניידות להדביק את הרכב ולחסום את נתיב נסיעתו. מתוך הניידת יצאו השוטרים וסימנו לו בידיהם לעצור. כאשר הבחין הנאשם בשוטרים החל בתמרון רכבו אחורה וקדימה ובמטרה להשתחרר מהחסימה פרץ לכביש, פתח בנסיעה מהירה  ואילץ את השוטר שוקי שופינסקי, שעמד במקום וסימן לו לעצור, לזנק לשולי הדרך כדי להמנע מפגיעה. בשלב זה הגיעה למקום ניידת משטרה נוספת שפתחה  במרדף אחרי הנאשם. למרדף הצטרפה ניידת המשטרה שביצעה את החסימה . הנאשם המשיך במנוסתו לכיוון איזור התעשייה של טמרה, בנסיעה מהירה ובפראות תוך שהוא נוסע בזיג-זג, מבצע עקיפות ומסכן  כלי רכב אחרים שנעו על הכביש ואשר נאלצו לבלום כדי להמנע מפגיעה.  במהלך המרדף הצליח הנאשם להתחמק בין הסמטאות, נטש את רכבו,  נמלט מהמקום והסתתר במשך יומיים אף שידע שמחפשים אחריו. הנאשם  אותר בתאריך 4.4.08 בביתו, שעה שהגיעו שוטרים על מנת לעוצרו. הנאשם הבחין בשוטרים והחל להימלט מהם אף שצעקו לעברו "משטרה לעצור".

ראיות לעונש

ב"כ המאשימה הגיש גיליון המרשם הפלילי של הנאשם וגליון הרשעות תעבורה. כמו כן הוגשו כתב אישום ופס"ד בת.פ. 3363/05 מיום 27/4/07, על פיו הורשע הנאשם בעבירה של החזקת סם, עבירה לפי סעיף 7 (א) + (ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים ונגזרו עליו, בין היתר,  ענשי פסילה מלקבל ו/או מלהחזיק רשיון נהיגה לתקופה של 24 חודשים.

מעיון בגיליון המרשם הפלילי עולה כי הנאשם, יליד 15/10/71, מעורה בפלילים מאז היותו קטין, החל משנת 1986. מאז צבר 19 הרשעות המחזיקות עשרות עבירות רכוש, שבל"ר, סמים,  תקיפה, החזקת סכין והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. הנאשם אף ריצה עונשי מאסר, שהארוך ביניהם, למשך 5 שנים , נגזר עליו בת.פ. 35/94 מחוזי חיפה,  בגין עבירה של ביצוע מעשה מגונה בקטין, בן משפחה. כמו כן נגזרו עליו, מעת לעת, עונשי פסילה, בעקבות הרשעות בעבירות נהיגה ללא רישיון נהיגה והן בגין עבירות סמים בהם הורשע.

גיליון מרשם עבירות תעבורה של הנאשם מונה שלוש עבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה ותוך פסילה, בגינן הוטלו עליו עונשי פסילה, מאסרים על תנאי וגם מאסרים בפועל.

מטעם הנאשם העידה רעייתו אשר סיפרה על הקושי שלה להתמודד, לבדה, עם גידול ילדיהם המשותפים  - שבעה במספר,  הגדול שבהם בן 10 והצעירה תינוקת בת 5 חודשים שנולדה בעת מעצרו של הנאשם. לדבריה הנאשם הוא המפרנס היחיד שלה ושל ילדיהם, והיא עתרה לרחמיו של בית המשפט.

טיעוני הצדדים:

ב"כ המאשימה בטיעוניו לעונש הדגיש, כי מדובר באישומים חמורים  ביותר שכן בנוסף לנהיגה ברכב על אף פסילה ובנוסף לאי ציות להוראות שוטרים הוסיף הנאשם חטא על פשע בנהיגתו הפרועה והמסוכנת שאך בנס לא הביאה  לתוצאות  טרגיות.  התנהגותו במהלך האירוע מצביעה על זלזול בוטה בחוק, באנשים האמונים על שמירתו ובהחלטות בית משפט שפסלו אותו לנהיגה. כמו כן, טען ב"כ המאשימה, כי אין מדובר במצב של מעידה חד פעמית, היות שלנאשם עבר עשיר הכולל הרשעות רבות הן במישור הפלילי והן במישור התעבורתי. נופך נוסף לחומרה יש בעובדה כי הנאשם נהג ברכב  שהורד מהכביש ונועד לפירוק ומשכך בטיחותו מפוקפקת וכן בעובדה, שנלמדה מדברי הנאשם עצמו, כי עובר לאירוע "שתה" מתאדון .

ב"כ המאשימה ביקש להשית על הנאשם עונש מאסר ארוך, מאסר על תנאי  ופסילת רישיון לתקופה ממושכת בהתחשב בחומרת העבירות, בעברו העשיר ובהנחיות הפסיקה החוזרות וקוראות להחמרה משמעותית בעונשם של מי המנסים להתחמק משוטרים תוך נהיגה פרועה ותוך סיכון חיי השוטרים ועוברי אורח תמימים.

בתמיכה לטיעוניו הגיש ב"כ המאשימה שורה של פסקי דין בהם התקיימו נסיבות דומות ונגזרו על נאשמים עונשי מאסר לתקופות ארוכות.

ב"כ הנאשם במסגרת טיעוניו לעונש ציין כי הוא מודע לחומרת התנהגותו של הנאשם ואף לטעמו אין לפטור אותו מעונש מאסר, אך ביקש כי לא ימוצה עימו הדין בהתחשב בנסיבות המקרה ובנסיבותיו האישיות.

ב"כ הנאשם טען גם שיש להתחשב בעובדה שהמכוניות שהשתתפו במרדף היו ניידות מוסוות ובכך היה כדי ליצור אצל הנאשם מצג מוטעה לפיו המבקשים לעוצרו הם אנשים המנסים לפגוע בו.  לטענה זו אעיר כבר עתה כי אין מקום להעלותה בפני לאחר שבחנתי טענה זו של הנאשם ודחיתיה בהכרעת הדין.

טענה נוספת בפי ב"כ הנאשם  היא כי לאחר שהנאשם זוהה ע"י השוטרים  והוברר שהוא נוהג בפסילה, ניתן היה לעוצרו בהמשך ולא היה מקום לפתוח במרדף אחריו באופן שיצר סיכון הן לנאשם, הן לשוטרים והן למשתמשים בדרך. להיטותם המיותרת, לטענת ב"כ הנאשם, של השוטרים לביצוע המעצר הכניסה את הנאשם למצב של מצוקה שפגם בשיקול דעתו, מה גם שזמן קצר עובר לאירוע נטל מתאדון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ