אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 7022/06

גזר דין בתיק פ 7022/06

תאריך פרסום : 11/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
7022-06
04/07/2007
בפני השופט:
1. משה רביד - אב"ד
2. אורית אפעל-גבאי
3. אהרן פרקש


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גאולה כהן וחיים הדיה
הנתבע:
רונן סמולנסקי ת.ז. 024133365
עו"ד אשר אוחיון
גזר דין

כתב האישום וההרשעה

1.         במסגרת הסדר טיעון, ולאחר תיקונו של כתב האישום, הודה והורשע הנאשם בביצוע העבירות הבאות: ניסיון לחבול בחומר נפיץ, עבירה לפי סעיף 330 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק"); החזקת נשק, עבירה לפי סעיף 144(א)רישא + (ג)(1) לחוק; והחזקת תחמושת, עבירה לפי סעיף 144(א) סיפא לחוק.

2.         על פי המפורט באישום הראשון שבכתב האישום המתוקן, בתאריך שאינו ידוע במדוייק למאשימה, עובר ליום 29.3.06, התבקש הנאשם על ידי חיים שטרית (להלן: "שטרית") להכין מטען חבלה ולהצמידו לרכב מסוג "טויוטה לנד קרוזר" שמספרו 14-108-37 (להלן: "הרכב"), בו נוהג אלי אריש מעת לעת, בכוונה לפגוע בו באמצעות פיצוץ המטען בשלט רחוק.

במהלך שמונת החודשים שקדמו למועד האירוע הנטען להלן נמצא הרכב בהחזקתו של חברו הקרוב של אלי אריש, נחמן בן דוד (להלן: "בן דוד"), אשר מתגורר ברח' שומרי אמונים 3 בירושלים.

בהתאם להנחיית שטרית והדרכתו, במספר רב של הזדמנויות שונות בין התאריכים 29.3 - 5.4, בדק הנאשם את מיקומו של הרכב. בין היתר, בדק הנאשם האם הרכב נמצא בסמיכות לביתו של בן דוד. בחלק מן המקרים התלווה הנאשם לשטרית.

בהמשך לאמור לעיל, בתאריך שאינו ידוע במדוייק למאשימה, ייצר הנאשם מטען חבלה מארבע לבנות חבלה מס' 3, נפץ חשמלי ומערכת הפעלה אלחוטית המופעלת באמצעות שלט רחוק (להלן: "המטען").

בתאריך 5.4.06, בסמוך לשעה 4:15 לפנות בוקר, יצאו הנאשם ושטרית ברכב מסוג "מזדה" לעבר ביתו של בן דוד כשהם מצויידים במטען. בהגיעם לרח' שומרי אמונים, לאחר שהבחינו ברכב, חנו במקום. בעודם יושבים במזדה, צייד שטרית את הנאשם בכיפה וזה חבש אותה על ראשו. שטרית הנחה את הנאשם להצמיד את המטען לרכב, כאשר הוא ממתין בקרבת מקום ומצוי בקשר עין עם הנאשם. מיד לאחר מכן, יצא הנאשם מהמזדה, עטה כפפות, הוציא מתא המטען של המזדה את המטען ולאחר שניגש מספר פעמים לרכב, התכופף הנאשם והצמיד את המטען לחלק התחתון של הרכב בסמוך למושב הנהג, וזאת למרות שלא חפץ בכך שהמטען יתפוצץ ותוך שהוא יודע שקיים סיכוי גבוה שהמטען יתפוצץ. מיד לאחר מכן, בסמוך לשעה 4:58, עזבו השניים בצוותא את המקום, כשברשותם שלט רחוק, שבאמצעותו ניתן להפעיל את המטען. עשר דקות לאחר מכן, בצומת הרחובות שמעון הצדיק וחיים בר-לב, נעצרו הנאשם ושטרית, בטרם פוצצו את המטען.

3.         על פי המפורט באישום השני שבכתב האישום המתוקן, בתאריך 5.4.06, במחסן ביתו שבמתחם אלנבי ברח' דרך חברון, החזיק הנאשם באקדח מסוג CZ שמספרו U2538, משתיק קול, שתי מחסניות מלאות בתחמושת לאקדח 9 מ"מ ושתי מחסניות לרוס"ר M-16.

4.         במסגרת הסדר הטיעון, לא הסכימו הצדדים על העונש ביחס לאישום הראשון, אך הסכימו כי ביחס לאישום השני יוטל על הנאשם עונש של מבחן בלבד. כן הוסכם, כי בטיעוניהם לעונש לא יחרגו הצדדים מהעובדות שבכתב האישום, למעט הצגת הקלטת בה נצפה הנאשם מניח את המטען, קלטת החקירה מאותו ערב, וחוות דעת מומחה החבלה. עוד הוסכם, כי חוות הדעת הפסיכיאטרית שנערכה תשמש את הצדדים לעניין העונש, וכי ייערך תסקיר שירות מבחן בעניינו של הנאשם.

            ביום 20.6.07 הודיעו ב"כ הצדדים, כי בעקבות קשיים טכניים שנוצרו מצד שירות המבחן, הסכימו כי כתב האישום יפוצל כך שהאישום השני שבכתב אישום זה יימחק ולגביו יוגש כתב אישום נפרד בסמוך לעת שחרורו של הנאשם מהמאסר שייגזר עליו בגין האישום הראשון ועליו יוחל ההסדר שאליו הגיעו הצדדים. להסכמת הצדדים ניתן תוקף ולפיכך גזר דיננו זה יתייחס לאישום הראשון בלבד.

תסקיר שירות המבחן

5.         מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם, בן 37, פרוד מאשתו אך מתגורר עמה תחת קורת גג אחת, אב לשתי בנות בגילאים 10 ו-3 שנים, מוכר כנכה צה"ל בשיעור 40%, עבד בעבודות מזדמנות והיה בטיפול פסיכיאטרי במסגרת משרד הביטחון. הנאשם הינו הלום קרב ואובחן כסובל מתסמונת פוסט-טראומטית העומדת ברקע להתקפי חרדה, מצבים דכאוניים והתמכרות לתרופה הפסיכיאטרית מסוג "קלונס" שניתנה לו כחוק. שירות המבחן התרשם, כי המדובר בבחור בעל דימוי עצמי נמוך, חלש, בעל אישיות ילדותית ובלתי בשלה, קשיים ביחסים הבין-אישיים הזוגיים והמשפחתיים, המתקשה במתן אמון באחרים. יצויין, כי לבד משיחות שערכה עורכת התסקיר עם הנאשם ועם אמו, עמדו בפניה גם תסקיר מעצר שהוגש בעניינו, דו"חות שנערכו על ידי הפסיכיאטרית המטפלת בנאשם, דו"חות שנערכו על ידי הפסיכיאטרית אשר טיפלה בו מטעם משרד הביטחון וכן חוות דעת הפסיכיאטר מטעם הנאשם. עורכת התסקיר פירטה בתמצית את עיקר הדברים העולים ממסמכים אלו.

            לפני שירות המבחן נטל הנאשם אחריות לביצוע העבירות והביע צער וחרטה על מעורבותו בהן. לדבריו, הכין מטעני חבלה עבור אדם אחר, לאחר שפחד וחש מאוים מאותו אדם ולא מצא את הכוחות לבקש עזרה ממשפחתו. הוא הוסיף, כי אכן הכין את המטענים עבור אותו אדם, אולם עשה ככל יכולתו ואף חיבל בהם כך שלא ניתן יהיה להפעילם.

            שירות המבחן התרשם, כי מדובר באדם חלש, חסר שיקול דעת עצמאי, אשר נראה כי בתקופה בה בוצעה העבירה היה מכור לתרופות הפסיכיאטריות שקיבל והתקשה לשים גבולות להתנהגותו ולהתרחק מאנשים אחרים, אשר היתה להם  השפעה עליו, כנראה בהיותו חלש מהם. עוד התרשם, כי במסגרת המעצר מצבו של הנאשם יציב והוא מאוזן תרופתית ומסוגל לדבר עניינית על מצבו, מעורבותו בעבירה ומצבו הכללי.

            על יסוד המפורט בתסקיר, ובעיקר לאור מצבו הנפשי של הנאשם, וכן לאור אופי העבירה ומורכבות מצבו של הנאשם, נמנע שירות המבחן מליתן המלצה טיפולית בעניינו. שירות המבחן ציין, כי אין בידיו את הכלים והידע המתאימים לטיפול בנאשם וכי חשוב שהנאשם ימשיך את הקשר עם גורמי הטיפול בתחום בריאות הנפש המכירים אותו. שירות המבחן המליץ, כי במסגרת שיקולי הענישה יובאו בחשבון מאפייני אישיותו של הנאשם, כפי שפורטו לעיל, ואשר היו ברקע לביצוע העבירה, ומהווים סיכון עבורו בחשיפה ארוכת טווח לדפוסים עבריינים.

ראיות לעונש

6.         על פי הסדר הטיעון הוגשו קלטת בה נצפה הנאשם מניח את המטען, וכן קלטת החקירה מליל האירוע. כיוון שקשה לשמוע את הדברים שנאמרו בקלטת החקירה הוצהר לפרוטוקול, כי בעת חקירתו אמר הנאשם כי חיים שטרית לחץ עליו לבצע את העבירה.

כן הוגשו בהסכמה חוות דעת מומחה החבלה, רפ"ק מרקו אלמליח; חוות דעת הפסיכיאטר מטעם הנאשם, ד"ר שלמה שטרוסברג; וכן חוות דעת וחוות דעת משלימה של הפסיכיאטרית מטעם המאשימה, ד"ר שליאפניקוב. בין הצדדים הוסכם, כי הפסיכיאטרים לא ייחקרו, וככל שימצאו סתירות בין חוות הדעת, יקבל בית המשפט את עמדת הפסיכיאטרית מטעם המאשימה. נציין, כי עיינו בחוות הדעת הנזכרות וסברנו שאין לפרט מתוכן בגזר דיננו.

7.         מטעם הנאשם העידו אמו של הנאשם, הגב' דניאלה סמילנסקי, ורעייתו, הגב' אפרת סמילנסקי.

אמו של הנאשם דיברה בשבחו של הנאשם, כי הוא אדם נורמטיבי, שירת בצבא, אוהב את הזולת ומסייע בגמילות חסדים. האם ציינה כי לאחר הצבא הנאשם היה כשבר כלי, היה בטיפול פסיכיאטרי, והתמכר לתרופה שניתנה לו בשם "קלונקס". האם ציינה, כי הופתעה לחלוטין למשמע הידיעה כי בנה נעצר ונחשד בעבירה הנדונה. לדבריה נראה הנאשם בקלטת מפוחד, קפוא, פעל  כרובוט, "כאילו מישהו מפעיל אותו על שלט רחוק", כלשונה. האם הביעה את תמיכתה ותמיכת המשפחה בנאשם, וציינה כי לאחר שחרורו יעבור לגור בסמוך לביתה ויתחיל בדרך חדשה לרבות תהליך שיקום, וביקשה את רחמי בית המשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ