אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 7039/06

גזר דין בתיק פ 7039/06

תאריך פרסום : 13/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
7039-06
15/07/2007
בפני השופט:
1. משה רביד - אב"ד
2. אורית אפעל-גבאי
3. אהרן פרקש


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד טל ויסמן - בן שחר עו"ד גאולה כהן
הנתבע:
עיסא (בן מוחמד) אבו ג'ומעה ת"ז 032574428
עו"ד עאטף פרחאת
גזר דין

האישום

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב האישום, אשר תוקן במסגרת הסדר טיעון, בגין עבירה של מעשה מגונה בכוח, עבירה על סעיף 348(ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - "חוק העונשין"), בנסיבות המנויות בסעיף 345(ב)(1) ובסעיף
345(א)(1) לחוק העונשין.

2.         על פי עובדות כתב האישום המתוקן, עבד הנאשם במשק בית במלון "טוואר" ברחוב הלל 22 בירושלים. ביום 1.7.2006 נשלח הנאשם לחדר שבו התאכסנה א"נ, ילידת 7.9.1990 (להלן - "המתלוננת") לביצוע עבודת חשמל. לאחר שהנאשם ביצע את מלאכת התיקון, עזב את החדר. לאחר מספר דקות שב הנאשם לחדרה של המתלוננת, דחף אותה בניגוד לרצונה למיטה בחדר, ובעודה שוכבת על הבטן, נשכב עליה. הנאשם מישש את חזה של המתלוננת, כאשר המתלוננת מתנגדת, מנסה להשתחרר מאחיזתו של הנאשם ולהזעיק עזרה באמצעות הטלפון. הנאשם מנע מהמתלוננת להזעיק עזרה, התחכך בה למשך דקה וניסה לתחוב את ידיו אל ישבנה של המתלוננת מתחת למכנסי הג'ינס שלבשה. המתלוננת נאבקה בנאשם והצליחה למנוע ממנו להמשיך במעשיו.

3.         כאמור, הצדדים הגיעו להסדר טיעון שעל פיו הנאשם הודה הנאשם בכתב האישום המתוקן והורשע. לעניין העונש, הוסכם על הצדדים כי המאשימה תעתור לעונש מאסר בפועל לתקופה של שנתיים ומאסר על תנאי, וב"כ הנאשם יהיה חופשי בטיעוניו.

תסקירי שירות המבחן

4.         מטעם שירות המבחן הוגשו שני תסקירים. בתסקיר הראשון, מיום 6.1.2007, נאמר כי הנאשם בן 20, נשוי כשנה ואב לתינוק בן 6 חודשים. שירות המבחן התרשם, כי הנאשם הינו צעיר בעל רמת אינטליגנציה בינונית ויכולת ביטוי מילולית תואמת. עוד התרשם שירות המבחן, כי הנאשם בעל אישיות בלתי בשלה ובלתי מגובשת, המתקשה בשליטה בדחפים, בדחיית סיפוקים ובעמידה בלחצים ובתסכולים, ונוטה במצבים כאלה להתנהג באופן אימפולסיבי ללא הפעלת שיקול דעת מתאים. נראה כי לנאשם קשיים רגשיים ואישיותיים של דימוי עצמי פגוע, סף גירוי וסף תסכול נמוכים, וגבולות לא מחודדים בצורה מספקת להתנהגות נורמטיבית.

בשיחה עם אמו של הנאשם נמסר לעורך התסקיר, כי הנאשם סובל מגיל צעיר מאוד מבעיות התנהגות ומהתקפי זעם קשים, שבמהלכם הוא מאבד שליטה והופך להיות תוקפני ואלים עד כדי איבוד הכרה. על רקע זה, הנאשם נבדק ואובחן במרפאה לבריאות הנפש בהיותו בגיל 12.          

אשר למעורבותו בתיק הנדון, הודה הנאשם בעובדות כתב האישום וקיבל על עצמו אחריות לביצוע העבירה. הנאשם התקשה להסביר בפני קצין המבחן את מעורבותו בביצוע העבירה, וטען כי מדובר באירוע חד-פעמי, שאין בו ביטוי לקשיים רגשיים ודפוסים בעייתיים מגובשים אצלו. לדעת שירות המבחן, מעורבותו של הנאשם בביצוע העבירה היא על רקע הדפוסים האישיותיים והבעייתיים שלו, כאמור לעיל.

להערכת שירות המבחן, בשלב זה של חייו, הנאשם איננו מסוגל להפיק תועלת מהתערבות טיפולית במסגרת שירות המבחן, ועל כן נמנע שירות המבחן ממתן המלצה טיפולית בעניינו. שירות המבחן סבור, כי אם בית המשפט יחליט להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל, אזי שלא יהא זה לתקופה ממושכת מדי, זאת במטרה לצמצם את הנזקים העלולים להיגרם לנאשם כתוצאה מחשיפה ממושכת לאווירה השלילית בבית הכלא.

לאחר קבלת תסקיר זה, ביקש סנגורו של הנאשם שיוגש תסקיר משלים, שיתייחס לעובדה שהנאשם היה בטיפול נפשי כשהיה בגיל 12. בית המשפט נעתר לבקשה, ביקש משירות המבחן להגיש תסקיר משלים, וכן איפשר להגנה לצרף מסמכים רפואיים וחוות דעת של פסיכיאטר שהזמינה משפחתו של הנאשם בעקבות האירוע, מושא כתב האישום.

בתסקיר המשלים, מיום 12.3.2007, סיפר הנאשם לקצין המבחן אודות הטיפול שהוא מקבל מפסיכיאטר, וכי הוא שבע רצון מהטיפול שהוא מקבל ממנו ומוכן להמשיך ולשתף עמו פעולה. שירות המבחן למד מהבדיקה הרפואית שנערכה לנאשם, כי הוא סובל מאפילפסיה מורכבת, ומטופל תרופתית רק מחודש ספטמבר 2006, וכי בגין העדר טיפול מוקדם בבעיה הרפואית שלו, סביר להניח כי פיתח אישיות אפילפטית, הפך להיות חסר מנוח, רגזן, שטחי, מגורה בקלות וחסר יכולת ריסון של רגשותיו וכעסיו, ולאחרונה פיתח חרדות ונהיה מתוח. לפיכך, המליץ הפסיכיאטר המטפל בנאשם על מתן טיפול התנהגותי-קוגניטיבי ממושך וטיפול נפשי תומך במקביל לטיפול באפילפסיה. שירות המבחן לא שינה את עמדתו, כי אין מקום למתן המלצה טיפולית, מאחר שאין לשירות המבחן כלים טיפוליים, המתאימים לטפל בנאשם במסגרת צו מבחן.

חוות דעת פסיכיאטרית מטעם הנאשם

5.        הפסיכיאטר אשר מטפל בנאשם, דוקטור איברהים ג' מראד, כתב בחוות דעתו כי הנאשם סובל זמן ממושך מעוויתות המוגדרות כאפילפסיה מורכבת וחלקית, שהוזנחה ולא טופלה כראוי עד לשנת 2006. הנאשם פיתח אישיות אפילפטית, נעשה חסר מנוח, רגזן, עמום, שטחי, מגורה בקלות, משתכנע בקלות וחסר יכולת ריסון עצמי של רגשותיו וכעסיו. הנאשם אינו מסוגל להתמיד בעבודה זמן ארוך, ולאחרונה פיתח חרדות ונהיה מתוח והיפוכונדר. עוד צוין, כי הנאשם מסוגל לעמוד לדין ולהבין את מהלך הדיון, אך אינו מסוגל לשלוט ברצונותיו וברגשותיו.

הטיעונים לעונש

6.         ב"כ המאשימה עו"ד גאולה כהן, ביקשה לאמץ את הסדר הטיעון ולהשית על הנאשם עונש מאסר של שנתיים בפועל ומאסר על תנאי, לבל יעבור הנאשם עבירות מין ואלימות.

לטענתה, מדובר במקרה חמור שבו הותקפה תיירת קטינה בת 15 על-ידי הנאשם באלימות, על מנת לממש את זממו. האירוע המוזכר בכתב האישום הופסק לא בשל חרטת הנאשם, אלא בגלל הצלחת מאבקה של המתלוננת להשתחרר ממנו. הנאשם לא הודה מיד, והמתלוננת נאלצה להעיד בבית המשפט ולעמוד בחקירה נגדית בידי סנגורו של הנאשם. המתלוננת נאלצה להדוף את הגרסה, לפיה היא מעלילה על הנאשם עלילת שווא, כי לא חפץ בחיזוריה. בית המשפט גם יכול היה להתרשם מהתמונות שבהן צולמה המתלוננת מיד לאחר האירוע, ממבע פניה וגם מסימני החבלות שעל גופה. סיבה נוספת לחומרה היא העובדה, כי האירוע התרחש בתוך בית מלון כלפי תיירת שבאה להתארח בארץ. בית המשפט עמד לא אחת על הצורך להגן על תיירים. לא די שמדובר באורחת, אלא מדובר בתיירת קטינה, שהותקפה בבית מלון. עוד יש לזכור, כי כאשר מדובר בפגיעות מיניות בקטינים יש להעדיף את האינטרס הציבורי בענישה מחמירה ולבכרו על פני שיקומו של נאשם. ב"כ המאשימה הוסיפה וטענה, כי בהתחשב בתמונה הכללית של המסוכנות הנשקפת מהנאשם בעתיד, יש להעדיף את שיקולי ההרתעה על פני השיקול של שיקומו הרפואי וקבלת טיפול רפואי מחוץ לכלא, שכן גם אם יש לנאשם בעיות רפואיות הוא יטופל בבית הכלא. כמו כן, בנסיבות המקרה דנן, הציג שירות המבחן בתסקיר שניתן בעניינו של הנאשם, תמונה די קשה. לדעת שירות המבחן לנאשם קווי אישיות מאוד בעייתיים, דבר המצביע על הסכנה הנשקפת לחברה ממנו גם בעתיד. הנאשם איננו מכיר בקשיי האישיות שלו, ולפיכך נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית בעניינו. לסיכום, העונש שהמאשימה עותרת לו מאזן את השיקולים שיש לשקול במקרהו של הנאשם.

7.         ב"כ הנאשם, עו"ד עטאף פרחאת, טען כי הנאשם החל בטיפול רפואי עוד לפני המקרה מושא כתב האישום. הנאשם טופל במרפאה לבריאות הנפש מאז היה בן 12, אלא שטיפול זה הופסק. כאשר הנאשם שהה במעצר בית התדרדר מצבו ואז הוזעק פסיכיאטר לביתו על מנת לטפל בו. בתקופה שהנאשם שהה במעצר בית הוא נזקק לטיפולים רפואיים בשל ההתדרדרות במצבו הרפואי. נראה שהאירוע מושא כתב האישום היווה למעשה קטליזטור לטיפולים מסודרים בנאשם על ידי אנשי מקצוע. הכלא איננו מסגרת מתאימה, שכן הנאשם זקוק לטיפולים אינטנסיביים, ובית הכלא אינו ערוך לספק לנאשם את הטיפולים המתאימים. בנסיבות אלה, בית המשפט צריך להסתפק בעונש מאסר שירוצה בעבודות שירות, אז יוכל הנאשם לקבל את הטיפולים הרפואיים שהוא זקוק להם. שירות המבחן נמנע ממתן המלצה בעניינו של הנאשם משום ששירות המבחן אינו ערוך לתת טיפולים אלה, וכן בשל תפיסת הנאשם, כי האירוע בגינו הועמד לדין היה חד-פעמי, והנאשם לא חזר עליו.

נכון שהנאשם לא חסך את עדותה של המתלוננת על דוכן העדים, אך יש לזכור שהעדות נגבתה במסגרת עדות מוקדמת, כך שהיה מדובר בפרק זמן קצר שאינו מספיק לנאשם כדי לערוך את הגנתו ולהטמיע את חומרת מעשיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ